مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

  • info@mehrparvar.com
  • 021-44442410

۷ پرهیز غذایی برای سالمندان مستعد پوکی استخوان – مراقب سالمند

۷ پرهیز غذایی برای سالمندان مستعد پوکی استخوان – مراقب سالمند

در این مقاله به بررسی ۷ پرهیز غذایی برای سالمندان مستعد پوکی استخوان – مراقب سالمند می پردازیم.
بهتر است بدانید همانطور که مصرف برخی از مواد غذایی برای پیشگیری و درمان پوکی استخوان مفید است ، برخی مواد غذایی پوکی استخوان را تشدید می کند. بسیاری از افراد و سالمندان درگیر پوکی استخوان هستند ولی از آن اطلاعی ندارند. بسیاری از افراد نیز دارای تراکم استخوان پایینی هستند.
پوکی استخوان چه نشانه هایی دارد؟
اصولاً این بیماری خاموش و بدون علامت می باشد به همین دلیل تا زمانی که پیشرفت نکند ممکن است متوجه آن نباشید.
این درحالی است که بهترین زمان برای درمان این بیماری در مرحله خاموشی می باشد! و بهتر است تا قبل از آشکار شدن علائم آن درمان شود. به همین دلیل پیشگیری بهتر است تا درمان این بیماری و لازم است افراد و سالمندان در رژیم غذایی خود و سبک زندگی خود تغییراتی داشته باشند.
مهمترین عامل پوکی استخوان را بشناسید:
تغذیه در بروز و پیشگیری از پوکی استخوان نقش اساسی دارد ، تقریباً همه می دانیم که مصرف غذاهای سرشار از کلسیم و ویتامین d در پیشگیری از این بیماری نقش اساسی دارد.
این غذاها شامل محصولات لبنی، ماهی و مواد غذایی مفید می باشد که از استخوان ها مراقبت می کند.
در مقابل مواد غذایی هستند که تأثیر زیادی در بروز پوکی استخوان دارند و مواد غذایی مضر برای استخوان ها شناخته می شوند.استفاده از برخی مواد غذایی باعث می شود بدن کلسیم کمتری جذب کند و عارضه این موضوع کاهش تراکم استخوان است که سبب پوکی استخوان می شود.
در ادامه این مقاله قصد داریم گروه های غذایی را بررسی کنیم که بر سلامت استخوان ها تأثیر گذار هستند.

 

استخدام پرستار برای سالمند در خانه
                          سدیم و ابتلا به پوکی استخوان – پرستاری از سالمند

 

۱- محدودیت مصرف غذاهای با سدیم بالا
الگوهای غذایی که حاوی مواد غذایی با نمک بالا هستند برای عموم مردم دلچسب هستند، در حالی که نمک یکی از مواد غذایی مضر برای استخوان ها می باشد. کاری که سدیم در بدن انجام می دهد از بین بردن کلسیم مورد احتیاج بدن می باشد. سدیم باعث می شود کلسیم ذخیره شده در بدن با ادرار دفع شود.
نمکی که افراد دریافت می کنند از طرق مختلف می باشد ، حدود ۷۵ درصد از سدیم دریافتی از غذاهای فرآوری شده و بسته ‌بندی ‌شده، همچون گوشت پرورده، فست فودها و غذاهای کنسروی می باشد. بهتر است پرستار سالمند برای مزه دار کردن غذاها به جای نمک از سایر طعم دهنده ها مانند لیمو و ادویه جات استفاده بکند.
برای کاهش میزان سدیم دریافتی به افراد توصیه می شود به جای مصرف کالباس، هات داگ، سوسیس، بیکن و غیره از گوشت تازه استفاده کنند ، در رژیم غذایی خود از میوه های تازه و سبزیجات،آجیل و دانه های نامحلول استفاده کنند و در نهایت به سالمندان و افراد توصیه می شود میزان مصرف نمک را کمتر از ۲۳۰۰ میلی گرم در روز برسانند.

 

 

                                                                                                                                     محدودیت مصرف غذاهای با اگزالات بالا  – مراقبت از سالمندان

 

۲ – محدودیت مصرف غذاهای با اگزالات بالا
این ترکیب شیمیایی در بسیاری از غذاها وجود دارد. پس از مصرف این گروه از غذاها ، اتفاقی که در بدن می افتد این است که به کلسیم متصل می شوند  و باعث دفع کلسیم از بدن می شوند.
بعد از این اتفاق میزان جذب کلسیم در بدن کاهش می یابد. غذاهایی که سطح بالای اگزالات دارند شامل اسفناج، ریواس، چغندر، لوبیا و محصولات سویا مانند تمپه و توفو می باشند. همه غذاهای گفته شده حاوی مواد مغذی مفید برای سلامتی هستند. حال چه باید کرد هیچ کدام از این مواد غذایی را نباید مصرف کرد؟
جواب خیر است ، در کنار اینگونه مواد غذایی باید روزانه مقدار مناسبی   کلسیم مصرف کرد، تا تأثیر آنها کمتر شود. به مصرف کلسیم خود ادامه دهید و در نتیجه هیچ نگرانی ای در مورد مصرف این مواد غذایی نداشته باشید.
۳- محدودیت مصرف کافئین
هر فنجان قهوه حدود  هشت اونس یعنی حدود ۹۵ میلی ‌گرم کافئین دارد.همه ما دوست داریم در طول روز حداقل یک فنجان قهوه مصرف کنیم تا به وسیله این میزان از کافئین احساس انرژی بیشتری داشته باشیم ، همانطور که قبلاً هم گفته شد کافئین توانایی بدن برای جذب کلسیم از غذاهای دریافتی را کم می کند.
درصورتی که فردی روزانه کلسیم کافی (۱۲۰۰ میلی ‌گرم برای زنان در سنین ۵۱ – ۷۰ و ۱۰۰۰ میلی‌ گرم برای مردان (۵۱ – ۷۰) مصرف کند، بدن می ‌تواند این فرآیند را خنثی کند. تحقیقات نشان داده است که مصرف کافئین، تا زمانی که شما به طور مرتب میزان کلسیم کافی روزانه تان را مصرف کنید، به سلامت استخوان شما آسیب نمی رساند. بهتر است پرستار سالمند در روزهایی که سالمند تمایل به مصرف قهوه دارد شیر را به عنوان یکی از میانوعده ها برای سالمند در نظر بگیرد.

 

 

7 پرهیز غذایی برای سالمندان مستعد پوکی استخوان – مراقب سالمند
                         میزان مناسب مصرف پروتئین برای پیشگیری از پوکی استخوان

 

 

۴- محدودیت مصرف غذاهای با پروتئین بالا
یکی دیگر از مواد غذایی که با وصل شدن به کلسیم سبب دفع آن از بدن می شود پروتئین می باشد.پروتئین نباید به میزان کمتر از نیاز روزانه نیز وارد بدن شود زیرا در اینصورت نیز به سلامت استخوان ها آسیب می زند.
بهترین میزان مصرف پروتئین در بدن به اندازه نیاز روزانه است نه افراط و نه تفریط .
تعیین میزان نرمال مصرف پروتئین روزانه، ۰.۸ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن برای مردان و زنان بالغ است (برای تبدیل پوند به کیلوگرم، وزن خود به پوند را بر ۲٫۲ تقسیم کنید). مطمئن شوید که رژیمتان منابع غذایی حاوی پروتئین بالا مانند ماهی، ماکیان، گوشت گوساله، تخم ‌مرغ و محصولات لبنی را در بر می ‌گیرد. از پرستار سالمندتان بخواهید میزان پروتئین مصرفی سالمند را کنترل کند.
۵- محدودیت مصرف غذاهای با فیتات بالا
یکی دیگر از موادی که در صورت افراط در مصرف بدن را دچار پوکی استخوان می کند ترکیبی به نام فیتات است.
این ترکیبات آنتی ‌اکسیدانی در کل حبوبات، غلات، آجیل و دانه ‌ها وجود دارند. نگرانی اصلی در مورد فیتات ها این است که آن‌ ها می ‌توانند به مواد معدنی خاص مانند کلسیم واکنش نشان دهند، با این حال، این موضوع تنها برای یک وعده غذایی بکار می ‌رود، نه جذب کلی مواد مغذی در طول روز. به عنوان مثال، میان وعده ‌های غذایی می ‌تواند مقدار کلسیم را از این آجیل‌ ها کاهش دهد، اما نه از وعده غذایی که چند ساعت بعد می‌خورید.
۶- محدودیت مصرف نوشیدنی های خیلی شیرین
این نوشیدنی ها به دلیل اینکه حاوی ماده ای به نام فسفریک اسید می باشند تأثیر منفی بر جذب کلسیم می گذارند. تحقیقات در این زمینه نشان داده که فسفریک ‌اسید موجود در سوداهای به رنگ تیره باعث می‌ شود بدن شما به اندازه لازم، کلسیم مواد غذایی را جذب نکند.
علاوه بر این، اغلب نوشابه های گازدار حاوی کافئین می باشند که ممکن است بر جذب کلسیم تاثیر منفی بگذارد. ارتباط مستقیمی بین جذب نوشابه و افزایش خطر شکستگی استخوان ها وجود دارد، که احتمالا تا حدودی ناشی از فسفریک ‌اسید است. همچنین دلیل دیگر این است که مصرف کنندگان نوشابه احتمالا شیر یا مواد غذایی غنی از کلسیم یا مواد معدنی دیگر را مصرف نمی ‌کنند. مراقب سالمند باید نوشابه یا نوشیدنی های شیرین را از برنامه غذایی سالمند حذف بکند.
7 پرهیز غذایی برای سالمندان مستعد پوکی استخوان – مراقب سالمند
                                                                          نقش نوشیدنی های الکلی در بروز پوکی استخوان

 

۷- محدودیت مصرف نوشیدنی های حاوی الکل
کاملا مستند شده ‌است که مصرف مشروبات الکلی می ‌تواند به طور چشمگیری بر سلامت استخوان تاثیر بگذارد و خطر پوکی استخوان را افزایش ‌دهد. یکی از روش های مراقبت از سالمندان ممنوعیت مصرف نوشیدنی های حاوی الکل می باشد.

 

در این زمینه بیشتر بخوانید :

پرستاری از سالمند دارای پوکی استخوان

برچسب ها :
اشتراک گذاری :

دیدگاه در"۷ پرهیز غذایی برای سالمندان مستعد پوکی استخوان – مراقب سالمند"

دیدگاه خود را بنویسید