مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

 • info@mehrparvar.com
 • 021-44442410
نشانه های حمله قلبی | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

سکته قلبی : سکته یا حمله قلبی چیست؟ 10 علامت هشداردهنده، 9 عامل و اقدامات هنگام ایست قلبی

آیا شما علائم هشدار دهنده قبل از سکته قلبی را برای پیشگیری از ایجاد مشکلات برای خودتان یا عزیزانتان را می دانید؟ همواره حمله قلبی دارای نشانه‌ های هشداردهنده‌‌ نیست؛ اینکه فرد از درد قلبش را بگیرد و بعد به زمین بیفتد. برخی علائم سکته قلبی اصلاً در قفسه‌ی سینه واقع نمی‌شوند و همیشه اینطور نیست متوجه وقوع حملات قلبی بشویم.

در این مقاله قصد داریم به علائم سکته قلبی که می‌توانند هشداردهنده باشند بپردازیم.

 • سکته قلبی چیست؟
 • 10 علامت هشدار دهنده سکته قلبی
 • 9 عامل خطرساز سکته قلبی
 • علت سکته قلبی در خواب
 • روش های پیشگیری از ابتلا به سکته قلبی
 • انواع سکته قلبی و روش های درمان آنها
 • عوارض سکته قلبی شدید
 • چگونگی برخورد با فرد دچار حمله قلبی

سکته قلبی چیست؟

سکته قلبی ( به انگلیسی : Myocardial infarction) که به آن آنفارکتوس میوکارد نیز می‌گویند، هنگامی اتفاق می‌افتد که جریان خون در بخشی از قلب کاهش یافته یا متوقف شود و باعث آسیب به عضله قلب شود.

10 علامت هشدار دهنده سکته قلبی

سکته قلبی و مراقبت از بیماران دچار حملات قلبی یکی از دغدغه هایی که کم و بیش با آن روبرو می شویم. سکته، نام آشنایی است که این روزها در هر خانه ای شنیده می شود. افراد مختلف در رده های سنی متفاوت دچار حمله قلبی یا سکته می شوند و افراد بیشماری جان خود را از دست می دهند. بیشتر این افراد به این دلیل جان خود را از دست می دهند که اطرافیان یا پرستار نمی دانند چگونه با آنها برخورد کنند و یا نمی دانند که چه اتفاقی افتاده است. برای اینکه فردی که دچار سکته قلبی شده را از مرگ نجات دهیم ادامه مطلب زیر را بخوانید تا با سکته قلبی آشنا شوید.

علت سکته قلبی | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

 1. ورم شکم
 2. تکرر ادرار در شب
 3. ضربان قلب سریع
 4. کاهش توانایی ورزش
 5. کاهش اشتها و حالت تهوع
 6. سختی تمرکز و یا کاهش هوشیاری
 7. خس خس کردن با خلط همراه با خون
 8. تنگی نفس و سرفه های کوتاه خلطی
 9. افزایش بسیار سریع وزن بخاطر حفظ مایعات
 10. کوتاه نفس کشیدن ( تنگی نفس ) وقتی که به خود فشار وارد می کنید و یا وقتی دراز می کشید

سایر علائم هشدار دهنده قبل از سکته قلبی

 • احساس تنگی نفس ناگهانی
 • تهوع، استفراغ یا تعریق سرد همراه با درد یا سوزش قفسه سینه
 • احساس ضعف مفرط، تپش قلب، سنکوپ (از دست دادن هوشیاری و سقوط فرد) به خصوص در افراد مسن

9 عامل خطرساز سکته قلبی

الف) 3 علت خطرساز سکته قلبی که نمی توانید تغییری در آنها ایجاد کنید: 

1- افزایش سن

 تقریبا ۴ نفر از ۵ نفری که در اثر بیماری های عروقی فوت می نمایند، ۶۵ سال یا بیشتر سن دارند. در سنین بالاتر، زنانی که حمله قلبی دارند، دو برابر بیشتر از مردان دچار مرگ می شوند.

2- جنس مذکر

مردان در معرض خطر بیشتری از ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی هستند و در سنین پایین تر به این بیماری دچار می شوند. این میزان نزد زنان حتی پس از یائسگی (هنگامی که میزان مرگ زنان به دلیل بیماری قلبی افزایش می یابد) به اندازه مردان نیست.

3- توارث (شامل نژاد)

بچه هایی که والدین آنها دچار بیماری های قلبی هستند، احتمال بیشتری برای بیماری قلبی آنان وجود دارد.

