مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

  • info@mehrparvar.com
  • 021-44442410

کنترل وزن بعد از یائسگی در خانم ها – پرستار سالمند – بخش ۱

کنترل وزن بعد از یائسگی در خانم ها – پرستار سالمند – بخش ۱

در این مقاله به بررسی کنترل وزن بعد از یائسگی در خانم ها – پرستار سالمند – بخش ۱  می پردازیم .
در دوران قاعدگی که چیزی در حدود ۱۰ سال طول میکشد تا به واقع اتفاق بیفتد ، زنان دچار قاعدگی های نامنظم می شوند و خیلی‌هایشان نیز ممکن است در این فاصله دچار چاقی شوند. این موضوع در مورد خانم های سالم و فعال هم اتفاق می افتد  با این حال به کمک برخی روش ها می توان از افزایش وزن جلوگیری کرد. موضوع مورد بررسی در این مقاله ارتباط بین اضافه وزن و یائسگی و روش های پیشگیری از چاقی در این دوران می باشد.
دلائل ایجاد اضافه وزن در دوران یائسگی
عموما دلیل اضافه وزن در افراد بر هم خوردن تعادل بین کالری‌های دریافتی و مصرفی می باشد، ولی افراد بیشتر به این خاطر از این اضافه وزن در یائسگی عصبانی هستند  که دلیل خاصی  برای این موضوع وجود ندارد ؛ این موضوع برای سالمندان موقعی ناراحت کننده تر هم می شود که  فرد مراقب سلامتی خود بوده‌ است ، ورزش کرده و حواسش به کنترل وزن بوده است ، شرایط را تغییر نداده است ولی دچار چاقی شکمی شده است.
 سه اتفاق وجود دارد که قبل و هنگام یائسگی اتفاق می‌افتد. پیشامد این سه اتفاق وقتی‌ که باهم رخ می‌دهند، باعث چاقی می‌شوند.
۱. افزایش میزان کالری دریافتی در طول روز
تحقیقات نشان می‌دهند وقتی میزان استروژن در بدن زنان کاهش پیدا می‌کند، کالری بیشتری دریافت می‌کنند. در این زمان زنان دوست دارند چربی و شکر بیشتری مصرف کنند. آنها تمایل کمتری به مصرف مواد مغذی، خوراکی های سرشار از فیبر و مواد غذایی حاوی پروتئین دارند.
۲. کاهش فعالیت بدنی در طول روز
در این مواقع به‌صورت ناخودآگاه فعالیت بدنی کمتری دارید. این مسئله ممکن است به‌‌دلیل علائم دیگرِ پیش‌یائسگی و یائسگی باشد که عبارت‌اند از خستگی، کم‌خوابی، افسردگی و تغییر خلق‌وخو.
۳. کاهش سوخت‌وساز زمان استراحت
کارشناسان معتقدند کاهش استروژن می‌تواند نرخ سوخت‌وساز زمان استراحت  را کم کند. این نرخ بین ۴۰ تا ۷۰ کالری در روز کاهش پیدا می‌کند و باید این میزان را در رژیم و ورزش خود لحاظ کنید.مسلم است که استروژن نقش مهمی در کنترل وزن دارد. استروژن روی اشتها، فعالیت و غذاهای مصرفی‌مان تأثیر می‌گذارد. کاهش استروژن باعث می‌شود چربی بیشتری در نواحی شکم فرد ذخیره شود. وقتی چربی زیادی در بدن شما ذخیره شده‌ باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که به بیماری‌های قلبی یا دیابت مبتلا شوید.
برخی دیگر مسائل که به سن مربوط می شوند و در برخی موارد  افزایش سن باعث  بروز علائم یائسگی می شوند. مثلا ممکن است فرایندهایی چون کاهش حجم ماهیچه، کاهش تأثیر ورزش و کاهش میزان کالری‌ها در زمان ورزش، به‌خاطر یائسگی و پیری افزایش یابند.
محققان می گویند وقتی زنان جوان و سالم ورزش می‌کنند، میزان مصرف کالری در آنها بین ۸ تا ۱۰ کالری در دقیقه افزایش می یابند. ولی زنان میانسال فقط ۶ تا ۸ کالری در دقیقه بیشتر کالری مصرف می‌کنند. این یعنی برای نگه‌داشتن همان میزان کالری مصرفی باید بیشتر و شدیدتر ورزش کنید.
این به این معنی نیست که حتما اضافه وزن پیدا می‌کنید یا ورزش تنها راهی است که می‌توانید در برابر مثلث برمودای یائسگی از خود دفاع کنید.

 

کنترل وزن بعد از یائسگی در خانم ها – پرستار سالمند – بخش 1
                                                                    کنترل وزن بعد از یائسگی در خانم ها – پرستار سالمند – بخش ۱

 

 

۴ روش موثر جهت جلوگیری از اضافه وزن
اگر از تغییرات به‌وجودآمده در بدن‌تان خوش‌تان نمی‌آید، می‌توانید این وضعیت را بهبود بخشید. می‌توانید ورزش‌های تخصصی‌تری انجام دهید یا روی بخش‌هایی از بدن خود تمرکز کنید که مشکلات‌تان را حل می‌کنند؛ در نهایت می‌توانید وزن خود را کنترل کنید.
راهکار اول: می‌توانید بیشتر ورزش کنید
هرچقدر بیشتر ورزش کنید کالری بیشتری می‌سوزانید. بنابراین می‌توانید فعالیت‌های ورزشی خود را شدت ببخشید. در عین حال لازم نیست زمان بیشتری را به ورزش کردن اختصاص بدهید. می‌توانید این کارها را انجام دهید:
  • تمرین‌های ترکیبی انجام دهید.
  • شدت تمرین‌های خود را بیشتر کنید.
  • میزان چربی سوزی را در ورزش افزایش دهید.
  • تعداد جلسات ورزش خود را بیشتر کنید؛ حتی ۲۰ دقیقه راه رفتن می‌تواند مصرف کالری شما را افزایش دهد.
  • طول مدت تمرین را بیشتر کنید؛ اگر ۵ تا ۱۰ دقیقه به تمرین خود اضافه کنید، می‌توانید کالری بیشتری بسوزانید.
ادامه دارد …..

 

برچسب ها :
اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید