مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

 • info@mehrparvar.com
 • 021-44442410
کمر درد در سالمندان | مرکز پارسیان مهرپرور

کمر درد در سالمندان : ۷ علت کمر درد و ۷ راه درمان در افراد مسن

کمر درد در سالمندان

کمر درد در سالمندان از جمله مشکلاتی است که می تواند زندگی این افراد را مختل کند. در این سن مراقبت از کمر درد از جمله مسائل مهمی است که باید به آن توجه ویژه ای داشت. با بالا رفتن سن، تغییراتی در استخوان ها و عضلات روی می دهد که شکل بدن تغییر می کند. برای مثال پشت خمیده می شود، شکم به طرف جلو برجسته می شود، گودی کمر بیشتر می شود و همه این ها باعث بروز کمر درد می گردد. اعمال روزانه افراد مسن به طور مستقیم بر روی ستون مهره های کمرشان اثر می گذارد. لذا انجام اعمال روزانه، به نحو صحیح میتواند از ابتلاء به ضایعات کمری جلوگیری کند و در صورت وجود ضایعه آن را بهبود بخشد.

در این مطلب برای حل مشکل کمر درد در سالمندان ، به علت کمر درد در سالمندان و راهکارهای درمانی آن اشاره می کنیم.

علت و درمان کمر درد در سالمندان

در بخش زیر ما به علل اصلی کمر درد در همه اقشار خصوصا افراد مسن اشاره می کنیم. از آنجایی که سالمندان در مراقبت از خود دچار مشکلاتی هستند توصیه میشود از پرستار سالمند در منزل استفاده کنید.

کمردرد در سالمندان | مرکز پارسیان مهرپرور

شرکت خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور در زمره بهترین ارائه دهندگان خدمات پرستاری سالمند در منزل آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. شما می توانید با مشاهده بخش خدمات، از سایر خدمات ارائه شده در این شرکت مانند فیزیوتراپی در منزل، مراقبت از کودک و پرستار کودک در منزل آگاهی بیابید.

۱- ایستادن و کمر دردی در سالمندی

برای مراقبت از سالمند همیشه به او یادآوری کنید که همیشه صاف بایستد و شانه ها را صاف نگه دارد.

شکم را منقبض کنید تا شکم تو رفته و گودی کمر کمتر شود. مراقب سالمند تا حد امکان از بی حرکت ایستادن سالمند جلوگیری کند و یا در صورت نیاز چهارپایه ای به بلندی ۲۰ سانتی متر را زیر یک پا قرار دهید و پس از هر ده دقیقه جای پاها عوض شود.

۲- نشستن زیاد و تاثیرات مخرب آن

قرار گرفتن در محیط های کاری که به نشستن طولانی مدت نیاز داشته باشد و یا محیط هایی که امکان تحرک کمی در آن ها وجود دارد باعث بروز مشکلات جسمی حرکتی در کلیه افراد می شود. کمر درد یکی از شایع ترین مشکلات جسمی حرکتی است که میتوان با حرکات اصلاحی و یا رعایت نکات خاصی از افزایش مشکلات آن بکاهید. کمر درد سالمندان و سایر افراد اکثرا به این علت بوده و  در همین راستا، پرستار و مراقب سالمند در هنگام نشستن سالمند بهتر است به نکات زیر توجه داشته باشد:

کمر درد سالمندان | مرکز پارسیان مهرپرور

 1. سالمند به مدت طولانی ننشینند. هر ۲۰ دقیقه یکبار سالمند را بلند کنند و حداقل یک دقیقه راه بروند.
 2. در هنگام نشستن یک بالش کوچک پشت کمر سالمند قرار دهید.
 3. ترجیحاً به جای زمین روی صندلی بنشینند مخصوصاً سالمندانی که درد در ناحیه زانو یا کمر دارند.
 4. صاف بنشینند، عضلات شکم را تو ببرند و منقبض کنند. به جایی تکیه دهند.

۳- تاثیر خوابیدن و کمر درد در سالمندان

بهتر است هنگام خوابیدن یک بالش کوتاه زیر سر سالمند بگذارید و از تشک سفت و یا چند لایه پتو استفاده کنند. بهتر است که سالمند به صورت طاقباز یا به پهلو بخوابد و اگر زانو درد ندارند یک بالش کوتاه زیر زانو بگذارند. بهتر است سالمند روی شکم نخوابد. برای بلند شدن از رختخواب ابتدا سالمند را به یک پهلو بچرخانید. به سالمند بگویید عضلات شکم را را سفت کند و با کمک دستها بنشیند و بعد بایستد. برای دراز کشیدن این مراحل را برعکس کند.

