مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

  • info@mehrparvar.com
  • 021-44442410
قوانین صندلی کودک در ماشین|مرکز پارسیان مهرپرور

قوانین صندلی کودک در ماشین : ۸ استراتژی آرام کردن کودک در خودرو (+ راهنمای استفاده از آن)

صندلی خودرو کودک

در این مقاله از سایت مرکز مهرپرور به بررسی قوانین حضور کودکان در اتومبیل و استراتژی هایی برای آرام کردن کودکان در ماشین می پردازد. رعایت قوانین صندلی کودک در ماشین در سفرها و برای خانواده هایی که فرزند کوچک دارند ضروری است. والدین معمولاً با مسئله مهم شیوه صحیح نشستن کودک در خودرو روبه رو هستند. متاسفانه عدم آشنایی با این قوانین صدماتی با هزینه های سنگینی دارد و بزرگترین آن از بین رفتن جان کودک است.

در ادامه به موارد زیر می پردازیم :

  • بهترین صندلی ماشین کودک
  • محل نصب صندلی کودک در ماشین
  • قوانین مربوط به حضور نوزادان و کودکان ۶ تا ۱۲ سال در خودرو
  • برخورد صحیح با بیقراری کودک بر روی صندلی کودک

بهترین صندلی ماشین کودک

صندلی کودک که در ماشین نصب می کنید باید تنظیم باشد ، بندهای آن صاف باشد و پیچ خوردگی نداشته باشد. فاصله مناسب بین بند صندلی و کودک نباید بیش از یک انگشت باشد. بهترین و مناسب ترین مکان برای نصب صندلی ماشین کودک در وسط صندلی های ردیف پشتی خوردرو می باشد.

محل نصب صندلی کودک در ماشین

نباید صندلی کودک را در ردیف جلو ماشین قرار دهید. این بخش از خودرو به سیستم کیسه هوا مجهز می باشد و در صورت باز شدن کیسه هوا امکان دارد کودک به طور جدی آسیب ببیند یا اینکه جانش را از دست بدهد. یکی از قوانین راهنمایی و رانندگی درباره حضور کودک در خودرو این است که کودک کمتر از ۱۲ سال اجازه ندارد در ردیف جلو خودرو قرار بگیرد ، در صورتی که مجبور هستید صندلی کودکان را در ردیف جلو خودرو قرار دهید لازم است صندلی رو به عقب خودرو باشد و همچنین کیسه های هوا را باید خاموش کنید.

قوانین مربوط به حضور نوزادان و کودکان ۶ تا ۱۲ سال در خودرو

بر اساس قوانین راهنمایی رانندگی حضور نوزادان و کودکان در ماشین با یک سری محدودها همراه است که در ادامه به آنها می پردازیم :

رنج سنیقوانین
قوانین صندلی کودک در ماشین

(کودکان کمتر از شش ماه)

 استفاده از صندلی کودک ماشین که قسمت عقب آن به طرف جلو خورد قرار گرفته و با کمربند مخصوص به صندلی محکم می شود.
قوانین صندلی کودک در ماشین

(کودکان ۶ ماه تا ۴ سال)

 استفاده از صندلی مخصوص کودک که روی آن به جلو خودرو است.

این صندلی دارای کمربندهای مخصوص جهت بستن کودک می باشد.

قوانین صندلی کودک در ماشین

(کودکان ۴ تا ۷ سال)

 استفاده از صندلی ماشین کودک که روی آن به جلو خودرو است.

این صندلی دارای یک کمربند ایمنی است که کودک را در صندلی محکم می کند.

قوانین صندلی کودک در ماشین

(کودکان ۷ تا ۱۲ سال)

 استفاده از صندلی نوزاد مخصوص که توسط کمربند به صندلی خودرو محکم می شود.

ضمنا کمربند ایمنی خودرو نیز برای محکم نگه داشتن کودک استفاده می شود.

برخورد صحیح با بیقراری کودک بر روی صندلی کودک

خیلی از کودکان هستند که به محض اینکه بر روی صندلی خودرو قرار می گیرند خوابشان می رود در مقابل برخی از کودکان حتی پنج دقیقه هم از نشستن بر صندلی ایمنی کودک لذت نمی‌برند و آرام نمی شوند. برای حل این مشکل والدین کودک و یا پرستار کودک چه باید بکنند؟ بهتر است یک راهکار برای آرام کردن کودک در این شرایط داشته باشید تا زمانی که در حال رانندگی هستید و کودک شروع به گریه کردن می‌کند، تصمیم خوب و درستی بگیرید.

قوانین صندلی کودک در ماشین |مرکز پارسیان مهرپرور

نکته :

این روش که والدین کودک در زمانی که کودک گریه می کند او را از صندلی ماشین بیرون می کشند خیلی خطرناک است و این روش باعث می شود کودک با صندلی خود نتواند اُخت شود.

