مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

  • info@mehrparvar.com
  • 021-44442410

فاصله سنی مناسب بین دو کودک – پرستار برای کودک در خانه

فاصله سنی مناسب بین دو کودک – پرستار برای کودک در خانه

در این مقاله به بررسی فاصله سنی مناسب بین دو کودک – پرستار برای کودک در خانه می پردازیم.

 

فاصله سنی بین دو کودک در خانواده ها اهمیت دارد ، کم یا زیاد بودن این فاصله ضررهای خودش را دارد.
چه مقدار فاصله بین دو کودک مناسب است؟
یکی از دغدغه هایی که والدین دارند تفاوف سنی مناسب بین دو کودکشان است و اینکه بهتر است بعد از فرزند اول چه موقع دوباره صاحب بچه دار بشون.پدر و مادر فکر می کنند بهتر است زمانی که اولین کودک در خانواده در حال رشد و بزرگ شدن می باشد ، دومین کودک خود را نیز به دنیا بیاورند که هر دو با هم بزرگ بشوند اما باید بدانید قضیه به این سادگی نمی باشد و فاصله سنی دو کودک باید با توجه به وضعیت جسمی و روحی مادر در نظر گرفته شود. بدن مادر به حداقل ۳ سال زمان نیاز دارد تا بتواند شرایط جسمی و روحی خود را دویاره پیدا کند و به شرایطی برسد که نیازهای یک کودک دیگر را مرتفع کند.
فاصله سنی کم بین دو کودک چه مضراتی دارد؟
در صورتی که مادر به فاصله کمتر از ۳ سال باردار بشود ممکن است با مشکل کم خونی یا آنمی درگیر بشود که برای کودک هم خطرناک است، نشانه های این بیماری قبل از بارداری دوم آشکار نمی شود و مادر زمانی متوجه می شود که در حال تجربه بارداری دوم است.
از جمله مشکلات بارداری های متوالی کم خونی مادر است
در صورتی که مادر درگیر بارداری های متوالی بشود این موضوع سبب خونریزی بیش از حد ،قبل و حین و بعد از زایمان می شود و آنمی در این مادران باردار باعث زایمان زودرس می شود و احتمال مرگ و میر در مادرانی که فاصله بارداری دوم و اول آنها کمتر از ۳ سال است ۵ تا ۱۰ برابر از دیگر مادران باردار بیشتر است.کم خونی در مادرانی که با فاصله زمانی کمتر از ۳ سال مجدداً باردار شده اند ، سبب تولد نوزادان با وزن کمتر میشود که مراقبت از آنها برای مادران دشوار می باشد و نیاز به استخدام پرستار نوزاد دارند.نوزادانی که با وزن کم به دنیا می آیند ممکن است دچار اختلالات حرکتی ، رفتاری و یادگیری بشوند.
در صورتی که فاصله بین دو بارداری کمتر از ۱۸ ماه باشد سبب تولد نوزادان زودرس می شود و این موضوع باعث می شود خطر ۴۰ درصد افزایش پیدا کند و در ۲۶ درصد از موارد سن تولد نوزاد کمتر از نوزادان طبیعی می شود.فاصله بارداری کمتر از ۱۸ ماه خطر نوزاد با وزن ۶۱ درصد افزایش می دهد. به ازای هر ماهی که فاصله زمانی دو کودک کمتر از هجده ماه می شود ،۳/۳درصد خطر تولد نوزاد با وزن کم افزایش می یابد و تا دو درصد خطر تولد نوزاد نارس افزایش پیدا میکند.

 

 

فاصله سنی مناسب بین دو کودک – پرستار برای کودک در خانه
فاصله سنی مناسب بین دو کودک – پرستار برای کودک در خانه
چه مقدار فاصله بین دو بارداری مناسب است ؟
بعضی از خانم ها فکر می کنند رعایت فاصله سنی بین دو کودک تا سه سال فقط برای آن دسته از خانمهایی است که به صورت سزارین زایمان داشته اند و خانمهایی که طبیعی زایمان کرده اند نیاز نیست این فاصله را رعایت کنند اما باید بدانید این تصور، یک اندیشه اشتباه است زیرا نوع زایمان ربطی به میزان فاصله سنی فرزندان ندارد بنابراین باید مادرانی که زایمان طبیعی یا سزارین در اولین بارداری خود تجربه کرده اند ،سه سال بین تولد دو کودک خود فاصله بیندازند تا از این طریق به حفظ سلامت خود و کودک شان کمک کنند.
از جمله مشکلات دیگری که مادران با فاصله کمتر از ۳ سال بین دو بارداری با آن روبرو هستند ،کم خونی ،کمبود کلسیم ، کمبود مواد مغذی و مشکلات شیردهی است زیرا بدن مادر در بعد از هر بارداری برای بازگشت به حالت طبیعی به زمان نیاز دارد تا بتواند مواد معدنی، کلسیم و ویتامین های مورد نیاز خود را برای بارداری بعد تامین کند ، بنابراین رعایت سه سال فاصله بین دو بارداری برای حفظ سلامت مادر الزامی است.
بارداری های متوالی موجب به خطر افتادن سلامت کودک اول هم می شود زیرا هنگامی که فاصله بین دو بارداری کمتر از دوسال می شود ،مادر باردار در دوران شیردهی کودک اول خود قرار دارد و ناگزیر می شود که خود کودک خود را از شیر بگیرد، بدین ترتیب کودک کمتر از ۲۴ ماه شیر مادر می خورد و ممکن است با قطع زودهنگام شیر مادر ،سلامت جسمی کودک به خطر افتد.
اگر مادری در کمتر از سه سال دوباره باردار شود با کمبود ویتامین و ریز مغذی ها روبرو می شود و دچار کم خونی می گردد بنابراین اکسیژن رسانی و تغذیه جنین از طریق خون مادر نیز مختل می گردد و سلامت جنین به خطر می افتد. اگر بدن مادر نتواند نیازهای جنین را برای رشد و تکامل با دریافت روزمره مواد غذایی تامین کند بخش زیادی از این مواد مغذی از ذخایر بدن مادر تأمین می گردد ،در نتیجه بدن مادر به سه سال زمان احتیاج دارد تا بعد از بارداری توده بدنی ، انرژی ،ذخایر بدن خود را جایگزین کند.
عوارضی که فاصله بارداری کم برای مادر دارد
مضرات فاصله زیاد بین فرزندان
فاصله بیش از حد بین بارداری ها عوارض زیادی دارد. اگر این فاصله بیش از ۵ سال باشد ، مادران باردار دچار مسمومیت دوران بارداری می گردد که نشانه هایی مانند افزایش فشار خون ، ورم دست و پا و دفع پروتئین از طریق ادرار را دارد و سلامت مادر باردار را به خطر می اندازد.
برچسب ها :
اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید