مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

  • info@mehrparvar.com
  • 021-44442410

کوتاهی قد در سالمندان – استخدام مراقب سالمند در منزل

کوتاهی قد در سالمندان – استخدام مراقب سالمند در منزل

در این مقاله به بررسی کوتاهی قد در سالمندان – استخدام مراقب سالمند در منزل می پردازیم.
در مورد این موضوع که با بالا رفتن سن در سالمندان قد آن ها کوتاه تر می شود بارها و به مراتب شنیده ایم. اما شاید ندانیم که در سالمندان علاوه بر قد، قلب، استخوان های صورت و اندام های جنسی نیز کوچک می شوند. البته این تغییرات با بروز مشکلات جسمی همراه می باشد. در این مقاله به بررسی موضوع کوچک شدن اعضای بدن و راه های پیش گیری از مشکلات ناشی از آن اشاره شده است.
مشکلات ستون فقرات در سالمندان :
بیشتر افراد  بعد از سن چهل سالگی ، بعد از هر دهه از زندگی شان  با یک سانتی متر کاهش قد روبه رو خواهند شد. تا ۸۰ سالگی اغلب مردان ۵ سانتی متر و زنان ۸ سانتی متر کوتاه تر می شوند. علت این که چرا زنان کوتاه تر می شوند این است که زنان در دوران یائسگی با افت بیشتر سطح هورمون استروژن  مواجه می شوند ( نوعی هورمون زنانه که هم در مردان و هم در زنان از استخوان ها محافظت می کند) علاوه بر آن مردان عضله بیشتری دارند که در محافظت از ساختار بدن موثرتر می باشد و از سن ۳۵ سالگی استخوان ها شروع به از دست دادن ماده معدنی می کند.
با گذشت عمر توانایی بدن سالمندان در جایگزین کردن استخوان کند می شود و با بروز پوکی استخوان، استخوان بدن سالمندان کمی کوچک تر و شکننده تر می شوند. علاوه بر این، دیسک های بین استخوان ها نیز صاف می شود که همه این عوامل در کوتاه شدن قد سالمندان نقش دارد. بین ستون مهره ها، ۲۳ عدد دیسک ژل مانند وجود دارد که دارای عملکرد ضربه گیر می باشد و از ۸۸ درصد آب تشکیل شده است.

 

                    کوتاهی قد در سالمندان – استخدام مراقب سالمند در منزل
در طول روز که سالمند در حال حرکت، نشسته یا ایستاده می باشد، به طور طبیعی با فشار وارد شدن روی دیسک ها این مایعات خارج می شود و هنگام شب در حالت دراز کشیده دوباره مایع به دیسک ها جذب می شود. به همین دلیل در طی روز نسبت به شب ۰٫۷۵ سانتی متر کوتاه تر میشویم. اما با بالا رفتن سن، دیسک ها کمی صاف می شود که این امر به کوتاهی دائمی در سالمندان منجر می شود.
همچنین کاهش وزن در هر سنی می تواند زنگ خطر بروز پوکی استخوان به خصوص در زنان باشد؛ در مردان نیز علاوه بر پوکی استخوان می تواند نشانه بیماری قلبی عروقی باشد. به گفته محققان بیماری های شایع پیری بیماری قلبی و پوکی استخوان می باشد.
راه مقابله با کوچک مشکلات ستون فقرات در سالمندان
حدود یک پنجم سالمندان  با بالا رفتن سن قدشان کوتاه تر نمی شود. در این امر ژن و شیوه زندگی سالم نقش مهمی ایفا می کند. برای مقابله با پوکی استخوان، رژیم غذایی حاوی کلسیم کافی و ویتامینD برای سالمندان اتخاذ کنید.  اگر سالمند بیش از حد مجاز در روز کافئین در یافت کند (روزی بیش از ۸ فنجان چای یا قهوه) برای سلامت استخوان هایش مضر می باشد. همچنین نتایج بررسی ها نشان داده سالمندانی  که ورزش می کنند نسبت به بقیه  کمتر دچار کاهش قد شده اند از طرفی تقویت نشدن عضلات به خصوص عضلات شکم در سالمندان باعث بزرگ شدن شکم و جلو آمدن گردن آن ها می شود که در کوتاهی فرد نقش بسیار زیادی دارد. طرز صحیح نشستن و ایستادن صحیح مانع از تغییر شکل دیسک ها می شود.
کوچک شدن قلب در سالمندان
از شروع دوره میانسالی عضلات قلب سالی ۰٫۳ گرم کوچک تر می شود، این امر بر توانایی قلب در پمپاژ کردن خون اثر دارد. اسکن های ام آر آی (MRI) که روی تعدادی از زنان و مردان بین ۴۵ تا ۸۵ سال انجام شده ، نشان می دهد که عملکرد عضلات قلب سالانه ۲ تا ۵ درصد کاهش می یابد و مقدار پمپاژ خونی که از قلب خارج می شود، سالی ۹ میلی لیتر کمتر و این امر باعث بالا رفتن فشار خون می شود. فشار خون بالا نیز به ضخیم شدن عضلات قلب منجر می شود. قلبی که به علت فشار خون بالا بزرگ شود دچار فیبروز و مستعد به از کار افتادگی می شود.
راه مقابله با کوچک شدن عضلات قلب در سالمندان
همانند تمامی عضلات، قلب هم با ورزش قوی تر می شود و احتمال کوچک شدن آن کمتر می باشد. ورزش های مفید برای قلب شامل پیاده روی، بالا رفتن از پله ها، باغبانی، کار سخت منزل و استفاده از وسایل ورزشی می باشد. پیاده روی ۴۰ دقیقه ای به مدت ۵ روز در هفته  برای سالمندان کافی می باشد.
کوچک شدن مغز در سالمندان
هنگام تولد، مغز ۴۰۰ گرم وزن دارد و تا سن نوجوانی تا وزن یک کیلو و ۴۰۰ گرم رشد می کند اما از ۲۰ سالگی ۱۰ تا ۱۵ درصد کوچک می شود. پزشکان احتمال می دهند علت این امر تراکم سموم در مغز باشد. شاید هم از بین رفتن سلول های مغز در این امر دخیل است. بالا بودن وزن، بالا بودن کلسترول و استعمال دخانیات این روند را سرعت می بخشد.
راه مقابله با کوچک شدن مغز در سالمندان
فعال نگه داشتن مغز در طول عمر امری مهم و کلیدی می باشد. سالمندان باید از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی پرهیز کنند. داشتن خواب کافی نیز در این امر موثر می باشد.
کوچک شدن صورت در سالمندان
با بالا رفتن سن، استخوان های صورت در سالمندان به لحاظ اندازه کوچک تر می شود و باعث فرورفتگی پوست و عضله اطراف صورت می شود. با از دست دادن دندان، فک در سالمندان جمع می شود.به گفته متخصصان، این فرآیند در زنان از دهه ۴۰ سالگی و در مردان از دهه ۵۰ سالگی شروع می شود.
راه مقابله با کوچک شدن صورت در سالمندان
سالمندان می توانند با رعایت بهداشت دهان مانع از خرابی و از بین رفتن دندان ها شوند.
کوچک شدن مثانه در سالمندان
در ۲۵ سالگی، مثانه یک فرد سالم ظرفیت نگهداری حجم ۲ فنجان مایع را دارد اما با رسیدن به ۶۵ سالگی این ظرفیت به نصف کاهش می یابد.
راه مقابله با کوچک شدن مثانه در سالمندان
سالمندان باید از مصرف کافئین و مشروبات الکلی که ناراحتی مثانه ایجاد می کند، پرهیز کنند. ورزش های مربوط به تقویت لگن را انجام دهند. با بالا رفتن سن، نیازی نیست که مصرف مایعات را کم کنند. مصرف مایعات باید به اندازه ای باشد که ادرار زرد کم رنگ باشد.
کوچک شدن غده تیموس در سالمندان
غده تیموس عضو کوچکی می باشد که در بالای قلب قرار گرفته و سلول های «تی» را که از بدن در مقابل عفونت محافظت می کند، تولید می کند. این غده طی دوران کودکی به انداره یک سیب بزرگ می شود اما در نوجوانی به تدریج جمع می شود و در بزرگسالی به اندازه یک تیله در می آید.
کوتاهی قد در سالمندان – استخدام مراقب سالمند در منزل
                              کوتاهی قد در سالمندان – استخدام مراقب سالمند در منزل
راه مقابله با کوچک شدن غده تیموس در سالمندان
برای تقویت سیستم دفاعی بدن، رژیم کم کالری اتخاذ کنید.
چند عضوی که در بدن سالمندان رشد می کنند گوش ، بینی و پا می باشد.
به طور متوسط، گوش سالی ۰٫۲۲ میلی متر رشد می کند. قسمت داخل نرمه گوش به لحاظ اندازه تغییر نمی کند اما گوش بیرونی بزرگ می شود. علت آن، غضروفی بودن گوش است که همیشه در حال رشد است. جاذبه زمین نیز عامل دیگری است. با بالا رفتن سن و شکسته شدن فیبرهای آلستین و کلاژن، غضروف مانند پوست نازک تر می شود و حالت انعطاف پذیری خود را از دست می دهد. این امر باعث می شود پوست کشیدگی و افتادگی پیدا کند، نوک بینی درازتر و به پایین خم شود و گوش ها نیز به پایین کشیده شود.
با از دست دادن حالت انعطافی تاندون ها و رباط ها که استخوان ها را با هم ارتباط می دهد، پاها درازتر و پهن تر می شود. به گفته کارشناسان اندازه پای افراد بالای ۴۰ سال در هر ۱۰ سال یک سایز بزرگ تر می شود.

 

برچسب ها :
اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید