مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

 • info@mehrparvar.com
 • 021-44442410
خانه سالمند|مرکز پارسیان مهرپرور

ایمن سازی خانه سالمندان ( 17 نکته کاربردی بهینه سازی خانه سالمند )

خانه ی ایمن برای سالمندان

ایمن سازی خانه سالمندان از نکات بسیار مهم در مراقبت از سالمند  است که عدم رعایت آن می تواند مشکلات جدی برای سالمندان بوجود آورد. با بالاتر رفتن سن افراد، نیاز به تغییراتی در فضای داخلی خانه لازم است تا فضای زندگی افرادی که نقش مهمی در زندگی ما دارند، با کیفیت باشد. از اولین اقداماتی که برای رسیدن به یک زندگی با کیفیت برای آن‌ها بایستی انجام داد این است که بتوان تا حدی از وسایل اضافی در خانه کم کرد تا همانطور که از شلوغی محیط کم می‌شود، از احتمالاتی که ممکن است در اثر برخورد به اقلام دکوری یا مبلمان صورت می‌گیرد، جلوگیری کرد.در این مقاله از سایت مرکز پارسیان مهرپرور به بررسی ۱۷ ایده برای دکوراسیون خانه ی ایده آل سالمندان می پردازیم:

۱) مکان مناسب برای خانه ایمن سالمندان

در مرحله اول مکانی که آن‌ها می‌خواهند در آنجا زندگی کنند، بهتر است که در طبقه اول باشد. به این دلیل که رفت و آمد برای آن‌ها راحت ‌تر باشد. این اصل بسیار با اهمیت می باشد، زیرا در هنگام بروز مشکل، خارج شدن از مکان راحت‌ تر انجام می شود.

توجه : در صورتی که این امکان وجود ندارد که مکان زندگی آن‌ها در طبقه اول باشد: می توانید از یک سری صندلی‌های برقی که قابلیت نصب بر روی پله‌ها دارند، استفاده کنید.

۲) نورپردازی برای ایمنی خانه سالمند

با بالا تر رفتن سن افراد میزان دید و بینایی آن‌ها کم‌تر می‌شود. برای جلوگیری از برخورد با اجسام و بالا رفتن کیفیت دید در آن‌ها، به نورپردازی استاندارد خانه توجه نمایید. برای این کار از نورهای غیر مستقیم در مکان‌های مناسب استفاده نمایید. برای نورپردازی مکان‌هایی که نیاز به نور بیشتراست، بیشتر توجه کنید:

 • آشپزخانه
 • حمام و دستشویی

برای اطمینان می ‌توانید در قسمت‌های مختلف خانه چراغ قوه‌هایی تعبیه کنید. تا زمانی که در اثر قطعی برق نیاز به نور پیدا می‌شود بتوان سریع به آن‌ها دسترسی داشت.

۳) ایمن سازی خانه سالمندان : آشپزخانه

با توجه به سخت بودن کارهای آشپزخانه ‌ای به دلیل توان فیزیکی پایین در سالمندان: فضای داخل آشپزخانه باید با رعایت استاندارد طراحی شود:

ایمن سازی آشپزخانه برای سالمندان | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

 • ارتفاع مناسب برای کابینت‌ها، دستگیره‌ها و درهای آسان بازشو
 • انتخاب کف مناسب برای جلوگیری از سرخوردن
 • قرارگیری ابزار و وسیله‌های در دسترس

۴) ایمن سازی حمام و سرویس بهداشتی

لغزنده بودن این محیط ‌ها می ‌تواند خطرات بسیاری را برای شخص به وجود آورد. برای این کار در محیط حمام از پدهای مخصوص ضد سرخوردگی استفاده نمایید. همچنین ارتفاع دوش به گونه‌ ای باشد که به صورت دستی قابل تنظیم باشد. برای سرویس بهداشتی نصب توالت فرنگی را در اولویت قرار دهید. بهتر است برای راحتی استفاده کاربر در جهت کمک به نشت و برخواست دستگیره‌هایی تعبیه کنید.

۵) دکوراسیون نشیمن

گیاهان، نورپردازی و ایجاد هوای مناسب در فضای داخلی نشیمن،محیط شادابی را برای سالمندان ایجاد می کند. این محیط ‌ها می ‌تواند نقش اساسی در روحیه سالمندان به وجود آورند. با استفاده از رنگ‌های جذاب به این کار کمک کنید. در چیدمان و دکوراسیون محیط حتما از نظر و سلیقه‌ ی آن‌ها کمک بگیرید: تا محیط مناسب و دلنشینی برایشان بسازید.

۶) استفاده از گل و گیاه آپارتمانی

سالمندان از اینکه گل و گیاه آپارتمانی داشته باشند خوشحال می‌شوند. ارتباط با گل و گیاه می ‌تواند روحیه خوبی را در آن‌ها به وجود آورد.

 • اگر در منزل سالمند حیاط و یا فضای سبزی باشد: نگهداری و حتی قدم زدن در آن فضا می‌تواند روحیه آن‌ را پر از امید و خوشحالی کند.
 • اگر هم از چنین شرایطی برخوردار نیستید: نگهداری از گیاهان آپارتمانی را به آن‌ها بسپارید تا ببینید که با چه عشقی این کار را انجام می دهند.

۷) ایمن سازی خانه سالمندان : کفپوش هایی مناسب

از کفپوش های سخت مانند سنگ یا لمینیت استفاده نکنید. زمین خوردن سالمندان اگر به دلیل مشکلات حرکتی باشد، برایشان مشکلات و صدمات جدی ایجاد می کند. برای کل فضاهای داخلی خانه سالمند کفپوش هایی مانند موکت ها را در نظر بگیرید تا از ایمنی آن ها مطمئن باشید.

۸) مبلمان های مناسب برای ایمن سازی خانه سالمند

مبلمان هایی که گوشه های گرد دارند، مناسب هستند. مبلمان های با گوشه های قائمه و تیز می توانند تن نحیف،ظریف و سلامت سالمندان را خراش دهند. از دیگر نکات مبلمان های مناسب برای سالمندان، دسته دار بودن آن ها می باشد. این دسته ها به آن ها کمک می کند تا راحت تر بشینند و بلند شوند.

۹) دکوراسیون خلوت

اگر عزیزان سالخورده شما برای راه رفتن از واکر یا عصا استفاده می کنند: خلوت بودن دکوراسیون داخلی خانه آنها اهمیت ویژه ای دارد. خانه باید طوری چیدمان شود که فضای راحتی را برای حرکت آن ها به وجود بیاورد.

مبلمان ایمن برای سالمندان | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

مثلا :

 •  فواصل مبلمان ها بیشتر از حد معمول باشد.
 • مسیرهای ارتباطی دارای کمترین مبلمان ها باشند.

۱۰) استفاده از شیشه ها جهت ایمن سازی خانه سالمندان

شیشه ها را از روی مبلمان ها و مخصوصا میزهای جلو مبلی و میزهای بغل مبلی جمع آوری کنید. میز های تمام چوب یا میزهایی با روکش های پارچه ای گزینه های مناسب تری می باشد.

توجه : سالمندان هم مانند کودکان آسیب پذیر هستند و به مراقبت و حمایت احتیاج دارند.

۱۱) ورودی های مورد علاقه سالمندان

در ورودی خانه حتما کمدی اختصاصی برای سالمندان قرا دهید: تا بتوانند کلاه و کلید و عصا و یا هر چیز دیگری را که موقع بیرون رفتن به آن ها نیاز دارند را از آن جا بردارند. یک صندلی راحتی در ورودی خانه قرار دهید تا راحت تر کفش های خود را بپوشند.

۱۲) خانه های هوشمند، مناسب برای سالمندان

خانه هوشمند می تواند خیال شما را راحت تر کند و به شما کمک کند تا بهتر از عزیزان سالخورده تان مراقبت نمایید. ساده ترین نمونه نصب زنگ هشدار در اتاق خواب سالمندان است. این کار باعث می شود تا آن ها در سریع ترین زمان ممکن شما را از حال روز خود باخبر نمایند.

خانه ایمن برای سالمندان | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

۱۳) ایمن سازی خانه سالمندان : چیدمان وسایل خانه سالمند

وسایل اضافی نباید در اطراف سالمند باشد. سیم تلویزیون و یخچال را در گوشه خانه بکشید تا با پای سالمند برخورد نکند و مسیر باز باشد. وسایل ضروری که سالمند به آن نیاز دارد نباید در طبقات بالایی کابینت قرار دهید. زیرا آن‌ها برای برداشتن وسایل با مشکل رو به رو می شود.

۱۴) اتاق خواب مستر

در این اتاق ها سرویس بهداشتی اختصاصی وجود دارد برای سالمندان بهتر می باشد. اگر خانه سالمند اتاق خواب مستر ندارد. اتاق خوابی که کمترین فاصله را با سرویس بهداشتی دارد را برای آنها انتخاب کنید.

۱۵) اتاق خواب سالمندان را مطابق سلیقه شان دکور کنید

برای چیدمان، انتخاب مبلمان و لوازم اتاق سالمندان از خود آن ها هم کمک بگیرید. بدون اجازه آن ها جای هیچ چیز را تغییر ندهید و آن ها را در تصمیم گیری ها دخیل نمایید. ممکن است وسیله ای که از نظر شما قدیمی و کهنه است برای آن ها پر از خاطره های خوب باشد. پس حتما مشورت کردن با آن ها را در اولویت قرار دهید.

ایمن سازی خانه سالمندان | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

۱۶) تهویه اتاق خواب سالمندان

تهویه اتاق خواب سالمندان یکی از مهم ترین نکته هایی است که باید به آن توجه کرد. بر همین اساس موارد زیر توصیه می شود: وجود یک پنجره که به راحتی باز و بسته شود. استفاده از هواساز یا دستگاه تصفیه هوا.

۱۷) پرده هایی مناسب برای ایمن سازی اتاق خواب سالمندان

پرده هایی که برای اتاق خواب سالمندان در نظر گرفته می شود،بهتر است از دو لایه ضخیم و نازک درست شود. این کار به آن ها این امکان را می دهد تا نور اتاق را مناسب با حال و هوای خودشان تنظیم نمایند.

خلاصه مطلب ایمن سازی خانه سالمندان

نیازهای هر یک از سالمندان منحصر به فرد است. اگر با مشکلات و چالش های جدید مواجه شدید و اطمینان نداشتید که چگونه می توانید با آن برخورد کنید لازم است راهی برای حل مشکل پیدا کنید. لوازم مورد نیاز برای رفع مشکل برای کمک به همه وجود دارد اگر احساس کردید به کمک نیاز دارید شخصی را بکاربگیرید که بتواند به شما کمک کند تا مشکل را برطرف کنید.

اگر برای مراقبت از سالمند خود به کمک احتیاج دارید همین حالا با کارشتاسان مرکز مهرپرور تماس بگیرید.

دیدگاه خود را بنویسید