مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

 • info@mehrparvar.com
 • 021-44442410
نگهداری از سالمندان در منزل خودشان | مرکز خدمات پرستاری در منزل پارسیان مهرپرور

نگهداری از سالمندان در منزل : مزایا، مشکلات و ۲۰ نکته کاربردی نگهداری از سالمند در خانه خود

نکات طلایی نگهداری سالمندان در خانه

نگهداری از سالمندان در منزل خدمتی است که هر فرد در دوران میانسالی ممکن است به آن نیاز داشته باشد. برخی سالمندان درگیر مسائل پزشکی می شوند و دیگر به آسانی نمی توانند کارهای قبلی خود را انجام بدهند. اینکه سالمندان مجبور باشند برای کمک گرفتن همواره به سراغ خانواده خود بروند ممکن است برایشان خوشایند نباشد. درست نیست که سالمندان برای این کمک گرفتن احساس شرمندگی بکنند.  انتخاب سالمندان بودن در منزل خودشان و کمک گرفتن از نگهدار سالمند است. سالمندان دوست ندارند خانه خود را ترک کنند و به خانه سالمندان و یا مراکز مراقبت از سالمندان مراجعه کنند. برای مراقبت از سالمندان می توان از اطرافیان نیز کمک گرفت اما این کمک نیز نمی تواند همیشگی باشد. اکثر سالمندان، ترجیح می دهند پرستار سالمند از آنها نگهداری کند تا اینکه به سرای سالمندان بروند یا از اطرافیان کمک بگیرند.

در این مقاله از مرکز پارسیان مهرپرور به بررسی مطالب زیر می پردازیم:

 • چرا نگهداری از سالمندان در منزل اولویت دارد ؟
 • ۸ مورد از مزایای نگهداری از سالمندان در منزل
 • ۵ مورد از مشکلات مراقبت از سالمندان در منزل
 • خدمات اولیه مورد نیاز سالمندان چه می باشد؟
 • ۲۰ نکته کاربردی نگهداری از سالمند در خانه خود

چرا نگهداری از سالمندان در منزل اولویت دارد ؟

محیط منزل برای سالمندان آشنا است و به آن انس دارند  به همین دلیل در آن آرامش دارند و همین آرامش به ویژه در حضور خانواده یا مراقب سالمند در حفظ سلامت سالمندان یا بهبود شرایط سالمند بیمار می تواند موثر باشد. برای مراقبت از سالمند در منزل ۲ گزینه پیش روی شماست در صورتی فردی از اعضای خانواده می تواند از وی مراقبت کند این مسئولیت را بر عهده بگیرد و گزینه دیگر استفاده از خدمات پرستاری در منزل می باشد.بهتر است جهت استخدام مراقب سالمند از مراکز ارائه دهنده این خدمات مشاوره بگیرید.برخی از سالمندان به جز خدمات مراقبت به برخی خدمات تخصصی تر مانند خدمات پزشکی، پرستاری ، فیزیوتراپی نیز احتیاج دارند ، می توانید مراکزی را انتخاب کنید که همه ای خدمات را یکجا ارائه می دهند.

۸ مورد از مزایای نگهداری از سالمندان در منزل

سالمندان به دلیل محدودیت جسمانی برای انجام کارهای شخصی خود ناتوان هستند. متأسفانه فرزندان نمی توانند تمام زمان خود را صرف سالمند کنند و بخوبی از سالمند نگهداری کنند. بهترین انتخاب در این زمان استخدام پرستار سالمند است.

نگهداری از سالمند در منزل خودش | مرکز پارسیان مهرپرور

فواید مراقبت از سالمندان در منزل

 1. مراقبت از سالمندان در منزل و حفظ احساس راحتی سالمندان
 2. مراقبت از سالمندان در منزل به وسیله پرستار خصوصی سالمند
 3. مراقبت از سالمندان در منزل باعث حفظ قدرت و غرور سالمند می شود
 4. نگهداری از سالمندان در منزل متناسب با نیازهای سالمند
 5. حفظ احساس آرامش خیال در سالمند
 6. تامین نیرو متناسب با بودجه سالمند
 7.  داشتن برنامه متناسب با علائق و نیازهای سالمند
 8. انتخاب پرستار توسط خود سالمند

۱ ) مراقبت از سالمندان در منزل و حفظ احساس راحتی سالمندان

از مهم ترین فواید استخدام پرستار سالمند در منزل حفظ راحتی و آرامش سالمند است. سالمند در طول عمر خود خانه ای امن و راحت برای خود مهیا کرده و در دوران پیری بهترین مکان برای سالمند همان منزل خودش است. سالمند می تواند در منزل خود ، در تخت خواب خود، روی مبل خود بماند. سرای سالمندان قوانینی دارد که همه باید به آن پایبند باشند. منزل سالمند قوانینی دارد که خود سالمند آن را تعیین کرده و اجرا می کند. هیچ چیز بهتر از محدوده راحت خانه برای سالمند نمی باشد. برای سالمندی که در دوران جوانی خود کار و تلاش کرده تا منزلی تهیه کند بسیار دردناک است که از آن دست بکشد. نگهداری از سالمند در منزل خودش باعث می شود این تجربه تلخ را نداشته باشد و هر نوع کمک و درمانی را در خانه دریافت کند.

۲ ) مراقبت از سالمندان در منزل به وسیله پرستار خصوصی سالمند

در سرای سالمندان هر پرستار مسئولیت نگهداری از چند سالمند را در یک زمان به عهده دارد. اما زمانی که شما پرستار سالمند در منزل استخدام می کنید، پرستار به جز رسیدگی به سالمند شما کار دیگری ندارد. در نتیجه سالمند هر کمکی که لازم دارد دریافت می کند به علاوه با هزینه ای که برای پرستار سالمند پرداخت می کنید، مقدار بیشتری مراقبت از سالمند خود را دریافت می کنید.

۳ ) مراقبت از سالمندان در منزل باعث حفظ قدرت و غرور سالمند می شود

سالمند در طول زندگی خود به سختی کار کرده و در دوران سالمندی می خواهد از چیز هایی که بدست آورده بهره ببرد. سالمند اگر برای کارهایش به کمک کسی احتیاج داشته باشد، باز هم ترجیح می دهد در خانه خود از این کمک بهره ببرد. سالمندان در منزل خود قدرت مدیریت دارند. مراقبت از سالمندان در منزل خودشان باعث حفظ احساس استقلال آنها می شود.

نگهدار سالمندان در خانه خودشان | مرکزپارسیان مهرپرور

مرکز خدمات پرستاری در منزل مهرپرور می تواند به شما برای استخدام یک پرستار سالمند در منزل کمک کنند تا سالمند بتواند بیشترین احساس راحتی را در منزل خود داشته باشند.

۴ ) مراقبت از سالمندان در منزل متناسب با نیازهای سالمند

 مراقبت از سالمند می تواند در مقاطع زمانی مختلفی صورت بگیرد که شامل موارد زیر می باشد :

 1. پرستار شبانه روزی سالمند
 2. پرستاری از سالمند بصورت روزانه
 3. پرستاری از سالمند بصورت شبانه
 4. پرستاری از سالمند بصورت مقطعی

همچنین نگهداری از سالمندان در منزل با توجه به نیاز جسمی آنها می باشد. سالمندانی که دچار بیماری هستند ، یا برای مسائل بهداشتی و مزاجی خود کمک احتیاج دارند، بهتر است از مراقبت ویژه و ۲۴ ساعته استفاده کنند. در این شرایط هر وقت سالمند نیاز به دادن دارو ، استحمام ،طهارت ، آشپزی و دادن غذا و انجام امور منزل دارد ، می تواند از کمک پرستار خود بهره ببرد. همچنین مراقبت از سالمند می تواند به صورت روزانه انجام شود.  سالمندانی که شب بیداری دارند یا از اینکه شب ها تنها بمانند بیزارند می توانند پرستار شبانه داشته باشند.

۵)حفظ احساس آرامش خیال در سالمند

با استخدام پرستار سالمند در منزل ، سالمند به این ارامش خیال می رسند که در عین حالی که استقلال خود در زندگی حفظ شده است، هر زمانی که احتیاج به کمک داشته باشد کسی هست تا به او کمک کند. نگهداری از سالمندان در منزل به این شیوه خیال خانواده و فرزندان وی را نیز آسوده می کند. حضور پرستار سالمند در منزل، میزان زیادی از بار مسئولیت اطرافیان سالمند کم می کند.

۶) مراقبت از سالمندان در منزل متناسب با بودجه سالمند

از دغدغه های ذهنی هر سالمند مسئله مالی می باشد. بیشتر سالمندان درآمد زیادی ندارند. اغلب حقوق بازنشستگی می گیرند یا از پس انداز خود استفاده می کنند. تأمین هزینه های سرای سالمندان می تواند برای سالمندان دشوار باشد. سالمند می تواند با توجه به بودجه مالی خود از حضور پرستار سالمند در منزل استفاده کند. استخدام پرستار سالمند در خانه به این سالمندان کمک می کند تا بتوانند هزینه های خود را مدیریت کنند و با توجه به بودجه خود خدمات خاص مراقبتی در منزل را دریافت کنند. برخی سالمندان به مراقبت ۲۴ ساعته احتیاج ندارند و اگر پرستاری برای چند روز در هفته داشته باشند نیاز های آنها برطرف می شود.

۷) داشتن برنامه متناسب با علائق و نیازهای سالمند

هنگام نگهداری از سالمندان در منزل ، برنامه و جدول زمانی خاصی برای انجام کارها  وجود ندارد. سالمند کارها را براساس تمایل خودش انجام می دهد. مانند غذا خوردن، حمام رفتن، خوابیدن و… . در حالی که در خانه سالمندان یک برنامه و جدول زمانی از قبل تعیین شده وجود دارد. سالمند در تنظیم برنامه کاری پرستار آزادی عمل دارد و میتواند با توجه به نیاز خود پرستار بگیرد. اگر سالمند احتیاج به اوقات تنهایی دارد، در آن روزها می تواند پرستار نداشته باشد.

۸) انتخاب پرستار توسط خود سالمند

در سرای سالمندان ،سالمند نمی تواند پرستار خود را انتخاب کند.در حالی که وقتی در منزل از سالمند نگهداری شود،برای استخدام پرستار سالمند،خود سالمند هم می تواند نظر بدهد و کسی که بیشتر توانسته با آن ارتباط برقرار کند را انتخاب کند.

۵ مورد از مشکلات مراقبت از سالمندان در منزل

نگهداری از سالمندان در منزل ، زمانی که این فرد از والدین یا بستگان شما است ؛ شما را از لحاظ فیزیکی و  احساسی درگیر می کند. زمانی که والدین سالمند شما نمی توانند از خود مراقبت کنند ، از شما دعوت کنند تا از آنها مراقبت کنید. این موضوع می تواند یک چالش برای شما باشد. در این وضعیت، یکی از کارهای دشوار ، ایجاد تعادل بین زندگی خانوادگی خود فرد و سلامت و شادی والدین سالخورده می باشد. حفظ این تعادل زمانی دشوار می شود که قرار است این مراقبت مدت طولانی اتفاق بیفتد.  البته این موضوع که مطرح شد یک چالش عاطفی محسوب می شود  و می تواند پس از گذشت مدتی از بین برود ولی خیلی از مشکلات عملی وجود دارد که می تواند پیچیدگی خود را حفظ کند. در ادامه برخی مشکلات مراقبت از سالمندان در خانه را با هم بررسی می کنیم.

۱ – مراقبت از خانواده خودتان و پدر و مادر سالمندتان

ممکن است به نظر نرسد اما مراقبت از فرزندان و شریک زندگی به مراتب سخت تر از نگهداری از والدین سالخورده می باشد. برای حل این مشکل احتیاج است که شما زمان و انرژی زیادی صرف بکنید. در صورتی که فرزند جوان در منزل دارید می توانید روی کمک آنها هم حساب کنید یا حداقل به آنها توضیح دهید که چرا نمی توانید مانند سابق برای آنها وقت بگذارید.

نگهدار سالمند در منزل خودش | مرکز پارسیان مهرپرور

۲ – تأثیرات اقتصادی مراقبت از سالمندان

 • نگهداری از والدین سالمند در منزل  خودتان می تواند هزینه های اضافی در بر داشته باشد.
 • این هزینه ها شامل هزینه گرمایش، برق و سایر امکانات موجود در تمام روز به سرعت افزایش می یابد.

هزینه های تغذیه فرد دیگری، و همچنین هزینه های اضافی چیزهایی مانند هزینه های پزشکی و خدمات پرستاری در خانه که شما ممکن است نتوانید این خدمات را در خانه ارائه دهید.

۳- دشواری های مراقبت از سالمندانی که علاقه به مستقل بودن دارند .

 •  جزئیات مراقبت از سالمند را با وی مطرح کنید.
 • حتی د در صورتی که سالمند شما در بستر بیماری و رنج  است.
 • خیلی از والدین انتظار ندارند شما از منزل خود برای جا دادن به آنها استفاده کنید.
 • مسئله دیگر متقاعد کردن سالمند است برای اینکه دیگر قادر به رانندگی نمی باشد.
 • از رموز موفقیت شما در این زمینه این است :کاری کنید که سالمند استقلال خود را از دست ندهد.
 • یکی از چالش های فرزندان رسیدن به این اتفاق نظر با والدینشان است که آنها به کمک احتیاج دارند.

۴ – مناسب سازی منزل برای شرایط سالمند

منزل شما مطمئناً مناسب با شرایط شما می باشد ، شخصی است و تزیین و دکور آن برای شما مطلوب می باشد. در واقع شما به سالمند مکانی برای زندگی اختصاص می دهید ، سالمندی که مطمئناً نیازهای خودش را دارد و به تجهیزات خاص خودش احتیاج دارد و برای سالمندان کنار آمدن با شرایط منازلی که در آنها آمد و شد افراد غریبه زیاد می باشد دشوار است. در صورتی که والدین سالمند شما در خانه خودشان نگهداری می شوند بسیاری از این مسائل پیش نخواهد آمد.

۵ – مشکلات درباره بهداشت و سلامتی سالمندان

برخی سالمندان به دلیل کهولت سن دچار بیماری و برخوردهای تهاجمی میشوند . این برخورد ها برای فرزندان شما ممکن است ناراحت کننده باشد. در این موقعیت لازم است به آنها یادآوری کنید که آنها پدربزرگ و مادربزرگ هستند و به آنها علاقه مندند و رفتار فعلی شان خارج از کنترل می باشد. فراموش نکنید که روش های مختلفی برای به حداقل رساندن رفتارهای خاص سالمندان وجود دارد. اینها فقط بعضی از چالش های عملی عمیق شما در هنگام مراقبت از سالمندتان در منزل می باشد که ممکن است شیوه زندگی فردی شما را تحت تأثیر قرار بدهد.

خدمات اولیه مورد نیاز سالمندان چه می باشد؟

هر زمان که تصمیم می گیرید از سالمند خود در منزل نگهداری کنید زندگی شما دچار تغییراتی خواهد شد زیرا اولویت مراقبت از فردی است که مسئولیت وی را برعهده گرفته اید. مواردی که سالمندان به آن احتیاج پیدا می کنند:

نگهدار سالمند در خانه خود | مرکز پارسیان مهرپرور

۲۰ نکته کاربردی نگهداری از سالمند در خانه خود

نگهداری از سالمندان در منزل کاری سخت است. نگهداری از سالمندان برای اطرافیان زحمت زیادی دارد. نگهداری از سالمندان یکی از چالش های فرزندان است. سالمندان همیشه دوست دارند در منزل خودشان نگهداری شوند. فرزندان سالمند و مراقبین سالمند باید با شیوه‌های فراهم کردن آسایش برای سالمندان آشنا باشند. در ادامه این مقاله قصد داریم برخی نکات درباره‌ی نگهداری از سالمندان در منزل را بررسی کنیم.

۱) تهیه یک برنامه روتین برای نگهداری از سالمندان در منزل

بیماران و سالمندان وقتی یک برنامه روزانه مشخص در طول روز داشته باشند حس بهتری دارند چون دیگه به این فکر نمی کنند که باید خودشون و برای یک کار یا برنامه جدید آماده کنند و احساس امنیت بیشتری می کنند. پرستار سالمند یا بیمار و حتی اطرافیان آنها باید راجع به برنامه روزانه فرد با آن صحبت کنند یا حتی یک لیست از کارهایی که در طول روز باید انجام بشه و تمام نیاز های فرد در آن گنجانده شده باشد، داشته باشند و با سالمند و بیمار در جریان بگذارد. در این لیست باید تمام کارهایی روتین روزانه گنجانده شود. مانند : وعده غذایی، ساعت خوابیدن و بیدار شدن، تعداد دفعات استحمام در طول هفته، ورزش و اوقات فراغت فرد، زمان مصرف دارو ها و…

۲) عادت های غذایی بیمار و سالمند در نظر گرفته شود:

پرستار سالمند باید عادت های غذایی فرد را در نظر بگیرد. اگر سالمند سخت غذا می خورد، پرستار در این زمینه باید بیشتر تلاش کند. در زمان نگهداری از سالمندان در منزل باید غذاهای مورد علاقه فرد را آماده کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که عادت های غذایی سالمند یک دفعه تغییر نمی کند.