حمله قلبی | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

ب)عوامل خطرساز اصلی که می توانید آنها را تغییر دهید: 

4 – مصرف دخانیات

 خطر بیماری های قلبی در افراد سیگاری، دو تا چهار برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری است. کشیدن سیگار، بزرگترین عامل خطر برای ایست ناگهانی قلبی است. سیگاری هایی که دچار حمله قلبی می شوند نیز با احتمال بالاتر مرگ روبه رو هستند. تماس افراد غیر سیگاری با دود سیگار هم ممکن است خطر بیماری قلبی را افزایش دهد.

5 – بالابودن سطح کلسترول خون

 خطر بیماری عروقی قلب با افزایش کلسترول بالا می رود. هنگامی که دیگر عوامل خطر ساز نیز وجود دارند، این خطر هم بیشتر مطرح می شود. میزان کلسترول همچنین تحت تاثیر سن، جنس، توارث و تغذیه قرار می گیرد.

6 – افزایش فشارخون

 افزایش فشارخون، کار قلب را زیاد می کند و موجب بزرگی قلب و ضعف آن در طول زمان می شود. همچنین این مساله، خطر حمله قلبی، نارسایی کلیه و نارسایی احتقانی قلب را افزایش می دهد. هنگامی که افزایش فشارخون با چاقی،  کشیدن سیگار و دیابت همراه باشد، خطر سکته قلبی و مغزی افزایش بیشتری می یابد.

7 – چاقی و افزایش وزن

 چاقی با افزایش کلسترول و تری گلیسرید و تحرک کم و… همراه است. بسیاری از افراد چاق نمی توانند شرایط خود را تغییر دهند، اما با کاهش وزن حدود ۵ تا ۱۰ کیلوگرم می توان به کاهش خطر بیماری قلبی کمک کرد. پس پرستار سالمند با رعایت رژیم غذایی برای سالمند باید توجه ویژه داشته باشد.

8 –  دیابت

این بیماری، به طور جدی خطر بیماری قلبی – عروقی را (حتی با تحت کنترل داشتن میزان قندخون) افزایش می دهد. بیش از ۸۰ درصد بیماران مبتلا به دیابت به شکلی از بیماری های قلبی عروقی تلف می شوند. اگر دیابت دارید، مهم است که هر عامل خطرسازی را تحت نظر و کنترل داشته باشید.

9 – استرس (فشار روانی)

 برخی از دانشمندان، بین خطر بیماری های قلبی و وضعیت استرس شخصی، عادات رفتاری و اجتماعی- اقتصادی او ارتباط معنی داری قائل هستند. این عوامل ممکن است تاثیری بر عوامل خطر ساز شناخته شده داشته باشد. پس پرستار سالمند باید عوامل استرس زا را از سالمند دور کند.

علت سکته قلبی در خواب

ماهیچه ‎‏های مجاری تنفسی فردی که خواب است  آرام و منبسط می‌شود که می‎تواند در برخی افراد مشکل‎‏ساز شود چرا که نفس حداقل به مدت ۱۰ ثانیه قطع می شود. جریان هوا در مقابل بافت نرمی که در مسیر عبورش قرار دارد، مرتعش می‌شود و صدای خروپف ایجاد می‏کند. همچنین هنگامی که مغز از قطع شدن نفس آگاه می‎شود، سیگنالی را به ماهیچه ‎های مجرای هوایی ارسال می‎کند تا مجدد منقبض شود. در موارد خفیف وقفه تنفسی هنگام خواب، هر ۱۰ دقیقه یک بار اتفاق می‎افتد، اما در موارد وخیم‏تر خواب فرد کاملا تحت تاثیر سکته قلبی قرار می‌گیرد.

انواع سکته قلبی | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

روش های پیشگیری از ابتلا به سکته قلبی

با تغییرات در سبک زندگی می توانید از سکته قلبی جلوگیری کنید که عبارتند از :

 • حفظ وزن سالم
 • عدم مصرف دخانیات
 • مصرف غذاهای سالم
 • کاهش و مدیریت استرس
 • بیدار ماندن از نظر فیزیکی
 • کنترل شرایط خاص، مانند فشار خون بالا و دیابت

انواع سکته قلبی و روش های درمان آنها

نوع حمله قلبی ( یا همان انفارکتوس میوکارد یا IM ) عامل اصلی در تعیین پروسه درمانی است. یک حمله قلبی زمانی رخ می دهد که در عروق کرونر انسدادی وجود داشته باشد و از رسیدن جریان خون به بدن جلوگیری کند. در نتیجه بخشی از قلب نمی تواند اکسیژن مورد نیاز خود را دریافت کند.