۸ استراتژی برای برخورد صحیح با کودک در خودرو

لازم است والدین توجه داشته باشند که صندلی برای کودک کوچک نباشد. اگر پاهایش به اندازه کافی جا ندارند یا کمربند آن بیش از اندازه تنگ است ، ممکن است در این صندلی احساس راحتی نکند. ممکن است دلائل گریه کودکان صرفاً بستن صندلی کودک نباشد و کودک مشکل دیگری دارد اگر در خانه هم نا آرام و بهانه‌گیر بوده‌است ، امکان دارد از عفونت گوش یا بیماری دیگری رنج می برد ، کودک را نزد پزشک متخصص ببرید.

۱) قوانین صندلی کودک در ماشین : عادت کردن کودک به صندلی ماشین

صندلی بچه را به درون خانه بیاورید و اجازه دهید تا کودک بر روی آن بنشیند و با آن بازی کند ممکن است بعد از اینکه که کودک در خانه بیشتر با صندلی خود آشنا شد ، در ماشین با آن احساس بهتری داشته و خوشحال‌تر باشد.

۲) قوانین صندلی کودک در ماشین : استفاده از آویز در ماشین

در این روش والدین کودک یا پرستار کودک یک ردیف طولانی زنجیر پلاستیکی مخصوص کودکان را از یک طرف صندلی عقب به سمت دیگر آن متصل می کنند. هر بار که سوار ماشین می‌شوید با گیره اسباب‌بازی‌های جدید ، سبک و نرمی را به آن وصل کنید. مطمئن شوید این اسباب‌بازی‌ها بی‌خطر هستند و حواستان باشد که وقتی در حال رانندگی هستید ، شل نشوند.

۳) قوانین صندلی کودک در ماشین : استفاده پوستر مخصوص کودکان

این پوسترها معمولا مشکی ، سفید ، قرمز و رنگ‌های اصلی پررنگ هستند. بعضی از آنها حتی جایی دارند که از آنجا می‌توانید تصویر پوستر را تغییر دهید.

۴) قوانین صندلی کودک در ماشین : استفاده از موسیقی مناسب برای کودکان

از آنجا که خیلی از کودکان به موسیقی علاقه نشان می دهند به محض اینکه موزیک مورد علاقه آنها پخش می شود ، آرام می‌شوند و شما را شگفت‌زده می‌کنند. بعضی از آنها از گوش دادن به صدای مادر یا پدرشان بیش از هر چیز دیگری لذت می‌برند. شما می توانید این همخوانی را در زمانی که کودک به موسیقی مورد علاقه خود گوش می دهد انجام دهید.

قوانین صندلی کودک در ماشین|مرکز پارسیان مهرپرور

نکته :

برخی کودکان زمانی آرامش دارند و در ماشین به خواب می روند که صداهای سفید می شنوند ، مانند :

  • صدای طبیعت
  • صدای کار کردن جاروبرقی

شما می تواند صداهای جارو برقی یا صدای طبیعت را ضبط و در ماشین پخش کنید.

۵) قوانین صندلی کودک در ماشین : سرگرم کردن کودک

می توانید در سفر از کسی بخواهید که کنار کودک بنشیند و زمانی که بی قراری می کند او را سرگرم کند. چند تجربه خوب و خوشایند ممکن است در ایجاد الگویی جدید در فرزند شما مفید باشد.

۶) قوانین صندلی کودک در ماشین : استفاده از آینه در خودرو

این استراتژی زمانی کارآمد است که کودک بتواند از آینه شما را ببیند و شما هم عکس العمل های کودک را ببینید. ممکن است هنگامی که کودکتان روی صندلی کودک می‌نشیند فکر کند که شما آنجا نیستید و فقط دیدن صورت شما می‌تواند به او کمک کند تا احساس آرامش بگیرد.

۷) قوانین صندلی کودک در ماشین : استفاده از آفتابگیر برای پنجره خودرو

اگر دلیل بی قراری کودک تابش نور آفتاب به صورتش می باشد ، از آفتابگیر بر روی شیشه کنار صندلی کودک استفاده کنید.

۸) قوانین صندلی کودک در ماشین : باز گذاشتن پنجره

هوای تازه و نسیمی مطبوع می‌تواند آرامش‌بخش باشد پس پنجره خودرو را در زمان سفر باز نگه دارید.

خلاصه مطلب

رعایت قوانین صندلی کودک در ماشین در سفرها و برای خانواده هایی که فرزند کوچک دارند ضروری است. نباید صندلی کودک را در ردیف جلو ماشین قرار دهید. این بخش از خودرو به سیستم کیسه هوا مجهز می باشد و در صورت باز شدن کیسه هوا امکان دارد کودک به طور جدی آسیب ببیند یا اینکه جانش را از دست بدهد. با شناخت نحره صحیح برخورد با کودکی که تمایل ندارد بر روی صندلی کودک در ماشین بنشیند ، می توانید با این مشکل به درستی برخورد کنید. همچنین جهت مشاوره رایگان می توانید با ما تماس حاصل فرمایید.