مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

  • info@mehrparvar.com
  • 021-44442410

نگهدار سالمند – روش های پیشگیری از بیماری ها در سالمندان

نگهدار سالمند – روش های پیشگیری از بیماری ها  در سالمندان

در این مقاله از سایت مرکز نگهداری از سالمندان در منزل پارسیان مهرپرور به بررسی نگهدار سالمند – روش های پیشگیری از بیماری ها  در سالمندان می پردازیم.

 

سالمندان چگونه باید تغذیه سالم داشته باشند ؟ 

یکی از روش هایی که باعث می شود سالمندان در دوران سالمندی به خیلی از بیماری ها گرفتار نشوند تأثیر تغذیه بر زندگی و سلامت آنان می باشد. خیلی از سالمندان در این دوران به دلیل کاهش میزان سوخت و ساز بدنشان دچار مشکل افزایش وزن می شوند که خود دلیل بسیاری از بیماری ها می باشد.
داشتن یک روش تغذیه ای صحیح باعث می شود که سالمندان در این دوران ندرست باقی بمانند و همچنان سلامت قلب، ریه ها، مفاصل، استخوان های  آنان حفظ شود و از بروز بیماری ها جلوگیری شود.جلوگیری از ابتلا به خیلی از بیماری ها با ایجاد چند تغییر کوچک در رژیم غذایی  امکان پذیر می باشد و استرس در بدن سالمندان را کاهش می دهد.
نگهدار سالمند - روش های پیشگیری از بیماری ها در سالمندان
نگهدار سالمند – روش های پیشگیری از بیماری ها در سالمندان
عموم افراد در این دوران بنا بر تفکراتی که دارند در مورد بیماری های این دوران نگرانی هایی دارند. هر زمان که سن افراد بالا برود به دلیل افزایش رادیکال های آزاد و قند خون اندام های بدن ، استخوان ها و عضلات دچار مشکل و از کار افتادگی می شوند.تا زمانی که جوان  هستیم بدن توانایی بازسازی خودش را دارد اما با افزایش سن این توانایی کاهش می یابد.

تغییرات بدن در دوران سالمندی

مشکل کاهش سوخت و ساز بدن سالمندان:

یکی از روش هایی که می توند به سالمندان کمک کند این است که همزمان با کاهش سوخت و ساز بدن میزان انرژی دریافتی خود کاهش دهند و هماهنگ کنند تا دچار افزایش وزن نشوند.هر زمان که سالمند بتواند وزن بدن را در اندازه طبیعی حفظ کند قادر خواهد بود از مبتلا شدن به دیابت نوع ۲ پیشگری کند و در ادامه سلامت قلب حفظ می شود.
 به همین دلیل است که از وظایف اصلی پرستار سالمند تهیه غذا برای سالمند است به نوعی که وی سلامتی اش را از دست ندهد زیرا افزایش شاخص توده بدن با بروز فشار خون بالا، افزایش کلسترل، بیماری قلبی و حتی سرطان ارتباط دارد.
نگهدار سالمند - روش های پیشگیری از بیماری ها در سالمندان
نگهدار سالمند – روش های پیشگیری از بیماری ها در سالمندان

مشکل کاهش اشتها در سالمندان : 

این مسئله ای است که افراد در دوران جوانی هم ممکن است با آن در ارتباط بوده باشند و قادر نبوده اند غذا بخورند. در دوران سالمندی نیز به دلایل ژنتیکی و ارثی و برخی عوامل بیرونی – افسردگی، مصرف دارو و بیماری ها – دچار بی اشتهایی می شوند.

سالمندان بیشتر دچار چه بیماری هایی می شوند؟

بیماری دیابت در سالمندان:

میانسالان و سالمندان اغلب در معرض ابتلا به دیابت نوع دو قرار دارند. مواد غذایی نیز در بالا رفتن میزان قند خون موثرند. افزایش یا کاهش بیش از اندازه میزان قند خون می تواند خطرناک باشد.

بیماری قلبی؛ خطری بزرگ در سالمندان :

شاید خیلی ها فکر می کنند بیماری قلبی در بین سالمندان از اصلی ترین دلائل مرگ و میر در بین سالمندان می باشد در حالی که متخصصان مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا معتقدند که  بیش از ۸۰ درصد مرگ و میرهایی که عامل آنها بیماری عروق کرونر – نوعی بیماری قلبی که در نتیجه باریک شدن رگ ها بروز می کند – بوده اند قابل پیشگیری می باشند.

توصیه های تغذیه ای مناسب برای سالمندان

بدن انسان ها در دوران جوانی و سالمندی تفاوت های زیادی دارد. به همین دلیل است که نگهداری از سالمندان در این دوران اهمیت ویژه ای دارد.پزشکان معتقدند که تغذیه سالمندان در سلامت آنها نقش اساسی دارند.
پیروی کردن از رژیم غذایی سالم اولین کار برای کاهش خطر بروز بیماری ها، به خصوص دیابت نوع دو و بیماری قلبی، است. همچنین این کار می تواند به بهبود احساس و افزایش انرژی در سالمندان منجر شود. فعالیت بدنی، مصرف دارو و … می توانند به رشد جسمی تان کمک کنند.
نگهدار سالمند - روش های پیشگیری از بیماری ها در سالمندان
نگهدار سالمند – روش های پیشگیری از بیماری ها در سالمندان

 اهمیت کاهش مصرف نمک در سالمندان

لازم است سالمندان مواد غذایی کم نمک مصرف کنند بهتر است نگهدار سالمند برای مزه دار کردن غذای سالمندان از سایر ادویه ها استفاده کنند. همچنین نمکدان را در دسترس سالمندان قرار ندهید زیرا استفاده از آن سبب افزایش وزن سالمندان و همچنین افزایش فشار خون می شود.

مصرف مرتب شیر در سالمندان

لازم است کلیه افراد مخصوصاً سالمندان روزانه سه فنجان شیر کم چرب، ماست، پنیر مصرف کنند تا نیاز بدن آنها به ماده معدنی کلسیم تامین شود. وجود مقادیر کافی این ماده معدنی در بدن، تندرستی استخوان ها و دندان ها را تضمین می کند.
نگهدار سالمند – روش های پیشگیری از بیماری ها در سالمندان
 

مصرف ویتامین ب ۱۲  در سالمندان

یکی از اختلالات و کمبودهای سالمندان کمبود شدید ویتامین ب ۱۲ می باشد ، زیرا سالمندان قادر نیستند اکثر ویتامین ها را جذب کنند و به دلیل کمبود این ویتامین دچار برخی بیماری ها می شوند. ویتامین ب ۱۲ اهمیت زیادی دارد، کمبود این ویتامین باعث بروز کم خونی، اختلال شناختی و نوروپاتی – نوعی اختلال عصبی – می شود. با مصرف ماهی، گوشت قرمز، شیر، تخم مرغ و … می توان نیاز بدن به این ویتامین را برطرف نمود.

سالمندان برای حفظ سلامت قلب خود چه بخورند ؟

کارشناسان تغذیه معتقدند، پیروی از رژیم غذایی سالم ارتباط مستقیمی با حفظ سلامت قلب سالمندان دارد. میوه، سبزیجات، غلات کامل، لبنیات کم چرب، مرغ و ماهی، روغن زیتون و کانولا و حبوبات باید در رژیم غذایی سالمندان به مقدار مناسب وجود داشته باشد.

اهمیت داشتن رژیم غذایی برای نگهداری از سالمندان

وعده های غذای برنامه ریزی شده
لازم است سالمندان برای حفظ سلامت خود حتماً رژیم غذایی مخصوص به خود داشته باشند و وعده های غذایی از پیش تعیین شده داشته یاشند.در صورتی که نگهدار سالمند برای وعده های غذایی سالمندان برنامه ریزی مناسب داشته باشد د اینصورت سالمند کمتر غذای ناسالم مصرف خواهد کرد.

لازمه وجود ویتامین D در سالمندان

پیشگیری از پوکی استخوان  با مصرف ویتامین d  در سالمندان

یکی از ویتامین های لازم برای بدن ویتامین ب ۱۲ می باشد که نقش اساسی در سلامت بدن سالمندان دارد  اما بدن سالمندان آن را به سختی جذب می کند.بدن این ویتامین را از نور خورشید، مکمل های خوراکی و مواد غذایی مثل روغن ماهی، ماهی سالمون و تن، پنیر و زرده تخم مرغ می تواند دریافت کند. کمبود ویتامین د برای سالمندان خطرناک می باشد  و  سبب دیابت، ضعف عضلانی ، بیماری های قلبی، پوکی استخوان و … می شود.

لازمه حضور فیبر در برنامه غذایی سالمندان

در دوران سالمندی کلسترول خون افزایش می یابد.  لازم است نگهدار سالمند برای کاهش کلسترول خون در سالمندان مواد غذایی سرشار از فیبر – لوبیا، جو، میوه، سبزیجات، عدس و بادام – را به رژیم غذایی آنان اضافه کند. فیبر همچنین نقش زیادی در کنترل میزان قند خون ایفا می کند و خطر ابتلا به دیابت را نیز کاهش می دهد.
در صورتی که قصد استخدام پرستار سالمند در منزل دارید اینجا کلیک کنید.
بیشتر بخوانید :

علائم کمبود ویتامین ها در سالمندان – پرستار سالمند

برچسب ها :
اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید