مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

 • info@mehrparvar.com
 • 021-44442410
خوراکی های ممنوعه دوران بارداری | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

مواد غذایی ممنوعه بارداری : لیست 17 خوراکی ، میوه و ادویه ممنوع در بارداری

لیست مواد غذایی ممنوعه بارداری از جمله موضوعاتی است که در دوران بارداری و تغذیه بارداری باید به آن توجه داشت. اگربه برخی غذاهای خاص علاقه ویژه ای دارید. مانند قهوه ، ممکن است در دوران بارداری به سختی بیفتید! بارداری برای مادرانی که دیابت دارند سخت‌تر میگذرد. همه مادران باردار کافی است برنامه غذایی مناسبی در دوران بارداری و حاملگی داشته باشند و برای سلامت خود در رژیم بارداری دقت کنند. مادران باردار باید برخی غذاها را در رژیم غذایی خود بیشتر مصرف کنند و از مصرف مواد غذایی ممنوعه بارداری پرهیز کنند. در این مقاله مواد غذایی که باید در هنگام رشد جنین  مصرف آن‌ها را کم یا حذف کنید را بررسی می کنیم.

خوردن چه مواد خوراکی در بارداری ممنوع است؟

مواد غذایی که در دوران بارداری مصرف میکنید سلامت مادر و جنین را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر مادر باردار رژیم غذایی سالمی داشته باشد، نوزاد نیز درست رشد خواهد کرد. مادر باردار برای  تأمین نیازهای غذایی خود، باید غذاهای سالم مثل میوه ها، سبزیجات و دانه ها را در رژیم غذایی خود بگنجاند. موضوعی که اهمیت دارد این است که بدانیم خوردن چه چیزهایی باعث سقط جنین می شود. در دوران بارداری چه مواد غذایی ممنوعه بارداری را نباید بخوریم و ….

۱۷ ماده غذایی ممنوع در دوران بارداری

زنان باردار میتوانند ازخوردن خیلی از غذاها لذت ببرند اما برخی غذاها باید در این دوران با احتیاط مصرف شوند یا از خوردن آنها پرهیز شود. چند مورد از مواد غذایی ممنوعه بارداری که باید دور آنها را خط بکشید، به این قرار است :

۱ – خامه، پنیر محلی و غیر پاستوریزه

به دلیل غیر پاستوریزه تهیه شدن و ممکن است حاوی باکتری لیستریا باشند و باعث سقط جنین،زایمان زودرس و مرگ جنین ارتباط دارد.

خوراکی های ممنوع دوران بارداری | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

۲- گوشت نیمه پز از مواد غذایی ممنوع بارداری

این گوشت ها ممکن است آلوده به تاکسوپلاسما باشند که انگلی است که موجب یک نوع عفونت میشود وبا اینکه نادر است اما ممکن است موجب مرده به دنیا آمدن نوزاد یامشکل حاد برای سلامتی شود. دمای گوشت هنگام پخت باید به ۷۵ درجه سانتیگراد برسد.

۳- خمیر خام کیک و کلوچه

اگر خمیر حاوی تخم مرغ خام باشد خطرناک است به دلیل وجود باکتری سالمونلا در تخم مرغ .

۴- سس های خانگی

به دلیل داشتن تخم مرغ خام در تهیه بسیاری از سس های خانگی مانند سس مایونز و سس سالاد سزار. خانم های باردار باید از سس هایی با بسته بندی بهداشتی که با تخم مرغ پاستوریزه تهیه شده اند استفاده کنند.

۵- دسرهای خانگی

به دلیل داشتن تخم مرغ خام در تهیه بسیاری از دسرها حدالامکان استفاده نشود. اگر هوس این دسرها را کردید، خودتان در خانه با استفاده از تخم مرغ پاستوریزه آنها را تهیه کنید. سفیده تخم مرغ و شکر زده شده را که برای تزیین کیک و شیرینی استفاده می شود، فقط در صورتی که مطمئن هستید تخم مرغ آن پاستوریزه است، بخورید.

زنان باردار چه نخورند | مرکز خدما پرستاری پارسیان مهرپرور

۶- آبمیوه های تازه آبمیوه فروشی ها

به دلیل پاستوریزه نبودن و ممکن است حاوی باکتری های مضری مانند (سالمونلا) که در تخم مرغ نیز هستند ، باشد .

۷- مرغ بریان از مواد غذایی ممنوع بارداری

تعداد زیادی مرغ در کنار هم و در چند ردیف در فر قرار میگیرند امکان دارد موقع پخت آب گوشت خام یک مرغ روی مرغ های پخته بریزد و آنها را به باکتری آلوده کند زیرا مبارزه با عفونت های گوارشی در بارداری مشکل است .

۸- جوانه های خام

احتمال دارد دانه پیش از جوانه زدن به باکتری آلوده شده باشد.

مواد غذایی ممنوعه بارداری | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

۹- ماهی دودی از مواد غذایی ممنوع بارداری

ممکن است آلوده به لیستریا باشد در صورت مصرف باید کاملا بپزید و حرارت دهید .

۱۰- کافئین

مقدار زیاد در روز چه با مصرف قهوه،چای و نوشابه، شکلات یا نوشابه های انرژی زا در طول دوران بارداری با خطر سقط جنین بویژه در سه ماهه اول بارداری همراه است .

۱۱- میوه و سبزی نشسته

به خاطر خطر انگل توکسوپلاسمو . هنگام بارداری در مورد خوردن میوه و سبزی تازه دقت کنید و پیش از مصرف، آنها را خوب بشویید زیرا ممکن است روی میوه ها و سبزی های نشسته انگل «توکسوپلاسما» وجود داشته باشد. این انگل عامل بیماری «توکسوپلاسموزیس» است که می تواند برای جنین خیلی خطرناک باشد. از صابون برای شستن محصولات استفاده نکنید و سطح میوه و سبزی را با فرچه مخصوص تمیز کنید. قسمت های له شده میوه را مصرف نکنید چون ممکن است حاوی باکتری باشد.

مواد غذایی ممنوعه بارداری | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

۱۲- بعضی از ماهی ها

گوشت برخی انواع ماهی مانند شاه ماهی و کوسه مقدار زیادی جیوه دارد که برای رشد جنین مضر است. زنان باردار باید ماهی هایی مانند «سالمون» و «کنسرو ماهی تن» را که جیوه کمی دارند، انتخاب کنند و پیش از استفاده از مکمل های روغن ماهی، با پزشک مشورت کنند.

۱۳- غذاهای مانده از مواد غذایی ممنوع بارداری

گاهی لازم است دست دیگران را با نخوردن مواد غذایی ممنوعه بارداری که به شما تعارف می کنند، رد کنید. شما باید در خوردن قانون ۲ ساعت را رعایت کنید و غذاهایی که بیشتر از ۲ ساعت بیرون یخچال مانده اند، نخورید. در هوای گرم و دمای بالای ۳۲ درجه سانتی گراد این زمان به یک ساعت کاهش پیدا می کند. برای کند شدن رشد باکتری ها دمای یخچال را زیر ۴ درجه سانتی گراد تنظیم کنید.

۱۴- سوشی از مواد غذایی ممنوع بارداری

اگر از طرفداران این غذای لذیذ هستید، باید ۹ ماه خوردنش را فراموش کنید. هرچند غذاهای دریایی منبع بسیار خوب پروتئین هستند اما غذاهای دریایی خام می توانند منبع انگل و باکتری باشند. پیشنهاد میشود زنان باردار فقط گوشت ماهی یا سایر غذاهای دریایی که به طور کامل پخته شده است، بخورند.

۱۵- شیر غیر پاستوریزه

اگر به فکر رفتن به یک روستا و خوردن شیر تازه گاو هستید، این برنامه را به تعویق بیندازید. شیر تازه غیرپاستوریزه ممکن است به لیستریا آلوده باشد. فقط شیرهای پاستوریزه با بسته بندی بهداشتی را خریداری و مصرف کنید.

۱۶- پنیر های نرم از مواد غذایی ممنوع بارداری

از اندکی پنیر پارمزان روی پاستای خود لذت ببرید، ولی بی خیال مصرف زیاد آن به همراه پاستا شوید. پنیر‎های نرم ساخته شده با شیر غیر پاستوریزه می‎تواند پناهگاهی برای باکتری لیستریا باشد، که می‎تواند برای شما و جنین شما خطرناک یا حتی تهدید کننده‎ی زندگی باشد. بهتر است که بی خیال پنیر‎های غیر پاستوریزه نظیر فتا، پنیر آبی (بلوچیز) و پنیر کممبرت شوید مگر آنکه در برچسب آن‎ها اشاره به استفاده از شیر پاستوریزه شده باشد. زمانی که شک دارید یا بیرون غذا می‎خورید، قبل از خوردن سوال کنید.

۱۷- بادام زمینی در دوران بارداری

به گفته پزشکان، اگر مادرباردار یا پدر نوزاد مبتلا به آسم، اگزما و آلرژی است نباید بادام زمینی یا کره آن را مصرف کند. به این دلیل که تصور می شود خوردن بادام زمینی ممکن است باعث حساسیت نوزاد هم شود. اما تحقیقات اخیر نشان نداده اند که خوردن بادام زمینی در دوران بارداری در افزایش آلرژی کودک تاثیر می گذارد.

 

توجه : مصرف کرفس و گِشنیز چه در دوران لقاح و چه در بارداری مضر و البته ممنوع است. در ماه های آخر بارداری از مواد غذایی ترش و مواد غذایی قابض مانند غذاهای غلیظ مانند گوشت گاو، ماکارونی، فست فود ها، میوه خرمالو، بادمجان و حلیم خودداری شود.

لیست برخی از مواد غذایی ممنوعه بارداری که ممکن است باعث سقط جنین شوند :

 • پاپایا
 • آناناس
 • زعفران
 • آلوئه ورا
 • گیاه سنتلا
 • مصرف بیش از حد ویتامین C
 • سیب وحشی – سیب جنگلی
 • نوشیدن بیش از حد چای سبز
 • ترکیب دانه کنجد و عسل یا همان کنجد عسلی

خلاصه مطلب مواد غذایی ممنوع بارداری

در دوران بارداری ، مادران باید از مصرف غذاها و نوشیدنی‌ های مضر دوری کنند. مرکز مهرپرور پیش تر به دلیل اهمیت نغذیه بارداری مقاله ای در این زمینه منتشر کرده است. اکثر غذاها و نوشیدنی‌ ها کاملاً ایمن هستند، اما باید از مصرف برخی از آن‌ ها مانند ماهی خام ، لبنیات غیر پاستوریزه، الکل و ماهی با جیوه زیاد و … که در نگارش بالا به طور کامل تری مطرح شد، خودداری شود. همچنین جهت استخدام مراقب برای مادران باردار میتوانید از خدمات پرستار در منزل پارسیان مهرپرور استفاده کنید ، جهت کسب اطلاعات بیشتر در واتساپ مرکز مهرپرور پیام بگذارید.

دیدگاه خود را بنویسید