رژیم غذایی مناسب برای سالمندان چه ویژگی هایی دارد؟

در صورتی که مراقب سالمند بتواند به بحث تغذیه سالمند رسیدگی کند می تواند قدم موثری در راستای حفظ و احیای سلامت سالمندان ایفا کند ، در نقطه مقابل عدم توجه به رژیم غذایی سالمند می تواند سبب ایجاد آسیب هایی در سالمندان شود. اگر سالمندی که از وی مراقبت می کنید دارای بیماری های زمینه ای مانند چربی و فشار و دیابت می باشد توجه به تغذیه وی باید زیر نظر پزشک انجام شود. نوشیدن مایعات در رژیم غذایی سالمند نقش به سزایی دارد. مصرف هشت لیوان مایعات در روز می تواند کمک موثری در رژیم غذایی سالمند بکند. مایعات مناسب برای سالمند شامل آب، شیر، آب میوه، قهوه بدون کافئین، چای و سایر نوشیدنی های غیر الکلی می شود. در برخی شرایط مانند نوعی بیماری قلبی، ممکن است پزشک مصرف مایعات را نیز محدود نماید.

۹ نکته طلایی تغذیه سالمندان برای نگهداری از سالمندان در منزل
 • در صورت امکان غذاها را خوشمزه و با ظاهر جذاب آماده کنید.
 • برای سالمندانی که اشتهای پایینی دارند فهرستی از غذاهای مورد علاقه سالمند را تهیه کنید.
 • برای تحریک اشتهای وی در نگهداری سالمند ، هر زمان که امکان دارد، تمرین های ورزشی انجام دهید.
 • غذا را معمولا با ذکر و یادآوری نام خدا همراه کنید تا بیمار احساس وابستگی به قدرتی فوق قدرت ها نماید.
 • از آنجا که افراد سالمند بی حرکت به کالری زیادی نیاز ندارند از ارائه غذاهای پر کالری و بی حاصل مانند شیرینی ها خودداری نمایید.
 • برای مراقبت از سالمندان کم اشتها که تمایل به غذا ندارند با ارائه میزان کم و به تعداد دفعات بیشتر تشویق به تغذیه نمایید. میوه تازه، هویج و کرفس و غیره را در رژیم غذایی سالمندان قراردهید.
 •  برای نگهداری و مراقبت سالمند در منزل تمرین ورزشی حتی برای افراد محدود به رختخواب و یا صندلی چرخدار می تواند باعث برقراری جریان خون شود و به حفظ هماهنگی مغز و ماهیچه کمک کند.
 • در مراقبت از سالمند اگر قسمتی از بدن سالمند فلج است معمولا غذاها در قسمت چپ و یا راست دهانش جمع می شود. در این صورت با آرامی و با انگشت از روی گونه غذا را به سمت دیگر هدایت نمایید و با این حرکت به جویدن غذا توسط بیمار کمک کنید.
 •   بهتر است غذایی که برای سالمند آماده می کنید را با قطعه قطعه کردن و یا تکه تکه کردن، ریز کردن یا پوره کردن غذاها و سهولت جویدن و آسان نمودن بلعیدن. در این صورت شما به سالمندانی که دندان مصنوعی دارند و یا با کاهش توانایی بلعیدن مواجهند کمک می کنید.

۳)توجه به عملکرد روزانه دستگاه گوارش بیمار و سالمند

پرستار بیمار و سالمند باید به عملکرد روزانه دستگاه گوارش فرد توجه کنند و هر گونه تغییر غیر عادی را مورد بررسی قرار داده و در صورت نیاز به پزشک مراجعه کنند.

۴) توجه به نیازهای جسمانی هنگام نگهداری از سالمندان در منزل

پرستار باید اول به نیاز های جسمی سالمند یا بیمار توجه کند،بعد از آن به نیاز های معنوی، احساسی و روحی روانی توجه کنند. فرد مورد مراقبت نیاز دارد که از حالت جسمانی در موقعیت خوبی باشد مثلا جایی از بدنش درد نکند، بتواند درست غذا بخورد،روده اش خوب کار کند و… این وضعیت های جسمانی نقش مهمی در زندگی فرد دارد.

