مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

  • info@mehrparvar.com
  • 021-44442410

پرستاری از سالمند – درمان یبوست در سالمندان – بخش ۱

پرستاری از سالمند – درمان یبوست در سالمندان – بخش ۱

در این مقاله به بررسی پرستاری از سالمند – درمان یبوست در سالمندان – بخش ۱ می پردازیم.
با اینکه بیماری یبوست در اکثر افراد بوجود می آید اما در سالمندان شیوع بیشتری دارد زیرا سالمندان تغییرات تغذیه ای بیشتری دارند و از این رو بیشتر دچار اختلالات گوارشی می شوند یبوست در افراد مختلف چگونه پدید می آید این عارضه در سالمندان بیشتر دیده می شود  و از جمله علل آن می توان به عدم تحرک کافی  و فعالیت بدنی مناسب در سالمندان  ، تغذیه نامناسب سالمند ،بی اشتهایی در سالمندان و استفاده از داروهای مختلف اشاره کرد.
در این مقاله سعی داریم روش های درمان گیاهی یبوست در سالمندان را بررسی کنیم تا مورد استفاده خانواده سالمند و پرستار سالمند قرار بگیرد.در سال‌های اخیر شاهد فراگیرتر شدن یبوست در سالمندان بوده ایم که یکی از اختلالات گوارشی می باشد.این پدیده به‌طور عمده ناشی از تغییرات سبک زندگی است. کاهش فعالیت بدنی، رشد تکنولوژی و آسان‌تر شدن زندگی، مصرف مواد غذایی ناسالم و… تغییرات اصلی در سبک زندگی انسان های امروزی است اما یبوست در سالمندان مقوله پیچیده‌تری می باشد.
این بیماری کیفیت زندگی سالمندان را در درازمدت دستخوش تغییر می کند و مشکلاتی را برای سالمندان ایجاد می کند بنابراین باید عوامل ایجادکننده یبوست در سالمندان شناسایی و درمان شود.
چرا درمان یبوست در سالمندان اهمیت دارد؟

اگر مدفوع در سالمندان سفت شود و جلوی راه خروجی را بگیرد احتمال نفخ در سالمندان وجود دارد.  وجود نفخ در سالمندان گاهی با اختلال در هوشیاری همراه می شود که گاهی به روده‌ها نیز آسیب وارد می کند. این موضوع در سالمندان یک مشکل اورژانسی می باشد و اگر به موقع درمان نشود ممکن است منجر به فوت سالمند گردد.

پرستاری از سالمند – درمان یبوست در سالمندان – بخش 1
پرستاری از سالمند – درمان یبوست در سالمندان – بخش ۱
بیماری یبوست چیست ؟
یبوست اختلالی در اجابت مزاج است که در آن سالمند مجبور می شود برای دفع مدفوع فشار زیادی به خود وارد کند . درسالمندان مدفوع معمولا به شکل سفت و خشک می باشد که گاهی از مجرا بیرون آمده است و بیمار می‌تواند آن را لمس کند یا ببیند. گاهی هم بیمار احساس می‌کند دیگر مانند گذشته به راحتی دفع ادرار ندارد. اجابت مزاج به‌طور کلی باید بیشتر از ۳ بار در هفته باشد و اگر کمتر از ۳ بار در هفته سالمندی دفع مدفوع داشته باشد دچار یبوست است.
دلائل ایجاد یبوست در سالمندان چه می باشد ؟
رژیم غذایی نامناسب در سالمندان:
از آنجا که بیشتر سالمندان دندان ندارند، اشتهای کافی ندارند ، و متأسفانه مراقب سالمند و یا کسی که پرستاری از سالمند را برعهده دارد برای تهیه مواد غذایی مناسب بی توجهی می کند و کم‌توجهی از دچار یبوست می شوند یعنی نمی توانند مواد غذایی حاوی فیبر مثل میوه‌ها و سبزیجات را به موقع و به اندازه کافی دریافت کنند.
نداشتن تحرک کافی در سالمندان
کلیه افراد با افزایش سن دچار کندی در حرکت می‌شوند ولی بیماری‌هایی که به‌تدریج گریبان سالمندان را می‌گیرند مثل آرتروز، مشکلات اسکلتی عضلانی، چاقی و بیماری‌هایی مانند سکته مغزی و قلبی که باعث بستری شدن سالمندان می‌شوند، در کم‌تحرکی این عزیزان نقش زیادی دارد. سالمندان برای رفع یبوست نیاز به تحرک فیزیکی دارند و سالمندان حتما باید پیاده‌روی منظم روزانه در برنامه خود داشته باشند.
مصرف بیش از اندازه برخی دارو ها:
بیشتر سالمندان حداقل از یک یا دو رقم دارو در روز استفاده می‌کنند. داروهای اعصاب، داروهای ضدپارکینسون، بعضی از داروهای ضدفشار خون و داروهای مخصوص بیماری‌های قلبی خاصیت یبوست‌زایی دارند و سالمندانی که این داروها را استفاده می‌کنند، دچار یبوست می‌شوند.

 

پرستار سالمند برای رفع یبوست چه می تواند بکند؟
• گنجاندن غذاهای حاوی پوسته غلات، گندم و جو در رژیم غذایی سالمند : پرستار سالمند این مواد را می‌تواند در داخل سوپ یا شیر بریزد و به سالمند بدهد. البته داروهای فرآوری شده‌ای هم وجود دارد که به شکل پودر هستند و در داروخانه‌ها به فروش می‌رسند.
• از سلامت دهان و دندان سالمندان محافظت کنید:  اگر سالمند دندان های مناسبی ندارد و قادر به جویدن مواد غذایی نمیباشد، باید سالمند را به دندان‌پزشکی برد تا دندان‌ مصنوعی جایگزین کند. روش دیگر هم این است که مواد غذایی نرم برای سالمند تهیه شود. می‌توان با استفاده از مخلوط‌کن میوه‌ها را خرد و نرم کرد. باید دقت کنید که آب میوه به تنهایی تاثیر خوبی روی روده‌ها ندارد. چون هنگام تهیه آب میوه قسمت‌های مفید میوه که حاوی فیبر و سلولز است جدا می‌شوند. فیبر و سلولز بخش مهمی از میوه هستند که از طریق دستگاه گوارش جذب نمی‌شوند و در روده باقی مانده و به مدفوع شکل می‌دهند و به حرکت‌های دودی روده کمک کرده و جلوی یبوست گرفته می‌شود.
• کمک به افزایش تحرک در سالمندان: اگر سالمند به‌دلیل اشکالات مفصلی و استخوانی قادر به راه رفتن نمی باشد، در صورت لزوم پرستارسالمند باید با استفاده از واکر یا عصا و… به سالمند کمک کند تا حرکت خود را از سر بگیرد اما گاهی مشکل سالمند بسیار جدی‌تر می شود مثلا دچار سکته مغزی شده و نمی‌تواند از بستر بلند شود.
در این مواقع باید از داروهای شیمیایی و پودرهای مخصوصی که به عمل دفع کمک می‌کنند استفاده شود. گاهی مدفوع خشک و سفت شده و در شکم باقی می‌ماند این سالمندان معمولا دچار درد شکم و ناراحتی هستند. برای آنها بهتر است از تنقیه یا روغن کرچک استفاده شود. گاهی همه این تدابیر بی‌فایده هستند و پزشک سالمند مجبور است با استفاده از وسایل مکانیکی مدفوع سفت شده را خارج کند. عدم دفع مدفوع باعث اتساع و بی‌‌اشتهایی و وخامت حال بیمار می‌شود.
ادامه دارد …
برچسب ها :
اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید