مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

 • info@mehrparvar.com
 • 021-44442410

اوقات فراغت در سالمندان – مراقبت از سالمند در منزل

اوقات فراغت در سالمندان – مراقبت از سالمند در منزل

در این مقاله از سایت مرکز خدمات پرستاری مهرپرور قصد داریم اوقات فراغت در سالمندان – مراقبت از سالمند در منزل بپردازیم

 

در دوران بازنشستگی و سالمندی بخش اعظم سخت ماجرا را پشت سر گذاشته اید.روزها گذارانده اید،سرکار رفته اید،مراقب خانواده بوده اید،و پس انداز کرده اید.اما دقیقا”چکار باید کرد این روزهایی را که به سختی بدست آورده اید؟ معمولا واکنش اکثر سالمندان در این برحه از زمان ، خستگی و افسردگی  است . زیرا کارهای بسیار کمتری برای انجام دادن و زمان آزاد هم بیشتر دارند، اما برای جلوگیری از این بی قراری ها میتوان با کارهای دواطلبانه و فعالیت های لذت بخش و گذراندن با یک پرستاری که هممیشه کنارشان باشد و همدم و همراهشان باشد اقدام فرمایند.
فعالیت های لذتبخش در دوران سالمندی انجام دهید
روش اول: انجام فعالیت‌های لذت‌بخش در دوران سالمندی
شروع به نوشتن خاطرات کنید.
این کار میتواند ثبت خاطرات و سرگذشتتان یا به صورت نوشتن نامه هایی به اعضای خانواده و یا مانند داستان مجله باشد.و آن مطالب را با به صورت تجارب زندگی در اختیار عزیزانتان و دیگران بزارید.
 • میتوانید از نوشتن نامه به یکی از اعضای خانواده مثل بچه ها و نوه هایتان یا ثبت خاطراتتان در مجله شروع کید.حتما” هر روز مقداری بنویسید با این کار ذهن و فکرتان به نوشتن عادت میدهید.
 • حتی میتوانید در دانشکده یا دانشگاه محل خود در کلاس های خاطره نویسی استفاده کنید اکثر این کلاس ها برای سالمندان، رایگان هستند یا تخفیف قائل میشوند و با دگرمی یک پرسنار سالمند و همراهیش با خیال راحتری اقدام فرمایید.
                                                                                                                              
پرستار سالمند در منزل
اوقات فراغت در سالمندان – مراقبت از سالمند در منزل
 بهترین زمان برای خواندن کتابهایی را که فرصت نکرده اید در دوران سالمندی است

 

شاید فهرستی از کتاب‌هایی را دارید که همه‌ی این سال‌ها نگه داشته‌اید تا زمانی که فرصتش را داشتید به سراغ آن‌ها بروید. پس سری به کتابخانه‌ی محل بزنید و کارتان را با یک فهرست کتاب شروع کنید، حالا می‌تواند همان فهرست خودتان باشد که نگه داشته بودید، یا فهرست جامعی از کتاب‌های کلاسیک وسترن، هیجان‌انگیزترین و اسرارآمیزترین کتاب‌ها، کتاب‌های غیرتخیلی، یا کتاب‌های بزرگ علمی-تخیلی باشد.
 • یک ژانر یا موضوع خاصی که علاقه دارید را انتخاب کنیید و سعی کنید آن موضوع را بیشتر مطالعه کنید. مثلا تجاری یا تاریخچه جنگ جهانی دوم و…
 • امروزه سفارش خیلی آسان کتاب از طریق  آنلاین مهیا شده است. در گوگل به سادگی میتوانید نویسنده و عنوان کتاب را جستجو کنید، که از آن طرق ببینید کتاب آنلاین هست یا نه،سفارش دهید. راهی آسان و ارزان برای داشتن کتاب در خانه هست،یا از پرستار سالمند در منزلتان بخواهید این سفارش را برایتان بدهد.
 •  امروزه سفارش دادن آنلاین کتاب خیلی آسان‌تر است. به سادگی موضوع مورد نظر یا نویسنده یا عنوان کتاب را در گوگل جست‌ وجو کنید، ببینید کتاب آنلاین هست یا نه، و بعد آن را سفارش دهید. این یک راه آسان و ارزان برای داشتن کتاب در خانه است.
کتاب‌های صوتی هم گزینه‌های خوبی هستند، البته اگر دوست دارید چشم‌هایتان را ببندید و به کتابی گوش کنید که هنرمندی حرفه‌ای یا یک صداپیشه آن را خوانده است.
به دنبال یادگیری زبان جدید بروید
با یادگیری زبانه جدید ذهنتان را ورزش میدهید.در دوران سالمندی قابلیت های ذهنی شما خوب و فعال میماند.
 • اگر به دنبال دلیلی برای بیرون آمدن از خانه هستید در یک کلاس زبان ثبت نام کنید تا در جلسات تمرینی بتوانید مهارت‌های مکالمه‌ی خودتان را افزایش دهید.
 
در دوران سالمندی یک فعالیت بدنی انجام دهید.
در دوران سالمندی و بازنشستگی یکی از راههای سرگرم شدن فعال ماندن است.فعالیت های ورزشی مانند گلف،شتا، تنیس، دویدن آهسته یک بار در هفته  شما را سالم و سرپا نگه میدارد اگر به دنیال دیدار با افراد و روابط اجنماعی هستید از ورزش های گروهی بهتر است استفاده کنید و یا اینکه با پرستار سالمند همرا شوید.
 • در کلاس های مهارتی که برای افراد سالخورده و یا سالمند هستند شرکت کنید. اینچنین میتوانید با سایر آدم ها دیدار و روبط اجتماعی داشته باشید.
در یک انجمن عضو شوید.
در باشگاههایی که سرگرمی شما را داشته باشد عضو شوید. مانند باشگاه های تفریحی زنان و مردان، باشگاههای گلف، باشگاههای بولینگ، باشگاههای اطراف خودتان را میتوانید به صورت آنلاین فهرستشون را پیدا کنید.
در دوران سالمندی مهارت های جدید یاد بگیرید و در کلاسی ثبت نام کنید.
تمرکز روی سرگرمی کنید که دوست دارید در آن پیشرفت کنید مثلا ممکنه دوست داشته باشید در قلاب بافی مدل های پیچیده تر را یاد بگیرید یا مجسمه های سخت تری را بتراشید. میتوانید در کالج ها یا محله های خود ثبت نام کنید و یا مهارت های تازه یاد بگیرید و چیزهایی را که همیشه میخواستید  یاد بگیرید را در زمان های آزادتان استفاده کنید و میتوانید از پرستار سالمند بخواهید که در پیدا کردن این کلاس ها ههراهیتون بکند.
 • اغلب دانشگاه ها و دانشکده ها برنامه هایی برای سالخوردگان و سالمندان به صورت بلند مدت دارند که شما میتوانید با هزینه کمی در آن کلاس ها شرکت کنید یا کلا هزینه ای تقبل نکنید در این محیط ها ی یادگیری میتوانید دوستان جدیدی پیدا کنید.
پرستار سالمند در منزل
اوقات فراغت در سالمندان و بازنشستگان– مراقبت از سالمند در منزل

 

 

کتاب آشپزی استفاده کنید.
اگر در آشپزی هیچ وقت اعتماد به نفس نداشتیداید یا تمایل دارید لیست غذاهایی را که بلدید گسترش دهید از یک کتاب آشپزی استفاده کنید
هر بار یکی از دستورالعمل های آن را اجرا کنید.
 • میتوانید از کتاب های آشپزی که مبتنی از کتاب های خاص مانند گیاه خواری یا رژیمی گلوتن و سایر رزیم ها که در دوران سالمندی مناسب هستند استفاده کنید یا بر غذاهی تایلندی یا لهستانی متمرکز شوید یا اینکه چطور میشود با یک سس خوشمزه گوشت گوسفندی را بسیار خوش طعم کرد و از پرستار سالمند میتوانید در پخت آنها کمک بگیرید.
و زمانی که احساس تسلط بر غذایی را پیدا کردید از دوستان و خانواده خود دعوت کنید تا از دستپخت شما لذت ببرند.
شجره نامه درست کنید در دوران سالمندی
اگر هیچکدام از فامیل و خانواده شجره نامه درست نکردند از دوران سالمندی خود استفاده کنید و درموردش تحقیق کنید، برای اینکه بتوانید شجره نامه ای جامع تهیه کنید با فامیل های دور و نزدیک تماس بگیرید.
 • و یا میتوانید از اینترنت سرچ کنید و از سایر فضاهای مجازی بهرمند شوید و از پرستار سالمند همراهی بخواهید در گردآوری این اطلاعات شما را یاری کند.
با خانواده وقت بیشتری بگذارانید در زمان سالمندی
 
وقت گذراندن با خانواده و خویشاوندان یکی از بهترین راههای استفاده از وقت آزاد است، از بچه و نوه ها گرفته تا خواهرها و برادرها،
تاریخ بازی های هفتگی را ترتیب دهید تا با نوه های خود یک برنامه منظمی در هفته داشته باشید. وقت خود را با شرکت کردن در رویدادهای فرهنگی مانند اپرا یا باله بگذرانید یا با آنها به سفر بروید.
روش ۲: کارهای پاره وقت یا فعالیت های داوطلبانه در دوران بازنشستگی و سالمندی
در دوران بازنشستگی و سالمندی مربی شوید.
در برنامه های محلی که در آن به عنوان فردی با تجربه در ارتباطید یا در برنامه سواد آموزی بزرگسالانی که فعالیت میکنید ثبت نام کنید. روی برنامه هایی که از  توانایی و مهارت های شما استفاده میکند، تمرکز کنید و همین باعث میشود تا مهارت های خود را با دیگران به اشتراک بزارید. بهترین گزینه برای آموزش به دیگران این است که اگر زبان خاص یا سازی بلد هستید یاد دهید.
اوقات فراغت در سالمندان و بازنشستگان– مراقبت از سالمند در منزل
در سازمان های محلی شرکت کنید.
روی سازمان هایی که دوست دارید عضو آن ها شوید و یا به آن ها کمک کنید متمرکز شوید. به آنها بگویید که دوست دارید کمک کنید یا به آنها ایمیل بزنید یا با آنها تماس بگیرید.
بساری از نهادهای غیر انتفاعی و دولتی دایم به دنبال داوطلبانی هستند که انرژی و زمانی برای کارهای خاص بگذارند به سازمان هایی فکر کنید که در مورد بازنشستگان و سالمندان و نیازمندیهای آنها مربوط میشوند.این سازمان ها برای استفاده از تجربیات و نیازمندیهای شماست، گزینه های خوبی هستند.و از پرستار سالمند برای پیدا کردن این سازمانها یاری بخواهید.
به شغلی جدید در دوران سالمندی و بازنشستگی فکر کنید.
ممکن است از اینکه بخواهید تا از شغلی که سالها در آن بوده اید به شغل دیگری وارد شوید آمادگی نداشته باشید.اما به شغل جدیدی فکر کنید که همیشه دوست داشتیداین شغل ها اعم از نویسندگی،دکوراسیون داخلی، یا حتی شروع  و کار خودتان میتواند باشد. روی یک شغل کم استرس  جدید که احساس داشتن هدف جدید و اینکه وقت شما را پر کند در دوران بازنشستگی تمرکز داشته باشید.
به دنبال کار پاره وقت باشید.
برای بازنشسته ها گزینه ی شغلی زیادی وجود دارد.مانند معلم بودن یا راننده و یا کارمند شیرخوارگاه شدند. به دنبال کارهای فصلی باشیدکه شما را در محیط های جالب و جدید قرار دهد کارهایی مانند یک نگهبان پارک.
 • کارهای پاره وقت میتواند حس کنید در جامعه سهیم هستید و به شما کمک میکند که درآمد کمی هم داشته باشید و همچنین مانند کار تمام وقت استرس آور نباشد.
سوالهای متداول در مورد سرگرمی ها در دوران بازنشستگی و سالمندی
اگه توان خیلی راه رفتن و جا به جا شدن را نداشته باشم چکار کنم؟
میتوانید فعالیت های دیگری مانند آموزش دادن را انجام دهید. به افراد دیگر و کودکان فعالیت و موضوعات مختلفی یلد بدهید.مانند خوانندگی،موسیقی،نقاشی یا هر چیزی که در آن خوب عمل میکنید. وگرنه میتوانید سرگرمی های خود را دنبال کنید و یا عضو باشگاهها شوید.و یا با پرستار سالمند به پارک بروید.
اگر پول کافی نداشته باشم چکار کنم؟
دنبال فعالیت های اجتماعی رایگان بروید.اگر سالمند هستید گروه ها و فعالیت های زیادی در شهرتان وجود دارد داوطلب شوید.برای اطلاعات بیشتر به مساجد و کتابخانه های محلی مراجعه کنید.
من دارو ساز بازنشسته ام چگونه پول به دست بیاورم؟
مربی دانشجو ها و یا مشاور داروساز میتوانید باشید.
در دوارن بازنشستگی چگونه  میتوانید درآمد داشته باشید؟
اگر مبلغی برای بازنشستگی شما کنار گذاشته میشود میتواند در اختیار شما قرار بگیرد اگر همچین برنامه ای وجود ندارد از دیگر منابع مانند تامین اجتماعی و رفاه  میتوانید به شما کمک کند.
بیشتر بخوانید:

مسافرت در دوران سالمندی و توصیه های لازم بخش ۱ – پرستار سالمند

کمک به تقویت حافظه در سالمندان – مراقبت از سالمند آلزایمری

برچسب ها :
اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید