مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

 • info@mehrparvar.com
 • 021-44442410
تکالیف مدرسه | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

انجام تکالیف مدرسه : راهکارهای طلایی تشویق کودکان برای انجام تکالیف مدرسه

باید ها و نباید های انجام تکالیف مدرسه کودک

معمولاً کودک خارج از وقت مدرسه ، زمانی را صرف انجام تکالیف مدرسه می کند. والدین کودک و پرستار کودک باید بدانند مدرسه از کودک چه توقعاتی دارد. یک برنامه ریزی صحیح و مفید می تواند در انجام تکالیف به کودک کمک کند. کودکان در توانمندی و سرعت درک مطالب جدید توانمندی های متفاوتی دارند. اگر کودک مورد تشویق ، حمایت یا کمک قرار بگیرد، احتمال بیشتری دارد که تمام توانایی خود را برای یاد گیری و انجام یک فعالیت به کار ببرد. زمان انجام تکالیف مدرسه نباید تنش زا باشد. مرکز مهرپرور در ادامه این مقاله روش هایی را به شما می آموزد تا برنامه ی مناسبی برای انجام تکالیف کودک فراهم آورید. در ابتدا لازم است بدانید مشکل کودکان برای انجام تکالیف مدرسه چه می باشد؟

مشکل کودکان با انجام تکالیف مدرسه چیست؟

کودکان اصولاً به چند دلیل زیر با انجام تکالیف مدرسه مشکل دارند:

 •  برنامه ریزی نا مناسب مثلاً موکول کردن انجام آن به آخر شب
 • عدم توانایی در فهم و انجام تکالیف توسط کودک
 • تمایل کودک برای استراحت و بازی بعد از زمان مدرسه

راهکارهای طلایی آماده سازی کودک برای انجام تکالیف مدرسه

کودکان بعد از زمان مدرسه دوست دارند ابتدا بازی کنند و بعد کارهای دیگر را انجام بدهند. و اصرار برخی والدین سبب می شود کودک تکالیفش را سریع و بدون دقت انجام دهد و والدین فکر می کنند کودک درس خواندن را دوست ندارد یا تنبل و مسئولیت ناپذیر است. این گونه باورها می تواند مشکل را بیشتر هم بکند. راهکارهای زیر می تواند مشکلات گفته شده را برطرف کند.

۱- انجام تکالیف مدرسه بعد از استراحت کردن

کودکان همچون افراد بالغ بعد از فعالیت نیاز به استراحت دارند. کودک ممکن است گرسنه باشد. برای کودک عصرانه آماده کنید ، اجازه دهید در مورد ماجراهای آن روز برای شما صحبت کند. بعد از آماده شدن کودک به او یادآوری کنید تا تکالیفش را انجام بدهد.

۲- همواره در جریان تکالیف کودک قرار بگیرید.

شما هم باید در جریان تکالیف کودک قرار داشته باشید. این تکالیف ممکن است شامل اندازه گیری با خط کش ، شمارش اعداد ، طبقه بندی چیزها ، آموختن املای کلمات ، جمله بندی ، کار روی یک موضوع یا حل مسائل ریاضی باشد. اگر کودک تمام تکالیفش را اوایل هفته انجام دهد ممکن است بعضی روزها تکلیف نداشته باشد.

۳-  زمانی را برای انجام تکالیف مدرسه تعیین کنید.

برای انجام تکالیف ، زمانی را در نظر بگیرید که با برنامه ی خانواده هماهنگ باشد. زمان مناسب برای انجام تکالیف بلافاصله پس از استراحت کودک و قبل از بازی یا تماشای تلویزیون است. اگر کودکان دیگر برای بازی سراغ کودک شما می آیند، از آنها بخواهید بروند و زمانی که کودکتان تکالیفش را تمام کرد دوباره دنبال او بیایند. قوانین اصلی را به کودک یاد آوری کنید _ ” مهری جان ! وقتی تکالیفت را انجام دادی می توانی بازی کنی یا تلویزیون تماشا کنی ! “

انجام مشق های مدرسه | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

۴-  جایی را برای انجام تکالیف برای کودک مشخص کنید

اگر کودک ترجیح می دهد که تکالیف خود را به جای اتاق خودش دراتاق نشیمن منزل انجام دهد اشکالی ندارد. شما هم می توانید محیط خوبی برای درس خواندن او فراهم کنید.

 •  از روشنایی اتاق مطمئن شوید.
 • عوامل حواس پرتی را کاهش دهید.
 •  فضایی از یک میز را برای او خالی کنید.
 • اگر می توانید شرایط سکوت مطلق ایجاد کنید.

تشویق کودکان برای انجام تکالیف مدرسه

اختصاص زمانی برای انجام تکالیف مدرسه نیاز به برنامه ریزی و تشویق دارد. والدین با رعایت نکات زیر می توانند به انجام تکالیفشان علاقه مندتر شوند.

 1. صبر کنید تا کودک خودش از شما کمک بخواهد.
 2. کودک را به خاطر کار کردن روی تکالیفش مورد تحسین قرار دهید.
 3. به کودک برای شروع تکالیفش کمک کنید، با او سرمیز بنشینید ولی تکالیف را انجام ندهید.
 4. کمک کنید تا کودک خودش مشکل را حل کند. اگر پس از یک مرتبه تلاش به پاسخ صحیح نرسید ، پاسخ را به او بگویید.
 5. به کار کودک ابراز علاقه کنید. اول در مورد زحمتی که کشیده شده است نظر مثبت بدهید و بعد اگر لازم بود اصلاحاتی انجام دهید.
 6. رفتار مطلوب کودک را تشویق کنید. پاداش های پیشنهادی می تواند شامل اجازه تماشای تلویزیون یا بازی با یک اسباب بازی خاص باشد.
 7.  اگر کودک تکالیف را نامرتب، بی نظم و کثیف انجام می دهد، آن را به حساب چک نویس بگذارید و او را تشویق کنید که یک پاکنویس تمیز تهیه کند و آن را به مدرسه ببرد.

چه کنیم اگر تشویق ها در حل مشکلات نتیجه ندهند؟

اگر کودک همچنان در انجام تکالیف مشکل دارد راهکارهای دیگری وجود دارد که می توانید امتحان کنید :

 روش امتیازدهی برای انجام تکالیف مدرسه

مشخص کردن امتیازات

برای کودک توضیح دهید که می تواند با انجام تکالیفش امتیاز بدست آورد. از کارهایی که باید انجام دهد فهرستی تهیه کنید. برایش توضیح دهید که می تواند امتیاز هایش را با یک پاداش روزانه یا در پایان هفته با یک پاداش بزرگ تر عوض کند. مثلاً اگر کودک در پایان هفته ۳۲ امتیاز کسب کند، می تواند بخشی از پول خرید یک اسباب بازی مورد علاقه اش را به دست آورد.

 • مثلاً هر روز یادداشت را به منزل بیاورید ( ۱ امتیاز )
 • تکالیفش را بدون نق زدن ساعت ۴ بعد ازظهر شروع کند ( ۲ امتیاز )
 • حداقل ۲۰دقیقه روی تکالیفش کار کند ( ۵ امتیاز ).

مشخص کردن پیامدها

به او بگویید در صورتی که تکالیفش را انجام ندهد چه کار خواهید کرد. انجام تکالیف مدرسه را نباید شما برایش انجام دهید. اجازه دهید اگر تکالیفش را خوب انجام نداده ، یا آنها را تمام نکرده است ، پیامدهای آن را در مدرسه تجربه کند. ممکن است بخواهید در منزل نیز پیامدی برایش در نظر بگیرید. پیامد های مناسب شامل:

 • محروم شدن از یک امتیاز یا فعالیت لذت بخش مانند بازی کردن با دوستان
 • تماشای تلویزیون
 • رفتن به پارک

بهترین زمان انجام تکالیف مدرسه | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

جدول امتیازات

برای ثبت امتیازات کسب شده یک جدول داشته باشید.  هر روز که کودک تکالیفش را انجام می دهد، امتیاز را در جدول مورد نظر ثبت کنید. کودک را به خاطر انجام تکالیف مدرسه تحسین کنید. اگر کودک هر کدام از تکالیف را انجام نداد ، امتیاز همان تکلیف را به او ندهید. مشکل و پیامد آن را به کودک بگویید. در پایان زمان توافق شده، امتیازاتی را که کودک کسب کرده است جمع ببندید و اگر به هدف تعیین شده رسیده است ، به او پاداش دهید. اگر کودک به هدف تعیین شده نرسیده است به او پاداش ندهید . ولی در عین حال از او انتقاد نکنید و امتیازاتی را که کسب کرده است از او پس نگیرید. اگر کودک ۵ روز متوالی به هدف تعیین شده رسیده باشد ، مرحله ی پایان دادن به تشویق ها را با سخت تر کردن شرایط دریافت پاداش شروع کنید. اگر کودک تکالیفش را انجام نمی دهد استفاده از پیامد ها را به صورت ثابت ادامه دهید. کودک را به خاطر انجام تکالیف ، همواره تحسین و تشویق کنید.

نکته : در صورت ادامه مشکل، موضوع را با آموزگار کودک در میان بگذارید. ممکن است کودک برای یک یا چند درس به کمک احتیاج داشته باشد. یادگیری کودک و میزان موفقیتش در مدرسه، به میزان انگیزه و توانمندی اش بستگی دارد. از بهترین راه های افزایش انگیزه تمرکز روی موفقیت هاست، نه اشتباهاتی که مرتکب شده است.

دلایلی که میگوید نباید به کودک برای انجام تکالیفش کمک کنید.

در اواخر تابستان ، والدین به فراهم ساختن وسایل مورد نیاز کودک برای مدرسه اقدام می کنند. این بخش تنها بخش کوچکی از خدماتی است که کودک به آن احتیاج دارد.بیشترین توجه پدران و مادران بعد از شروع سال تحصیلی رسیدگی به امور درسی کودک می باشد. گاهاً والدین از حضور پرستار کودک در منزل برای کمک به کودک خود برای این موضوع استفاده می کنند. آیا واقعا کمک به کودک برای انجام تکالیف مدرسه امری ضروری است؟ کمک به کودک در انجام تکالیف مدرسه بر روی پیشرفت کودک تأثیر مثبت یا منفی می گذارد؟ مطالعات نشان داده کمک والدین یا پرستار کودک برای انجام تکالیف مدرسه کودک اثرات منفی می گذارد. شاید تغییر این عادات و رفتار ناپسند در کودک سخت و دشوار بشود.

انجام تکالیف مدرسه | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

کمک نکردن به کودکان برای انجام تکالیف مدرسه به سه دلیل توصیه می شود.

۱- انگیزه تحصیلی کودک کم می شود.

اگر کودک شما محصل در مقطع ابتدایی است به هیچ عنوان نباید انجام تکالیف مدرسه روزمره را برعهده بگیرید. این کار باعث ایجاد عادت نامناسب و اشتباه در کودک می شود و انگیزه تحصیل کودک را میگیرد. در این مقطع تحصیلی والدین کودک و یا پرستار کودک مجاز هستند تنها به روش گفتاری عمل کنند. ایجاد حس علاقه به روش های گفته شده در بالا بهترین روش برای این کودکان است.

۲- کودک احساس مسئولیت نمی آموزد.

مدرسه محیطی است که کودک روزانه به آنجا میرود ، انجام تکالیف مدرسه به او سپرده می شود تا مسئولیت پذیری را بیاموزد. کمک کردن والدین در این زمینه و بنابر خواسته کودک، سبب مسئولیت گریزی می شود. در صورتی که کودک راضی به انجام تکالیفش نمی شود ، والدین و یا پرستار کودک نباید تکالیف کودک را انجام بدهند و باید فرصت بدهند تا بتواند عواقب عدم انجام دادن مسئولیت را متوجه بشود. اگر کودک به جای انجام تکالیفش در حال وقت گذرانی با کامیپوتر، تبلت و… است، با رفتار بد و خشونت آمیز با کودک برخورد نکنید و با حس مهربانانه و دوستانه به کودک یادآوری کنید تا تکالیفش را پس از تفریح و سرگرمی انجام دهد.

۳- رابطه بین کودک ، پرستار کودک و والدین را بر هم می زند.

در برخی مواقع کمک به کودک برای انجام تکالیف مدرسه باعث تخریب روابط میان کودک ، پرستار کودک و والدین کودک می شود. در واقع زمانی که والدین و یا پرستار کودک مجبور می شوند  با بدترین شیوه مکالمه با کودک برای انجام دادن تکالیفش صحبت کنند، این موضوع به مرور زمان سبب آسیب روحی و عاطفی در کودک می شود که در نتیجه آن می تواند بی توجهی کودک به والدین و پرستارش را به دنبال داشته باشد و به نوعی نفرت در درون کودک می انجامد و این موضوع از همان سنین کم تا سنین بالا با کودک رشد می کند که سبب تخریب روابط خانوادگی میشود.

در مورد اینگونه مسائل با کودک با بهترین شیوه صحبت کنید تا کودک شما به دلیل محبت و عشق ورزیدن شما تکالیفش را انجام دهد و شما یا پرستار کودک را با انجام ندادن تکالیف آزرده نکند. همچنین یقینا تفاوت عشق ورزیدن و بدرفتاری را هر یک از ما می دانیم و تنها کافی است تا خودمان تنها به مدت چند دقیقه و یا چند ثانیه بجای کودک قرار بگیریم و درک کنیم که بدرفتاری و اجبار کردن به هر کاری می تواند باعث بروز چه احساسات و اختلافات درونی در ما شود.

گام های کلیدی در انجام تکالیف مدرسه کودک در منزل

 •  به کودک کمک کنید تا کارش را شروع کند.
 • وقتی کودک کار می کند او را تشویق کنید.
 • در مورد انجام تکالیف مدرسه از کودک سوال کنید.
 • به کودک اجازه دهید پس از مدرسه استراحت کند.
 • کودک را تشویق کنید تا مشکلاتش را خودش حل کند.
 •  علاقمندی نشان دهید و در مورد کار کودک نظر مثبت ادائه دهید.
 •  برای انجام تکالیف ، زمان معین و مکان مناسبی برای کودک  تعیین کنید.
 •   وقتی کودک تکالیفش را تمام می کند او را تشویق کنید و به او پاداش دهید.
اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید