مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

 • info@mehrparvar.com
 • 021-44442410
آنفلوآنزا در کودکان | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

آنفلوآنزا در کودکان : علائم شایع آنفلوآنزا و تفاوت آن با سرماخوردگی (+درمان آنفولانزا کودکان)

علائم آنفلوآنزا در کودکان و روش های درمان آن

آنفلوآنزا ، یک عفونت ویروسی بسیار مسری دستگاه تنفسی است. این بیماری می‌تواند در همه‌ی گروه‌های سنی اتفاق بیفتد، با این حال احتمال آنفلوآنزا در کودکان بیشتر است. عفونت با انتقال ویروس از کودک به کودک، به سرعت می‌تواند در میان کودکان گسترش یابد. زمانی که کودک مبتلا به آنفلوآنزا شروع به سرفه یا عطسه می‌کند، ویروس وارد هوا شده و  افراد و کودکان نزدیک او، امکان دارد این ویروس را تنفس کنند.

همچنین این ویروس امکان دارد زمانی منتشر شود که کودک شما سطح سخت آلوده، مانند دستگیره‌ی در را لمس می‌کند و سپس دست یا انگشتان خود را بر روی دهان یا بینی خود می‌گذارد یا چشمان خود را می‌مالد. آنفولانزا در فصل آن که از پاییز شروع شده و در بهار تمام می‌شود، شیوع بیشتری دارد. زمان شیوع یا اپیدمی بیماری آنفولانزا معمولاً در طول ماه‌های فصل زمستان است و این بیماری بخصوص کودکان پیش دبستانی یا در سن مدرسه را درگیر می‌کند که به راحتی درمان می‌شود.

اگر کودک از آنفلوآنزا و علائم ناخوشایند آن رنج می‌برد، شما باید به دنبال راهکارهای پزشکی باشید. متخصص اطفال، گزینه‌های درمانی را در اختیارتان می‌گذارد. این گزینه‌ها شامل دارو برای تب در کودکان و داروهای ضد ویروس می‌باشند. واکسن آنفلوآنزا نیز می‌تواند از به وجودآمدن آن جلوگیری کند و یا از شدت آن بکاهد.

نشانه‌ها و علائم آنفلوآنزا در کودکان

آنفلوآنزا در کودکان معمولاً با سرماخوردگی در کودکان اشتباه گرفته می‌شود. علائم آنفلوآنزا معمولاً شدیدتر از سرفه و عطسه‌ی معمولی ناشی از سرماخوردگی است. این علائم، که غالباً دو روز بعد از رو به روشدن با ویروس پدیدار می‌شوند، شامل موارد زیر می‌باشند:

نشانه های آنفلوآنزا | خدمات پرستاری و مراقبتی پارسیان مهرپرور

نوزادانی که مبتلا به آنفلوآنزا هستند امکان دارد ناگهان شروع به نق زدن و داد و بیداد کنند یا اینکه فقط حالشان خوب نباشد.

تفاوت ها و شباهت های بیماری آنفلوآنزا ، سرماخوردگی و کرونا در کودکان

سرماخوردگی ، کرونا و آنفلوآنزا در کودکان نشانه های متفاوتی دارد. سرماخوردگی یک بیماری نسبتاً بی ضرر است و پس از گذشت مدت زمانی خود به خود درمان می‌شود، گرچه گاهی وقتها می‌تواند به عفونت ثانویه مانند عفونت گوش در کودکان منجر شود. آنفلوآنزا می‌تواند به عوارضی مانند ذات الریه و حتی مرگ بیانجامد. آنچه به نظر یک سرماخوردگی ساده می‌رسد، در واقع می‌تواند آنفلوآنزا باشد. درباره‌ی تفاوت‌های این دو بیماری آگاه شوید:

علائم
کروناویروس (covid-19) در کودکان
سرماخوردگی در کودکان
آنفلوآنزا در  کودکان
مدت زمان علائم 7 تا 25 روز کمتر از 14 روز  
سرفه رایج ( معمولاً خشک ) رایج ( خفیف ) شایع، ممکن است شدید شود
خس خس سینه ندارد ندارد نادر
تنگی نفس گاهی اوقات ندارد نادر
درد قفسه سینه گاهی اوقات ندارد نادر
تنفس سریع گاهی اوقات ندارد نادر
عطسه ندارد رایج گاهی
آبریزش بینی نادر رایج گاهی
گلودرد گاهی اوقات رایج شایع
تب رایج در صورت وجود کوتاه مدت است بالا (37.7 – 38.8 درجه) 3 الی 4 روز طول می­ کشد
احساس ضعف و خستگی گاهی اوقات گاهی اوقات شدید، 2 تا 3 هفته طول می کشد
سردرد گاهی اوقات نادر شدید
بدن درد گاهی اوقات رایج متداول، اغلب شدید
اسهال و استفراغ گاهی اوقات نادر گاهی در کودکان
لرز گاهی اوقات ندارد شایع
کاهش حس چشایی و بویایی گاهی اوقات نادر گاهی

توضیحات جدول :

 • علائم شما ممکن است متفاوت باشد (اطلاعات در زمینه بیماری کرونا در حال تکمیل شدن است)
 • سرماخوردگی نیز می تواند باعث آسم شود و در اینصورت بیمار تنگی نفس، درد قفسه سینه و تنفس سریع را نیز تجربه خواهد کرد.

منبع : WHO و  CDC

درمان سریع آنفلوآنزا در کودکان

برای درمان آنفلوآنزا در کودکان از داروهای ضدویروسی یا درمان‌های خانگی استفاده می شود. مصرف مایعات، استراحت و بخور برای مرطوب کردن مجاری تنفسی کودکان کمک‌کننده می باشد. درمان دارویی در دو روز اول باید شروع شود. مصرف مکمل‌ها و ویتامین‌ها تأثیری بر شدت و طول دوره بیماری ندارد.

درمان فوری انفلوآنزا | مرکز خدمات پرستاری مهرپرور

درمان های خانگی و سریع آنفلوآنزا

 • مصرف آب زنجبیل و عسل مفید است.
 • شلغم پخته تسکین دهنده می باشد.
 • مصرف عسل طبیعی خواص زیادی دارد.
 • سوپ مرغ برای درمان آنفلوآنزا مفید است.
 • مصرف چای سبز در دوره آنفلوآنزا مفید است.
 • سیر و پیاز خام ضد ویروس و ضد باکتری هستند.
 • مصرف ماست ترش به بهبود دستگاه گوارش کمک می کند.
 • مصرف غذاهای حاوی زینک : ماهی، میگو، سیر، حبوبات، گوشت قرمز، سبزیجات برگ سبز مثل اسفناج
 • مصرف ویتامین c به افزایش مقاومت بدن کمک می کند.( پرتقال، نارنگی و گریپ فروت و فلفل سبز و جوانه های تازه )
 • ترکیب دمنوش چهار گیاه { گل ختمی + گل پنیرک + پولک و کاکوتی} می تواند یک آنتی بیوتیک موثر و بی عارضه و سریع الاثر مورد استفاده قرار بگیرد.

عوارض آنفلوآنزا در کودکان

در بچه‌های کوچک، آنفلوآنزا می‌تواند باعث خروسک در کودکان (عفونت گلو و تارهای صوتی که باعث گرفتگی صدا و سینه، سرفه‌ی بلند و تنفس صدادار می‌شود) ذات الریه، عفونت ریه و برونشیت (عفونت راه‌های هوایی کوچک که به خس خس کردن ریه‌ها و تنفس دشوار منجر می‌شود) شود. آنفولانزا می‌تواند سیستم ایمنی بدن کودک را ضعیف کند و به عفونت‌های باکتریایی، عفونت گوش، ریه (پنومونی) یا سینوس‌ها (سینوزیت)بیانجامد.

آنفلوآنزا در کودکان چقدر طول می‌کشد؟

پس از گذشت پنج روز، تب و دیگر علائم آنفلوآنزا معمولاً ناپدید می‌شوند. سرفه و عطسه در بیماران امکان دارد ادامه داشته باشد. تمامی علائم پس از یک یا دو هفته از بین می‌روند. اگر آنفلوآنزا در کودکان بصورت جدی درمان نشود ممکن است به پنومونی بیانجامد.

درمان آنفلوآنزا | خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

چگونگی منتشر شدن آنفلوآنزا و پیشگیری از آنفلوآنزا

ویروس‌های آنفولانزا در بینی و گلو یافت می‌شوند. آنفلوآنزا در کودکان امکان دارد از خواهر ، برادر، پدر و مادر سرایت پیدا کند. میکروب‌ها معمولاً به یکی از سه روش زیر منتشر می‌شوند:

 • تماس مستقیم: مانند بوسیدن، لمس کردن یا گرفتن دست‌های یک فرد یا کودک آلوده. اگر ویروس داشته باشید این ویروس در بینی، دهان، چشم‌ها یا بر روی پوست شما قرار دارد. با لمس کردن افراد دیگر، این ویروس را منتقل می‌کنید.
 • تماس غیر مستقیم به معنای لمس کردن چیزی: یک اسباب بازی، دستگیره‌ی در یا دستمال استفاده شده که توسط فرد آلوده لمس شده و میکروب را بر روی خود دارد.بعضی از میکروب‎ها، مثل میکروب‎هایی که باعث سرماخوردگی یا اسهال می‌شوند، می‌توانند برای چند ساعت بر روی سطوح باقی بمانند.
 • بعضی از میکروب‌ها از طریق هوا و در زمانی که فرد و کودک سرفه یا عطسه می‌کند پخش میشود. قطرات که در اثر عطسه یا سرفه‌ی یک فرد وکودک امکان دارد به بینی یا دهان فرد دیگر برسد.

جلوگیری از انتشار آنفلوآنزا و روش های پیشگیری از ابتلاء

هیچ راه تضمین شده‌ای وجود ندارد (حتی واکسن زدن) که محافظت ۱۰۰% در مقابل آنفولانزا را ایجاد کند. روش های زیر احتمال انتشار ویروس‌ آنفلوآنزا در کودکان را کاهش می‌دهد:

 • هرگز دستمال‌های استفاده شده را برندارید.
 • شست و شوی دست ها پس از سرفه یا عطسه
 • کودک مبتلا به آنفلوآنزا باید در منزل استراحت کند.
 • شست وشوی دست ها قبل از آماده کردن یا خوردن غذا
 • شست و شوی دست‌های کودک بصورت مرتب با آب و صابون
 • ظروف کودک  (لیوان‌ها و ظروف غذاخوری) را به صورت مشترک استفاده نکنید.

واکسن آنفلوآنزا | مرکز خدمات پرستاری مهرپرور

واکسن آنفلوآنزا

 توصیه میشود واکسیناسیون آنفلوآنزا برای هر کودکی که شش ماه یا بیشتر دارد انجام شود. این واکسن از بروز آنفلوآنزا در کودکان محافظت می‌کند. با اینکه واکسن به طور کامل احتمال بیمار شدن را از بین نمی‌برد، اما کودکی که واکسن زده است، اگر هم آنفولانزا بگیرد با علائم کمتر و ملایم‌تری روبه رو می‌شود. واکسن‌های آنفولانزا به صورت تزریقی در دسترس هستند. این واکسن‌ها شامل ویروس‌های کشته شده‌ی آنفولانزا هستند که باعث ابتلا به این بیماری نمی‌شوند، اما بدن کودک را آماده می‌کند تا اگر با ویروس زنده‌ی آن نوع خاص روبرو شد بتواند با آن مقابله کند. تزریق واکسن آنفولانزا ایمن و اثربخش است.

دیدگاه در"آنفلوآنزا در کودکان : علائم شایع آنفلوآنزا و تفاوت آن با سرماخوردگی (+درمان آنفولانزا کودکان)"

 1. […] به بیماری های مختلفی رخ می دهد از جمله سرماخوردگی و آنفولانزا و می تواند باعث بروز حالاتی چون تعریق بالا، سرگیجه، […]

 2. […] می شوند. اگردنبال راهی برای پیشگیری از سرماخوردگی ، آنفلوآنزا  و کرونا هستید، طوری برنامه ریزی کنید تا در وعده های […]

دیدگاه خود را بنویسید