مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

 • info@mehrparvar.com
 • 021-44442410
همدم ارزان قیمت برای سالمندان | مرکز پارسیان مهرپرور

پرستار سالمند ارزان قیمت : 7 راهکار کاهش هزینه استخدام پرستار خصوصی سالمند

راهکارهایی برای کاهش هزینه پرستار سالمند در خانه

پرستار سالمند ارزان قیمت نیاز سالمندانی است که حقوق بازنشستگی دارند. اما چگونه می‌توان هزینه های استخدام پرستار سالمند را کاهش داد؟! گاهی خانواده‌ها به دلیل هزینه های پرستار خصوصی سالمند در منزل از استفاده این خدمت چشم پوشی می‌کنند. متأسفانه خدمات پرستاری در منزل توسط بیمه‌ها غیر قابل پرداخت می‌باشد. برخی از بیمه‌ها که در قرارداد‌های خود این خدمت را پوشش می‌دهند نیز تنها بخشی از این مبالغ را پرداخت می‌کند که اولویت نیز با بخش مراقبت های تخصصی تر می‌باشد و برخی مراقبت های روتین و غیر تخصصی شامل رسیدگی به امور منزل سالمند ( خدمات نظافت منزل سالمند )، کمک به استحمام سالمند و انجام آشپزی برای سالمند اغلب باید از جیب پرداخت شود. هدف مرکز مهرپرور در این شرایط اقتصادی دشوار ارائه روش‌هایی برای استخدام پرستار سالمند ارزان قیمت در منزل می‌باشد.

در این مقاله به بررسی موضوعات زیر می‌پردازیم:

 • روش های استخدام پرستار سالمند ارزان قیمت
 • چگونگی استخدام پرستار سالمند ارزان قیمت

سوال کلیدی : آیا پرستار سالمند ارزان قیمت با کیفیت است؟

همه فرزندان تلاش می‌کنند بهترین خدمات مراقبتی‌ را برای عزیزانشان فراهم کنند. بعضی مواقع به دلیل محدود بودن بودجه در نظر گرفته شده برای این خدمت، خانواده‌ها مجبور به کاهش هزینه های خود در این بخش می‌شوند. اما گاهی که خانواده‌ها هزینه پایین‌تری برای یک مراقب سالمند می‌پردازند، پس از مدتی متوجه می‌شوند که پرستار تجربه کاری کافی را نداشته و نتوانسته نیاز سالمند را برآورده کند. این نارضایتی، اتلاف وقت، هزینه و آسیب روحی که گاه به عزیزتان وارد می‌شود سبب ایجاد تنش‌ و اضطراب برای شما هم خواهد شد.

در این مقاله قصد داریم ترفندهایی را آموزش دهیم که در عین کاهش هزینه‌های شما کیفیت خدمات دریافتی سالمندتان کاهش نیابد، پس با ما همراه باشید.

7 روش راهکار استخدام پرستار سالمند ارزان قیمت

روش‌های بسیاری وجود دارد که می‌توان با استفاده از آنها در هزینه های خدمات مراقبتی در منزل صرفه جویی کرد. اما برای این کار در ابتدا باید عواملی که در تعیین هزینه‌ها موثرند را شناسایی و با استفاده از مشاوره‌های کارشناسان مجرب مراکز خدمات پرستاری، مناسب ترین راه کار برای کاهش هزینه را در نظر بگیریم، در ادامه برخی روش های استخدام پرستار ارزان برای سالمندان را معرفی می‌کنیم.

پرستار ارزان برای سالمند | مرکز پارسیان مهرپرور

 1. در صورتی که برایتان ممکن است از خدمات ۲۴ ساعته استفاده نکنید.
 2. در صورت حجم بالای کار از پرستاری ۲ شیفته استفاده کنید.
 3.  از پرستار خصوصی سالمند در نزدیکی محل خود استفاده نمایید.

۱- عدم استفاده از پرستاری ۲۴ ساعته

در شرایط نیاز به همدم برای سالمندتان و قبل از استخدام پرستار خصوصی سالمند در مورد مقطع زمانی تصمیم گیری کنید. در صورت انتخاب مقطع زمانی درست، می‌توانید پرستار سالمند ارزان قیمت تری استخدام کنید. ممکن است خدمت مورد نیاز شما توسط پرستار خصوصی سالمند روزانه به مدت ۸ ساعت قابل تأمین باشد. استخدام پرستار سالمند در منزل نسبت به خانه سالمندان ارزان قیمت مزایای بیشتری برای سالمند شما دارد. اما سوال این است که در چه شیفت‌های کاری می‌توانیم استخدام پرستار انجام دهیم؟ در زیر به آنها اشاره شده است.

مقاطع زمانی حضور پرستار خصوصی سالمند در منزل

 • مراقبت از سالمندان در منزل برای ۴ روز در هفته و روزانه به مدت ۱۰ ساعت
 • مراقبت از سالمندان در منزل برای ۵ روز در هفته و روزانه به مدت ۸ ساعت
 • مراقبت از سالمندان در منزل برای ۶ روز در هفته و روزانه به مدت ۷ ساعت
 • مراقبت از سالمندان در منزل برای ۷ روز در هفته و روزانه به مدت ۶ ساعت

پرستار برای سالمند در خانه | مرکز پارسیان مهرپرور

۲- استفاده از مراقبت ۲ شیفته

برای استفاده از مراقبت ۲ شیفته، از مراکز پرستاری در ۲ شیفت پرستار بگیرید. وضعیت سالمند را به مراکز پرستاری اطلاع دهید. یک پرستار که ۲ تا ۴ ساعت صبح برای مراقبت شخصی و آماده کردن وعده‌های غذایی اقدام کند. یک پرستار که ۲ تا ۴ ساعت برای تمرینات، پیاده روی و مراقبت در زمان خواب کمک کند. با توجه به اینکه عادت راه رفتن در خواب می‌تواند برای سالمند خطرناک باشد. استفاده از مراقبت ۲ شیفته و هر کدام ۴ ساعت در روز می‌تواند کل مدت خدمت را به ۸ ساعت برساند. در صورتی که سالمند شما در شب تنها ماندن مشکلی ندارد کلیه این خدمت را در طول روز استفاده کنید. اگر سالمند برای خوابیدن در شب نیاز به مراقبت دارد شیفت دوم را در شب استفاده کنید. تعیین و انتخاب شیفت‌ها در زمان‌هایی است که سالمند کمک بیشتری احتیاج دارد.

 

۳- استخدام پرستار خصوصی سالمند در نزدیکی محل سکونت سالمند

مراکز خدمات پرستاری گزینه مناسبی برای استخدام پرستار خصوصی سالمند می‌باشند. استخدام پرستار توسط خودتان ممکن است ارزانتر از استخدام مراقبین مراکز باشد. اگر خودتان اقدام به پذیرش پرستار سالمند ارزان قیمت کردید در قالب یک قرارداد حقوقی به آن قوام ببخشید. مزیت استخدام پرستار خصوصی سالمند در منزل از مراکز خدمات پرستاری این است که مراکز هر زمان که ضرورت داشته باشد نیروی جایگزین اعزام می‌کنند. مراکز مراقبتی با اعزام نیروی بیشتر به شما حق انتخاب می‌دهند. مراکز به خاطر تعدد نیروها، قادرند نیرو در نزدیکی منزل شما اعزام کنند.

4 – انتخاب پرستار سالمند ارزان قیمت از نزدیکان خود

در بین خویشان خود به دنبال فردی مناسب برای مراقبت از سالمند باشید. این فرد باید توانایی نگهداری از سالمند شما را داشته باشد. به او با توجه به شرایط خود پیشنهاد دستمزد بدهید. انتخاب نگهدار سالمند از افرادی که می‌شناسید، نگرانی‌های شما را کم می‌کند.

5 – شرح وظایف مراقب سالمند را کاهش دهید

وظایف و مسئولیت‌های مراقب سالمند رسیدگی به امور بهداشتی و درمانی سالمند می‌باشد. اگر علاوه بر این مسئولیت‌ها شرح وظیفه دیگری از جمله نظافت منزل و یا آشپزی و امور منزل و خرید برای منزل را به عهده ی مراقب سالمند بگذارید، حقوق مراقب سالمند افزایش پیدا می‌کند.

وظایف پرستار سالمند ارزان قیمت در منزل

 • ایجاد ارتباطی صمیمی و دوستانه با سالمند
 • فراهم نمودن بستری امن و اطمینان از ایمنی سالمند در منزل
 • شستن لباسهای سالمند و کمک کردن به سالمند برای پوشیدن لباس
 • فراهم کردن شرایطی برای آموزش و انجام فعالیت‌های سرگرم کننده در منزل
 • رسیدگی به تغذیه سالمند و درست کردن غذاهای سالم و مقوی برای سالمند با توجه به نوع بیماری های سالمند.
 • کمک به سالمند برای انجام کارهای روزمره مانند کمک به دستشویی رفتن سالمند، کمک به سالمند برای استحمام و همچنین کمک به سالمند برای کارهای نظافت شخصی

6 – مراقب سالمند به صورت مقطعی

اگر شما برای مواقعی خاص مانند کمک به استحمام سالمند به مراقب احتیاج دارید و در زمان‌های دیگر از روز خودتان از پس مراقبت از سالمند بر می‌آیید می‌توانید یک مراقب سالمند فقط برای انجام امور خاص سالمند استخدام کنید موسسه‌های نگهداری از سالمند برای شما یک نگهدار بصورت مقطعی یا پاره وقت اعزام می‌کنند که هزینه ی آن کمتر از استخدام مراقب سالمند بصورت تمام وقت خواهد شد.

7 – روزهای تعطیل خودتان از سالمندتان مراقبت کنید.

یک پرستار در ماه، 4 روز می تواند به مرخصی برود. اگر خانواده سالمند بخواهند که روزهای تعطیل نیز پرستار خدمات رسانی کند باید هزینه های اضافی پرداخت کنند. دریافت می کند که این شرایط باعث بالا رفتن هزینه ها می شود. برای اینکه هزینه های شما پایین بیاید سعی کنید که روزهایی که پرستار به مرخصی می رود یکی از اعضای خانواده از سالمند مراقبت کند.

چگونگی استخدام پرستار سالمند ارزان قیمت

 شرایط جسمی سالمند و مراقبت های مورد نیاز او قیمت پرستار سالمند در منزل را مشخص می‌کند. در صورتی که سالمند شما سالم است و احتیاج به مراقبت های پزشکی ندارد همدم سالمند برای او مناسبتر است. همدم سالمند حقوق کمتری نسبت به مراقب و پرستار خصوصی سالمند دریافت می‌کند. اگر سالمند شما کمی رسیدگی‌های پزشکی می‌خواهد یک مراقب استخدام کنید. مراقب سالمند دانش بیشتری در ارتباط با بیماری های سالمند دارد. افراد زیادی سالهاست که به مراقبت از سالمندان در منزل یا در سرای سالمندان پرداخته اند. مراقب سالمند می‌تواند وضعیت جسمی سالمند را هر روزه بررسی کند. و علائم بیماری‌ها را می‌شناسد و می‌تواند از پیشرفت بیماری‌های دیگر در سالمندان پیشگیری کند. در صورتی که وضعیت پزشکی سالمند شما مناسب است می یک همدم سالمند ارزان قیمت استخدام نمایید.

جدول حقوق ماهانه پرستار خصوصی سالمند و مراقب سالمند در منزل سال 1401

در صورت وجود شرایط اختصاصی در قیاس با شرایط مندرج در جدول، تعرفه ها متناسب با تفاوت شرایط، تغییر خواهد کرد.

وضعیت سالمند و خدمات مورد نیاز سالمندان
 حقوق پایه ماهیانه پرستار روزانه سالمند (ریال)
 حقوق پایه ماهیانه پرستار ۲۴ ساعته یا پرستار شبانه روزی سالمند ( ریال )
همدم سالمند سالم – خانم 57.000.000 75.000.000
همدم سالمند سالم – آقا  59.000.000 77.000.000

تعرفه خدمات مازاد مورد نیاز سالمندان

انجام آشپزی و امور منزل 6.000.000 10.000.000
کم تحرکی (تحرک با کمک مراقب) 7.000.000 9.000.000
بی تحرکی + تعویض پوشک 8.000.000 10.000.000
بی تحرکی + گذاشتن لگن 8.000.000 10.000.000
تغذیه از طریق گاواژ 7.000.000 9.000.000
تخلیه کیسه سوند 7.000.000 9.000.000
انجام ساکشن 8.000.000 10.000.000
حقوق پایه ماهیانه مرکز بر اساس میزان 8 ساعت کار در 5 روز هفته ( شنبه تا چهارشنبه ) می‌باشد.
در صورت افزایش یا کاهش روزهای کاری، به ازای هر روز به میزان 20 % حقوق پایه، به حقوق ماهیانه اضافه یا از آن کم خواهد شد.
در صورت نیاز به روزهای پنجشنبه به میزان 15 % حقوق پایه، به حقوق ماهیانه اضافه می‌شود.
به ازای هر ساعت افزایش یا کاهش در ساعات کاری روزانه، حقوق پایه ماهیانه به مبلغ 300 هزار تومان افزایش یا کاهش می‌یابد.
برای فایل‌های روزانه و با شروع کار خیلی زود مثلاً (6:30 صبح ) و یا بد مسیر بودن، حقوق ماهیانه 300 هزار تومان بالاتر اعلام می‌شود.
در صورت بالابودن وزن سالمندی که تحرک ندارد حقوق 300 هزار تومان بالاتر اعلام می‌شود.
حقوق ماهیانه خدمت یک روز در هفته 40 درصد حقوق پایه مرکز، 2 روز در هفته 55 درصد، 3 روز در هفته 70 درصد، 4 روز در هفته 85 درصد و 5 روز در هفته 100 درصد حقوق پایه است.

توجه : تعرفه‌ها بنا به تغییر شرایط بروزرسانی خواهد شد.

در صورت نیاز برای اطلاع از قیمت دقیق می‌توانید با مرکز مهرپرور تماس بگیرید.

جدول حقوق ماهانه پرستار سالمند و مراقب سالمند در منزل سال 1400

با توجه به افزایش نرخ خدمات پرستاری و مراقبت در منزل در سال 1401 جداول تعرفه‌ها در بخش قبل بروزرسانی شده اند و برای دستیابی به هزینه پرستار در منزل و مراقب سالمند در منزل در سال 1400 با کسر ۲۰ درصد تعرفه ها می‌توانید به دستمزدهای پرستار و مراقب سالمند در منزل سال 1400 نیز دسترسی داشته باشید.

درخواست پرستار سالمند ارزان قیمت

منظور از استخدام پرستار سالمند ارزان قیمت استفاده از خدمات بی کیفیت نیست. بلکه منظور جلب رضایت حال شما و ارائه خدمات مناسب و باکیفیت و متناسب با نیازها و بودجه شماست. برای اینکه بتوان پرستار سالمند ارزان قیمت استخدام کرد شرایطی را باید رعایت کرد که به آنها در بالا اشاره کردیم. استخدام پرستار سالمند ارزان قیمت کار سختی نیست، نکته مهم اطمینان کافی از کیفیت کار پرستار سالمند است. اگر سالمند شما سالم است و فقط نیازمند به همدم است و کسی که کمی در انجام امور منزل به او کمک کند با کارشناسان مرکز پارسیان مهرپرور تماس بگیرید تا پرستار سالمند مناسب شما اعزام کنند.

کاری که خانواده سالمند باید انجام دهند این است که با توجه به نیازهای سالمند خود و پس از تعیین شرح وظایف پرستار خصوصی سالمند در منزل نسبت به استخدام پرستار در شیفت کاری متناسب سالمند خود اقدام نمایند. اگر برای تصمیم گیری در این زمینه راهنمایی می‌خواهید از خدمات مشاوره رایگان مرکز مهرپرور استفاده نمایید.

خلاصه مطلب استخدام پرستار ارزان قیمت

افراد به دلیل هزینه بالای استخدام نگهدار سالمند در منزل، سالمند خود به سرای سالمندان می‌سپارند. سرای سالمندان ارزان قیمت به اجبار اولویت آنها می‌باشد. در نظر داشته باشد که صرفا دریافت خدمات پرستاری مقرون به صرفه و ارزان را مد نظر قرار ندهید. تخصص مراقب و پرستار خصوصی سالمند و تجربه کاری آنها مهم ترین ملاک برای انتخاب یک مراقب یا پرستار سالمند در منزل است. همچنین برقراری رابطه موثر با سالمند و قابل اعتماد بودن آن‌ها از جمله فاکتورهایی هستند که باید در زمان استخدام به آن ها توجه کنید. حقوق مکفی برای پرستار و مراقب سالمند باعث خواهد شد که رضایت مراقب از شغل پرستار سالمند نیز افزایش پیدا کند و خانواده نیز چالش کمتری برای جست و جوی مجدد و تطابق با فرد جدید داشته باشد.