۵) کمک کنید تا فرد خواب سالم و کافی داشته باشد

اصولا بیماران و سالمندان در طول روز می خوابند و در شب خواب خوبی ندارند. این عادت بد در خوابیدن در افرادی که با سالمند و بیمار زندگی می کنند هم اثر می کند. گاهی اوقات وقتی بیمار یا سالمند در فضایی نا آشنا زندگی می کنند، احساس راحتی ندارند که این موضوع می تواند روز خواب و تغذیه فرد اثر بگذارد و باعث ایجاد اضطراب در فرد شود.

۶) در برنامه روزانه بیمار یا سالمند ورزش گنجانده شود

پرستار باید سعی کند به فرد مورد مراقبت کمک کند تا روزانه زمان کوتاهی به ورزش بپردازد.

۷) امکانات مورد نیاز هنگام نگهداری از سالمندان بی تحرک در منزل

استفاده از تخت و تشک بیمارستانی به جای رختخواب معمولی برای سالمندانی که تحرک ندارند . برای سالمندان زمینگیر از تخت و تشک بیمارستانی استفاده کنید.

۸)تغییر پوزیشن فرد بیمار یا سالمندی که تحرک ندارد

زمانی که فرد مورد مراقبت توانایی تغییر پوزیشن و تحرک را ندارد،پرستار باید هر ۴ساعت یکبار پوزیشن فرد را تغییر دهد تا فرد دچار زخم بستر نشود. زمانی که فرد دچار زخم بستر شده باشد، زمان های تغییر پوزیشن باید کوتاه تر شود (کمتر از ۴ ساعت یکبار). پرستار باید بداند به چه نحوی فرد را تغییر پوزیشن دهد تا صدمه بیشتر به فرد وارد نکند.

۹) پیشگیری از ایجاد زخم بستر در بیمار و سالمندی که تحرک ندارند 

فرد مورد مراقبت را هر ۲-۴ ساعتی یکبار بچرخانید و پوزیشن آن را تغییر دهید. نقاطی از بدن که بیشتر با سطح زمین در ارتباط است و فشار روی آن وارد می شود را به کرم های آبرسان و لوسیون ها آغشته کنید. مرطوب نگه داشتن پوست،ماساژ و تغییر پوزیشن فرد می تواند از ایجاد زخم بستر در فرد جلوگیری کند.

نگهدار سالمندان در منزل | مرکز پارسیان مهرپرور

۱۰)رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان فرد بیمار یا سالمند

بعد از مصرف هر وعده غذایی سالمند باید دندان هایش را مسواک بزند. اگر سالمند نمی تواند ، پرستار با یک مسواک نرم میتواند این کار را برای فرد انجام دهد. برای سالمند از دهان شویه استفاده کنید. دندان های مصنوعی سالمندان را هر روز از دهان آنها خارج کرده و تمیز کنید. برای لب های سالمند از نرم کننده لب استفاده کنید.

نکات مهم رسیدگی به بهداشت دهان و دندان در سالمندان

در زمان های مراقبت از سالمندان ممکن است سالمند، دچار مسائل متعددی در دهان باشد، پوسیدگی دندان، دندان های مصنوعی و مسائلی از این قبیل می تواند مشکلاتی در جوییدن و بلعیدن بوجود آورند. پس می بایستی غذای سالمند با توجه به شدت و ضعف او آماده شود. اگر مشکل جویدن است تا حد امکان غذا باید نرم  و قابل بلعیدن باشد. در موارد خاص ممکن است برای ارائه مواد مغذی از شیوه های جانبی تغذیه استفاده کنید.

در این شرایط مهم است که به علائم عفونت توجه داشته باشید، وجود درد، قرمزی در محل سوزن و یا لوله تغذیه، و تب از آثار عفونت محسوب می شود. غذای سالمند توسط فردی که وظیفه نگهداری سالمند را بر عهده داردباید تا حد امکان در حالت نشسته به او بدهید و حوله و یا دستمالی را زیر چانه فرد نگهدارید تا از کثیف شدن لباس ایشان جلوگیری شود. قبل از غذا دادن به سالمند خودتان غذا را بچشید تا از مزه و داغی آن مطلع شوید.

۱۱)توجه به بهداشت مو هنگام نگهداری از سالمندان در منزل

بهتر است فرد بیمار یا سالمند موهایشان را کوتاه نگه دارند تا راحت تر بتوانند به آنها رسیدگی کنند.پرستار باید به فرد در شستشو مو ها و مرتب کردن آنها کمک کند.

نکات نگهداری از سالمندان در منزل | مرکز پارسیان مهرپرور

۱۲) توجه به بهداشت ناخن ها در نگهداری از سالمندان در منزل

پرستار باید به صورت منظم ناخن های سالمند را کوتاه کند. ناخن های دست را طوری کوتاه کنید که شکل همان انگشت را به خود بگیرد. ناخن های پا را به صورت مستقیم کوتاه کنید. پرستار باید در هنگام کوتاه کردن ناخن های سالمندانی که دیابت دارند بیشتر دقت کند.

۱۳) راه حل درست برای بی اختیاری سالمند

پرستار می تواند از موارد زیر برای مقابله با بی اختیاری ادرار  فرد بیمار یا سالمند استفاده کند:

 • استفاده از پوشک بزرگسالان
 • استفاده از ملحفه های مخصوص بی اختیاری(از بیمارستان ها تهیه کنید)
 • استفاده از محافظ تشک (تشک را با محافظ تشک پوشانده،سپس رختخواب را روی آن قرار دهید)

۱۴) بهداشت دست های پرستار در زمان نگهداری از سالمندان در منزل

در زمان نگهداری از سالمندان در منزل ، پرستار باید دست ها را با آب و صابون بشوید. تا آلودگی های به فرد بیمار انتقال پیدا نکند.

۱۵) در نگهداری دارو ها محتاط باشید

دارو ها را در جایی امن و دور از دسترس کودکان قرار دهید.

۱۶) تنظیم لیستی از شماره های مهم و ضروری

لیستی از شماره های ضروری مانند:پزشکان، پرستاران تنظیم کرده و در دسترس پرستار قرار دهید.

۱۷) در اختیار داشتن اطلاعات اولیه و ضروری یا سالمند

پرستار باید اطلاعات اولیه مانند کارت کمک های پزشکی در اختیار داشته باشد.

۱۸) ایجاد آرامش در سالمند هنگام نگهداری از سالمند

پرستار باید سالمند را تشویق کند تا درباره خاطرات خوش خود صحبت کند. سعی کنید با سالمند فعالیت های آرامش بخش انجام دهید. این کارها میتواند سبب کنترل درد در بیماران شود. ( توجه کنید گاهی ممکن است سبب ایجاد استرس در فرد شود که با مدیریت شما باید جلوی آن گرفته شود )

۱۹) توجه به سلامتی خود پرستار

پرستاران باید به سلامتی خود نیز توجه کنند.بهتر است زمان هایی در طول روز هرچند کوتاه وقفه ای به کار دهید به خود اختصاص دهید و در آن زمان ها استراحت کنید یا ورزش کنید تا نشاط دوباره بدست بیاورید.

۲۰) برای اعتقادات و باورهای سالمند ارزش قایل شوید

در زمان نگهداری از سالمندان در منزل به باور ها و اعتقادات فرد سالمند احترام بگذارد. این باور ها عبارت اند از:

 • صحبت کردن به زبانی خاص
 • تصمیمات مربوط درمان و سلامتی
 • غذا های مورد استفاده در خانواده
 • رسم و رسوم های مربوط مرگ و میر
 • اعتقادات مذهبی و اداب و رسوم فرهنگی

خلاصه مطلب نگهداری از سالمندن در منزل  

داشتن زندگی شاد و مستقل از خواسته های سالمندان می باشند. زندگی در هیچ جایی به جزء منزل خود سالمند این حس را به سالمند منتقل نمی کند. استقلال و قدرت مدیریت را از سالمند خود سلب نکنید و اجازه دهید در منزل خود مورد مراقبت قرار گیرد . اکثر سالمندان نیاز به شاد بودن دارند و ترجیح می دهند در دوران سالمندی خود همچنان استقلال خود را حفظ کنند و این دو  موضوع زمانی اتفاق می افتد که سالمند مجبور به ترک خانه خود نباشد.

دیدگاه در"نگهداری از سالمندان در منزل : مزایا، مشکلات و ۲۰ نکته کاربردی نگهداری از سالمند در خانه خود"

 1. […] مطالعه این مقاله را به شما توصیه می کنیم تا با مزایای نگهداری از سالمندان در خانه بیشتر آشنا […]

دیدگاه خود را بنویسید