مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

  • info@mehrparvar.com
  • 021-44442410

ویژگی های بچه های وسط – مراقبت از کودک در خانه

ویژگی های بچه های وسط – مراقبت از کودک در خانه

در این مقاله به بررسی ویژگی های بچه های وسط – مراقبت از کودک در خانه می پردازیم.
ویژگی های بچه های وسط شامل استقلال ، مهارتهای مذاکره قوی آنها ریسک پذیری  است که سبب می شود در بیشتر مواقع به موفقیت برسند.
مواردی که بچه های وسط خانواده باید به آن بیشتر توجه کنند:
بچه وسط خانواده بودن شاید سخت باشد چرا که آنها کودک بامزه خانواده محسوب نمی شوند و نمی توانند با هرچیزی به راحتی کنار بیایند ولی بچه وسط خانواده بودن در کل بد هم نیست چرا که آنها ویژگی هایی دارند که بچه های دیگر خانواده به ندرت درک می کنند ؛ در حقیقت بچه وسط غالباً قوی ترین بچه خانواده می باشد. آنها خلاق، و جالب هستند و به خوبی با مشکلات کنار می آیند ، قادرند هر چیزی را به اشتراک بگذارند.
بچه های وسط خانواده چه ویژگی هایی دارند؟
شرایط خاص
این کودکان بیشتر سعی می کنند مستقل رفتار کنند و این موضوع سبب استرس در آنها می شود . ویژگی های مشترک کودک وسط استقلال و مهارت های مذاکره قوی می باشد که به کودک کمک می کند ریسک بیشتری را تحمل کند و سخت تر کار کند که منجر به موفقیت بیشتر در زندگی خواهد شد.تمام این موارد سبب ایجاد استرس بیشتر در کودک می شود.
کودکان وسط احساسات خود را بروز نمی دهند.
این کودکان چون دوست ندارند مشکل ایجاد کنند،از پرداختن به مسائل مربوط به ازدواج و دوستی پرهیز می کنند. در عوض احساسات خود را در درون خود نگه می دارند. کودکان وسط خانواده بیشتر در معرض فشار همسالان خود قرار دارند. کودکان وسط در مورد اشتباهاتشان صحبت می کنند و بیشتر تحت تاثیر دیگران قرار می گیرند.
همواره میانجی و مقصر هستند.
بیشتر کودکان وسط ، حافظان صلح در خانواده می باشند، که از زمان گیر افتادن بین خواهر و برادر دیگر، انصاف و تعادل را یاد می گیرند باید رابطه ویژه ای با خواهر و برادر خود ایجاد کنند داشته باشد تا بتوانند این تعادل را بین قدیمی ترین و جوان ترین کودک ایجاد کنید .
کودکان وسط برای شنیده شدن باید بیشتر تلاش کنند.
کودک اول خانواده توجه والدین را دارد و کودک آخر قبل از اینکه خواهر و برادر بزرگ شوند و خانه را ترک کنند با آنها بزرگ می شود. اما کودک وسط توجه پدر مادر را به اشتراک می گذارد  و  نیاز به تلاش بیشتری دارد تا دیده شود. این کودکان به اندازه بچه های بزرگ تر در خانواده از تلاش هایشان قدردانی نمیشود .
کودک وسط فکر می کنند پذیرفته نمی شوند :
در خانواده ها نقش های نامشخص سرزنش می شوند. کودکان وسط سرپرست یا نوزاد خانواده نیستند،بنابراین ممکن است توجه کمتری از والدین داشته باشند و اغلب احساس نادیده شدن دارند. آن ها بیشتر از خواهر یا برادر به دنبال جلب توجه در خارج از خانواده می باشند ” بسته به گروه همسالان کودک، می تواند یک چیز خوب یا بد باشد ، و برخی مطالعات نشان می دهد نرخ های بالاتری از بزهکاری در میان کودکان دوم وجود دارد.
کودکان وسط خیلی به والدین نزدیک نمی باشند.
از آن ها در مورد روابط خانوادگی سوال کردند. در یک بخش از تحقیق، از شرکت کنندگان پرسیده شد آنها در خانواده خود هنگام کمک به والدین یا خواهر ، برادر – زمانی که با مشکلات سر و کار دارند ، مراجعه می کنند. . کودکان وسط احتمالا زمان کمتری را با والدین سپری می کنند و باعث می شوند آن ها احساس دوری بیشتری نسبت به والدین خود داشته باشند.
کودکان وسط به ندرت برنده نزاع های خواهر و برادر می شوند.
پدر و مادر همیشه می گویند باید از بچه بزرگ تر اطاعت کنید و نسبت به کوچک ترین آن ها مهربون باشید. اما چه می شود اگر یکی از بزرگ تر ها ارباب منش یا کوچک تر لوس با شد ؟
سندروم بچه وسطی
کودکان وسط ممکن است عزت نفس کمتری داشته باشند. برخی تحقیقات نشان می دهند که به دلیل عدم توجه ، این کودکان عزت نفس پایینتری نسبت به فرزندان دیگر خانواده دارند . بزرگترین کودک خانواده مسئول و قابل اتکا در نظر گرفته می شود. کودک میانی در موقعیتی قرار دارد که باید خودش را پیدا کند و نقش خود را مشخص کند.
کودکان وسط هویت روشنی ندارند
باید جایگاه خود را از زمانی که وسط قرار می گیرید پیدا کنید .” آن ها باید راه خود را برای ایستادن در خانواده پیدا کنند و اغلب به روش های خلاقانه بایستند .” به همین دلیل است که اغلب کودکان متوسط، هنرمند خانوادگی اند که سعی می کنند در کانون توجه قرار بگیرند.آن ها ممکن است یک رگه سرکش داشته باشند و گاهی اوقات ممکن است با رفتارهای منفی درگیر شوند.
کودکان وسط دست کم گرفته می شوند.
آن ها مجبورند خودشان را به دیگران ثابت کنند. از آنجایی که آن ها دست کم گرفته شده اند، می تواند بر ضد آن ها کار کند. آن ها باید سخت تر کار کنند تا بر عقاید منفی مردم غلبه کنند
کودکان وسط می توانند بسیار غلبه کنند.
بله یکی از مهم ترین ویژگی های بچه های وسط خانواده توانایی آنها در غلبه کردن بر مشکلات است که این خود یک ویژگی دوست داشتنی آنهاست.
برچسب ها :
اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید