مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

  • info@mehrparvar.com
  • 021-44442410

بیماری اوتیسم – مراقبت از کودک اوتیسم

بیماری اوتیسم و مراقبت از کودک اوتیسم از مسائل مهمی است که امروزه در بین والدین ایجاد نگرانی کرده است.

ابتدا لازم است بدانیم اوتیسم چیست؟

اوتیسم نوعی اختلال رشدی است که با رفتارهای ارتباطی ، کلامی غیر  طبیعی مشخص می شود . علائم این اختلال در سال های اول عمر بروز می کند و علت اصلی آن ناشناخته است. این اختلال در پسران شایع تر از دختران است. این اختلال بر رشد طبیعی مغز در حیطه تعاملات اجتماعی و مهارت های ارتباطی تأثیر می گذارد.

کودکان و بزرگسالان مبتلا به بیماری اوتیسم در ارتباطات کلامی و غیر کلامی ، تعاملات اجتماعی و فعالیت های مربوط به بازی، مشکل دارند. این اختلال ارتباط با دیگران و دنیای خارج را برای آنان دشوار می سازد . در بعضی موارد رفتارهای خود آزارانه و پرخاشگری  نیز دیده می شود. در این افراد حرکات تکراری  دست زدن ، پریدن  پاسخ های غیر معمول به افراد ، دلبستگی به اشیا و یا مقاومت در مقابل تغییر نیز دیده می شود و ممکن است در حواس پنجگانه ( بینایی ، شنوایی ، لامسه ، بویایی و چشایی )  نیز حساسیت های غیر معمول نشان دهند. هسته مرکزی اختلال در اوتیسم ، اختلال در ارتباط است

۵۰ %  از کودکان مبتلا به بیماری اوتیسم قادر نیستند از زبان به عنوان وسیله اصلی برقراری ارتباط با سایرین استفاده نمایند. عدم به کار بردن ضمیر “من”  از ویژگی های کلامی این کودکان است. از مسائل دیگر تکلمی، تکرار کلمات و جملات اطرافیان است.

کودک اوتیسم

علت اوتیسم چیست؟

اوتیسم یک ناتوانی طولانی مدت است که منجر به اختلال عملکرد عصبی روانی در فرد می شود. اگر چه به نظر می رسد که اوتیسم عارضه نادری است اما اطلاعات اخیر گویای آن است که شیوع اوتیسم حتی تا ۲۰ مورد در هر۱۰۰۰۰ تولد زنده می رسد. اوتیسم در پسران۳ – ۴ برابر بیشتر از دختران دیده می شود . اگر چه علت اصلی آن کاملاً شناخته شده نیست، اما در سال های اخیر تحقیقات و مطالعات بسیاری در این زمینه صورت گرفته است.تحقیقات تأکید زیادی بر منشاء زیست شناختی و عصب شناختی در مغز دارد . در بسیاری از خانواده ها سابقه اوتیسم و یا اختلالات مربوط به آن وجود داشته است که ریشه ژنتیک را مطرح می کند اگر چه تا به حال ژن خاصی که مربوط به اوتیسم باشد شناخته نشده است .  پژوهشگران در مورد نقش ژنتیک در علت شناسی اوتیسم اختلاف نظر دارند و عده ای از آنها ترکیب چندین ژن را به عنوان علت اختلال مطرح می کنند . 

 

علائم اوتیسم چیست ؟

افراد مبتلا به اوتیسم معمولاً حداقل نصف علائمی را که در زیر عنوان شده است بروز می دهند . این نشانه ها از خفیف تا شدید تغییر می کنند .

* مشکلات شدید تکلمی دارند.

* در موقعیت های کاملاً متفاوت،  رفتارهایی که با سن کودک تطابق ندارد مشاهده می گردد.
* اصرار به یکسانی داشته و در مقابل تغییر مقاوم هستند.
* قشقرق به پا می کنند و به دلایلی که برای دیگران آشکار نیست شدیداً پریشان می شوند.

* در بیان نیازها مشکل دارند و از اشارات و حرکات به جای کلمات استفاده می کنند. اغلب از ضمایر استفاده معکوس می کنند ، به جای استفاده از ” من”  از ” تو” استفاده می کنند .
*
کلمات و یا جملات دیگران را تکرار می کنند.
* خنده و گریه بی دلیل دارند و یا بدون علت مشخص نگران و مضطرب می شوند.

به روش آموزش معمول پاسخ نمی دهند * .
* قادر نیستند با دیگران رابطه برقرار کنند.
* دوست ندارند در آغوش گرفته شوند و یا دیگران را در بغل گیرند.
* تماس چشمی ندارند یا تماس چشمی آنها اندک است.

* با اسباب بازی، درست بازی نمی کنند.

* پر تحرک یا کم تحرک هستند.

* چرخیدن و تاب خوردن را خیلی دوست دارند.
* احساس درد کمتر یا بیشتر از حد دارند.
* از خطرات نمی ترسند.

* به صحبتها و یا صداها پاسخ نمی دهند به طوری که به نظر می آید ناشنوا هستند اگر چه حس شنوایی سالم است.
۷۰ %
کودکان مبتلا به اوتیسم، ناتوانی هوشی دارند.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید