مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

 • info@mehrparvar.com
 • 021-44442410

کولیک در نوزادان – پرستاری از نوزاد

کولیک در نوزادان – پرستاری از نوزاد

در این مقاله به بررسی کولیک در نوزادان – پرستاری از نوزاد می پردازیم .
برخی نوزادان پس از به دنیا آمدن تا حدود ۳ تا ۵ ماهگی، گریه و بی قراری می‌کنند و این حالتشان ممکن است ساعت‌ها طول بکشد که این امر هم برای مادر و هم برای نوزاد بسیار مشکل می باشد.
کولیک در نوزادان یک حالت خسته کننده است که با دوره های قابل پیش بینی کننده از ناراحتی های آزار دهنده در کودک سالم و خوب تغذیه شده مشخص می شود. کودک هایی که دچار دردهای کولیکی می باشند بیشتر از ۳ ساعت در روز و سه روز در هفته و یا حتی بیشتر گریه می کنند. بنظر می رسد برای تسکین نوزدان در این حالات، هیچ اقدامی اثر ندارد.
کولیک هم برای کودک و هم برای مادر ناراحت کننده است. اما نگران نباشید، چرا که عمر کولیک نسبتاً کوتاه می باشد. طی چند هفته یا چند ماه، کولیک از بین می رود و شما اولین چالش بزرگ را پشت سر خواهید گذاشت.
نشانه های کولیک در نوزادان
سر و صدا و گریه کردن برای نوزادان امری طبیعی است و همه نوزادان بهانه گیر الزاماً مبتلا به کولیک نیستند. در سایر نوزادان سالم و خوب تغذیه شده، نشانه های کولیک عبارتست از:
دوره های قابل پیش بینی گریه . نوزادد مبتلا به کولیک معمولاً در ساعات معینی در روز گریه می کنند که معمولاً در بعد از ظهر و غروب هاست. دوره های کولیک در نوزادان ممکن است از چند دقیقه تا حدود سه ساعت یا بیشتر به طول بیانجامد. کودک در دوره های درد کولیکی دچار حرکات روده ای و دفع گاز در اواخر دوره می شود.
گریه شدید وتسکین ناپذیر. دردهای کولیکی کودک شدید بوده و به نظر سخت می رسد. ممکن است صورت کودک قرمز شود و آرام کردن وی اگر غیر ممکن نباشد، برای مادر یا پرستار نوزاد بسیار سخت است.
گریه هایی که بدون هیچ دلیل واضحی رخ میدهند. گریه کردن برای کودکان نرمال است. اما گریه کردن معمولاً به این معنی است که نوزاد به چیزی مثل غذا و یا تعویض پوشک نیاز دارد. گریه های مرتبط با دردهای کولیکی بدون هیچ دلیل مشخصی رخ می دهند.
تغییر وضعیت. گرد کردن پاها رو به بالا، گره کردن مشت ها و سفت کردن عضلات شکم  وجمع کردن بدنشان در دوره های کولیک شایع است.
کولیک بسیار شایع است. معمولاً چند هفته پس از تولد آغاز شده و تا ۳ ماهگی بهبود می یابد. در سن ۴ تا ۵ ماهگی، اکثر نوزادان مبتلا به کولیک بهتر می شوند.
علت کولیک در نوزادان چیست ؟
علت کولیک نامشخص است. محققین دریافته اند که برخی موارد از جمله آلرژی ها، عدم تحمل لاکتوز، تغییر باکتری های نرمال سیستم گوارشی، سیستم گوارشی نارس، والدین مضطرب و تفاوت در روند تغذیه یا آرام سازی نوزاد می تواند در ایجاد کولیک نقش داشته باشد. با این حال هنوز مشخص نیست که چرا برخی نوزادان کولیک دارند و برخی ندارند.
مراقب نوزاد - نگهدار نوزاد - کولیک در نوزاد - گریه در نوزاد - مرکز مهرپرور - پرستار کودک
درمان کولیک در نوزادان – پرستاری از نوزاد
چند روش که میتوان برای بهبود کولیک نوزاد انجام داد عبارتند از :
هنگام نـفـخ نـوزاد شـیـرخـوار دست پاچه نشوید ولی بجنبید زیرا نوزاد در حال زجر کشیدن است ، استفاده از روش های زیر به مادر یا پرستار نوزاد برای بهبود کولیک در نوزادان کمک می کند.
 1. قطره ضـد نـفـخ خـوب : معمولا همه داروخانه ها انواع آن را دارند.
 2. کمی عرق نعنا که مادر (و کودک پنج قطره) هنگام نفخ باید بخورند.
 3. عرق زنیان (از بین برنده نفخ و باد معده) که مادر باید بخوره (حوله گرم، روی شکم نوزاد شیرخوار باعث آرامش نفخ میشه…
 4. در حالی که نوزاد روی پای شما یا پرستار نوزاد خوابیده چند دقیقه زانوی نـوزاد را به سمت شکم خم کنید یا بالا بگیرید و کمی باز کنید که راه مقعدش باز تر بشه و راحت تر باد معده را تخلیه کنه و همینطور که بالا گرفته اید آرام تکانش بدهید.
 5. اگر شیر خشک (نان نستله) دارید شب ها نان نستله به کودک بدهید چون نفخ و گاز شکم نداره و بچه آرام می خوابه ولی این نباید عادت بشه
 6.  شیر دهی ۲ ساعت یکبار را رعایت کنید وقتی تند تند به نوزاد شیر میدهید مشکل نفخ نوزاد شیرخوار را دو برابر می کنید.
 7. شکم باد کرده نـوزاد شـیـرخـوار را آرام آرام ماساژ دهید.
 8. آیا آروغ نـوزاد شـیـرخـوار را می گیرید؟ چون باد آروغ دست کمی از باد روده نداره…
 9. فراموش نکنید اگر قبل از گریه به نوزاد شیر بدهید ، نوزاد آرام آرام شیرش را می خورد و باد به گلویش نمی رود ؛ ولی اگر بعد از گریه به نوزاد شیر بدهید و نوزاد با ولع و به سرعت شیر بخورد  و باعث میشود دچار باد و نفخ و گاز شکم ، باد معده و روده شود .
مشاوره با یک مشاوره شیر دهی و یا ماما
 مادرانی که کودک مبتلا به کولیک دارند می توانند تا موقع شیر دادن به نوزاد او را به حالت نیمه خوابیده ( حالتی بین نشسته و خوابیده ) قراردهند و حتی توصیه میشود جای خواب این نوزادان هم حالی شیب دار داشته باشد که بهترین موقعیت برای این نوزادان خوابیدن در کری یر، یا همان سبد حمل مخصوص نوزادان است. و بعد از هر بار شیر خوردن حتما باد گلوی نوزاد را بگیرید .رعایت این نکات ناراحتی او را پس از شیر خوردن کاهش می دهد.
آنچه در ادامه به آن خواهیم پرداخت کم کاری تیروئید در نوزادان است.
برچسب ها :
اشتراک گذاری :