مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

  • info@mehrparvar.com
  • 021-44442410

تأثیر ویتامین c در کاهش وزن سالمندان – پرستار سالمند در منزل

تأثیر ویتامین c در کاهش وزن سالمندان  – پرستار سالمند در منزل

در این مقاله به بررسی تأثیر ویتامین c در کاهش وزن سالمندان – پرستار سالمند در منزل می پردازیم.
افراد دارای اضافه وزن معمولاً دچار درد در مفاصل آرتریت و پیامدهایی جدی که حتی زندگی انسان را با خطر مواجه سازند، قرار دارند.در فصل زمستان تمام دردهای انسان ها، به ویژه اگر مسأله آرتریت یا ورم مفاصل در میان باشد، تشدید می شوند. اما یک ویتامین وجود دارد که می تواند در تسکین دردهای مفصلی تأثیرگذار باشد.
برای اطمینان پیدا کردن از سلامت مفاصل همواره باید وزن بدن در شرایط سالم قرار داشته باشد. تحقیقات ثابت کرده که کاهش وزن به میزان تنها ۱۰ پوند (۴٫۵ کیلوگرم) طی ۱۰ سال می تواند خطر ابتلا به آرتریت را تا بیش از ۵۰ درصد در سالمندان کاهش بدهد.
ممکن است کاهش وزن نتواند آسیب وارده به مفاصل در نتیجه ابتلا به آرتریت را بهبود ببخشد، اما در کاهش درد و کند کردن آهنگ پیشرفت بیماری موثر است. و شاید موجب شگفتی شما شود اگر بدانید ویتامین C تا چه اندازه می تواند کمک حال شما در این زمینه باشد.
چربی شکمی بیش از اندازه نه تنها موجب ترشح مقدار بیش از حد هورمون هایی می شود که سطوح کلسترول را تغییر می دهند، فشار خون را افزایش می دهند و استفاده از انسولین را کاهش می دهند، بلکه عملکرد ضعیف این هورمون ها افزایش وزن را نیز تسهیل می کند.
در این شرایط افراد در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی قرار دارند و این کابوس متابولیکی موجب شکل گیری چرخه ای می شود که شرایط را برای سیستم های بدن به منظور حفظ سلامت شما دشوار خواهد کرد .
تأثیر ویتامین c بر کاهش وزن
تأثیر ویتامین c بر کاهش وزن همچون یک سلاح مخفی می باشد. ویتامین c و گلوکز دارای ساختارهای شیمیایی مشابه می باشند که همواره در حال رقابت برای ورود به سلول های شما هستند و در این میان شرایط برای ویتامین C دشوارتر است. در بدن  یک گیرنده به نام Glut-1 وجود دارد که هم به گلوکز و هم به ویتامین C اجازه ورود به سلول ها را می دهد اما متأسفانه، این گیرنده بیشتر به گلوکز علاقه نشان می دهد. این به معنای آن است که ویتامین C برای ورود باید به تعداد بیشتری ظاهر شود.
زمانی که بدن با کمبود ویتامین C مواجه میشود، گلوکز بیشتری نسبت به آنچه بدن برای تأمین انرژی روزانه خود نیاز دارد، وارد سلول ها می کند. این شرایط موجب تحریک تولید انسولین می شود. انسولین به بدن در جذب گلوکز کمک می کند، در شرایطی که به طور همزمان به بدن شما می گوید سوزاندن چربی ذخیره شده را متوقف کرده و توجه خود را به جذب آنچه وارد می شود، معطوف کند.
در واقع ارتباط به این شکل است که کمبود ویتامین C … گلوکز بیش از اندازه … انسولین بیشتر … چربی سوزی کمتر … اضافه وزن بیشتر.

 

 

تأثیر بیشتر ورزش با مصرف ویتامین c
کارشناسان معتقدند فعالیت جسمانی با شدت متوسط به مدت حداقل ۳۰ دقیقه در روز برای کاهش مطلوب چربی شکم توصیه مفید است. در عین حال اگر با درد آرتریت مواجه می باشید ممکن است در زمینه ورزش با محدودیت مواجه شوید. در نتیجه، اهمیت میزان کافی از ویتامین C هرچه بیشتر خود را نشان می دهد.
کمبود  ویتامین C امکان چربی سوزی کارآمد را حتی در صورت دنبال کردن یک رژیم ورزشی خوب از بدن سلب می کند.ضرورت ویتامین C برای سوخت و ساز چربی می باشد. از این رو، شما بدون مقدار کافی از آن قادر به کاهش چربی شکم خود حتی در صورت انجام ورزش نمی باشید.
نتایج یک مطالعه نشان داده است افرادی که به میزان کافی ویتامین C مصرف می کنند، طی انجام ورزش با شدت متوسط ۳۰ درصد بیشتر از افرادی که به میزان کم ویتامین C مصرف می کنند، چربی می سوزانند.

استخدام مراقب برای سالمند در منزل

                                      تأثیر ویتامین c در کاهش وزن – پرستار در منزل
غدد آدرنال و ویتامین c
پشتیبانی از غدد آدرنال با مقادیر کافی از ویتامین C می تواند موجب کوتاه شدن چرخه دیگری از رویدادها شود که به افزایش وزن منجر می شود.غدد آدرنال میزبان بالاترین میزان تراکم ویتامین C در بدن هستند. ویتامین C برای تولید کورتیزول، هورمون استرس مسئول واکنش جنگ یا گریز ضروری است.
بدون مقدار کافی از ویتامین C، غدد آدرنال دچار تنش شده و کورتیزول بیشتری ترشح می کنند. این شرایط اثر منفی بر سطوح قند خون می گذارد و به صورت مستقیم تجمع چربی شکمی ناسالم را موجب می شود.
لزوم گنجاندن ویتامین c  در رژیم غذایی
در بیشتر میوه ها و سبزیجات می توان ویتامین c را یافت . از جمله بهترین منابع برای این ویتامین می توان به موارد زیر اشاره کرد:
نصف فنجان فلفل قرمز شیرین خام ،حاوی  ۹۵ میلی گرم.
یک عدد کیوی، حاوی ۹۱ میلی گرم.
یک فنجان توت فرنگی، حاوی ۸۵ میلی گرم.
یک عدد پرتقال متوسط ، حاوی ۷۰ میلی گرم.
نصف فنجان بروکلی پخته، حاوی ۵۱ میلی گرم.
نصف یک گریپ فروت متوسط، حاوی ۳۸ میلی گرم.
یک عدد گوجه فرنگی متوسط ، حاوی ۱۶ میلی گرم.
یک فنجان اسفناج خام ،حاوی ۸ میلی گرم.
مصرف روزانه همچنین از  مکمل ویتامین C توصیه میشود. برای پیشگیری از کمبود این ماده مغذی مقدار مصرف توصیه شده روزانه حداقل ۶۵ تا ۷۵ میلی گرم است، اما این میزان حداقلی محسوب می شود. دوز بالاتر از ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرم در روز می تواند سطوح ویتامین C را در خون پایدار نگه دارد.
فراموش نکنید پیش از مصرف مکمل ویتامین  C با پزشک خود مشورت کنید.
برچسب ها :
اشتراک گذاری :

دیدگاه در"تأثیر ویتامین c در کاهش وزن سالمندان – پرستار سالمند در منزل"

دیدگاه خود را بنویسید