مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

  • info@mehrparvar.com
  • 021-44442410

موثرترین متدها برای آرام کردن گریه نوزادان_مراقبت از کودک در منزل

موثرترین متدها برای آرام کردن گریه نوزادان_مراقبت از کودک در منزل

 

 

در این مقاله ار سایت  مرکز خدمات پرستار مهرپرور قصد داریم موثرترین متدها برای آرام کردن گریه نوزادان_مراقبت از کودک در منزل بپردازیم.

 

 

واقعا ممکن است آرام کردن گریه نوزادان کاری طاقت فرسا باشد. و با گذشت زمان شما با ویژگی های کودک خود آشنا میشوید و با واکنش ها و رفتار های او بیشتر ارتباط برقرار میکنید، یاد میگیرید که از چه متد هایی برای آرام کردن فرزند تان استفاده کنید. اگر فرزندتان با آغوش گرفتن و شیر دادن آرام نشد با ما در ادامه مقاله همراه باشید.

 

 

 

موثرترین متدها برای آرام کردن گریه نوزادان_مراقبت از کودک در منزل
موثرترین متدها برای آرام کردن گریه نوزادان_مراقبت از کودک در منزل

 

 

کنترل گریه در نوزادان

 

یک آهنگ ثابت پخش کنید

 

کودک صدای ضربان قلب مادر را هنکامی که در رحمش قرار دارد میتواند بشنود، احتمالا به همین صدای شنیدن ضربان قلب مادر است که کودک علاقه دارد در آغوش مادر باشد. احتمالا شنیده اید، صدا هایی که ریتم ثابت دارند مانند سشوار یا جارو برقی باعث خواب کودکان میشود به نوعی تداعی همان صدا و ریتم تکراری ضربان قلب مادر میباشد . آن قدر هم به نظر نمیرسد که گریه کودکان سخت باشد.
نوعی صدا به نام صدای سفید در اینترنت وجود دارد که میتوانید با پخش آن کودکتان را آرام کنید این صدا ترکیبی از صدا هایی با فرکانس هایی متفاوت ایجاد میشود. با پخش این صدا کودک قادر به شنیدن صداهای مزاحم نمیباشد به همین دلیل احساس آرامش میکند.

 

موثرترین متدها برای آرام کردن گریه نوزادان_مراقبت از کودک در منزل
موثرترین متدها برای آرام کردن گریه نوزادان_مراقبت از کودک در منزل

تاب تاب دادن

 

کودکتان را در آغوش بگیرید به آرامی تکان دهید یا در پاهایتان و یا در ننو بزارید تاب تاب دهید، اکثر بچه ها عاشق تاب تاب دادن هستند. احتمالا شنیده و دیده اید که بعضی از کودکان داخل ماشین به خواب میروند، حتی بعضی پدر و مادرها مجبورند تا فرزندشان را به ماشین سواری ببرند تا کودکشان بخوابد دلیلش همان است که با تکان خوردن و تاب تاب شدن آرام میشوند.

شکم کودکتان را بمالید و ماساژ دهید

 

 

آرام شکم یا پشت کودکتان را با روغن و کرم های بچه در جهت عقربه های ساعت ماساژ دهید.این کار به آرامش کودکتان کمک میکند و باعث میشود تا کمتر گریه کند. و در زمان بیداری و آرام بودن کودکتان بهتر اصت انجام دهید و زمانی که کودکتان گریه کرد ماساژ را متوقف کنید.در واقع با گریه کردن به شما میخواهد بگوید که ماساژرا متوقف کنید و میتوانید از پرستار کودک بخواهید که این ماساژ را در زمان های مناسب برای کودکتان انجام دهد.

 

موثرترین متدها برای آرام کردن گریه نوزادان_مراقبت از کودک در منزل
موثرترین متدها برای آرام کردن گریه نوزادان_مراقبت از کودک در منزل

از مدل های مختلف برای شیر دادن استفاده کنید

 

بعضی کودکان بعد یا در حین خوردن شیر گریه میکنند. اگر کودک شما در حال حاضر از شیر تغذیه میکند احتمالا متوجه شده اید که در چه حالتی کودکتان را در آغوش بگیرید تا بتواند بهتر شیر بخورد، با حالتی را پیدا کنید که در آن هم شما و هم کودکتان راحت هستید و میتوانید از مشاور تغذیه و پرستار کودک مجرب کمک بگیرید.

 

موثرترین متدها برای آرام کردن گریه نوزادان_مراقبت از کودک در منزل
موثرترین متدها برای آرام کردن گریه نوزادان_مراقبت از کودک در منزل
اگر کودکتان بعد از شیر خوردن باز گریه کرد، نشانه است که کودکتان هنوز گرسنه میباشد. بعد از شیر خوردن پشت کودکتان را بمالید یا آرام ضربه بزنید تا آروغ بزند. از پرستار کودکتان هم میتوانید در این امر کمک بخواهید.

