مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

 • info@mehrparvar.com
 • 021-44442410
تنظیم خواب کودک | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

میزان خواب نوزاد : راهنمای خواب کودک از بدو تولد تا 9 سالگی برای والدین و پرستار کودک

میزان خواب نوزاد و کودک در سنین مختلف ، با هم متفاوت است. تمام نوزادان متفاوت هستند، اما اگر نوزاد شما به طور کلی خوشحال باشد، احتمالا به اندازه کافی می خوابد اگر ناراحت به نظر برسد، ممکن است کمی بیشتر به خواب نیاز داشته باشد. میزان خواب نوزاد و کودکان بسته به عوامل خاص و شخصیت آنان، متفاوت است. میزان خواب کودک که با اختلال آن در رشد و مراقبت های مهم از کودک همراه است باید با دقت بیشتری به آن رسیدگی شود. در ادامه این مقاله از سایت مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور مقاله میزان خواب کودک از ۱ روزگی تا ۹ سالگی را برایتان شرح می دهیم.

 میزان خواب نوزادان چگونه باید باشد؟

نه تنها میزان خواب نوزاد به بدن او کمک می کند تا انرژی هایش را نگهداری و ذخیره کند، بلکه خوابیدن به رشد مغزی کودک نیز کمک می کند. نوزادان به طور متوسط بیشتر طول شبانه روز را در خواب سپری می کنند و هر چند ساعت یکبار برای شیرخوردن بیدار می شوند. معمولاً برای والدین بسیار مشکل است که بدانند نوزادان چه میزان می خوابند .

میانگین میزان خواب نوزاد

نوزادان در حدود ۸ تا ۹ ساعت در روز و حدود ۸ ساعت در شب می خوابند. البته اکثر نوزادان در ابتدا نمی توانند در طول شب بطور پیوسته در حدود ۶ تا ۸ ساعت بخوابند. معمولاً  نوزادان تا سن ۳ ماهگی چندین بار در طول شب بیدار می شوند. در اغلب نوزادان آنها هر ۳ تا ۴ ساعت برای شیر خوردن بیدار می شوند. اگر نوزاد برای شیر خوردن در طول شب بیدار نمی شود، لازم نیست نوزاد را بیدار کنید مگر آنکه پزشک او توصیه کند. البته تا هفته پنجم و ششم به نوزاد اجازه ندهید بیش از ۵ ساعت بدون اینکه شیر مصرف کند بخوابد.

انواع خواب نوزاد

خواب نوزاد در مرحله REM یا حرکت سریع چشم ها

 این مرحله از خواب نوزاد، خواب سبک نامیده می شود که در این مرحله نوزاد خواب هم می بیند و چشم های او با سرعت به جلو و عقب حرکت می کنند. با اینکه نوزادان حدود ۱۶ ساعت در شبانه روز می خوابند، حدوداً نیمی از این زمان خواب rem می باشند. کودکان بزرگتر و بزرگسالان بسیار کمتر از این زمان می خوابند و تنها چند ساعت را در خواب rem سپری می کنند.

خواب نوزادان | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

خواب نوزاد در مرحله غیر REM 

 • مرحله اول خواب نوزاد : چرت زدن- چشم ها بر روی هم می افتند، ممکن است باز و بسته شوند.
 • دومین مرحله خواب نوزاد : خواب سبک – نوزاد دست و پایش را حرکت می دهد و ممکن است با صدا از جا پریده و تکان بخورد.
 • مرحله سوم خواب نوزاد : خواب سنگین – در این مرحله نوزاد آرام و بدون حرکت است.
 • چهارمین مرحله از خواب نوزاد : خواب بسیار سنگین – در این مرحله نوزاد کاملاً آرام و بدون حرکت است و حتی با سر و صدا نیز تکان نمی خورد.

ساعت خواب نوزاد

علایم آمادگی برای خوابیدن نوزاد :

 • خمیازه کشیدن
 • مالیدن چشم ها
 • بی قراری و گریه نوزاد
 • به یک نقطه خیره شدن

بهتر است هنگامی که هر کدام از این علایم را در نوزادتان مشاهده می کنید، به او مقداری شیر داده،نوزادتان را در آغوش بگیرید تا آرام گیرد. ولی پیش از آنکه خوابش ببرد او را در تخت خودش گذاشته تا یاد بگیرد به تنهایی به خواب برود. اینکه یک برنامه منظمی را برای پیش از خواب نوزاد درست کنید فکر بسیار خوبی است.

به عنوان مثال می توانید برای او یک موسیقی ملایم پیش از خواب پخش کنید ولی به یاد داشته باشید که اجازه ندهید او در آغوش شما به خواب برود زیرا که این می تواند برای او براحتی به یک عادت تبدیل شود. اگر پیش از تاریک شدن هوا نوزادتان را برای خواب در تختش می گذارید، اطمینان حاصل نمایید که پرده های اتاق، اتاق او را کاملاً تاریک کرده اند. بدین ترتیب ساعت بیولوژیکی او کم کم به رابطه خواب و شب و روز عادت کرده، یاد می گیرد که شبها خوابیده و روزها بیدار باشد.

درجه حرارت مناسب اتاق برای خوابیدن نوزاد

 •  از پوشاندن لباس زیاد به تن نوزاد خودداری کنید و به جای آن دمای هوای اتاق را تنظیم کنید.
 • هوای سرد موجب می شود تا کودک انرژی خود را  به جای رشد صرف گرم نگه داشتن بدنش کند.
 • در اتاق نوزاد یک دماسنج روی دیوار نصب کنید. حرارت اتاق باید بین ۲۴ تا ۲۵ درجه سانتیگراد باشد.
 • در گرمای زیاد کودک خیلی عرق می کند و آب بدنش کم می شود. در این حالت باید شیر بیشتری به نوزاد داد.
 • نوزاد نمی تواند گرمای بدن خود را نگه دارد. وقتی کودکی سردش باشد بی قراری می کند و سریع تر از معمول نفس می کشد. سرمای بیش از حد حتی می تواند موجب مرگ نوزاد شود.

بهترین وضعیت برای خواب نوزاد ، پرستار کودک و تنظیم خواب کودک

بهتر است کودک را عادت دهید به جهات مختلف خوابانده شود چون استخوان های جمجمه نرم است، به خصوص اگر نوزاد نارس باشد.اگر همیشه یک طرف بخوابد، بعد از مدتی عضلات او به همان حالت عادت کرده و حالت شل یا سفت پیدا می کنندوسر نوزاد شکل مناسبی نخواهد گرفت. فشار روی یک نقطه ی سر کمی استخوان را صاف تر می کند. خواباندن نوزاد به جهات مختلف خوب است اما اگر والدین فکر کنند خواباندن به یک جهت سبب برطرف شدن شکل نامناسب سر می شود و می توانند به سر بچه شکل دهند، این طور نیست و باید بدانند که این یک عقیده غلط است.

میزان خواب طبیعی کودکان | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

میزان خواب کافی در کودک

میزان خواب کافی در کودک و هر چه به آن مربوط می شود، از خواباندن او و بیداری های شبانه دوران نوزادی گرفته تا به رختخواب فرستادن کودک بازیگوش در سن دبستان، یکی از مشغله های همیشگی ذهن پدر و مادرها و پرستار کودک است. اما یک کودک از تولد تا پایان نوجوانی به چه میزان خواب در شبانه روز نیاز دارد؟ در زیر، پاسخ یک کارشناس را به این پرسش می خوانید:

 چه میزان خواب نوزاد کافیست؟

به هیچ وجه عدد اعجاب انگیزی از ساعات گزارش شده توسط کلیه اطفال در گروه سنی خاصی وجود ندارد. ممکن است خواب کودک ۲ ساله ای بین ساعات ۸ شب تا ۸ صبح روز بعد باشد، در حالی که کودک ۲ ساله دیگری بعد از خوابیدن بین ساعات ۱۰ شب تا ۵ صبح روز بعد کاملاً هوشیار به نظر آید. با توجه به این که هر کودک به عنوان یک شخصیت واحد، نیازهای اختصاصی خویش را برای به خواب رفتن دارا می باشد لیکن خواب قریب به اتفاق کودکان براساس سن آنان در یک گسترده (محدوده) خاصی از ساعات شبانه روز اتفاق می افتد.

خواب کافی کودک در ۶ ماه اول تولد

برای این نوزادان فرمول خاصی برای به خواب رفتن وجود ندارد زیرا ساعت فیزیولوژی (درونی) آنها هنوز تکامل نیافته است. آنها عموماً برای مدت ۱۶ تا ۲۰ ساعت که در طول شبانه روز به دفعات تقسیم می شود یا می خوابند و یا چرت می زنند با این حال نوزدان را در دو هفته اول تولدشان می بایست هر ۳ یا ۴ ساعت یکبار به لحاظ تثبیت وزن حاصل شده در آنها بیدار نمود، و بعد از آن مهم نیست که کودک برای مدت طولانی به خواب برود.

درست زمانی که والدین احساس می کنند کودکشان در طول شب به خواب رویائی و دور دستی فرو رفته است، از آن زمان است که می توان دریافت که ساعات خواب کافی کودک از روز به شب در حال تغییر و شکل گیری است. در ۳ ماهگی خواب کودک با ۵ ساعت در طول روز و ۱۰ ساعت در شب و غالباً بایک یا دو وقفه صورت می پذیرد که حدود ۹۰ درصد اطفال در این سن در طول شب به طور تقریبی به میزان  ۶ تا ۸ ساعت به خواب نیاز دارند.

 نکته در خصوص میزان خواب نوزاد در ۶ ماه اول

اما مهم است بدانیم که اگر کودکان در طول زمان خواب به نوعی گریه کردند و یا انواع صداها را از خود درآورند، الزاماً نباید بیدار باشند، حتی اگر در طول شب تنها برای چند دقیقه بیدار شوند دوباره به خواب خواهند رفت. بهتر است که اجازه دهیم کودکان چگونه به خواب رفتن را خود بیاموزند و تجربه نمایند. با این حال اگر کودک زیر ۶ ماهه به دفعات گریه کرد، به نیاز او پاسخ دهید.

خواب نوزادان از ۶ ماهگی تا یکسال

در شش ماهگی ممکن است کودک در حدود ۳ ساعت در طی روز و ۱۱ ساعت در شب بخوابد، در این سن شما می توانید عکس العمل خود را نسبت به رفتار کودکی که در طول شب بیدار شده و گریه می کند تغییر دهید. شما می توانید به مدت ۵ دقیقه او را به آرامی در گهواره اش نوازش کرده تا مجدداً به خواب رود و اگر موفق نشدید بدون اینکه کودک را از جایش بلند کنید با گفتن کلماتی آرام و نیز با مالش دست بر پشت او ، کودک را آرام نمائید وسپس همانجا رها کنید مگر آنکه کودک شما علائم بیماری را از خود بروز نماید.

تنظیم خواب نوزادان | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

 نکته در خصوص میزان خواب نوزاد از ۶ ماهگی تا یکسال

بین ۶ ماهگی تا یکسال، هیجان های متفرقه عامل بزرگی برای بیدار شدن کودکان از خواب به شما می آیند.  روش کلی برای مقابله با این بیداری های نابهنگام در طول شب :

 • آواز نخوانید
 • چراغ ها را روشن ننمائید
 • با آنان صحبت و یا بازی نکنید 
 • به هیچ وجه آنان را از گهواره شان بلند نکنید
 • حتی اقدام به تغذیه آنها ننمائید که تمام این اعمال کودکان را در تکرار رفتارشان تشویق می نماید.

میزان خواب کودکان از یک تا سه سالگی

 اغلب کودکان در سنین ۱ تا ۳ سالگی حدود ۱۰ تا ۱۳ ساعت می خوابند. هیجانات گوناگون و یا تمایل به بیدار ماندن با والدین و غافل نشدن از جریاناتی که در پیرامون خود می گذرد ، می تواند عاملی برای عکس العمل متقابل کودک در برابر خواب و بیدار ماندن تلقی گردد. زمان شروع علائم به خواب رفتن کودکتان را در شب هنگام یادداشت کرده و سعی نمائید که آن را در شبهای آتی به عنوان زمان تقریبی به خواب رفتن او اعمال کنید. به استراحت نمودن اطفال ۲ یا ۳ ساله خود در طول روز اصرار نورزید مگر سستی و خستگی بر آنها فائق آید.

 

والدین فکر میکنند بیدار نگهداشتن کودک به طرق مختلف آنان را برای به خواب رفتن در ساعت مقرر کمک میکند. در حقیقت اگر کودکان بیش از حد خسته شده باشند ساعت مشخصی برای خوابیدن نخواهند داشت. برقراری ساعت معمول خواب به کودکان کمک می نماید تا آنان آرامش داشته و برای خواب مهیا گردند. برای اطفال ۱ تا ۳ ساله حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه زمان نیاز دارد تا به خواب روند .

میزان خواب کودکان پیش دبستانی

کودکان پیش دبستانی در حدود ۱۰ تا ۱۲ ساعت در هر شب می خوابند اما دلیلی وجود ندارد که به طور کلی در این حد آنها در خواب باشند. کودک ۵ ساله ای که در طول شب به قدر کافی استراحت نموده است نیازی به خواب در طول روز ندارد، با این حال اغلب مربیان مدارس و مهدها کودک زمان خاصی را برای استراحت کردن کلیه کودکان در نظر می گیرند. برای کودک ۵ ساله ای که معمولاً دچار کابوس شبانه گردیده و به خواب رفتن مجدد او کمی با مشکل همراه می باشد بهتر است که از مجموعه لوازمی که بدین منظور آماده گردیده است کمک گرفت. این لوازم شامل اسباب بازی هائی است که به جهت سپری نمودن وقت کودک و ایجاد آرامش در او گردآوری شده است مانند چراغ قوه،کتاب بازی های کامپیوتری، نوارهای داستانی و…

میزان خواب کودکان در سنین مدرسه

کودکان در بین سنین ۶ تا ۹ سالگی حدود ۱۰ ساعت را در خواب بسر می برند. مشکلات این کودکان در زمان خواب می تواند نشأت گرفته از نیاز آنان به خلوت کردن با والدین خود، بدون حضور دیگر افراد خانواده و بستگان نزدیک باشد. سعی نمائید قبل از به خواب رفتن کودک با او خلوت کنید و با گفتگوئی کوتاه به آنان درباره همه چیز اطمینان خاطر بخشید. فقدان و یا کمبود خواب در کودکان باعث تندخوئی، انواع رفتارهای افراطی و همچنین بیماری اختلال کم توجهی در کودکان و بیش فعالی می شود .

دیدگاه خود را بنویسید