این انسداد می تواند کامل بوده یا بخشی از شریان را گرفته باشد:

 • انسداد کامل عروق کرونر بدین معناست که شما با یک حمله قلبی از نوع STEMI مواجه هستید.
 • انسداد جزئی عروق به معنای بروز حمله قلبی NSTEMI است.

روش و پروسه درمان برای حمله قلبی از نوع STEMI با نوع NSTEMI متفاوت است. اما برخی از مراحل با هم همپوشانی دارند.بیمارستان ها معمولا از تکنیک هایی استفاده می کنند تا جریان خون به سمت بخشی از قلب که در حین حمله قلبی آسیب دیده است را دوباره برقرار کنند.

عوارض سکته قلبی شدید

یکی از عوارض بسیار مهم سکته قلبی که عمدتاً در دقایق اولیه روی می دهد، اختلال در ریتم طبیعی قلب و بروز ایست قلبی است. ایست قلبی معمولا به دنبال مسدود شدن رگ تغذیه کننده قلب اتفاق میافتد. در صورتی که در مدت ۳ تا ۵ دقیقه، اقدامات احیای قلبی – ریوی شروع نشود، بیمار دچار مرگ خواهد شد. ما به عنوان پرستار تعجب نکنیم که بسیاری از مبتلایان، تنها پس از چند دقیقه درد یا سوزش قفسه سینه، دچار ایست قلبی می شوند.ذیکی دیگر از عوارض بسیار مهم سکته قلبی، از بین رفتن قسمت وسیعی از عضله قلب و بروز نارسایی است. در نارسایی، قلب عمل تلمبه ای خود را به سختی انجام می دهد که این حالت می تواند طی روزها، ماه ها، یا سال های بعد باعث مرگ بیماران شود.

چگونگی برخورد با فرد دچار حمله قلبی

در صورتی که اولین تظاهر حمله قلبی، ایست قلبی – تنفسی باشد، با رسیدن بر بالین بیمار، دو اقدام اساسی را باید به سرعت شروع کرد:

۱ ) شروع احیای قلبی – ریوی : بر اساس برنامه مشخص آن

۲ ) اقدامات اولیه قبل از کمک خواستن از اورژانس : در صورت برخورد با فرد دچار علائم هشدار دهنده قلبی نظیر درد قفسه سینه و…. اقدامات اولیه زیر را انجام دهید و از اورژانس ۱۱۵ تقاضای کمک نمایید:

 •  بیمار را از هرگونه فعالیت اضافی مانند راه رفتن، دویدن، صعود از پلکان و… باز دارید و وی را در وضعیت استراحت کامل قرار دهید.
 •  سعی کنید بر روحیه خود مسلط باشید و تمامی تلاش خود را برای کاهش اضطراب بیمار بکار ببندید. از سر و صدا کردن، گریه و سایر مواردی که باعث اضطراب بیشتر بیمار می شود خودداری کنید.
 • در موارد درد شدید قفسه سینه، در صورتی که قرص های زیر زبانی نیترو گلیسیرین در دسترس هست، می توانید از آن استفاده کنید. توجه داشته باشید که استفاده از این قرص در بیماران دچار افت فشارخون ممنوع است، بنابراین در صورت امکان ابتدا فشار خون بیمار را اندازه گیری نمایید. اگر فشار خون سیستولی یا ماکزیمم بیمار بیش از ۹۰mmHg بود از قرص زیر زبانی استفاده کنید.
 • از دادن انواع خوراکی یا مایعات نه تنها کمکی به بیمار نمی کند بلکه در بعضی از بیماران می تواند مضر نیز باشد، بنابراین سعی کنید از دادن خوراکی و آشامیدنی به بیمار اجتناب کنید.
 • در صورتی که بیمار، دچار تنگی تنفس یا افت فشارخون است، وی را در وضعیت نشسته قرار دهید و پاهایش را از تخت آویزان کنید.
 • انتقال هر چه سریعتر بیمار به مراکز درمانی با آمبولانس های ویژه اورژانس، نکته بسیار مهمی است، بنابراین سعی کنید در این موارد، زمان را از دست ندهید.

دیدگاه در"سکته قلبی : سکته یا حمله قلبی چیست؟ 10 علامت هشداردهنده، 9 عامل و اقدامات هنگام ایست قلبی"

 1. […] دریافته اند بیمارانی که سکته قلبی کرده، میزان آهن خون آنها کم می باشد و علائم کم خونی در […]

دیدگاه خود را بنویسید