بگذارید چیزی را میک بزند

 

اجازه بدهید کودک شیرخوارتان پستان شما را میک بزند یا بگذارید انگشت تمییز شما را بمکد. معمولا کودکان با مکیدن آرام میشوند. این کار میتواند راه حل خوبی برای بی قراری و بی تابی کودکتان باشد. اگر تمایل دارید از اسباب بازی برای این کار استفاده کنید باید از تمییز بودن آن اطمینان حاصل فرمایید. در واقع میبینید که آرام کردن کودکتان کار سختی نیست و میتوانید از پرستار کودکتان بخواهید که شما را در این امر یاری کنند.

 

 

کودکتان را با آب گرم حمام ببرید

 

از دیگر ره های آرام کردن کودکتان حمام بردن با آب گرم است . حمام با آب گرم حتی برای بزرگترها آرام بخش است. زمانی که میخواهید کودکتان را حمام ببرید حتما دمای آب را چک کنید، دمای آب باید بین۳۷ تا ۳۸ درجه سانتی گراد باشد. اگر دما سنج در دسترستون نباشد آرنج خود را داخل آب ببرید تا سرد یا گرم بودن اب را تشخیص دهید.
البته این کار برای کودکانی که از حمام کردن بدشان میاید نه تنها آرام بخش نیست بلکه باعث گریه بیشترشان میشود. و میتوانید به پرستار کودکتان بگویید تا در فاصله زمانی مناسب کودتان را حمام ببرد.

والدین و پرستار کودک در صورت حل نشدن مشکل چه باید بکنند؟

 

توجه داشته باشید که گریه کردن کودکان امری کاملا عادی و طبیعی است و اگر نتوانستید کودک خود را آرام کنید نباید خودتان را سرزنش کنید. در واقع کودکان با گریه کردن هیچ آسیبی به خودشان نمیزنند. با این کار فقط باعث نگرانی و ناراحتی والدین خود میشوند . شما وقتی میبینید که نمیتوانید گریه کودکتان را آرام کنید و هر کاری میکنید باز کودکتان به گریه کردنش ادامه میدهد حس بدی به شما دست میدهد.

 

اما به این نکته توجه داشته باشید که شما مسبب گریه او نیستید. پذیرفتن اینکه شما کودکی دارید که زیاد گریه میکند، این طرز فکر میتواند به شما کمک کند. در واقع وقت آن است که مقداری مراقب خودتان باشید،  زیرا شما همه تلاشتان را برای آرام کردن کودکتان انجام دادید و تمام نیازهای او را برطرف کردید.

 

نفس عمیق بکشید و کودکتان را در گهواره با تختش بگذارید اجازه دهید چند دقیقه ای به حال خودش گریه کند. برای چند دقیقه به خودتان آرامش دهید. اگر دیدید که هم کودکتان هم شما هنوز بیقرار و ناراحت هستید و به این نتیجه رسیده اید که کاری از دستتون بر نمیاد میتوانید کودکتان را برای چند دقیقه به خانواده و دوستانتان بسپارید و مدتی استراحت کنید و یا از پرستار کودک کمک بخواهید تا برای ساعاتی آرام تر شوید.

 

 

شما میتوانید با شرکت کردن در انجمن ها و گروه های مادران و فرزندان از راهنمایی مادران با تجربه تر که در چنین موقعیت هایی بودند، استفاده کنید. این کاملا طبیعی است که اغلب کودکان در بعضی از سنین بی دلیل گریه میکنند، بعضی کودکان بیشتر و بعضی دیگر کمتر این حالت را دارند و خیلی زود کودک شما از این حالت خارج شود. با بزرگتر شدن کودکتان راه های بیشتری برای ارتباط گرفتن با او یاد خواهید گرفت و به این ترتیب شما میتوانید نیازهای کودکتان را برطرف کنید .

 

 

آیا کودک شما هم بی دلیل گریه می‌کند؟ شما از چه روش‌هایی برای آرام کردن کودکتان استفاده می‌کنید؟ در صورت تمایل تجربیات و نظرات خود را با مادران دیگر به اشتراک بگذارید تا کسانی که به تازگی مادر شده‌اند بتوانند از راهنمایی‌های شما استفاده کنند.

 

بیشتر بخوانید:

https://mehrparvar.com/the-correct-method-of-diaper-baby-nurse-for-the-baby/

 

پرستار کودک – هنر فرزندپروری – تربیت کودک نوپا

 

اگر قصد استخدام پرستار در منزل دارید مطالعه مقاله زیر به شما کمک میکند

 

راهنمای استخدام پرستار کودک در منزل از موسسه پرستاری کودک

 

 

 

برچسب ها :
اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید