مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

  • info@mehrparvar.com
  • 021-44442410
مسافرت سالممسافرت سالمندان | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرورندان | مرکز خدمات پستاری پارسیان مهرپرور

مسافرت سالمندان : نکات و راهنمای سفر سالمندان و مراقبت از سالمندان در سفر (+سفرهای نوروزی)

مسافرت سالمندان و حفظ سلامتی آنان در سفر

مسافرت سالمندان اغلب با دشواری همراه است اما اگر مراقبت از سالمندان در سفر به شکل صحیح انجام شود، سفر با سالمندان بی خطر خواهد بود. در این مقاله از سایت مرکز خدمات پرستاری از سالمند مهرپرور به مسافرت در دوران سالمندی و توصیه های لازم برای مراقبت از سالمند که پرستار سالمند و یا فرزندان سالمند باید از آن اطلاع داشته باشند، میپردازیم . یکی از مهم ترین نکات برای حفظ نشاط سالمندان، مسافرات در دوران سالمندی می باشد و پرستار سالمند و یا فرزندان سالمند باید نکاتی را بدانند و در حین مسافرت سالمند به آن توجه داشته باشند.

مسافرت برای سالمندان

برای سفر هیچ محدودیت سنی وجود ندارد، لذت سفر و کسب تجربیاتی نو برای همه امکان پذیر است. کودکان به مسافرت به عنوان مکانی جدید برای گردش و سرگرمی نگاه می کنند، برای جوان تر ها انگیزه های سفر متفاوت تر است؛ هیجان، کسب تجربه، تجارت و … اما سالمندان اغلب برای تغییر حال و هوا و دورشدن از یک نواختی سفر می کنند. گاهی لازم است سالمندان اطرافمان را یاری کنیم تا به مسافرت بروند. شاید فکر کنید که فردی ۸۰ ساله یا ۹۲ ساله دیگر لزومی نیازی به مسافرت ندارد اما این دیدگاه کاملا اشتباه است و سالمندان بیشتر از دیگران به سفر احتیاج دارند اما در صورتی که شرایط برای آن ها کاملا مهیا باشد. اما چه شرایطی را باید برای مسافرت در دوران سالمندی فراهم کنیم و به چه نکاتی توجه کنیم؟

محیا کردن شرایط لازم برای مسافرت سالمندان

تنها نیت خیر برای راهی کردن سالمندان به سفر کافی نیست، لازم است زمینه را برایشان مهیا کنید تا مسافرتی لذت بخش و همراه با آرامش را تجربه کنند. در این جا شما را با برخی از مهم ترین نکاتی که در رابطه با مسافرت در دوران سالمندی لازم است حتما بدانید آشنا کنیم؛ نکاتی که شاید به نظر شما مهم نباشند یا آن ها را فراموش کنید.

برنامه ریزی و تحقیق برای مسافرت سالمندان

چه همراه پدر و مادر باشید و چه تنها به مسافرت بروند حتماً از قبل تحقیقات لازم را انجام بدهید، اتاق هتل را رزرو نمایید، بلیط ها را از قبل تایید کنید و حتماً کوتاهترین مسیرها را انتخاب کنید.

استفاده از خدمات ویژه مسافرت سالمندان

اگر سالمند از نظر جسمی دارای محدودیت است قبل از خرید بلیط با آژانس هواپیمایی هماهنگ کنید تا صندلی مخصوص افراد سالمند را برایشان رزرو کنند و در فرودگاه از خدمات ویلچر رایگان بهره مند شوند. یا اکر سالمند باید رژیم غذایی خاصی داشته باشد با آزانس مسافرتی هماهنگ کنید تا بتوانند در طول سفر وعده های مختص خود را دریافت نمایند. اگر سالمندان به تنهایی یا بدون پرستار سالمند مسافرت می کنند حتماً آنها را راهنمایی کنید که برای حمل و جا به جایی وسایل از چه کسانی کمک بخواهند. توجه داشته باشید که این نکات را قبل از خرید بلیط مطرح و هماهنگ کنید.

همراه داشتن مدارک مورد نیاز هنگام مسافرت سالمندان

پاسپورت به عنوان معتبرترین مدرک در تمامی فرودگاهها قابل قبول است . بنابراین چند ماه قبل از سفر اقدام به گرفتن یا تمدید پاسپورت نمایید. اگر سالمندان تحت نظر و درمان پزشکی هستند حتماً یک کپی از مدارک پزشکی را همراه داشته باشند. از تمامی مدارک آنها کپی تهیه کنید و در ساک دستی و چمدانهای سالمند قرار دهید. اگر سالمند به کار با گوشی همراه مسلط نیست شماره های خود را در بخش تماس سریع قرار داده و نحوه شماره گیری سریع را به آنها آموزش دهید.

بسته بندی صحیح وسایل سالمندان هنگام سفر

تا جایی که امکان دارد فقط لوازم ضروری را برای سالمند بگذارید تا سبک سفر کنند تا در حمل و نقل وسایل دچار دردسر نشوند. داروها را به همراه نسخه پزشک داحل یک کیسه و در ساک دستی بگذارید تا سالمند برای استفاده دچار مشکل نشود.

حفظ امنیت و راحتی سالمندان در سفر

بهتر است سالمندان پولهای نقد خود را در کیف های کوچک بند دار که می توانند به گردن بیاویزند قرار دهند تا در اماکن شلوغ، فروشگاهها و مراکز خرید دچار مشکل نشوند. همچنین توصیه می شود بالشتکهای کوچک همراه داشته باشند تا در صورت نیاز و انتظار روی آن بنشینند. در مکانهای شلوغ ساک دستیشان را بین و پا بگذارند تا سرقت دشوارتر شود.

یادآوری زمان داروها در سفر برای سالمندان

با بالا رفتن سن، بسیاری از سالمندان نیاز به مصرف دارو پیدا می کنند و چند دفعه در روز نیاز به مصرف داروها دارند و ممکن است در مسافرت زمان مصرف دارو را فراموش کنند. از آنجایی که مصرف این داروها برای سالمندان مهم و ضروری است و عدم مصرف آنها امکان ایجاد عواقب خاصی برای سالمندان دارد بهترین کار این است که با محل اقامتشان از قبل هماهنگ کنید تا زمان مصرف دارو را یادآوری کنند و یا برایشان ساعت زنگدار تهیه نمایید تا زمان مصرف دارو را برای سالمند یادآوری کند.

هماهنگی با حراست

امروزه برای حفظ امنیت در فرودگاهها و مراکز عمومی شلوغ، تفتیش بدنی یا عبور از دستگاه امنیتی امری عادی است . اگر سالمند در بدنشان اشیایی مانند پلاتین، دندان طلا و از این قبیل دارند حتما بهشان آموزش دهید که اگر آژیر صدا کرد به نگهبانان این موضوع را یادآوری کنند. به پرستار سالمند بگویید به سالمند آموزش دهد که اگر سالمند از ویلچر استفاده می کند لازم نیست هنگام تفتیش از روی صندلی بلند شود و ماموران دستگاههایی دارند که از روی صندلی آنها را بازرسی می کنند.

بررسی امکانات و مقاصد سفر سالمندان

قبل از تهیه بلیط برای سالمندان حتماً با آنها صحبت کنید که چه نوع مسافرتی را ترجیح میدهند چون سلایق سالمندان با شما متفاوت است و شاید آنچه شما دوست دارید در دید آنها مناسب نباشد. هرچه که دوست دارند را برای سالمند فراهم کنید و تمام تلاشتان را بکار بگیرید تا تمامی خواسته هایشان را برآورده کنید. به پرستار سالمند بگویید پیش از سفر برنامه دقیقی برای اماکنی که باید بروند برای سالمند تهیه کند.

برنامه تورها هنگام مسافرت سالمندان

بهتر است سالمندان با تورهای گردشگری سفر کنند تا برنامه خاص و مرتبی داشته باشند و از امنیت برخوردار باشند، اما شما به عنوان پرستار سالمند و یا فرزند سالمند درباره تور گردشگری معتبر تحقیق کنید تا سالمندتان از مسافرت لذت ببرد.

اطمینان از حضور میزبان

شاید برنامه مسافرت سالمند به این صورت باشد که در منزل یکی از اقوام یا آشنایان اقامت کنند، در اینصورت حتماً پیش از حرکت با میزبان هماهنگی لازم را انجام دهید. همچنین میتوانید اماکن مورد علاقه سالمند را بررسی کنید و به ایشان معرفی کنید تا در طول مدت اقامت از این اماکن دیدن کنند.

زمان مناسب برای مسافرت در دوران سالمندی

برای سالمند زمان و شرایط مسافرت از قبیل حرکت در روز یا شب، برف و بوران و هوای بارانی از نکات حائز اهمیت است . پس شما به عنوان پرستار سالمند و یا فرزند سالمند توجه داشته باشید که بهترین زمان را برای مسافرت آنها انتخاب کنید. امیدواریم با توجه به نکات اشاره شده این مقاله و مقاله اول مربوط به مسافرت در دوران سالمندی و توصیه های لازم بتوانید برای سالمند خود مسافرت خوب و لذت بخشی را فراهم کنید. سالمندان به دلیل سفرهایی که در دوران جوانی داشته اند عموماً تجربه ها و دانش ارزشمندی دارند. اما در بیشتر مواقع در مورد سلامتی خود بی ملاحظگی می کنند و اصولاً مراقب خود نیستند. در مقاله زیر به بررسی نکات مورد توجه در زمان مسافرت سالمندان می پردازیم.

تهیه بیمه سفر برای سالمندان در مسافرت

بیمه سفر برای همه افراد و در هر سنی اهمیت دارد ، اما برای سالمندانی که در معرض بیماری های مختلف و خطر بیشتری می باشند الزام بیشتری وجود دارد. برای سالمندی که در مسافرت می باشد هیچ موضوعی بدتر از ابتلاء سالمند به بیماری، آسیب دیدن در مسافرت و یا تمام شدن داروهای ضروری اش در یک کشور خارجی نیست داشتن بیمه این مسئله را قابل تحمل تر می کند.

پرهیز از تنها گذاشتن سالمندان در طول مسافرت

مسافران همواره فکر می کنند که هتل ها مکان هایی امنی می باشند اما تجربه ثابت کرده که در هر مکانی امکان رفت و آمد هر انسانی وجود دارد. مسافران سالمند به محافظت از اموال خود باید بیشتر توجه کنند. در هتل نباید کاری انجام دهید تا دیگران به راحتی متوجه شوند که سالمند شما در اتاق تنها می باشد. از پرستار سالمند بخواهید حتی هنگامی که در اتاق می باشد از زنجیر محافظتی در استفاده کند و سعی کنید اتاقی در نزدیکی آسانسور بگیرید. هنگامی که سالمند در سفر می باشد وسایل با ارزشی مثل : طلا و جواهرات، دوربین های گران قیمت، ساعت طلا و مواردی مانند این را همراه نداشته باشند چون سالمندان آسیب پذیرتر می باشند و برای سالمندان طعمه مناسب تری به جهت دزدی می باشند. زمانی که سالمند در مسافرت است یک دوربین کوچک و تلفن همراهی ساده کفایت می کند.

توجه ویژه به تغذیه سالمند در طول سفر

مسافران سالمند اغلب دارای رژیم های غذایی نیز می باشند. امکان دارد سالمند بخواهد رژیم غذایی را در روزهایی که در سفر می باشد کنار بگذارد اما اینکار اصولاً عواقب نامطلوبی در پی دارد فراموش نکنید که برخی داروها با برخی غذا هیچ تناسبی ندارند ، و لازم است قبل از سفر با پزشک سالمند مشورت داشته باشید تا بدانید سالمند در طول سفر از چه غذاهایی می تواند استفاده کند.

فوائد مسافرت برای سلامت سالمندان

سالمندان در دوران سالمندی باید بیشتر به فعالیت اجتماعی بپردازند زیرا اختصاص دادن زمانی برای فعالیت های اجتماعی باعث می شود سالمندان نسبت به سالمندانی که مدت زیادی در منزل می باشند، سلامتی بهتری داشته باشند. در این بخش مقاله درباره مزیت های گردش، مسافرت و فعالیت های اجتماعی در سالمندان می پردازیم.

نقش سفر سالمندان بر سلامت فیزیکی

گردش رفتن، مسافرت، خارج شدن روزانه از منزل و حضور در اجتماع به اندازه دارو‌های شیمیایی کاهش دهنده چربی خون نقش موثر بر سلامت سالمندان می گذارد. محققان معتقدند سالمندانی که روزانه زمانی را برای خروج از خانه به تنهایی و یا به کمک پرستار سالمند می گذرانند، و یا زمانی را به گردش و حضور دراجتماع صرف می پردازند، طول عمر بیشتری به نسبت سایر سالمندان داشته اند و همچنین پیاده روی در معرض تابش نور خورشید، تحرک و برقراری ارتباط با دیگران و یا پرستار سالمند، انجام خرید روزانه توسط خود سالمند و در صورتی که تحرک مناسب دارد، مشاهده منظره‌های طبیعی همگی در حفظ سلامت جسمی و روحی سالمندان نقش زیادی دارد و سبب پیشگیری از ابتلای سالمندان به انواع بیماری‌ها خواهد شد.

خلاصه مطلب مسافرت سالمندان

وجود برخی از بیماری ها در سالمندان، مانند انواع ضعف حرکتی و جسمانی، مشکلات بینایی و مشکلات شنوایی، ناتوانی درحرکت، داشتن سیستم ایمنی ضعیف بدنی، سالمندان آلزایمری و ضعف حافظه در سالمندان سبب می شود از خانه خارج نشوند، اما تحقیقات نشان داده که این بی تحرکی و ماندن در منزل سبب ابتلای سالمندان به بیماری‌های مختلف خواهد شد.

برای حفظ سلامت قبل از مسافرت به ویژه مسافرت هوایی حتماً تست های پزشکی لازم را انجام دهند. سالمندان هنگام مسافرت حتما داروهای مورد نیاز خود را همراه ببرند. ماندن سالمند به مدت زیاد در منزل و بی علاقگی به خروج از خانه به دلیل افسردگی، ترس از ابتلا به بیماری و شکستگی اعضای بدن سبب کاهش دریافت ویتامین D ، تنفس هوای گرفته درون خانه و تشدید علائم بیماری آلزایمر در فرد سالمند می شود.

دیدگاه خود را بنویسید