مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

 • info@mehrparvar.com
 • 021-44442410
کاهش وزن سالمند|مرکز پارسیان مهرپرور

کاهش وزن سالمند : بررسی رژیم لاغری برای سالمندان + 29 ماده غذایی کم کالری

علت کاهش وزن سالمند

در این مقاله از سایت مرکز پارسیان مهرپرور به بررسی رژیم لاغری برای سالمندان و ۲۹ ماده غذایی کم کالری می پردازیم.در دوران سالمندی بیماری ها و اختلالات زیادی به سراغ افراد می آید، مانند بیماری های قلبی، آلزایمر، کلسترول، بی اختیاری ادرار و … که موارد زیادی هم در پیشگیری از آنها دخیل می باشند مانند کاهش وزن سالمند و لاغری که تاثیر زیادی در ارتقاء سطح سلامت سالمندان دارد.

در ادامه به موارد زیر می پردازیم:

 1. شاخص توده بدنی.
 2. کاهش وزن سالمند خانم.
 3. مصرف غذاهای کم کالری برای کاهش وزن در خانم های سالمند.
 4. معرفی ۲۹ ماده غذایی کم کالری برای کاهش وزن سالمند.
 5. تاثیر ورزش بر کاهش وزن سالمند.
 6. ورزش های مفید برای کاهش وزن سالمند.

شاخص توده بدنی

در بین سالمندان خانم بی اختیاری ادرار دیده می شود، در صورتی که زنان مسن تر، اگر لاغر و قوی باشند قادرند در مقابله این بیماری بهتر عمل کنند. محققان دریافتند کاهش شاخص توده بدنی از ۵ درصد یا بیشتر، منجر به کاهش ۵۰ درصدی خطر ابتلا یه بی اختیاری ادرار می شود. شاخص توده بدنی  یک برآورد تقریبی از چربی بدن یک شخص بر اساس قد و وزن او می باشد.

 • سالمند خانمی که قدش ۱۶۶ سانتی متر و وزنش ۷۷ کیلوگرم است، شاخص توده بدنی اش ۲۸.۲ است.
 • اگر او ۵ درصد از شاخص توده بدنی خود را کاهش دهد، شاخص توده بدنی اش ۲۶.۸ می شود.
 • این بدین معنی است که در حدود ۴ کیلوگرم از وزن خود را از دست می دهد.

کاهش وزن سالمند خانم

بی اختیاری ادرار همراه با افزایش فشار شکمی می باشد. کاهش وزن سالمند خانم می تواند با تسکین برخی از فشارهای وارد بر مثانه به رفع بی اختیاری ادرار کمک کند. به همین ترتیب، عضلات مثانه قوی تر نیز می تواند در برابر فشار، مقاومت بیشتری داشته باشد. زنانی که حداقل بی اختیاری ادرار ماهانه داشتند، شاخص توده بدنی آن ها به طور متوسط در حدود ۲۸ بود و برای زنانی که بی اختیاری نداشتند این شاخص کمی پایین تر در حدود ۲۷.۵ بود.

 1. شاخص توده بدنی بین ۲۴.۹ تا ۲۹.۹، اضافه وزن محسوب می شود و شاخص بالای ۳۰، چاق در نظر گرفته می شود.
 2. البته تمام مطالب گفته شده به این معنی نیست که رعایت موارد فوق منجر به بهبود فوری بی اختیاری ادرار خواهد شد. زیرا بی اختیاری ادرار ممکن است در نتیجه سال ها آسیب ایجاد شده باشد.

مصرف غذاهای کم کالری برای کاهش وزن در خانم های سالمند

انرژی مورد نیاز بدن در طول استراحت ، فعالیت بدنی و هضم مواد غذایی به وسیله کالری ها تأمین می شوند. در حالی که هیچ شواهدی برای حمایت از سوزاندن کالری بیشتر در غذاهای کالری منفی وجود ندارد، اما غذاهای کم کالری ممکن است در واقع کالری کمتری دور از انتظار فراهم کنند. این به این دلیل است که بدن سالمند برای هضم آنها از انرژی استفاده می کند، پس سبب کاهش وزن در سالمندان می شود.

پرستار سالمند در منزل از مجموعه خدماتی است که می تواند در منزل شما اتفاق بیفتد. شرکت پارسیان مهرپرور با سابقه ترین شرکت خدمات پرستاری در منزل می باشد.

معرفی ۲۹ ماده غذایی کم کالری برای کاهش وزن سالمند

در صورتی که سالمندان قصد دارند وزن خود را کاهش دهند ، نیاز هست که  کل کالری مصرفی خود را کم کنند و برای این کار خوردن بیشتر غذاهای کم کالری ، مانند میوه ها و سبزیجات خاص، راهی آسان برای رسیدن به این هدف است.

معرفی غذاهایی با کالری تقریبا صفر:

۱) کاهش وزن سالمند : سیب

سیب میوه ای است که  ارزش تغذیه ای بالایی دارد و یکی از محبوب ترین میوه ها در کشورهای اروپایی می باشد. از آنجا که بدن سالمند باید برای هضم سیب ها انرژی بسوزاند، مقدار خالص کالری که توسط این میوه ارائه می شود کمتر از آن چیزی است که گزارش شده است.

۲) مارچوبه

مارچوبه گیاه گلداری است که در انواع سبز، سفید و بنفش عرضه می شود. همه انواع مارچوبه سالم هستند، اما مارچوبه بنفش دارای ترکیباتی به نام آنتی سیانین است که می تواند به جلوگیری از بیماری قلبی کمک کند.

 • یک فنجان مارچوبه فقط ۲۷ کالری دارد و غنی از ویتامین K و فولات است که به ترتیب ۷۰٪ و ۱۷٪ از میزان توصیه شده روزانه آنها را تشکیل می دهد.

کاهش وزن سالمند|مرکز پارسیان مهرپرور

۳) چغندر

چغندرها سبزیجات ریشه ای هستند که معمولا دارای رنگ قرمز تیره یا بنفش هستند. یکی از مزایای تحقیق شده چغندرقند، پتانسیل آن برای کاهش فشار خون است.

توجه : چغندر حاوی تنها ۵۹ کالری در هر فنجان و ۱۳ درصد پتاسیم است.

۴) کلم بروکلی

کلم بروکلی یکی از مغذی ترین سبزیجات در این سیاره است. بروکلی یک عضو از خانواده سبزیجات چلیپایی است و ممکن است به مبارزه با سرطان کمک کند.

 • نکته: یک فنجان کلم بروکلی تنها ۳۱ کالری دارد و حاوی بیش از ۱۰۰ درصد از مقدار ویتامین C توصیه شده روزانه برای اغلب مردم می باشد.

۵) کاهش وزن سالمند : آبگوشت

انواع مختلفی از آبگوشت، از جمله آبگوشت مرغ، آبگوشت با گوشت گاو و آبگوشت سبزیجات وجود دارد. این می تواند به تنهایی خورده شود و یا به عنوان پایه ای برای سوپ و تاس کباب استفاده شود.

 • توجه : بسته به نوع آبگوشت، یک فنجان، یا حدود ۲۴۰ میلی لیتر از آن، معمولا حاوی ۷تا ۱۲ کالری می باشد.

۶) کلم بروکسل

جوانه های کلم بروکسل سبزیجات بسیار مغذی هستند. آنها شبیه کلم های کوچک هستند و می توانند خام یا پخته خورده شوند. مصرف جوانه های بروکسل به دلیل محتوای ویتامین C بالای آن، ممکن است از آسیب DNA جلوگیری کند.

توجه: این قوه محرکه تغذیه ای، تنها حاوی ۳۸ کالری در هر فنجان می باشد.

۷) کلم

کلم یک سبزی است که دارای برگهای سبز یا بنفش می باشد. این یک عضو رایج در سالاد کلم و سالادهای دیگر است. کلم تخمیر شده به عنوان کلم ترش شناخته می شود.

 • توجه : کلم دارای کالری بسیار کمی است و فقط ۲۲ کالری در هر فنجان دارد.

۸) کاهش وزن سالمند : هویج

هویج ها سبزیجات بسیار محبوبی هستند. آنها معمولا باریک و نارنجی هستند، اما همچنین میتوانند قرمز، زرد، بنفش یا سفید نیز باشند. اکثر افراد به منظور داشتن بینایی خوب، به خوردن هویج عادت دارند، زیرا آنها در بتا کاروتن غنی هستند و می توانند به ویتامین A تبدیل شوند. دریافت ویتامین A به اندازه کافی برای بینایی مناسب ضروری است.

 • توجه : یک فنجان هویج فقط ۵۳ کالری دارد و بیش از ۴۰۰٪ از ویتامین A توصیه شده را دارا است.

۹) گل کلم

گل کلم به طور معمول به شکل  یک سر سفید در داخل برگ های سبز دیده می شود. انواع کمتر رایج آن دارای سرهای بنفش، نارنجی و زرد هستند. در سال های اخیر، گل کلم به عنوان یک جایگزین برای سبزیجات حاوی کربوهیدرات بالا و یا حبوبات بسیار محبوب شده است.

توجه : یک فنجان  گل کلم دارای ۲۵ کالری و تنها ۵ گرم کربوهیدرات است.

۱۰) کاهش وزن سالمند : کرفس

همه می دانند که کرفس از جمله غذاهای کم کالری می باشد. دارای ساقه های بلند و سبز حاوی فیبر نامحلول است که ممکن است هضم نشده از طریق بدن شما خارج شود، بنابراین کالری ندارد. محتوای آب کرفس بالاست و کالری کمی دارد.

 • توجه : به طور میانگین یک فنجان کرفس خرد شده ۱۸ کیلو کالری وجود دارد.

۱۱) رازیانه

رازیانه یک سبزی پیازی با یک طعم ضعیف از شیرین بیان است. دانه های رازیانه خشک برای افزودن عطر و طعم آن به ظروف غذا استفاده می شود. رازیانه را می توان خام، بو داده و یا پخته شده استفاده کرد.

توجه: ۲۷ کالری در یک فنجان  رازیانه خام وجود دارد.

کاهش وزن سالمند|مرکز پارسیان مهرپرور

۱۲) سیر

سیر دارای بو و طعم قوی می باشد و به طور گسترده ای در پخت و پز برای اضافه کردن عطر و طعم به غذاها استفاده می شود. این گیاه خاصیت درمانی بسیار زیادی دارد. همچنین سیر می تواند باعث کاهش فشار خون شود و با عفونت و حتی سرطان مبارزه کند.

 • توجه : یک بوته سیر  فقط ۵ کالری دارد.

۱۳) گریپ فروت

از خوشمزه ترین و مغذی ترین مرکبات گریپ فروت می باشد. سالمندان می توانند گریپ فروت را به تنهایی یا با ماست، سالاد یا حتی ماهی استفاده کنند. امکان دارد ترکیبات خاص در گریپ فروت سطح کلسترول را کم کند دهد و متابولیسم سالمندان را افزایش دهد.

 • توجه : ۵۲ گرم کالری در نصف گریپ فروت وجود دارد.

۱۴) کاهش وزن سالمند : کاهوی سالادی

یکی از پر آب ترین سبزیجات کاهو می باشد که از آن معمولاً در سالاد و روی همبرگر یا ساندویچ استفاده می کنند. برخی افراد فکر می کنند که کاهو مانند دیگر غذاها مغذی نمی باشد، اما کاهوی سالادی غنی از ویتامین K، ویتامین A و فولات می باشد.

 • توجه : یک فنجان کاهو سالادی فقط ۱۰ کالری دارد.

۱۵) لیمو و لیمو ترش

آب و چاشنی لیمو و لیمو ترش به طور گسترده ای برای طعم دادن به آب، سس سالاد، سس ماریناد و غیره استفاده می شود. استفاده از مرکبات چیزی بیشتر از افزودن عطر و طعم آنها است. همچنین آب لیمو دارای ترکیباتی است که می تواند به عنوان آنتی اکسیدان برای مبارزه و پیشگیری از بیماریها در بدن شما عمل کند.

توجه : یک اونس مایع  آب لیمو شیرین یا لیمو ترش تنها ۸ کالری دارد.

۱۶) قارچ

بافت این گیاه مشابه اسفنج است و جایگزینی به جای گوشت برای گیاهخواران و گیاهخواران مطلق می باشد ، قارچ حاوی چندین ماده مغذی مهم می باشد.

 • توجه : قارچ حاوی ۱۵ کالری در هر فنجان می باشد.

۱۷) پیاز

پیاز سبزی بسیار محبوبی می باشد. انواع پیاز ها شامل قرمز، سفید و زرد، و نیز پیاز بهاری یا پیازچه و تره فرنگی می باشد. با وجود اینکه طعم آن بسته به نوع آنها متفاوت است، اما همه پیازها کالری کمی دارند.

 • توجه : یک پیاز متوسط  تقریبا ۴۴ کالری دارد.

۱۸) فلفل

فلفل ها در بسیاری از رنگ ها، اشکال و اندازه ها آمده است. انواع پرطرفدار آنها فلفل دلمه ای و فلفل سبز بسیار تند هستند. فلفل های دلمه ای دارای آنتی اکسیدان بسیار زیاد است و می تواند بدن را از اثرات مضر اکسیداسیون محافظت کند.

 • توجه : یک فنجان فلفل دلمه ای قرمز خرد شده، فقط ۴۶ کالری دارد.

 ۱۹) کاهش وزن سالمند : تربچه

تربچه، سبزیجات ریشه ای ترد با یک مزه تا حدودی تند هستند.

 • توجه : تربچه دارای چندین مواد مغذی مفید بوده و تنها ۱۹ کالری در هر فنجان دارا می باشد.

۲۰) توت فرنگی

توت فرنگی یک میوه بسیار محبوب است. خوردن انواع توت ها به شما در محافظت از بیماری های مزمن مانند سرطان و بیماری های قلبی کمک کند.

توجه : کمتر از ۵۰ کالری در یک فنجان توت فرنگی وجود دارد.

۲۱) اسفناج

اسفناج یک سبزی برگ سبز دیگر است که دارای کالری بسیار کم است.

توجه:

 1. این سبزی در ویتامین K، ویتامین A و فولات بالا است.
 2. پروتئین بیشتری نسبت به سایر سبزیجات برگدار دارد.
 3. یک فنجان اسفناج فقط ۷ کالری دارد.

اسفناج|مرکز پارسیان مهرپرور

۲۲) نخود فرنگی

نخود شیرین یک نوع خوشمزه نخود است. غلاف آنها کاملا خوراکی است و طعم شیرین دارند و می توانند به کنار ظرف سبزی و سالاد اضافه شوند.

 • توجه : نخود فرنگی بسیار مغذی است و تقریبا ۱۰۰٪ از مقدار توصیه شده برای ویتامین C را داشته و فقط ۴۱ کالری در یک فنجان دارد.

۲۳) گوجه فرنگی

گوجه فرنگی یکی از محبوب ترین سبزیجات در جهان است. آنها می توانند خام، پخته یا پوره شده در سس گوجه فرنگی عرضه شوند. آنها نیز بسیار مغذی هستند و حاوی ترکیبی سودمند به نام لیکوپن هستند.

 • لیکوپن ممکن است از سرطان، التهاب و بیماری های قلبی محافظت کند.
 • یک فنجان  گوجه فرنگی گیلاسی دارای ۲۷ کالری است.

۲۴) کاهش وزن سالمند : شلغم

شلغم ها سبزیجات ریشه ای سفید بوده و گوشت آن کمی تلخ است. آن را به سوپ سالمندان اضافه کنید یا بخارپز کنید.

 • توجه : شلغم چند ماده مغذی مفید دارد و تنها حاوی۳۷ کالری در هر فنجان می باشد.

۲۵) شاهی

شاهی آبی یک سبزی برگ دار می باشد که در آب جاری رشد می کند. از آن معمولا در سالاد و تهیه ساندویچ چای استفاده می شود.

توجه : یک فنجان از این سبزی شامل ۴ کالری است و موارد زیر را فراهم می کند:

 1. ۱۰۶ درصد از مقدار توصیه شده برای ویتامین K
 2.  ۲۴ درصد از مقدار توصیه شده برای ویتامین C
 3. ۲۲ درصد از مقدار توصیه شده برای ویتامین A

۲۶) هندوانه

هندوانه یک میوه بسیار مرطوب می باشد. به تنهایی و یا با نعناع تازه و پنیر فتا خوشمزه است.

توجه:

 1. هندوانه شامل تقریبا همه نوع مواد مغذی و مقدار بالای ویتامین C است.
 2. ۴۶ کالری در یک فنجان  هندوانه بریده شده وجود دارد.

۲۷) کدو سبز

کدو سبز یک نوع سبز از کدوی تابستانی است. دارای طعم ظریفی است که دستور العمل های متنوعی نیز دارد.

 • توجه : کدوی سبز دارای کالری کم است و تنها ۱۸ کالری در هر فنجان دارد.

۲۸) کاهش وزن سالمند : مصرف نوشیدنی

 1. قهوه
 2. چای گیاهی
 3. آب
 4. آب گازدار

بعضی از نوشیدنی ها کم کالری هستند، به ویژه هنگامی که شما چیزی به آنها اضافه نمی کنید:

 • آب ساده حاوی کالری نیست.
 • اکثر چای های گیاهی و آب های گازدار دارای صفر تا چند کالری هستند.
 • قهوه سیاه تنها ۲ کالری در هر فنجان دارد.

۲۹) کاهش وزن سالمند : مصرف گیاهان و ادویه جات کم کالری

گیاهان و ادویه جات برای اضافه کردن عطر و طعم به غذاها استفاده می شوند و حاوی کالری کمی هستند.

گیاهان متداول که تازه یا خشک می شوند عبارتند از:

 1. جعفری
 2. ریحان
 3. نعناع
 4. پونه کوهی
 5. گشنیز

برخی از ادویه های شناخته شده نیز شامل:

 1. دارچین
 2. پاپریکا
 3. زیره سبز
 4. کاری

توجه : اکثر گیاهان و ادویه ها دارای کمتر از پنج کالری در هر قاشق چای خوری هستند.

کاهش وزن در سالمندان|مرکز پارسیان مهرپرور

تاثیر ورزش بر کاهش وزن سالمند

زمانی که سن افراد بالا می رود ، توانایی کالری سوزی در بدن آن ها کاهش پیدا می کند. علت آن هم نشستن در مدت زمان طولانی می باشد که عاملی برای کاهش حجم توده عضلانی و افزایش چربی می باشد. به همین دلیل رژیم های غذایی مختلفی در نظر گرفته می شود اما در کنار رژیم غذایی باید یاد بگیرید که سبک زندگی خود را از هر لحاظ سالم کنید. یکی از مهم ترین فاکتورهای سبک زندگی سالم ، ورزش کردن است.

ورزش های مفید برای کاهش وزن سالمند

۱- شنا
۲- یوگا
۳- پیلاتس
۴- کار با کش
۵- دوچرخه سواری
۶- کلاس های ایروبیک

در صورتی که شاغل یا دست تنها هستید و برای نگهداری از سالمند خود به پرستار سالمند در منزل احتیاج دارید ،می توانید از تعرفه پرستار و مراقبت سالمند در منزل که توسط مرکز پارسیان مهرپرور ارائه می شود، استفاده نمایید.

جهت دریافت خدمات پرستاری و مراقبت از کودک در منزل با ما تماس بگیرید.

دیدگاه خود را بنویسید