۴- مراقبت در لباس پوشیدن

مراقب سالمند توجه داشته باشد که برای پوشیدن و یا درآوردن شلوار و جوراب، سالمند از کمر خم نشوند.

روی یک صندلی کوتاه بنشینند یا به دیوار تکیه کنند و در حالی که کمر صاف است با خم کردن ران و زانو این کار را انجام دهند. برای پوشیدن کفش می تواند پای خود را روی پله بگذارد و از پاشنه کش با دسته بلند استفاده نماید.

۵- خم شدن زیاد و کمر درد

برای خم شدن سالمند ، ابتدا پاها را کمی باز کنند، شکم را سفت کرده و کمر را صاف نگه دارند. شانه ها را بسمت عقب بکشند. سپس با خم کردن مفصل ران و زانو خم شوند. هنگام گذاشتن یا برداشتن اشیا نیز پرستار سالمند دقت کند که بطور صحیح خم شوند. پرستار سالمند باید توجه داشته باشد که خم شدن ناگهانی و شدید به سمت جلو میتواند موجب آسیب مهره های کمر شود.

۶- کمر درد در سالمندان در هنگام راه رفتن

هنگام راه رفتن سالمند، پرستار دقت داشته باشد که صاف قرار گرفته باشد. عضلات شکم را منقبض کند. شانه ها را صاف نگه دارد و به عقب بکشد. سعی کنید که سالمند در جاهای ناهموار ، سربالایی و سرپایینی راه نرود همچنین از کفش مناسب استفاده کند.

۷- نحوه صحیح بلند کردن جسم سنگین

پرستار سالمند باید مواظب باشد تا سالمند از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کند. اما در نظر داشته باشید که حتی یک جسم سبک نیز، اگر به طرز صحیح برداشته نشود، میتواند باعث کمردرد و آسیب شدید کمر گردد.

علت کمر درد در سالمندان | مرکز پارسیان مهرپرور

پس لازم است که پرستار سالمند به سالمند بیاموزد که برای بلند کردن اجسام از زمین به ترتیب زیر عمل کند :

 1. به جلو نگاه کنند.
 2. گردن را صاف نگه داشته و شکم را سفت کنند.
 3. کمر را صاف نگه دارند و با خم کردن زانو و مفصل ران روی پا در نزدیکی شی ء مورد نظر بنشینند.
 4. سپس به آرامی جسم را از روی زمین بردارند.
 5. توجه کنید که هر چقدر جسم به بدن سالمند نزدیکتر باشد، فشار کمتری بر ستون فقرات وارد می شود.

ورزش برای درمان کمر درد در سالمندان در ۵ دقیقه

انجام برخی حرکات ورزشی در افراد و سالمندان به درمان کمر درد کمک می کند. در اینجا شیوه‌ای برای ماساژ پا ارائه می شود که در ۵ دقیقه به درمان کمر درد کمک می کند. در انجام این حرکات دقت کنید تا به کمر یا ستون فقرات خود آسیب نزنید. روش ماساژ پا برای درمان کمر درد قادر است کوفتگی، گرفتگی و دردهای کمر را درمان کند. این روش شامل ماساژ دادن نقاطی از پا می‌شود.

نحوه ماساژ برای درمان کمر درد

برای درمان کمردردهایی که بعلت آسیب دیدگی بوجود نیامده اند ماساژ پا بهترین شیوه است که علاوه بر درمان درد کمر، عملکرد قسمت‌های دیگر بدن را بهبود می بخشد. برای درمان به این شیوه اینگونه عمل کنید:

ابتدا ۴ زانو بنشینید و یکی از پاهای خود را در دست بگیرید و بیشتر روی پاشنه تا انگشت شست پا تمرکز کنید زیرا بیشتر نقاط انعکاسی ستون فقرات شما در این ناحیه است. با کمک دست پایتان را بگیرید و با استفاده از شصت دستتان به آن قسمت فشار بیاورید. با انگشت مسیر نوک شصت پا تا پاشنه‌تان را دنبال کنید. افرادی که از کمردرد رنج می‌برند با فشار دادن این نواحی می‌توانند نقاط دردناک و ورم‌ کرده را کشف کرده و با استفاده از آن‌ها ماساژ دادن را ادامه دهند و دردهای کمر خود را تسکین دهید. بهتر است عمل ماساژ را به‌ آرامی انجام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید