مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

  • info@mehrparvar.com
  • 021-44442410
نیازمند همدم خانم برای سالمند | مرکز پارسیان مهرپرور

استخدام همدم خانم برای سالمند : تنهایی قاتل خاموش سالمندان است! (قیمت همدم سالمند سال 1401)

سالمندان نیازمند به استخدام همدم خانم در منزل

افراد در دوران سالمندی به فرزندان خود وابستگی زیادی پیدا می کنند. این وابستگی به دلیل مسائل مالی ، مشکلات جسمانی و روانی ایجاد می شود. سالمندان به دلیل نداشتن درآمد و به دلیل کهولت سن برای انجام کارهای خود به دیگران وابسته می شوند. برخی سالمندان زمانی که متوجه می شوند فرزندان به دلیل دغدغه زیاد قصد استخدام پرستار سالمند برای آنان را دارند ،دچار پرخاشگری می شوند. سالمندان دوست ندارند در صورت حضور پرستار سالمند توجه فرزندان خود را از دست بدهند و از طرفی هم احساس تنهایی در آنها کشنده است. چاره چیست؟ چگونه سالمندان را برای پذیرش مراقب آماده کنیم؟ ویژگی های همدم سالمند چه می باشد؟ چگونگی استخدام همدم خانم در منزل و … در ادامه با ما همراه باشید.

قاتل خاموشی به نام تنهایی سالمندان

تنهایی قاتل خاموش در سالمندان است. از مهم‌ترین دلایل بیماری‌های روحی و جسمی در سالمندان و از فاکتورهای موثر در مرگ سالمندان است. تنهایی خطر ابتلای سالمندان به افسردگی را بیشتر میکند. تحرک در سالمندان تنها، کمتر و مصرف غذای ناسالم بیشتر است. تقریبا یک دهم سالمندان به شدت تنها هستند و از این مشکل رنج می‌برند. سالمندان تنها به نوعی در خانه‌های خود زندانی هستند و به همین دلیل تحرک بدنی کافی ندارند.

استخدام همدم خانم | مرکز پارسیان مهرپرور

از دیگر عوارض تنهایی بر سالمندان موارد زیر است:

  1. تنهایی یکی از مهم‌ترین دلایل ابتلا سالمندان به بیماری آلزایمر است.
  2. اثرات تنهایی در سالمندان مانند چاقی و مصرف سیگار خطرناک است.
  3. سالمندان تنها به دلیل ارتباطات اجتماعی ضعیف بیشتر به افسردگی مبتلا می شوند.
  4. تنهایی به شدت روی سیستم ایمنی و سلامت قلبی و عروقی سالمندان تاثیر منفی می‌گذارد.

سالمندان و احساس تنهایی

سالمندان احساس تنهایی دارند چون فرزندانشان معمولا ازدواج کرده اند و آنان را ترک کرده‌اند. متاسفانه مرگ همسر نیز بشدت بر احساس تنهایی سالمندان اضافه می کند. بهترین درمان تنهایی رفع نیازهای عاطفی ـ روانی سالمندان، مورد توجه واقع شدن و اهمیت دادن به آنان توسط خانواده پرستار یا همدم است. احساس تنهایی در سالمندان بر میزان مصرف غذا و متابولیسم آنان تاثیر می گذارد. میزان مصرف داروهای آرام بخش و مسکن در سالمندان بیشتر است.

خطرات تنها ماندن در سالمندان

سالمندان به دلیل کهولت سن قوای جسمانی و ذهنی شان کمتر است. شروع آلزایمر در بین سالمندان باعث می‌شود آنها قادر به تنها ماندن نباشند. سالمند مبتلا به آلزایمر ممکن است راه برگشت به خانه را پیدا نکند. این سالمندان مقدار و زمان مصرف دارو را فراموش‌ می کنند که بسیار خطرناک است. یکی دیگر از مشکلات سالمندان تنها زمین خوردن است. زمین خوردن می تواند به افت توانایی‌های مغزی منجر شود. بعد از استخدام همدم خانم می توان کمک به تحرک سالمند را به آنان واگذار کرد.

علل عدم پذیرش پرستار توسط سالمند

ممکن است شما هم تجربه استخدام پرستار سالمند برای مادر بزرگ خود را داشته باشید. برخی سالمندان با اینکه میدانند کار پرستار رسیدگی به کارهای خانه است، اخم‌هایشان در هم می‌رود و بهانه‌های مختلف می‌گیرد. سالمند می گوید که پرستار نمی‌خواهم و به هیچ‌کدامتان هم احتیاجی ندارم. می گوید خودش از عهده کارهایش برمی آید. این احساس مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌هایی است که به تنهایی زندگی می‌کنند و فرزندانشان به دلیل دغدغه‌های زیادی که دارند امکان بودن با آنان را ندارند.

همدم سالمند | مرکز پارسیان مهرپرور

در این شرایط است که سالمندان عکس‌العمل خیلی خوبی نشان نمی دهند. این مشکل در مورد سالمندانی که آلزایمر پیشرفته‌ دارند هم ممکن است پیش بیاید. اگر فرد خاصی بدون شناخت قبلی به سالمند تحمیل شود، در بیشتر موارد سالمند با پرستار استخدام شده ارتباط نمی گیرد. یکی دیگر از دلایل می تواند بی تجربگی پرستار سالمند باشد. عدم توانایی پرستار سالمند در ارتباط گیری با سالمند ممکن است نوع ارتباط را خشک و مصنوعی کند. برای استخدام همدم خانم برای سالمند باید صبور و شکیبا باشد. سالمندان افرادی دنیادیده هستند و هیچ مسئله ای از نظر آنها پنهان نمی ماند.

آماده کردن سالمند برای پذیرش و استخدام همدم خانم

برای سالمند شرح دهید که قصد شما از استخدام همدم خانم در منزل چیست؟ حتما درک می کنند که شما نمی توانید دائم با آنها باشید. والدین شما درک می کنند که نگرانشان می شوید از اینکه لحظه‌ای تنها بمانند. توضیح دهید که بهترین راه استخدام همدم خانم یا آقا برای کمتر آسیب دیدن آنهاست. در زمان استخدام همدم خانم به آنها حق انتخاب بدهید. سالمند باید خودش همدم مناسب را انتخاب کند. در این شرایط است که میداند با او مثل کودکان رفتار نکرده اید. توجه کنید اگر سالمند در نگاه اول با پرستار ارتباط نگیرد در پذیرش های بعدی هم مشکل خواهد داشت.

در هنگام استخدام همدم به نکات زیر توجه کنید :

  • سالمند نباید حس کند که با استخدام همدم وی از کار افتاده محسوب می شود.
  • توضیح دهید که استخدام همدم خانم انجام شده تا او تنها نباشد و کارها را با هم انجام بدهند.
  • سالمندی که میتواند کارهای شخصی اش را انجام دهد نباید با حضور همدم سالمند در منزل پسرفت کند.

استخدام همدم خانم یا آقا مناسب برای سالمند

بعد از استخدام همدم خانم گاهی سالمند اصرار دارد پرستار در مقابل فرزندانش با او خوش رفتار است. سالمند می گوید وقتی تنها هستند پرستار او را تنها میگذارد و به اتاقش می رود! سالمند می ماند و تنهایی خودش و از زندگی با پرستار راضی نیست. به این موضوعات حساس باشید. اما پر این اتفاقات می افتد ؟

استخدام همدم سالمند | مرکز پارسیان مهرپرو

برخی از موسسات پرستاری بدون مجوز به این شکل نیرو می فرستند: خانم جوانی که ممکن است دانشجو باشد و شرایط گرفتن خوابگاه و نیز پشتوانه چندانی برای اجاره خانه ندارد به عنوان پرستار سالمند استخدام می شود. برخی مراکز حتی نیروها را نمی بینند و بدون گزینش و تایید صلاحیت اخلاقی و گرفتن تضامین لازم ؛ بدون اینکه دریابند هدف نیرو از کار مراقبت چیست ، آنها را برای کار اعزام می کنند. فاصله سنی زیاد سالمند با همدم خود و علاقه نداشتن پرستار به کارش علت این ماجراست. در این شرایط سالمند بیشتر حس تنهایی می کند و خود را کودکی فرض می‌کند که می‌خواهند گولش بزنند و بیشتر افسرده و ناراحت می‌شود.

هزینه استخدام همدم خانم یا آقا برای سالمند در تهران سال ۱۴۰۱

در صورت وجود شرایط اختصاصی در قیاس با شرایط مندرج در جدول، تعرفه ها متناسب با تفاوت شرایط، تغییر خواهد کرد.

وضعیت سالمند و خدمات مورد نیاز سالمندان

 حقوق پایه ماهیانه همدم سالمند روزانه (ریال)

 حقوق پایه ماهیانه همدم سالمند ۲۴ ساعته یا هدم سالمند شبانه روزی ( ریال )

همدم سالمند سالم – خانم ۴۴.۰۰۰.۰۰۰ ۶۲.۰۰۰.۰۰۰
همدم سالمند سالم – آقا  ۴۵.۰۰۰.۰۰۰ ۶۳.۰۰۰.۰۰۰

تعرفه خدمات مازاد مورد نیاز سالمندان

انجام آشپزی و امور منزل ۶.۰۰۰.۰۰۰ ۸.۰۰۰.۰۰۰
کم تحرکی (تحرک با کمک مراقب یا همدم ) ۵.۰۰۰.۰۰۰ ۷.۰۰۰.۰۰۰
حقوق پایه ماهیانه مرکز بر اساس میزان ۸ ساعت کار در ۵ روز هفته ( شنبه تا چهارشنبه ) می باشد.
 در صورت کاهش  روزهای کاری ، به ازای هر روز به میزان ۲۰ % حقوق پایه کاهش می یابد.
  در صورت نیاز به روزهای پنجشنبه به میزان ۴۰۰ هزار تومان به حقوق پایه ماهیانه اضافه می شود.
 به ازای هر ساعت افزایش یا کاهش در ساعات کاری روزانه ، حقوق پایه ماهیانه به مبلغ ۳۰۰ هزار تومان افزایش یا کاهش می یابد.

توجه : تعرفه ها بنا به تغییر شرایط بروزرسانی خواهد شد.

در صورت نیاز برای اطلاع از قیمت دقیق می توانید با مرکز مهرپرور تماس بگیرید.

هزینه استخدام همدم خانم یا آقا برای سالمند در تهران سال ۱۴۰۰

با توجه به افزایش نرخ خدمات پرستاری و مراقبت در منزل در سال ۱۴۰۱ جداول تعرفه ها در بخش قبل بروزرسانی شده اند و برای دستیابی به هزینه همدم سالمند در منزل در سال ۱۴۰۰ با کسر ۲۰ درصد تعرفه ها می توانید به دستمزدهای پرستار و مراقب سالمند در منزل سال ۱۴۰۰ نیز دسترسی داشته باشید.

نیازمند همدم خانم | مرکز پارسیان مهرپرور

خلاصه مطلب استخدام همدم خانم

توصیه مرکز مهرپرور : برای استخدام همدم خانم و آقا برای سالمند به مراکز معتبر مراجعه کنید. فراموش نکنید خانواده بهترین مکان برای گذراندن زندگی سالمندان است. سعی کنید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که سالمند ، دوران پیری را در کانون گرم خانواده سپری کند.

دیدگاه در"استخدام همدم خانم برای سالمند : تنهایی قاتل خاموش سالمندان است! (قیمت همدم سالمند سال 1401)"

  1. […] سالمند شما سالم است و احتیاج به مراقبت های پزشکی ندارد همدم سالمند برای او مناسبتر است. همدم سالمند حقوق کمتری نسبت به […]

دیدگاه خود را بنویسید