مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

  • info@mehrparvar.com
  • 021-44442410

کاهش وزن در سالمندان با رژیم کالری منفی – پرستاری از سالمند

کاهش وزن در سالمندان با رژیم کالری منفی – پرستاری از سالمند

در این مقاله از سایت مرکز خدمات پرستاری مهرپرور به بررسی کاهش وزن در سالمندان با رژیم کالری منفی – پرستاری از سالمند می پردازیم.
افرادی که درگیر موضوع کاهش وزن هستند ممکن است تا به امروز رژیم های مختلفی را تجربه کرده باشند .یکی از رژیم های مناسب کاهش وزن در همه افراد و سالمندان رژیم کالری منفی می باشد که پرستار سالمند می تواند از این رژیم برای کمک به کاهش و کنترل ورزن در سالمندان استفاده کند.در این مقاله از سایت مهرپرور قصد داریم بررسی کنیم که چه غذاهایی در این رژیم وجود دارند.به غذاهایی که کالری پایینی دارند و می توان بدون محدودیت از آنها استفاده کرد غذاهای با کالری منفی می گویند.
همه افراد و سالمندان مبتلا به اضافه وزن می توانند به همراه سالم خوردن و ورزش کردن مداوم ، رژیم کالری منفی یا هر رژیم دیگری که شامل خوردنی های کم کالری است را برگزینند.
غذاهای کالری منفی چه کمکی به کاهش وزن می کنند؟
شیوه عملکرد این مواد غذایی به این شکل است که شما غذاهایی مصرف می کنید که نسبت به میزان کالری که به بدن شما می رساند، میزان کالری بیشتری برای خوردن، هضم و پردازش نیاز دارند.با مصرف این غذاها در واقع سالمندان هنگام مصرف ان غذاها و هضم آنها نیز کالری دریافتی را می سوزانند.
سالمندان با مصرف غذاهای کالری منفی در واقع وزن خود را از دست می دهند چون در نهایت کالری بیشتری نسبت به کالری که بدست آوره اند می سوزانند. اصولاً مواد غذایی که حاوی آب بیشتری می باشند به عنوان غذای کم کالری می شناسند.

 

کاهش وزن در سالمندان با رژیم کالری منفی – پرستاری از سالمند
کاهش وزن در سالمندان با رژیم کالری منفی – پرستاری از سالمند

 

 

لیست مواد غذایی با کالری منفی

 

هندوانه میوه ای کم کالری
میوه تابستانی هندوانه از محبوبیت زیادی برخوردار است. این میوه علاوه بر اینکه خوشمزه است برای کاهش وزن نیز مفید است چون میزان کالری بسیار پایینی دارد.هندوانه حاوی ماده ای به نام لیکوپن می باشد که یک ترکیب مناسب برای قلب می باشد. این ماده به سیستم ایمنی بدن سالمندان کمک می کند و همچنین جریان خون در سالمندان را بهبود می دهد.
سیب میوه ای کالری منفی
میوه سیب برای سلامتی بدن مفید است و یک غذای مناسب برای کاهش وزن در سالمندان و افراد دیگر می باشد.میوه سیب به دلیل اینکه مقدار زیادی فیبر دارد می تواند به کاهش وزن در سالمندان کمک کند. سیب به همین دلیل عضو رژیم کالری منفی به حساب می آید.بهترین روش مصرف سیب به منظور کاهش وزن در سالمندان این است که  حتما آن را با پوست مصرف کنند. پوست سیب تنها حاوی ۵۰ کالری در هر صد گرم است. همچنین پکتین موجود در سیب به کاهش وزن، هضم و سوخت و ساز بدن سالمندان کمک می کند.
کلم بروکلی در رژیم کالری منفی
این ماده سبز رنگ کلم یک غذای محبوب برای اضافه کردن به رژیم کالری منفی است. بهتر است از پرستار سالمند بخواهید که این ماده حاوی کالری بسیار پایین را در رژیم روزانه سالمندان بگنجانند.کلم بروکلی سرشار از فیبر و آنتی اکسیدنت می باشد که برای سلامتی سالمندان ضروری است. کلم بروکلی قادر است به عنوان ماده کم کالری عضو رژیم کالری منفی برای کاهش وزن باشد.

 

کاهش وزن در سالمندان با رژیم کالری منفی – پرستاری از سالمند
کاهش وزن در سالمندان با رژیم کالری منفی – پرستاری از سالمند
مصرف اسفناج به عنوان ماده غذایی کالری منفی در سالمندان
فواید برگ های سبز گیاهان مثل اسفناج بسیار زیاد است. نه تنها اسفناج عضو مفید رژیم کالری منفی و یک ماده مفید برای کاهش وزن است، بلکه ماده غنی ویتامین K ، A و دیگر ویتامین های مفید و مواد معدنی است.
مصرف هویج در رژیم غذایی سالمندان
این ماده غذایی در هر صد گرم حدود ۱۴ کالری دارد .۹۵ درصد هویج از آب تشکیل شده است و به همین دلیل یک ماده عالی محسوب می شود که به عنوان ماده کالری منفی شناخته می شود. به همین دلیل لازم است پرستار سالمند آن را در رژیم غذایی سالمند قرار بدهد.هویج غنی از فیبر، آنتی اکسیدنت، پتاسیم و ویتامین k می باشد. هویج همچنین برای سلامت چشم سالمندان مفید است و به تنظیم کلسترول بدن سالمندان کمک می کند.
مصرف سیب زمینی در رژیم کالری منفی برای سالمندان
در صورتی که طبخ سیب زمینی به صورت آبپز و بدون روغن انجام شود یک ماده غذایی کالری منفی می باشد. در هر ۱۰۰ گرم سیب زمینی چیزی حدود ۵۰ کالری وجود دارد. این ماده غذایی منبع غنی پتاسیم، ویتامین B6 و ویتامین C است.

 

 

کاهش وزن در سالمندان با رژیم کالری منفی – پرستاری از سالمند
کاهش وزن در سالمندان با رژیم کالری منفی – پرستاری از سالمند
گوجه به عنوان یک ماده غذایی کالری منفی
این ماده غذایی یک درمان تند و سریع است که در میزان کالری خود استثنایی می باشد. جدا از آبدار و خوشمزه بودن، منبع غنی از فیبر غذایی، پتاسیم، ویتامین C می باشد. در هر ۱۰۰ گرم گوجه ۱۹ کالری وجود دارد.حتماً از پرستار سالمند بخواهید این ماده غذایی را در رژیم غذایی سالمند قرار بدهد.
گریپ فروت به عنوان ماده غذایی کالری منفی برای سالمند
گریپ فروت منبع ویتامین C، فولیک اسید، پتاسیم، همراه با فیبر محلول پکتین است. این ماده حاوی ۴۰ کالری در هر ۱۰۰ گرم می باشد.
توت ها در رژیم کالری منفی سالمندان
این میوه که شامل انواع تمشک، بلوبری، توت فرنگی می شود هر نصف فنجان آن تقریبا ۳۲ کالری انرژی دارد. پرستار سالمند می تواند این ماده غذایی را به تنهایی و به صورت خام در رژیم روزانه سالمند قرار دهد.یکی دیگر از روش های مصرف این ماده قرار دادن روی ماست می باشد.
مصرف لیمو ترش سبز در رژیم غذایی سالمندان
لیمو ترش سبز یک میوه مرکب است. علاوه بر کاهش وزن به جوان سازی پوست کمک می کند، هضم را بهبود می بخشد و میزان قند خون و التهاب را کاهش می دهد. این مواد غذایی را وارد رژیم غذایی روزانه خود کنید و نتیجه آن را مشاهده کنید. لیمو حاوی ۲۹ کالری در هر ۱۰۰ گرم است. طبق نظر متخصصین آب لیمو متابولیسم را توسعه می بخشد و باعث کاهش وزن و تقویت انتی اکسیدنت شود.
ایجاد تغییر در وزن پس از رعایت رژیم کالری منفی
شما ممکن است یک افت اولیه وزن حدود ۵ پوند یا بیشتر در هفته اولیه رژیم خود مشاهده کنید. یک پزشک متخصص در این رابطه  توضیح می دهد: وقتی که در ابتدا کالری مصرفی خود را کاهش می دهید، بدن شما گلیکوژن را به منظور تولید سوخت می سوزاند زیرا کالری بدن شما مصرف شده است. این مولکول های گلیکوژن دارای آب است که با سوختن گلیکوژن، آب آزاد می شود. بدن افراد چاق آب کمتری نسبت به افراد لاغر دارد، بنابراین در این افراد بعد از کاهش آب اولیه، وزن به سرعت کاهش نخواهد یافت.
کلام آخر :
امن ترین و سالم تریم روش برای کاهش وزن، آهسته و پیوسته پیش رفتن است. لازم است بدن سالمند هیدراته بماند.در کنار پیروی از رژیم غذایی کالری منفی لازم است سالمند ورزش بکند .میزان استاندارد کاهش وزن، به اندازه کافی سریع و رضایت بخش می باشد و از طرفی به اندازه کافی آهسته پیش می رود تا پوست فرد بتواند با کاهش وزن سازگار شود و دچار افتادگی نشود.درست است که رژیم کالری منفی به کاهش وزن کمک می کند اما مطمئن شوید به سلامت شما آسیب نمی رساند. حتی اگر رژیم دارید و قصد شما کاهش وزن است، غذا های سالم و مغذی مصرف کنید.

 

بیشتر بخوانید :

کاهش وزن با کنترل هورمون های بدن – پرستار در منزل

 

دیدگاه خود را بنویسید