مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

 • info@mehrparvar.com
 • 021-44442410
بهترین روش تنبیه کودکان | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

تنبیه کودکان : بهترین و بدترین انواع روش های تنبیه کودک (+8 استراتژی جایگزین تنبیه کودک)

تنبیه کودکان : روش های درست و نادرست تنبیه کودک

تنبیه کودکان به روش نادرست از شیوه های غلط فرزند پروری  برای ایجاد تغییر در رفتار های کودک است. تنبیه به روش نادرست بر روی روحیه کودک اثر منفی می گذارد. در صورتی که نوع تنبیه به درستی انجام نشود ممکن است کودک نکات مثبت خود را از دست بدهد و یا بزهکار شود. ممکن است در ابتدای این مقاله با خواندن نام تنبیه شما در ذهن خود به فکر تنبیه بدنی افتاده اید، برخی دیگر از شیوه های تربیتی کودکان اثرات منفی دارد. روانشناسان حوزه کودک روش‌های جایگزینی برای تنبیه مناسب می دانند. با ادامه این مقاله با مرکز مهرپرور در ارتباط باشید.

تعریف تنبیه چیست؟

کلمه تنبیه از نظر لغوی به معنی آگاه کردن فرد است. در روانشناسی هر نوع محرکی که برای متوقف کردن فرد برای انجام دادن یا انجام ندادن رفتاری اتخاذ می شود تنبیه کردن می گویند. بد رفتاری در همه کودکان دیده می شود. و یکی از نیازهای والدین آگاهی از نحوه صحیح تربیت کودک برای ایجاد نظم در آنها است. همه کودکان برای منظم شدن به حدود و قوانین نیاز دارند. روش های بسیاری برای کمک به تغییر رفتار آنها وجود دارد. یکی از این روش ها تنبیه کردن است که اصول و قواعد خودش را دارد.

برخی از بدترین و نامناسبترین روش های تنبیه کودکان

روش های گفته شده در بالا نتایج بدی مانند لجاجت , گستاخی در پی دارد. والدین کودک بعد از اینکه به روش های غلط تربیتی با کودک برخورد کردند و به یک بن بست تربیتی رسیدند به دنبال راه چاره می گردند.

 • تنبیه کودکان به شیوه بدنی

کتک زدن کودک یا تنبیه بدنی کودک بعد از اشتباهاتش یکی از شیوه های اتخاذی برخی والدین است. کارشناسان حوزه کودک عقیده دارند هر نوع تنبیه بدنی بعدها در زندگی کودک مشکلات روانی ایجاد می کند. تنبیه بدنی کودک با روح و روان کودک بازی می کند و کودک را دچار سندروم استرس می کند. لطفا پیش از تنبیه کودکان به شیوه فیزیکی در مسائل زیر بیندیشید:

مطمئن باشید که برخی مهارت های فرزندپروری می تواند جایگزین تنبیه بدنی کودک باشد. کودکان پس از تنبیه بدنی دچار استرس پس از رفتار خشن می شوند.

 • تنبیه به شیوه تحقیر در جمع

برخی از پدر و مادران از کودک توقع دارند مانند بزرگسالان رفتار کنند. این یکی از روش های تحقیر کردن کودک در جمع است که به کودک آسیب می زند.این والدین گاهی در جمع از کلمات انتقادی استفاده می کنند و یا با نگاه کردن کودک را تحقیر می کنند ، به نوعی از یکی از روش های تحقیر کودک استفاده می کنند.این تنبیه ها خطرات طولانی مدت و زیان آوری دارند و به عزت نفس کودک آسیب می زند.

 • تنبیه کودکان با فلفل قرمز!

حتماً با موارد استفاده از سس تند در آشپزی آشنایی دارید ، مردم از این سس برای طعم دهی به غذاهایشان استفاده می کنند. اما بد نیست بدانید این ماده یکی از ابزارهای تربیتی برخی والدین  است! برخی پدران و مادران از این ماده برای جلوگیری از دروغ گفتن ، غیبت کردن و یا گفتن کلمات بد در کودکان استفاده می کنند. اگر این کار را به طور منظم برای اصلاح کودکتان انجام دهید, ممکن است کودک دچار تورم و سوختگی در مری و خفگی شود ، ممکن است کودک دچار آلرژی نیز بشود.

 • تنبیه کودکان به شیوه داغ کردن!

داغ کردن یا سوزاندن کودک با کبریت، سیگار یا قاشق داغ غیر انسانی‌ترین شیوه تنبیه کودکان است. این روش از سوی برخی پدر و مادر‌هایی که دچار مشکلات روانی و اعتیاد هستند نسبت به کودکان روا داشته می‌شود.

در صورت مشاهده این گونه موارد حتما با اورژانس اجتماعی (شماره ۱۲۳) تماس گرفته و مراتب را گزارش دهید.

 • تنبیه کودکان با دوش آب سرد

والدینی که در انضباط کودکان خود احساس ناتوانی می کنند ممکن است به تنبیه بدنی کودک خود با برخی روش های نامتعارف هم دست بزنند. یکی دیگر از روش های تنبیه کودکان به شیوه غلط مجبور کردن آنان برای استحمام با دوش آب سرد است. دوش آب سرد ممکن است کودک را دچار ذات الریه و یا ناخوشی های دیگر کند.  دوش با اب سرد ممکن است کودک را دچار ترس از استحمام کند.

اثرات نامطلوب روشهای نادرست تنبیه کودکان

 1. از بین رفتن استقلال کودک
 2. کاهش مهارت های اجتماعی کودک
 3. احساس تنهایی و عدم توجه در کودک
 4. ایجاد رفتارهای تهاجمی و خشونت آمیز
 5. عدم ارتباط قوی عاطفی بین والدین و کودک
 6. از بین رفتن خلاقیت و هوش هیجانی کودکان
 7. ایجاد حس همیشگی غم ، اندوه و اضطراب مزمن
 8. از بین بردن اعتماد به نفس کودک و احساس ناامنی و ترس از جامعه
 9. ایجاد ناهنجاری های اجتماعی در کودک مثل سرقت، تخریب اموال، خرابکاری و…
 10. کودک تصور می کند یکی از روش های حل مشکل ؛ خشونت و درگیری‌های فیزیکی است.

تنبیه کودکان | مرکزخدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

۸ استراتژی مناسب جایگزین تنبیه کودکان

خارج شدن از مسیر تهدید کودکان به تنبیه با روش های جایگزین تنبیه ساده نیست. اگر می خواهید خشونت به خرج ندهید برخی روش های جایگزین خلاقانه وجود دارند. شش استراتژی زیر می توانند جایگزین های مناسبی برای تنبیه کودکان باشند.

۱-  دادن حق انتخاب به کودک

بزرگ ترین مشکل تنبیه کودکان این است که عزت نفس را از بین می برد. تنبیه کودکان باعث ایجاد ترس و سرکشی می شود. دادن حق انتخاب به کودک ، مانند یک مدرسه عمل می کند. دادن حق انتخاب به کودک آموزش می دهد مسئولیت اعمال خود را به عهده بگیرد. با کودک خود درباره مشکلات صحبت کنید ، بگویید : ” ما یک مشکل داریم . چطور می توانیم آن را حل کنیم ؟ ” در این حالت شما و کودکتان در برابر مشکل، قرار خواهید گرفت. به جای گفتن : ” اگر صدای موسیقی را قطع نکنی ، من این کار را خواهم کرد . ” ، بهتر است به کودک بگویید : ” این موسیقی گوش من را اذیت می کند . ممکن است به موسیقی دیگری گوش بدهی ، یا آن را در اتاقت گوش کنی ؟ ” .

۲-  دنبال کردن تهدید کودک (یا عمل به حرف خود)

تهدید ها معمولا بزرگ و دشوار می باشند و بنابراین اجرای آن ها غیر ممکن می شود. ایوان نیوهاوس، پزشک خانواده  در کتاب  ” با کودک خود بحث نکنید ” . می گوید : ” اگر نتوانید به حرف خود عمل کنید، بی ارزش خواهید شد و کودک شما را پایمال خواهد کرد  . ” فرض کنید چند شب پشت سر هم کودک شما نتواند از دوستان هم محله ای خود دست بکشد تا برای شام به خانه بیاید . شما به او می گویید : ” اگر دوباره برای شام دیر کنی ، فردا شب دیگر نمی توانی در کوچه بازی کنی . ” ممکن است کودک حرف شما را جدی نگیرد ، و بحث های شبانه همچنان ادامه یابد.

روش مناسب تنبیه کودکان | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

۳- پذیرفتن اشتباه و اقرار به آن برای تربیت کودک

تهدیددر درون شما به صورت پنهان حرکت می کند . اغلب کلمات قبل از این که بفهمید چقدر مسخره به نظر می رسند ، از دهان شما خارج می شوند . اگر این اتفاق افتاد  ، مشکلی پیش نمی آید اگر به عقب بر گردید و حرف خود را اصلاح کنید . فرض کنید در حال خرید هستید ، و کودک شما مرتبا هله هوله داخل سبد می ریزد ، حتی پس از این که به او گفتید این کار را نکند . نهایتا عصبانی می شوید  و تهدید می کنید که در صورت ادامه او را مجبور خواهید کرد که بیرون برود و به تنهایی در ماشین بنشیند .

” سعی کنید این نوع تهدید را این گونه حل نکنید . اما اگر خیلی دیر شده است ، می توانید به کودک بگویید ، ” من اشتباه کردم چون ممکن است تنها بودن در ماشین برای تو خطرناک باشد . اما اگر قوانین من را در فروشکاه رعایت نکنی ، بهتر است تو را بیرون ببرم و صبر کنیم تا تو آماده شوی دوباره تلاش کنی . ” این پاسخ یک تهدید ترسناک را به یک راه حل تبدیل می کند و به کودک شانس دوم می دهد و روشی معقول تر است .

به هر حال ، هر یک از والدین ممکن است هر چند وقت یک بار ، اشتباه کند. مهم این است که برگردیم و درباره آن چه اتفاق افتاده با کودک حرف بزنیم . از آن به عنوان شانس یادگیری بین خود و کودک استفاده کنید .

۴- حفظ آرامش و مثبت اندیشی

آرام و مطمئن بودن ممکن است سخت باشد ، اما می تواند تفاوت آشکاری را ایجاد کند . یکی از دلایلی که تهدید ها اغلب در کنترل کودک شکست می خورند ، این است که احساسات را به جای خنثی کردن ، بر انگیخته تر می کنند . اگر تقویت و کمک مثبت  و ثابتی به او بدهید ، احتمال این که کودک یاد بگیرد چگونه رفتار کند ، بالاست . بنابراین از یک سیستم تشویق برای کمک به کودک به منظور غلبه به مشکلات استفاده کنید . برای مثال، اگر کودک شب ها زیاد از رختخواب بیرون می آید، برای هر شبی که در رختخواب  می ماند ، یک ستاره ( یا علامت ) بر روی یک تقویم خاص بگذارید . هنگامی که ستاره های یک هفته را کامل دریافت کرد ، به او یک اسباب بازی کوچک جایزه بدهید .

۵- تعیین حدود کودک

گاهی بهترین برنامه ها ، به شکست منجر میشوند. در این موارد ، ممکن است رفتار کودک شما خارج از محدوده نباشد ، بلکه ممکن است انتظارات شما از کودک  بالا باشد . باید آنچه از او می خواهید را بررسی کنید. اگر تمام روز را کودک در منزل محبوس بوده، و واقعا می خواهد آزاد باشد. اینکه او را به رستوران ببرید ایده خوبی نیست. اگر همیشه از کودک انتقاد کنید، شانس داشتن کودکی شاد را از دست داده اید. برای کودک حد و مرز تعیین کنید و به شیوه ای مناسب او را کنترل کنید ، تا تعاملات شما با کودک مثبت باشد.

۶ – صحبت درباره اشتباهات رفتاری کودک

 درباره کار اشتباه کودک با او به طور واضح صحبت کنید تا بداند با کدام بخش از کار او مشکل دارید اگر هربار که کودک انگشتش را در بینی‌اش فرو می‌کند دست او را بگیرید و بکشید او نمی‌فهمد دقیقاً چرا این کار را می‌کنید و به رفتارش ادامه می‌دهد. به کودک بگویید فرو کردن انگشت در بینی کار درستی نیست و یک کودک خوب هیچ وقت نباید دست در بینی‌اش بکند.

۷ – آموزش رفتارهای صحیح به کودک

 گاهی وقت‌ها کودک رفتارهای اشتباهی را تکرار می‌کند چون رفتار درست را آموزش ندیده است ، بر فرض مثال از کلمات رکیکی استفاده می‌کند که جایی شنیده چون مترادف آن را نمی‌داند و فکر می‌کند این کلمه منظور او را می‌رساند. رفتارهای درست و جایگزین را به کودک بیاموزید و بگویید به جای این کار، می‌تواند چه کار کند.

۸ – صحبت کردن با کودک همچون بزرگسالان

 •  غر زدن، دعوا کردن و تهدید کردن، به برطرف شدن رفتار اشتباه کودک منجر نمی‌شود.
 • با کودک خود صحبت کنید و به او توضیح دهید که انتظار چه رفتاری را از او دارید.
 • در عین حال مقتدر و محکم باشید.

انواع روش های تنبیه کودکان | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

کشف دلائل اشتباهات رفتاری کودک

 گاهی کودکان یک رفتار زشت را انجام می‌دهند چون کنجکاو هستند. آنها از بار ارزشی رفتارشان آگاه نیستند و مثلاً ممکن است به خاطر کنجکاوی جنسی یا به خاطر قرار گرفتن در مرحله‌ای از رشد خود، رفتارهای خارج از عرف نشان دهند. ممکن است کودک به خاطر استرس رفتاری مثل انگشت مکیدن یا ناخن جویدن را انجام دهد. در این موارد بدون آنکه کودک را دعوا کنید به او بگویید که می‌توانید با هم درباره این موضوع حرف بزنید و توضیحاتی درخور سن و فهم او ارائه دهید.

تا حد ممکن کودک را تنبیه نکنید.

 تنبیه نکردن یکی از بهترین روش های تشویقی است. شما رفتار اشتباه کودک را با نادیده گرفتن خاموش می کنید. گاهی واکنش به رفتار زشت سبب توجه کودک بر آن رفتار و تکرار آن می شود. بعضی رفتارها را می‌توانید با نادیده گرفتن از بین ببرید. برای این کار صبر کافی داشته باشید و احساسات خود را بدرستی کنترل کنید.

خلاصه مطلب تنبیه کودکان

عادات زشت و اشتباهات رفتاری کودکان در بعضی مواقع نشان از مشکلات روحی و روانی درآنان می باشد. بهترین راه مقابله با این گونه اشتباهات رفتاری استفاده از برخی روش های تربیتی می باشد که در این مقاله سعی کردیم مادر ، پرستار کودک و نوزاد را با روش های صحیح برخورد با اشتباهات رفتاری کودکان آشنا کنیم. کودکان معصوم می باشند اما در برخی مواقع اشتباهات رفتاری دارند که با تکرار آن ناراحتی پدر و مادر را ایجاد می کنند برخی از این رفتارهای ناشایست شامل مکیدن انگشت، دست در بینی کردن و یا تکرار عبارات زشت کلامی می باشد . اگر کودک شما درگیر اینگونه عادت‌ها می باشد حتماً می‌دانید که ترک عادات بد رفتاری در کودک چقدر دشوار می باشد.

نکته مهم

اجتناب از تهدید کودک در تربیت کودک تاثیر بسزای دارد. تهدیدهای کلامی کودک نوعی کودک آزاری است. کودکانی که تنبیهات بدنی می شوند نسبت به زندگی دلسرد می شوند. این کودکان به سمت بزهکاری کشیده می شوند. تنبیه کودکان وسیله ای برای فرونشاندن خشم نیست. اگر از تنبیه درست استفاده نکنید نتیجه ای معکوس خواهد داشت. جهت کسب اطلاعات در خصوص کودکان شاد و خندان و مراقبت از کودک در منزل کلیک کنید.

برچسب ها :
اشتراک گذاری :

دیدگاه در"تنبیه کودکان : بهترین و بدترین انواع روش های تنبیه کودک (+8 استراتژی جایگزین تنبیه کودک)"

 1. […] خریدن یک چیز نیست. تشویق نادرست به اندازه روش های غلط تنبیه کودکان می تواند آسیب زننده باشد. در ادامه مقاله انواع روش های […]

دیدگاه خود را بنویسید