مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

  • info@mehrparvar.com
  • 021-44442410

والدین سیگاری و مراقبت از کودک بیش فعال

والدین سیگاری و مراقبت از کودک بیش فعال

دراین مقاله می خواهیم در خصوص یکی از اختلالات رفتاری کودکان صحبت کنیم. کودکان مبتلا به این اختلال بارها توسط والدین، مربی مهد کودک، معلم و سایر نزدیکان مورد سرزنش قرار می گیرند. اختلال عدم توجه و فعالیت بیش از حد یا همان ADHD  ، شرایط بالینی مزمنی است که میلیون ها نفر از کودکان را تحت تاثیر قرار داده و در نهایت  اغلب به بیش فعالی بزرگسالی منجر می شود اما لازم است بدانیم بین بیش فعالی کودک و سیگار والدین ارتباط وجود دارد پس در اینجا ما هم مقصر هستیم!

 

بیش فعالی در کودکان شامل ترکیبی از مشکلات است: مشکل و اختلال در تمرکز و توجه، فعالیت بیش از حد و رفتار های بدون اختیار.

در برخی کودکان، علائم بیش فعالی در سنین ۲ تا ۳ سالگی مشهود می گردد و می تواند شامل موارد زیر باشد:

* تعریق و تپش قلب هنگام بازی و فعالیت

* اختلال در توجه داشتن

* افکار پریشان و خواب دیدن مکرر در هنگام خواب میان روز

* مشکل در یادگیری و ظاهرا مشکل در گوش دادن و پیگیری مباحث مخصوصا دروس

* مشکلات مکرر در سازمان دادن وظایف و برنامه های عملکردی

* فراموشی مکرر و گم کردن وسایل های شخصی مثل کتاب ها، خودکار، مداد و یا اسباب بازی ها

* مشکل در تمام کردن تکالیف مدرسه، کارهای روزانه و سایر وظایف

* آسیب پذیری بیشتر از تهدید های اجتماعی، اغفال شدن و گمراه شدن سریع

*  بی قراری و بی تابی کردن و حس ناآرامی که به طور مکرر به کودک دست می دهد

*  عدم توانایی در آرام نشستن و بدون حرکت بودن

*کودک  پر حرف بودن

* خروج یکدفعه و ورود یکدفعه به بازی ها و بحث ها

* گوش نکردن به حرف والدین و نیاز به صبر و تحمل برای برگشت او به منزل یا هرکاری که او فراخوانده می شود.

 

آمارها نشان می دهند تا سن ۲۲ سالگی، احتمال ابتلای یک کودک به بیش فعالی در خانواده ای که کودک در  مواجهه با دود سیگار نمی باشد ۸/۹ درصد است، در حالی که کودکان دارای پدر یا مادر سیگاری به احتمال ۸/۲۰درصد به اختلال بیش فعالی مبتلا خواهند شد.

 

سیگار … متهم ردیف اول می باشد .

 

کودکان خانواده های سیگاری در مقایسه با خانواده هایی که پدر و مادر سیگار نمی کشند، به احتمال بیشتری به اختلالات عصبی و رفتاری مبتلا می شوند. یکی از این اختلالات که البته امروزه شیوع بیشتری نیز پیدا اختلال بیش فعالی و کم توجهی  است.

در اینجا کودک بسته به شدت آسیب پذیری، میزان مواجهه با دود سیگار و سایر عوامل، به درجات مختلفی از اختلالات ذهنی و رفتاری مبتلا میشود.

مواجهه بیشتر با دود سیگار، تهدید جدی تری برای ابتلا به این بیماری خواهد بود و البته در شدت این ابتلا نیز بی تاثیر نیست. اما در خانواده هایی که مادر، پدر و یا تعدادی از اعضای خانواده در محیط منزل استعمال دخانیات و مواد مخدر را دارند، بدون شک کودک این خانواده نیز خطرات ابتلا به اختلالات ذهنی را بیشتر و بیشتر خواهد پذیرفت.

 

شاید علت این گمراهی و هنجار ستیزی کودکان خانواده های درگیر مواد مخدر، ابتلایشان به بیش فعالی باشد . اما سیگار کشیدن در دوران بارداری کودکان مادرانی که در دوران بارداری سیگار می کشند، دو برابر بیشتر از سایر کودکان به اختلال بیش فعالی و کم توجهی  مبتلا خواهند شد.

 

 

دود سیگار چگونه بر بیش فعالی کودک تاثیر می گذارد؟

 

استعمال سیگار توسط مادر باردار و در نتیجه ورود سموم و مواد شیمیایی و مخصوصا نیکوتین به گردش خون و البته رحم مادر یکی از فاکتورها می باشد عوامل محیطی که بر سلامت مادر تاثیر می گذارند، وضعیت اقتصادی، سابقه خانوادگی مادر از جهت بیماری ها و اختلالات ذهنی از علت های دیگر ارتباط سیگار با ابتلای کودکان به اختلال بیش فعالی است.

 

در واقع مصرف سیگار، تحریک پذیری بدن مادر از این عوامل را بیشتر خواهد کرد؛ برای مثال ممکن است یک مادر از لحاظ ژنتیکی سابقه ابتلا به اختلال ذهنی را داشته باشد. اما آنچه ژن این بیماری را روشن می کند، همان ترکیبات وارد شده به بدن توسط دود سیگارمی باشد.

 

ابتلا به بیش فعالی راه را برای سیگاری شدن کودک در سال های بعد باز خواهد کرد کودکانی که اختلال بیش فعالی کم توجهی برای آنها تشخیص داده شده، دو برابر بیشتر از سایر کودکان در دوران نوجوانی و جوانی تمایل به مصرف سیگار خواهند داشت و این راه را برای سیگاری شدن آنها باز می کند. این می تواند علت دیگر خطر درگیری در دام اعتیاد برای کودکان مبتلا به بیش فعالی باشد و این امر مراقبت از کودک بیش فعال را سختتر می کند.

 

پس اگر شما هم دارای کودکی بیش فعال، مبتلا به اختلالات ذهنی و یا کودک با سطح هوشیاری پایین و ضعیف در یادگیری هستید و خودتان مصرف سیگار و دخانیات را دارید، موقع مواجه شدن با علائم و عوارض این اختلالات   فراموش نکنید که در ایجاد این بیماری نقش داشتید.

 

 

 

کلام آخر : با توجه به نتایج این پژوهش، توصیه می شود که والدین باید پیش و پس از تولد کودک از استعمال دخانیات خودداری کنند، زیرا حتی استنشاق تحمیلی دود سیگار توسط مادر باردار، باعث اختلال در رفتار کودک می‌شود پس اگر قصد پدر و مخصوصا مادر شدن و داشتن فرزندی سالم را دارید فراموش نکنید کنار گذاشتن سیگار قدم اول می باشد

دیدگاه خود را بنویسید