مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

 • info@mehrparvar.com
 • 021-44442410
تقویت حافظه|مرکز پارسیان مهرپرور

تقویت حافظه سالمندان : علل فراموشی در سالمندان + معرفی 11 بازی فکری برای تقویت حافظه

بازی برای تقویت حافظه سالمندان

بازی فکری تنها مختص کودکان نیست و بزرگسالان هم می‌توانند از این بازی‌ها لذت ببرند. بازی فکری برای سالمندان می‌تواند از ابتلا به آلزایمر جلوگیری کند. ممکن است هرکدام از ما چیزهایی را فراموش کنیم. همه سالمندان دچار ضعف حافظه نمی شوند، اما به طور کلی با افزایش سن، احتمال فراموشکاری در سالمندان بیشتر است. در دیدارها سالمندان ممکن است چیزهایی را که مربوط به گذشته های دور است، خوب به خاطر می آورد، اما اتفاقاتی را که اخیراً رخ داده، فراموش کند. بازی های فکری همچنین قابلیت تمرکز، تصمیم گیری و سرعت پردازش فکر و قابلیت تحلیل را بالا می‌برد و باعث تقویت حافظه سالمندان می شود. در این مقاله از سایت مرکز پارسیان مهرپرور به معرفی ۱۷ بازی فکری که برای تقویت حافظه در سالمندان موثر اند ، می پردازیم.

در ادامه به موارد زیر می پردازیم :

 • بازی افزایش حافظه و تمرکز
 • بازی اندروید برای سالمندان
 • دارو برای تقویت حافظه سالمندان

علت فراموشی سالمندان

فراموشی که بدون مشکلات جسمی‌و ضربه‌های به سر، در دوران سالمندی ایجاد می‌شود، کاملا طبیعی است؛ ولی تحصیلات و آموزش کم، سابقه ضربه به سر، کشیدن سیگار، نگرانی‌ها و دغدغه‌های ذهنی، بیماری‌های روحی و روانی و… از عوامل احتمالی در بروز فراموشی است، اما فراموشی ممکن است حتما به دلیل پیری نبوده و سالمندانی هستند که حتی در سنین بالای نود سال از حافظه قوی برخوردارند و فعالیت‌های فکری آنان تغییر چندانی با سال‌های جوانی و میانسالی شان ندارد.

آسیب‌های فراموشی در سالمندان

وقتی سالمندی فراموشی میگیرد و به‌طور مرتب کارهای روزمره زندگی خود را فراموش می‌کند، دچار کمبود اعتماد به نفس می‌شود؛ زیرا سالمند می‌بیند که نمی‌تواند کاری را درست و به موقع انجام دهد، بنابراین نسبت به زندگی ناامید و دلسرد می‌شود؛ همین مساله می‌تواند فراموشکاری سالمند را بیشتر کند. همچنین فراموشکاری می‌تواند، ایجاد خشونت و حتی افسردگی نیز در سالمند را بیشتر کند.

چگونه تحلیل حافظه کوتاه مدت را متوجه شویم؟

بیشتر مطالعات درباره بیماری آلزایمر و نخستین مرحله آن – اختلال شناختی خفیف بر این که بیماری چگونه بر حافظه کوتاه مدت سالمند تاثیر می گذارد، متمرکز بوده اند. این تا زمانی بود که متخصصین بالینی، مانند پزشکان و پرستاران، که تجربه تعامل با بیماران را داشتند، این مساله را گزارش کردند که به نظر می رسد بیماران مبتلا به اختلال شناختی خفیف در پردازش دانش معنایی دچار مشکل می باشند و بر همین اساس پژوهشگران تصمیم گرفتند تا بررسی های دقیق‌تری دراین زمینه انجام دهند.

آزمایش سنجش توانایی استفاده از اطلاعات معنایی

پژوهشگران تصمیم گرفتند درک سالمندان از اندازه را برای سنجش توانایی استفاده از اطلاعات معنایی به منظور قضاوت بین دو مجموعه از حقایق، مانند کدام بزرگ‌تر است: یک کلید یا یک مورچه، و یک کلید یا یک خانه، را آزمایش کنند. آنها تفاوت هایی بزرگ بین گروه سالم از نظر شناختی، گروه سالمندان بیمار مبتلا به اختلال شناختی خفیف و بیماران مبتلا به آلزایمر، که کندترین عملکرد را در ارائه پاسخ به پرسش های مطرح شده داشتند، را مشاهده کردند.
نحوه پژوهش بدین ترتیب بوده که محققان با نشان دادن عکس یک مورچه و یک خانه بزرگ یا یک مورچه بزرگ و یک خانه کوچک پژوهش خود را ادامه دادند. این بار، سالمندان مبتلا به اختلال شناختی ضعیف و آلزایمر مشکلی در ارائه پاسخ به بخش اول آزمایش نداشتند و قادر به انتخاب خانه در پاسخ به این پرسش که کدام بزرگتر است بودند. اما در صورت ابهام در تصویر – اندازه مورچه به بزرگی خانه کوچک بود – آنها دچار سردگمی شده، پاسخ اشتباه ارائه می کردند یا زمان بیشتری طول می کشید تا به پاسخ درست دست پیدا کنند.

بیماری آلزایمر با سالمندان چه می کند ؟

برای سالمندانی که درمسیر شروع بیماری آلزایمر قرار دارند ممکن است در مراحل اولیه در پردازش آنچه به نام حافظه معنایی – اطلاعات مبتنی بر دانش – شناخته می شود، دچار مشکل باشند. بیماری آلزایمر چیزی فراتر از خاطرات سالمند را سرقت می کند. این بیماری توانایی سالمند در انجام وظایف ساده را کم می کند و چیزی جز سرگشتگی، ناامیدی و متکی بودن به دیگران برای مراقبت از خودش به جا نمی ماند. تحقیقات نشان داده، سالمندانی که در مسیر آلزایمر قرار دارند ممکن است در مراحل اولیه در پردازش آنچه به نام حافظه معنایی – اطلاعات مبتنی بر دانش – شناخته می شود، دچار مشکل باشند.در حافظه معنایی تجربیات جدید جایی ندارند. در عوض، حافظه معنایی آن چیزی است که در طول زندگی خود درباره زندگی و جهان اطراف خود فرا گرفته اید.

برخی روش های پیشگیری از آلزایمر و تقویت حافظه در سالمندان

در درجه اول با سالمندان طوری رفتار کنیم که از سؤال کردن و گفتن این که موضوعی را فراموش کرده اند نترسند و خجالت نکشند و به آنها هم این موضوع را بگوییم که حتما بگویند اگر فراموش کردند. اگر نمی توانند مانند گذشته، چیزهایی را به یاد بیاورند، تقصیر سالمندان نیست و این را باید بدانند. بیایید به جای ناراحتی از این وضع، به راههایی که حافظه سالمندان را تقویت می کند و یا مانع کم شدن حافظه می شود ، توجه کنید.

مراقبت از سالمندان دچار مشکلات حافظه

هر چیزی را که امکان دارد فراموش کنند یادداشت کنند. برای این کار یک تقویم جیبی لازم است. تمام تاریخ های مهم مثل روز تولد ، سالگردها، روزی که نوبت دکتر دارند، روز آخر مهلت پرداخت قبوض و … را در آن بنویسید. در انتهای تقویم، شماره تلفن های اقوام و دوستان را بنویسید. این تقویم را همیشه، حتی موقع خارج شدن از منزل همراه داشته باشید.

