مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

  • info@mehrparvar.com
  • 021-44442410

اختلال خواب در دوران سالمندی – پرستار سالمند

اختلال خواب در دوران سالمندی – پرستار سالمند

اختلال خواب در دوران سالمندی از اختلالات شایع می باشد که سالمندان با آن روبرو می شوند.
با افزایش سن ساعات خواب کم، نامنظم و سبک می شود و باید به این نکته نیز توجه داشت که اگر سالمندی بعد از بیداری احساس نشاط و شادابی می کند پس خواب مورد نیاز را داشته است و حتما لازم نیست که ۸ ساعت خواب را داشته باشند، همچنین سیکل خواب و بیداری ۲۴ ساعته در دوران پیری تغییر می کند یعنی زودتر به خواب میروند و صبح ها نیز زودتر از خواب بیدار می شوند و خواب شب به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند.
اما باید به این نکته توجه داشت که اختلال خواب می تواند باعث بروز مشکلات دیگر از جمله بی اشتهایی، خستگی،کاهش قدرت تمرکز ، کاهش توانایی در انجام اموری که به توانایی عضلانی نیاز دارند مانند رانندگی، انجام امور شخصی روزانه و… شود.
حال باید بدانیم برای رفع اختلال خواب در دوران سالمندی ، لازم است سالمند و یا مراقب / پرستار سالمند چه کارهایی را انجام دهند.

مراقبت از سالمند
تغذیه مناسب سالمند و مراقبت از سالمند در منزل

انجام حرکات ورزش منظم بصورت وزانه مانند پیاده وری، به حداقل رساندن چرت های روزانه ، رفتن به رختخواب و بیدار شدن در یک ساعت معین، پرهیز از تماشای تلویزیون در بستر، رفتن به بستر در هنگام احساس خواب آلودگی و … از جمله کارهایی که سالمند و یا مراقب / پرستار سالمند باید به آن توجه داشته باشند.
خوب است که سالمندان در کلاسهای آموزشی شرکت کنند و کارهای تیمی انجام دهند، روحیه خود را بهبود ببخشند. خلق وخوی مثبت و امید میتواند مشکلات خواب را کاهش دهد.
از دیگر موارد جهت رفع اختلال خواب در دوران سالمندی می شود به عدم مصرف چای یا قهوه قبل از خواب، گرفتن دوش آب گرم قبل از خواب، خوردن غذای سبک به عنوان شام، نوشیدن یک لیوان شیر گرم قبل از خواب، عدم مصرف مایعات بعد از ساعت ۶ بعد از ظهر اشاره کرد.
نکته دیگری که لازم است مراقب سالمند به آن توجه داشته باشد این است که در صورتی که پس از به بستر رفتن سالمند، خوابشان نبرد حتما از بستر خارج شوند و خود را با کاری سرگرم کنند تا زمانی که احساس خواب آلودگی پیدا کنند.
خوب است مراقب / پرستار سالمند بداند که بهترین کاری که سالمندان می توانند برای بیخوابی خود انجام دهند این است که در رختخواب دراز بکشند ،چشم هایشان راببندند در این حالت تصاویر و موقعیت هایی را درذهن خود تجسم کنند که از بودن در آنها لذت می برند و تمام توجه خود را به تصویر جلب کنند این تجسم به راحتی می تواند فرد سالمند را بخوابی آرام فرو ببرد.

خواب کافی برای سالمندان
خواب مناسب برای سالمندان

دیدگاه خود را بنویسید