مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

 • info@mehrparvar.com
 • 021-44442410
تربیت کودک|مرکز پارسیان مهرپرور

تربیت کودک : بررسی اصول تربیتی هنگام دعوای کودکان + رفتار درست والدین در این زمان

چگونه دعوای بین کودکان را کنترل کنیم؟

در این مقاله از سایت مرکز مهرپرور به بررسی اصول تربیتی هنگام دعوای کودکان و رفتار درست والدین در این زمان می پردازیم. تربیت کودک از هر چیزی برای زندگی آن مهم تر است.کودکان در زمان دعوا قوانین و مقررات را می‌آموزند و احترام گذاشتن به یکدیگر را درک می‌کنند.در این شرایط ما باید کاری کنم تا کودک مقصر عذر خواهی کند.معمولا خواهر و برادرها در سنین پایین زیاد با هم دعوا می کنند و والدین به دنبال راه حلی برای خاتمه دادن به جنگ بین فرزندانشان می باشند.

در ادامه به موارد زیر می پردازیم:

 • دعوای کودکان
 • فایده دعوا در تربیت کودک چیست؟
 • ۶ راه برای پیشگیری از دعوا در تربیت کودک
 • در دعوای کودکان وظیفه بزرگترها چیست؟
 • تاثیر رفتار والدین بر دعوای کودکان:
 • چگونه کشمکش و درگیری را بین خواهر و برادرها کاهش دهیم؟
 • رفتار مناسب در مورد رقابت خواهر و برادر
 • توهین کردن در بین کودکان و توصیه های اصول تربیت کودک
 • برخورد با خواهر و برادر ناتنی بر اساس اصول تربیت کودک

دعوای کودکان

دعوا‌ های خواهر و برادری مرحله ‌ای از فرآیند رشدی می باشد. اما بسیاری از والدین با این سوال اساسی رو‌به ‌رو هستند که:

 • برای پیشگیری از دعوا چه باید کنیم؟
 • هنگام بروز کشمکش چه برخوردی داشته باشیم؟

از آنها سوال کنید که ماجرا چه بوده و چه کسی شروع کننده بوده است. اجازه بدهید تا ذهن‌ کودک به کار بیفتد و خود او بگویند که:

 • چه کسی ابتدا اسباب ‌بازی دیگری را گرفت؟
 • چه کسی دیگری را هل داد؟

تربیت کودکان |مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

در این مرحله سعی کنید بیشتر گوش دهید تا خود کودک ماجرا را تعریف کند.تا با این سوالات به این نتیجه برسند که کدام یک کارش در آن مقطع غلط یا درست می باشد.اگر بدون جبهه ‌گیری از آنان سوال کنید،خود کودک به این نتیجه می‌رسد که کجای کار او اشتباه بوده است و از طرف مقابل عذرخواهی می کند.کودک باید یاد بگیرد عذرخواهی کند.ممکن است این‌ گونه فکر کنید که به هر نحوی که شده باید کودک را مجبور کنیم تا عذرخواهی نماید،اما این ‌گونه نیست و ما به زور چیزی را تحمیل نمی‌کنیم.تنها وظیفه ما این است تا با سوال پرسیدن به تربیت کودک کمک کنیم به اشتباه خود پی ببرد.همچنین خودش مشتاق به معذرت ‌خواهی و رفع کدورت از خواهر یا برادر خود گردد.در حقیقت ما توقع داریم تا شرایطی را فراهم کنیم که او خودش معذرت خواهی نماید.

معمولا در دعواهای کودکان دو طرف مقصر می باشند.بگو مگوها یا کتک ‌کاری‌ها به ‌طور نا آگاهانه رخ می دهد.همچنین بیشتر حس لجبازی و نا آگاهانه بودن است که باعث بروز این مشکلات می‌ گردد.

مثلا:
وقتی کسی اسباب ‌بازی دیگری را می‌گیرد،کودک دیگر ممکن است بلافاصله او را هل دهد که در این صورت هر دوی آنان مرتکب اشتباه شده‌اند و باید از جانب خود متوجه اشتباه‌ که انجام دادند، بشوند.این نکته را به یاد داشته باشید که بعد از این‌ که با آنان صحبت کردید و از یکدیگر عذرخواهی کردند، آنان اجازه دارند دوباره بازی را ادامه دهند.حتی می‌توانید برای این‌ که متوجه اشتباه شدند، و رفع کدورت کرده ‌اند، آنان را تشویق‌ نمایید.

فایده دعوا در تربیت کودک چیست؟

در همین دعواهاست که تربیت کودک صورت می گیرد و قوانین و مقررات را می‌آموزند و احترام گذاشتن به یکدیگر را درک می‌ نمایند. در دعوا درس‌هایی ارزشمند وجود دارد که عبارت اند از:

 • کمی فروتن باشم.
 • نباید خودخواه باشم.
 • لمس مفهوم نرمش و انعطاف ‌پذیری.

پس برای دعواهای فرزندان‌ خود کلافه نشوید و سعی کنید آن را به‌ عنوان فرآیندی از رشد در تربیت کودک بپذیرید.این ‌که شما به عنوان والدین عصبانی نشوید و به عنوان محرکی دیگر عمل نکنید، بسیار ارزشمند می باشد.شما می ‌توانید به عنوان راهنمایی کننده شیوه درست را به آنان یاد دهید.اما اجازه ندارید با داد و قیل و قال آنان را بازخواست نمایید.والدین می توانند ناراحتی خود را ابراز کنید، حتی احساسات خود را نیز بیان کنید که از دعوای کودکان ناراحت هستند.یا این‌ که دوست ندارند آرامش خانه بر هم بخورد، اما نباید نکات و حرف ‌های خود را با خشم بیان نمایند و مانند پتکی بر سر فرزندان خود خراب شوند.

پیشگیری از دعوا در تربیت کودک

برخی از والدین برای پیشگیری از دعواهای همسالان یا خواهر و برادرها قانون‌هایی ایجاد می کنند، که این کار درست نیست. مانند:

 • نباید با یکدیگر بازی کنید.
 • هرکس باید در اتاق خود بازی کند.
 • ما اجازه نداریم کودک را از بازی منع نماییم.

تربیت کودک | مرکز خدمات پرستاری کودک پارسیان مهرپرور

هر بازی هزاران تجربه در دل دارد که به راحتی آنان را در اختیار فرزند ما قرار می دهد و به تربیت کودک کمک می کند.ممکن است بارها با هم بجنگند اما باز هم حق دارند تا کودکی کرده و با یکدیگر بازی نمایند.هدف ما این است که آنان یاد بگیرند که چگونه مشکلات خود را حل کنند و خود را برای زندگی آینده آماده کنند.به بازی و دعوای کودکان به چشم تجربیات ارزشمند نگاه نمایید.این نگاه به شما کمک می‌کند تا فلسفه دعواهای کودکانه را راحت ‌تر درک کرده و کمتر عصبانی شوید و در نهایت سعی کنید تا رفتارهای کودکان را هدایت شده‌ تر مدیریت نمایید.

دیگه تکرار نمی شه:

حتما شما هم این واژه را شنیدید که کودکان بارها این جمله  را می‌گویند و عذرخواهی می‌کنند.اما باز هم این کار را تکرار می نمایند.البته بر اساس اصول تربیتی کودکان، اگر رفتار نادرستی تکرار شد مجازهستیم تا محدودیت‌هایی را برای آنان ایجاد نماییم. مانند: شما به من قول داده بودی اما باز هم این حرف یا این رفتار را تکرار کردی به همین دلیل امروز از تماشای تلویزیون یا هر عامل خوش‌آیند دیگری محروم هستی.

نکته:
در این کار زیاده ‌روی نکنید و بدون عصبانیت موضوع را به او توضیح دهید تا آگاه شود. هدف از محدودیت‌ها این است تا تلنگری ایجاد کنیم نه این‌ که کودک خود را به میزان زیاد آزار دهیم. حتی اجازه بازی نکردن با یک اسباب‌ بازی خاص هم کافی است تا نتیجه حاصل گردد.

پرستار کودک و نوزاد در منزل از مجموعه خدماتی است که می تواند در منزل شما اتفاق بیفتد. مرکز پارسیان مهرپرور با سابقه ترین شرکت خدمات پرستاری در منزل می باشد.

۶ راه برای پیشگیری از دعوا در تربیت کودک

بیشتر والدین به هنگام دعوای کودکان و نحوه مدیریت کودک هنگام دعوا با مشکل مواجه می شوند. این اختلافات و دعواهای کودکان به نوعی والدین شان را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و آن ها مردد می شوند در این شرایط چه برخوردی داشته باشند. از جمله روش های برخورد با کودکان به هنگام دعوا این است که کاملا بی طرفانه برخورد کنید.

۱) بی‌توجهی به دعوای کودکان

دعوا راهی برای جلب توجه کودکان می باشد.برای برخی از آن‌ها توجه منفی بهتر از توجه نکردن می باشد.اگر والدین توجه کمتری به دعوای کودکان نشان دهد، متوجه میشوند که کودکان  نیز دلیل کمتری برای دعوا پیدا می‌ نمایند.

۲) در تربیت کودک عادل باشید

ساده ‌ترین راه این است که بپرسید چه کسی دعوا را شروع کرده و چه چیزی گفته است اما به یاد داشته باشید در بیشتر مواقع تنبیه باید برای هر دو یکسان باشد، تفاوتی قائل نشوید.

۳) به کودکان یاد دهید حرف بزنند

حتی کودکان کم سن می‌توانند مفاهیم پایه‌ ای دعوا نکردن و برابری را متوجه شوند. با آن‌ها در مورد دعوا و راه ‌های دیگر ممکن برای حل مشکلات صحبت نمایید.

آموزش تربیت به کودک | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

۴) احترام بگذارید و مثبت باشید

احترام بیشتر در کمک به ایجاد رفتار مثبت در کودک و تربیت کودک کمک می‌ نماید.نکته‌ ی کلیدی این است که به دعوای آن‌ها بی‌توجه باشید.از آن طرف در زمانی که کار درستی انجام می‌دهند توجه زیادی به آن‌ها کرده و آنان را تشویق نمایید.کودکان به سرعت متوجه تفاوت می‌ گردند.

۵) الگو مثبت برای کودکان باشید

شما نمی‌توانید زمانی که خودتان مرتباً دعوا می‌کنید از کودک خود متوقع باشید این کار را انجام ندهد. والدین باید در رفتار با دیگران و تعاملات اجتماعی الگوی رفتاری مناسبی برای کودک خود باشند.

۶) موقعیت‌های دعوا را به حداقل برسانید

تمام دلایلی که کودکان شما دعوا می‌کنند را در نظر بگیرید.سپس سعی کنید کاری را انجام دهید که این موقعیت‌ها را به حداقل برسانید.در زمان هایی که فرزند شما اخلاق خوبی ندارد مثلاً خسته یا گرسنه است یا روز بدی را گذرانده است، سعی کنید در این شرایط موقعیت دعوا را به حداقل برسانید.کودکان باید بدانند شما آن‌ها را زیاد و یکسان دوست دارید، بدون اینکه به کاری که کرده‌اند توجهی کنید.اما باید در کنار آن متوجه باشند زمانی که رفتار خوبی دارند شما خوشحال تر می شوید.

در صورتی که شاغل یا دست تنها هستید و برای نگهداری از فرزندان خود به پرستار کودک و نوزاد احتیاج دارید ،می توانید از تعرفه پرستار و مراقبت کودک که توسط مرکز پارسیان مهرپرور ارائه می شود، استفاده نمایید. جهت دریافت خدمات پرستاری و مراقبت از کودک در منزل با ما تماس بگیرید.

در دعوای کودکان وظیفه بزرگترها چیست؟

دعوا، یکی از مزایای داشتن خواهر یا برادر در خانه می باشد.زیرا چنین کودکی، قبل از ورود به جامعه، خواهر یا برادری دارد که با او اختلاف سلیقه و اختلاف نظر دارد و با درگیری هایی رو به رو می شود که باید سعی کند آنها را حل نماید.والدین باید به فرزندان خود اجازه رویارویی با چنین مشکلاتی را بدهند.این کار کودکان را برای آینده آماده می سازد و در تربیت کودک موثر است. اگر دعوا یا بحث میان کودکان، کلامی بود، بهتر است دخالت نکنید و به هیچ وجه نقش قاضی را در این میان بازی نکنید. در نهایت نقش والدین در تربیت کودک بسیار حائز اهمیت است.

مثلا:

 • الف) عده ای همیشه به فرزند کوچکتر می گویند که: تو باید به برادر یا خواهر بزرگتر خود احترام بگذاری.
 • ب)  یا به فرزند بزرگ تر می گویند که: تو باید رعایت کنی، هر چه باشد تو بزرگ تر هستی.

تاثیر رفتار والدین بر دعوای کودکان

با این کار، کودک نسبت به والدین خود احساس منفی ای پیدا می کند.اگر جنگ و دعوای کودکان، به زدو خورد کشیده شد، قبل از آسیب رساندن به خودشان یا وسایل، آنها را از هم جدا نمایید. بر اساس اصول تربیت کودک بهتر است هر کدام از آنها نیم ساعت در محیطی جدا از هم بمانند و اجازه هیچ ارتباطی با هم نداشته باشند.بعد از نیم ساعت، هم به آنها بگویید اگر دوباره دعوا کنند، دیگر اجازه بازی ندارند.ما به عنوان والدین، باید مراقب نوع درگیری های خود در خانواده باشیم.کودکان از مشاهده های خود، مطالب زیادی در ذهن ثبت می نمایند.بحث یا فحاشی و دعوا میان همسران در حضور کودکان، باعث الگوپذیری آنها می گردد.در درجه اول باید خود و شیوه روابط خود را اصلاح کنیم و بعد، از کودکان خود چنین رفتارهایی را انتظار داشته باشیم.در بعضی موارد، والدین، رفتار غلط را به کودک خود یاد می دهند.

نحوه صحیح تربیت کودک | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

به مثال های زیر توجه کنید :

۱) زمانی که فرزند شما به خانه می آید و تعریف می کند کسی او را زده است، کودک را تحقیر نکنید و به او یاد ندهند که اگر کسی تو را زد، تو هم باید او را بزنی.با این کار، پرخاشگری را به کودک آموزش می دهند که کار اشتباهی می باشد.از آنجا که بیشتر خانواده ها، وعده شام را در کنار هم صرف میکنند، زمان مناسبی است که هر کدام از اعضا در مورد خود صحبت کنند،پدر و مادر می توانند با بیان غیرمستقیم به کودکان خود بیاموزند که چگونه می توان عصبانیت را کنترل نمایند.

۲) پدر می تواند بگوید چگونه ناگهان از کسی عصبانی شده اما سعی کرده خودش را از محیط دور کند تا درگیری پیش نیاید. این کار غیرمستقیم به تربیت کودک کمک می کند تا یاد بگیرند که چگونه خشم خود را کنترل نماید.

۳) در مورد کودکان زیر ۱۰ سال، قصه خوانی یا عروسک بازی هم روش خوبی برای آموزش غیرمستقیم می باشد:میتوانید داستان دو خرسی که بر سر کوزه عسلی دعوا کردند تعریف کنید.سپس از کودک بخواهید قصه را ادامه دهد و راهی پیدا کند که دعوای دو خرس تمام شود.حال می توانید راه حلی را که او بیان کرده با هم بررسی کنید و ببینید که راه درستی است یا نه.مهم است که به کودک اجازه بدهیم از ذهنش کمک بگیرد و راه حلی به او ندهیم.این کار روش خوبی برای آموزش کودکان کم سن و سال می باشد.سپس به کودک بگویید حالا از راه حل خودت در دعوا با خواهرت هم می توانی استفاده نمایی.کودک به این ترتیب احساس آرامش می کند و به کمک راه حل خود، موضوع یا مشکل خود را حل می نماید.

چگونه کشمکش و درگیری را بین خواهر و برادرها کاهش دهیم؟

زمانی که بچه ها وارد سنین ابتدایی می شوند، ممکن است وارد مرحله جدیدی به نام رقابت شوند.همانطور که خصوصیات شخصیتی و تمایلات آنها بیشتر رشد می کند و بدن آنها قوی تر می گردد.در این زمان ممکن است درگیری های جدید و شدیدی را با یکدیگر آغاز کنند. ذوالدینی که طلاق گرفته اند و مجدد ازدواج کرده اند، اغلب با قرار دادن بچه های خود در کنار یکدیگر، با مسائل پیچیده ای در تربیت کودک مواجه می گردند. ذدر این شرایط کارهای زیر بیشتر اوقات آنها را پر می کند و در نهایت ممکن است منجر به عصبانیت پدر و مادر گردد:

 • استدلال
 • هل دادن
 • ضربه زدن
 • اذیت کردن
 • سخن چینی کردن

بعضی از خواهر و برادرها  کل زندگی خود را با یکدیگر سروکله می زنند.این درگیری ها و سرو صداها اجتناب ناپذیر می باشد.از طرفی دیگر، زمان خوبی است تا به فرزندان خود اهمیت حل و فصل محترمانه مشکلات بین یکدیگر را آموزش دهید.سپس با کنترل و درک بیشتر می توانید سردردها را کاهش دهید و فضای مناسب در خانه را حکم فرما کنید.

رفتار مناسب در مورد رقابت خواهر و برادر

زمانی که کودکان در سنین ابتدایی با یکدیگر بحث و بگو مگو می کنند، بهترین روش این است که دخالت نکنید. بر اساس اصول تربیت کودک، به جای آن می توانید آنها را تشویق کنید تا با یکدیگر این مسئله را حل و فصل نمایند. به آنها توضیح دهید که این مسئله از دید شما چگونه می باشد. به صحبت های هر دو طرف گوش دهید و به فرزندان خود بگویید که چه شنیده اید. به آنها بگویید که متوجه وضعیت موجود هستید و اینکه مطمئن هستید که آنها می توانند راه حل مناسبی برای آن پیدا نمایند. در دراز مدت، حل و فصل کردن مشکلات توسط کودکان به یک مهارت برای آنها تبدیل می گردد، که آن را می آموزند و همچنین باعث کاهش تنش های عصبی در خانه می گردد.

توجه: البته بعضی از مسائل وجود دارد که به تنهایی و توسط خود آنها قابل حل کردن نمی باشد.

برگزاری یک جلسه مشورتی

بنابراین می توانید یک جلسه مشورتی خانوادگی برگزار کنید. صحبت بچه ها را برای خودشان بازگو کنید و نکات اصلی صحبت آنها را بنویسید. سپس هر وضعیت را برای آنها بخوانید و از آنها بخواهید تا راه حل مناسبی برای آن پیدا نمایند. در خصوص نظرات و راه حل ها با یکدیگر بحث نمایید. اگر مشکل برطرف نشد و بچه ها همچنان ناراحت هستند، نیم ساعت به آنها وقت استراحت بدهید سپس مجدد امتحان نمایید. جلسات مشورت را ادامه دهید تا ببینید که چگونه راه حل ها جواب می دهد. در نهایت این احتمال وجود دارد که آنها از برگزاری جلسات مشورت خسته شوند و برای جلوگیری از آن، خودشان راه حل مناسبی پیدا نمایند.

توهین کردن در بین کودکان و توصیه های اصول تربیت کودک

توهین و اذیت کردن در دعواهای بین خواهر و برادرها مسئله ای شایع و اجتناب ناپذیر می باشد.توهین و نیش زدن می تواند رقابت را تشدید کرده و اثر منفی روی تربیت کودک بگذارد. زمانی که متوجه می شوید یکی از فرزندان شما به برادر یا خواهر خود در حین بحث و گفتگو توهین می کند:

الف: در حضور او چیزی نگویید.

ب: اجازه دهید تا تنها شود سپس به او بگویید که کار درستی نکرده است که این توهین را به برادر یا خواهر خود کرده است.

توجه:

 • اگر جلوی خواهر یا برادر او سعی کنید که او را متوجه اشتباه خود سازید،ممکن است که به خاطر این تحقیر، حس انتقام جویی در او تشکیل شود.
 • اگر مشکل جدی و شدید باشد با مشورت تمام اعضای خانواده تنبیهی برای او در نظر بگیرید.

مثلا: از مدت زمان تماشای تلویزیون یا مقدار پول توجیبی او در ازای هر دشنام یا کار خطا ، بکاهید.

برخورد با خواهر و برادر ناتنی بر اساس اصول تربیت کودک

معمولا رقابت بین خواهر و برادرهای ناتنی زیاد دیده می شود و این امکان وجود دارد تا رقابت و جنگ بین بچه های طلاق منجر به اضطراب، سردرگمی و پوچی گردد.

قدم اول در تربیت کودک

انتظار زیادی از کودک نداشته باشید. سالها زمان می برد تا خواهر و برادرهای ناتنی به یکدیگر عادت کنند. بنابراین در ابتدا سعی کنید: با آنها صحبت کنید و اجازه دهید که با نقطه نظرات یکدیگر آشنا گردند. تغییرات مسئولیتی را برای آنها توضیح دهید و اساس روال خانوادگی را برای آنها شرح نمایید.

قدم دوم در تربیت کودک

از آنها بخواهید مشکلات خود را خودشان حل کنند.و در زمان تربیت کودک از مقایسه و قضاوت کردن کودکان بپرهیزند.

قدم سوم در تربیت کودک

مسافرت بهترین موقعیت است تا در طول سفر پروژه های مشارکتی بین فرزندان گذاشته شود. مثلا : در تمیز کردن پارکینگ یا حیاط آنها را مجبور کنید تا همکاری و توافقاتی بین آنها به وجود آید. نکته : هرگز به زور باعث پیوند میان آنها نشوید.

قدم چهارم در تربیت کودک

در کودکانی که اتاق مشترک دارند، فضا را برای آنها تقسیم کنید و برای هریک قانون های مشخصی ایجاد کنید.

نکته : خانواده ای که بچه های ناتنی دارد تربیت کودک در آنها دشوار است اما ۴ راه حل وجود دارد:

 • صبر
 • درک
 • عشق
 • انعطاف پذیری

بهتر است از پرستار کودک و نوزاد در منزل استفاده شود و مرکز پارسیان مهرپرور با کادری مجرب و متعهد آماده ارائه خدمات پرستاری در منزل می باشد. از طرف دیگر هنگام مراجعه پرستار کودک در منزل، پرستار با تجربه به کودک شما آموزش های لازم را ارائه می دهد و همین امر می تواند روند رشد تربیت کودک را افزایش دهد.

دیدگاه خود را بنویسید