مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

  • info@mehrparvar.com
  • 021-44442410

یائسگی در خانم ها – پرستار برای سالمند- بخش ۱

یائسگی در خانم ها – پرستار برای سالمند- بخش ۱

در این مقاله به بررسی یائسگی در خانمها – پرستار برای سالمند – بخش ۱ می پردازیم.
یائسگی یک مرحله طبیعی از زندگی زنان است و زمانی اتفاق می افتد که زن ، قدرت باروری خود را از دست می دهد ، تخمدان ها قدرت کافی برای انجام اعمال فیزیولوژیک و طبیعی دوران باروری خود را ندارند و تخمک گذاری اتفاق نمی افتد ، در این مرحله اول قاعدگی ها نامنظم شده و سپس سالمند ، قطع دائمی قاعدگی را تجربه می کند.
یائسگی قطعی ، زمانی روی می دهد که خانم سالمند یک سال از آخرین قاعدگی اش گذشته باشد که معمولا این امر در سنین ۴۵ تا۵۵ سالگی و به طور متوسط در ۵۰ سالگی اتفاق می افتد.مسائل ارثی بر روی سن یائسگی بسیار تاثیر دارد و معمولا زنان سالمند در حوالی سنی یائسه می شوند که مادر و یا خواهر شان در آن سنین یائسه شده اند. بعضی اتفاقات مثل عادت زندگی و مداخله های پزشکی ، الگوهای طبیعی سن یائسگی را تغییر می دهند .
یائسگی ، بیماری نیست و نارسایی یا نقص تلقی نمی شود و به طور عمومی برای فردسالمند مشکل ساز نیست یائسگی در  هر خانم سالمندی فرق دارد . یائسگی تغییری طبیعی و لازم در زندگی است . دوران یائسگی مانند هر دوره دیگر زندگی از جمله دوران بلوغ ، جوانی یا بارداری مشکلات و مزایای خود را دارد ، با این تفاوت که در دوران یائسگی سالمند با تجربه است و توانایی برخورد با مشکلات و حل و فصل  در این دوران را دارد مسائل را دارد .
تخمدان ها فقط برای تولید تخمک آفریده نشده اند بلکه دو کار اصلی انجام می دهد ؛ یکی نگهداری اووسیت یا سلولهای تخم نابالغ که بعداً به تخمک تبدیل می شود و دوم  حفظ عملکردهای کل بدن و به علت تولید و ترشح هورمون های زنانه ، بعد از یائسگی وظیفه اول یعنی ایجاد فولیکول های حامل تخمک توسط تخمدان ها متوقف می شود اما وظیفه دوم یعنی تولید هورمون با تغییراتی ادامه می یابد تا عملکردهای کل بدن حفظ شود .

 

استخدام مراقب برای سالمند در منزل
                                   یائسگی در خانم ها – پرستار برای سالمند
تعدادی از علائم مربوط به یائسگی معمولاً قبل از یائسگی شروع می شود ، اما سطح پائین استروژن ( هورمون زنانه ) به مدت چند سال علائمی را ایجاد نمی کند و تا یائسگی قطعی مورد توجه قرار نمی گیرد . با گذشت زمان ، سطح پائین استروژن روی سلامت استخوان و قلب و عروق و دیگر ارگان ها اثر می گذارد . به همین دلیل با نزدیک شدن به میانسالی ، متخصصان زنان و پزشکان عمومی سطح کلسترول ، قند خون و فشار خون فرد را به دقت بررسی و عادت های سبک زندگی مانند ورزش و رژیم غذایی سالمند را کنترل می کنند .
متغییرهای زیادی در یائسگی مثل : سابقه بهداشت فردی و خانوادگی ، ژنتیک و سن ، سطح عمومی بهداشت و سلامت و شرایط محیطی ، سبک زندگی و البته عوامل طبیعی تأثیر دارد .
در بعضی افراد وسالمندان ، یائسگی به علت مداخلات پزشکی و درمان مثل برداشتن یا آسیب تخمدان ها و رحم اتفاق می افتد . در بسیاری از موارد این نوع یائسگی ، نتیجه جراحی است اما پرتو درمانی ، شیمی درمانی و بعضی داروها هم می تواند عملکرد تخمدان را متوقف  سازد و فرد را یائسه کند .
یائسگی به طور طبیعی در سنین ۴۵ تا۵۵  سالگی اتفاق می افتد . اگر قطع قاعدگی قبل از سن ۴۰ سالگی اتفاق بیفتد ، در این صورت فرد دچار یائسگی زودرس شده است . تقریباً یک سوم طول عمر زنان در دوران یائسگی می گذرد و با توجه به طول عمر یا امید به زندگی بیشتر خانم ها ، در آینده ای نزدیک امکان دارد حتی نسبت بیشتری از طول عمر خود را در این دوران سپری کنند .
یائسگی با تغییراتی همراه است که به طور عمده طبیعی هستند . خونریزی های قاعدگی نزدیک به سن یائسگی ، امکان دارد غیر طبیعی ، طولانی و یا با حجم زیاد باشد و یا بین دو قاعدگی ، شخص دچار لکه بینی شود . البته همواره خانم ها باید با دیدن اینگونه موارد با پزشک مشورت کنند که با بررسی مناسب ، علت این موارد تشخیص داده شود .
به طور کلی در سنین نزدیک به یائسگی ، داشتن قاعدگی های متفاوت با قاعدگی معمول از نظر میزان ، مدت و تداوم خونریزیها ، از دست دادن یک یا چند پریود و شروع علائمی مثل احساس گرگرفتکی از نشانه های ورود به دوران یائسگی محسوب می شود .
ادامه دارد :
برچسب ها :
اشتراک گذاری :

دیدگاه در"یائسگی در خانم ها – پرستار برای سالمند- بخش ۱"

دیدگاه خود را بنویسید