 • چیزهایی را که همیشه از آن استفاده می کنید مثل عینک یا کلید در یک جای مشخص بگذارید به عنوان مثال داخل یک وسیله ای در اتاق نشیمن.
 •  سالمندان هر روز به اخبار رادیو یا تلویزیون گوش دهند. کتاب یا روزنامه مطالعه کنند.
 • در جمع دوستان یا خانواده، خاطرات گذشته را تعریف کنند. می توان آلبوم عکس های قدیمی را برای یادآوری نام افراد و خاطرات گذشته نگاه کنند.
 • سالمندان بازی های فکری مثل شطرنج انجام دهند.
 • اگر سالمند میتواند خاطرات خود را بنویسد.
 • با دوستان مشاعره کنند.
 • جدول حل کنند.

۱۱ بازی افزایش حافظه و تمرکز

آلزایمر بیماری است که سالانه بیش از ۴۵ میلیون نفر در سراسر جهان را درگیر می‌کند. هنوز هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد ، اما دانشمندان با انجام مطالعات به این نتیجه رسیده‌اند که با بعضی راهکارها می‌توان آلزایمر را به تعویق انداخته و خطرات زوال عقل را کاهش داد. این مطالعه علمی که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد ، گزارش داد که خطر ابتلا به آلزایمر در افرادی که در طول زندگی به فعالیت‌های تحریک کننده مغز مثل انجام بازیهای فکری برای سالمندان می‌پردازند ، کاهش می‌یابد. در ادامه به معرفی بازی فکری می پردازیم :

۱) هپی کیوب

برای انجام این بازی و سرگرمی برای سالمندان شما باید قطعه‌ها را از صفحه جدا کنید و با آن مکعب‌های رنگی درست کنید. سپس مکعب‌ها را باز کنید تا بتوانید آنها را دوباره در صفحه صاف همانطور که قبلا بود قرار دهید. اگرچه ممکن است این کار به نظر ساده بیاید اما این بازی فکری در خانه برای بزرگسالان سخت تر از آن چیزی است که فکر کنید.

۲) تقویت حافظه سالمندان : پنتابال

این بازی مناسب سالمندان به مدت پنج سال بهترین بازی فکری جهان بود و هشت جایزه بین المللی گرفته است. در این بازی ساده فقط باید مهره‌ها را به نوبت بگذارید و صفحه را نود درجه بچرخانید. اما همین حرکت‌های ساده می‌تواند جای برنده و بازنده را به راحتی تغییر دهد. پنتابال یا بازی پنتاگو اندروید اگرچه بازی ساده‌ای به نظر می‌آید اما بسیار پیچیده و عمیق است. یک حرکت ساده می‌تواند تا مدت‌ها شما را مشغول به خود کند. این بازی می‌تواند سرعت و قدرت تصمیم گیری، قابلیت تفکر منطقی و تحلیل و حل مسئله را در شما تقویت کند. این بازی ذهن شما را به چالش می‌کشد و سبب تقویت حافظه در شما می شود. هر لحظه و با هر حرکت و چرخش تمام نقشه‌هایتان به هم می‌ریزد و غافلگیر می شوید.

تقویت حافظه|مرکز پارسیان مهرپرور

۳) اتللو

این بازی برای سالمندان کاملا استراتژیک است و باید برای برنده شدن نقشه بکشید و بتوانید حرکات رقیب را حدس بزنید. در این بازی اگر رنگ مهره‌های موجود در صفحه به سمت رنگ مهره‌های شما غالب باشد، شما برنده هستید. در این بازی مهیج شاید با چند حرکت اینگونه به نظر برسد که شما یا همبازیتان در حال برنده شدن هستید. اما ممکن است که ناگهان همه چیز تغییر کند و احتمال برنده شدن در این بازی در هر لحظه عوض شود.

۴) تقویت حافظه سالمندان : جنگا

جنگا یکی از محبوب‌ترین بازی‌ فکری بزرگسالان در کل جهان می باشد. جنگا نه تنها برای کودکان است بلکه بهترین بازی فکری بزرگسالان به حساب می‌آید که بسیار مهیج است. جنگا دارای مکعب‌های چوبی است که روی هم چیده می‌شوند. سپس بازیکنان باید طوری این مکعب‌ها را بردارند که برج چوبی فرو نریزد.

۵) سودوکو

جدول سودوکو یکی از بازی‌های فکری محبوب است که بر تقویت حافظه موثر است. در این جدول مربعی ، مربع های کوچک وجود دارند. در هر مربع و هر ستون و ردیف ، هریک از اعداد تنها یک مرتبه تکرار می‌شوند و شما باید اعداد را بیابید.

۶) تقویت حافظه سالمندان : کابالئو

در بازی تقویت ذهن کابالئو به هر بازیکن یک رنگ اختصاص داده می‌شود ، بدون اینکه دیگر بازیکنان آن را بدانند. برنده بازی کسی است که مهره‌های بیشتری از رنگ خود را جمع آوری کند. برای برنده شدن در بازی لازم است که کسی نداند که رنگ شما کدام است. نباید اجازه دهید که رنگ شما لو برود.

۷) هایو

این بازی یکی از بازی‌های استراتژیک محبوب در دنیاست که برای تقویت حافظه موثر است. این بازی هر ساله به صورت مسابقات جهانی نیز برگزار می‌شود و شرکت کنندگان زیادی دارد. هایو تا حدودی شبیه به بازی شطرنج است اما چون صفحه‌ای ندارد هیجان بیشتری دارد. در این بازی ، هدف هر بازیکن محاصره کامل زنبور ملکه حریف و همچنین حفاظت از ملکه می باشد. زنبور ملکه می‌تواند توسط مهره‌های بازیکنان محاصره گردد.

تقویت حافظه|مرکز پارسیان مهرپرور

۸) تقویت حافظه : داستان نویسی با محدودیت کلمات

چند کلمه را انتخاب کنید و سپس سعی کنید به کمک قوه تخیل خود داستانی را با این کلمات بنویسید. داستان نباید بلند باشد و حتی می‌تواند در قالب یک یا چند جمله باشد که کلمات انتخاب شده را در آنها به کار برده اید.

۹) انجام کارها با دست مخالف

اگر برخی از کارهای روزانه خود را با دست مخالف انجام دهید سبب می‌شود که بین سلول‌های مغز اتصال به وجود آید. همچنین به تقویت حافظه کمک شود. مثلا می‌توانید با دست مخالف خود :

 • مسواک بزنید.
 • موهایتان را شانه کنید.
 • یا حتی با آن دست بنویسید.

۱۰) تقویت حافظه تصویری

الف : از یک نفر بخواهید که در یک صفحه چند شی مختلف را بچیند و برای چند ثانیه آن را به شما نشان دهد. سپس آنها از دید شما مخفی کند. شما باید بتوانید اشیاء موجود در آن صفحه را به خاطر بسپارید و نام ببرید. حداقل باید بتوانید پنج شی از هفت شی موجود در صفحه را نام ببرید.

ب : برای یک مدت کوتاه به یک تصویر نگاه کنید. حال عکس را کنار بگذارید و سعی کنید که هرچه در عکس دیده‌ا بودید را به خاطر آورده و نام ببرید.

۱۱) تقویت حافظه : تمرین شمارش معکوس

این بازی فکری برای کمک به تقویت حافظه در سالمندان بسیار مفید و موثر است. برای انجام این کار باید سعی کنید که اعداد را به صورت برعکس و ذهنی بشمارید. از عدد صد شروع کنید و به عقب با صدای بلند یا در ذهنتان بشمارید. هر بار که اشتباه کردید باید از اول یعنی از صد شروع کنید. در مراحل بعدی دو عدد دو عدد و سپس سه تا یکی و همین طور بیشتر اعداد را به صورت معکوس بشمارید.

بازی اندروید برای سالمندان

انواع بازی توضیحات
lumosity
 بیش از ۶۰ میلیون نفر در سراسر جهان از آن استفاده می کنند.

Lumosity یکی از محبوب‌ترین بازی‌های تقویت حافظه بزرگسالان در خارج از کشور می باشد.

Brains Trainer
به طوری که همیشه ذهن شما برای پیدا کردن جواب فعال است.

این بازی فکری اندروید برای بزرگسالان به شکلی هوشمندانه طراحی شده است که هر چه جلوتر می‌روید ، سخت‌تر می‌شود.

با دسترسی به بازی های تشخیص چهره‌ها ، مهارت ریاضی ، تمرکز ، رنگ ، جستجوی سریع و… حافظه و سرعت مغز خود را تقویت کنید.

Brain Matrix
یکی از بازی های فکری برای جلوگیری از آلزایمر Brain Matrix می باشد.

Brain Metrix یک سرویس وب رایگان است که در تقویت حافظه شما و بازی فکری برای آلزایمر موثر است.

مجموعه بزرگی از بازی‌های مخصوص سالمندان مربوط به تشخیص رنگ ، ضریب هوشی ، هوش فضایی ، حافظه و خلاقیت را ارائه می دهد.

Elevate
این بازی فکری حافظه یکی از بهترین بازی‌های فکری درگوشی‌های اندروید است.

همچنین به منظور تقویت مهارت صحبت کردن ، مهارت ریاضی ، حافظه ، طراحی شده است.

 Memory Games 
بهترین قسمت این بازی استفاده از قدرت حافظه شما برای حل پازل می باشد.

این برنامه یک بازی تقویت حافظه بزرگسال در دستگاه های اندرویدی است.

از دیگر ویژگی‌های این بازی آفلاین بودن آن است که می توانید هر زمانی که بخواهید از آن استفاده کنید.

 Brain Workout Trainer

 

چهار بخش حافظه ، تمرکز ، تشخیص و حل مسئله به تقویت مغز و جلوگیری از آلزایمر کمک می‌کند.

باید ایموجی ، طرح و چهره مردم را به ذهن بسپارید ، سپس همان طرح را در طول زمان درست کنید.

انواع دارو و مکمل برای تقویت حافظه

نوتروپیک ها مکمل های طبیعی یا داروهایی هستند که بر روی عملکرد مغز شما تأثیر چشمگیری می گذارند. نوتروپیک ها به مجموعه از داروها و مکمل ها اتلاق می شود که عملکرد مغز را افزایش می دهند.

۱ – قرص مودافینیل برای تقویت حافظه

مودافینیل برای درمان خواب آلودگی بیش از حد، معجزه می کند. افرادی که شب کار هستند، از این قرص استفاده می کنند تا تمرکز کافی برای فعالیت های خود را داشته باشند. این دارو برای مشکلات تنفسی حین خواب نیز تجویز می شود. این نوتروپیک در دسته داروهای تقویت کننده بیداری جای دارد و به شما کمک می کند تمرکز و هوشیاری لازم را به دست آورید.

۲ – خواص مکمل باکوپا مونیر برای تقویت حافظه

باکوپا مونیر یکی دیگر از نوتروپیک های شگفت انگیز است که خواص بسیار جذابی دارد. این دارو گیاهی تقویت حافظه از گیاه اصلی در طب سنتی آیورودا ساخته شده است. این دارو گیاهی خارق العاده سالیان درازست که در طب سنتی آیورودا برای مصارفی چون تقویت هوش و حافظه، درمان بیماری صرع و کاهش اضطراب و استرس تجویز می گردد. آنتی اکسیدانی که در این دارو گیاهی موجود است، آن را برای پیشگیری از سرطان ها نیز مفید می سازد.

۳- خواص مکمل رزوراترول

مکمل رزوراترول را به عنوان دارو ضد پیری می شناسند! چراکه سرشار از آنتی اکسیدان است. گیاه این دارو در طب سنتی ژاپن جایگاه ویژه ای دارد. جالب است بدانید که رزوراترول یکی از موثرترین داروهای گیاهی تقویت حافظه در طب سنتی می باشد و در پیشگیری از بیماری آلزایمر و زوال عقل معجزه می کند. مواد سازنده این گیاه به طرز خیره کننده ای از نورون ها محافظت می نمایند.

۴ – خواص مکمل فسفاتیدیل سرین

و اما رسیدیم به یکی از محبوب ترین نوتروپیک ها که تمرکزش بر روی بهبود عملکرد مغز شماست. این دارو در حقیقت نوعی مشتق آمینو اسیدی قابل حل در چربی‌ محسوب می شود. مکمل فسفاتیدیل سرین خلق و خوی شما را تنظیم می کند، تمرکزتان را به طور چشمگیری افزایش داده و حافظه را تقویت می سازد. این مکمل یکی از بهترین دارو تقویت حافظه و افزایش تمرکز به شمار می آید.

داروهای گیاهی تقویت حافظه در سالمندان و بزرگسالان

طبیعت در دل خود گیاهانی گوناگونی پرورش داده است که به یاری انسان آمده و قدرت های جسمانی و ذهنی اش را افزایش می دهد. به دلیل عوارض کم داروهای گیاهی، بازار فروش آنها رونق زیادی پیدا کرده است. قرص های گیاهی تقویت حافظه و تمرکز حواس در کنار دم نوش هایی که هوشیاری شما را افزایش می دهند، به یاری مغزتان خواهند آمد.

۱ – زعفران

زعفران دارو طبیعی تقویت حافظه، افزایش یادگیری و تمرکز بوده و برای درمان اختلالات روانی توصیه می شود.

۲ – رزماری

قرن هاست که رزماری را به عنوان جادو حافظه می شناسند. دانشمندان به این نکته پی بردند که رزماری حاوی ماده ای به نام اسید کارنوسیک است که می تواند با آسیب حاصل از رادیکال های آزاد مغز مقابله کند. این دارو طبیعی منحصر به فرد قدرت یادگیری و تمرکز شما را بالا برده و موجب تقویت حافظه شما می شود. بوییدن رزماری حس خوبی به شما القا خواهد کرد و از همین رو از آن در آروماتراپی نیز استفاده می شود.

۳ – آویشن

محققان دریافتند که رژیم غذایی که سرشار از فلفل قرمز، جعفری، آویشن و بابونه باشد موجب تقویت عملکرد مغز، حافظه و یادگیری می شود. آویشن حاوی آتیژنین است که به ایجاد سلول های مغزی و اتصالات سلولی کمک می کند. سلول ها و اتصالات بیشتر موجب کارکرد بهتر مغز خواهند شد.

۴- کندر برای تقویت حافظه

مطالعات نشان می دهد که دوزهای بالا کندر به تقویت حافظه در موشها کمک کرده است. کندر همچنین موجب آرامش می شود و استرس و اضطراب را از انسان دور می سازد. این گیاه درمانگر هورمون ها را تنظیم کرده و علائم PMS را نیز کاهش می دهد.

خلاصه مطلب تقویت حافظه سالمندان

بازی فکری تنها مختص کودکان نیست و بزرگسالان هم می‌توانند از این بازی‌ها لذت ببرند. بازی فکری برای سالمندان می‌تواند از ابتلا به آلزایمر جلوگیری کند. همچنین قابلیت تمرکز، تصمیم گیری و سرعت پردازش فکر و قابلیت تحلیل را بالا می‌برد و باعث تقویت حافظه می شود. با شناخت و دانلود بازی فکری برای بزرگسالان میتوانید سالمندان را سرگرم کرده و از بروز بیماری های حافظه ای جلوگیری نمایید.جهت مشاوره رایگان می توانید با ما تماس حاصل فرمایید. همچنین اگر در این رابطه تجربه ای دارید با ما در جریان بگذارید.

دیدگاه در"تقویت حافظه سالمندان : علل فراموشی در سالمندان + معرفی 11 بازی فکری برای تقویت حافظه"

دیدگاه خود را بنویسید