مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

  • info@mehrparvar.com
  • 021-44442410

افتادگی پلک در سالمندان – مراقبت از سالمندان در منزل

افتادگی پلک در سالمندان – مراقبت از سالمندان در منزل

در این مقاله به بررسی افتادگی پلک در سالمندان – مراقبت از سالمندان در منزل می پردازیم.
در اثر بالا رفتن سن در سالمندان مشکلات گوناگونی ایجاد می شود ، یکی ازاین موارد افتادگی پلک است که به شکل  پف کردن چشمان هم مشخص می شود ، در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم چرا و به چه دلیل این عارضه در سالمندان اتفاق می افتد؟
دوران سالمندی عوارضی را برای ارگان‌های مختلف بدن از جمله چشم ایجاد می کند که یکی از آن‌ها افتادگی پلک‌ به‌ویژه پلک بالا می باشد که عارضه‌ای قابل توجه و نیازمند درمان می باشد.در دورانی زندگی می کنیم که کهولت سن علتی برای بروز برخی مشکلات چشمی در جهان است و هر میزان که سن افراد بیشترمی شود با مشکلات جسمی و روحی بیشتری دست و پنجه نرم می کنند و یا مشکلات آنان گسترش می یابد .در سنین جوانی و میانسالی، پلک‌ها به طور طبیعی عملکرد خود را داشته و از شرایط کششی مناسبی برخوردارند؛ اما با افزایش سن بر میزان اضافه طبیعی پلک افزوده شده و شل‌تر و نرم‌تر می شود درنتیجه افتادگی پلک دیده می شود.
در دوران سالمندی این حالت در نقاطی مثل زیر بازوها، غب‌غب ، چانه یا گونه‌ها نیز مشاهده می شود اما در ناحیه چشم، این میزان افتادگی سالمندان را دچار مشکلات مختلفی می‌کنند تا جایی که سالمند مجبور است  پیشانی خود را بالا نگه دارد، ابروها را خم کند و پیوسته احساس می‌کند بار سنگینی روی پلک بالا قرار دارد.در اثر این افتادگی سالمند دچار احساس درد در چشم ها، سردرد و خستگی و خواب‌آلودگی می‌شود و عملکرد طبیعی روزانه سالمند دچار اختلال می‌ شود؛ در چنین شرایطی جراحی پلک توصیه می‌شود.
جراحی پلک فقط نقش زیبایی ندارد و نباید سالمندان تصور کنند کار نادرستی انجام می دهند این اقدام برای آسایش، بهبود شرایط زندگی و حذف مزاحمت بخش اضافی پلک‌ها در سالمندان می باشد. پس از انجام این جراحی سالمند احساس راحتی، آسایش و آرامش می کند و چین و چروک و خطوط پیشانی هم افزایش نمی یابد.

 

افتادگی پلک در سالمندان – مراقبت از سالمندان در منزل
                                             افتادگی پلک در سالمندان – مراقبت از سالمندان در منزل
اغلب سالمندان در ایران و جهان از دهه پنجم و ششم زندگی با درجات مختلف به عارضه افتادگی پلکها مبتلا می‌شوند که با روند افزایش این حالت، وضعیت فرد بیمارگونه خواهد شد و روند زندگی وی را دستخوش خستگی و رخوت می‌کند.در زیر هر پلک سه کیسه چربی وجود دارد که بر اثر مرور زمان می‌تواند شل شده و به شکل یک کیسه دیده شود که اصطلاحاً به آن پف زیر پلک گفته می شود. زمانی که این کیسه‌های چربی زیبایی سالمند را مختل کند می‌توان با جراحی از داخل پلک پائین کیسه‌های اضافی چربی را تخلیه کرد و شرایط مناسبی به چهره سالمند بخشید.
گاهی این افتادگی پلک به گونه‌ای است که پلک پائین را از محل طبیعی خود دور کرده و موجب افتادگی شدید، خستگی، قرمزی و اشک ریزش چشم شود که باید حتماً جراحی انجام گیرد.سالمندانی که با افتادگی یا پف زیر چشم و پلک بالا مراجعه می‌کنند باید قبل از هر اقدام جراحی، مورد بررسی اولیه آزمایشگاهی و پاراکلینیکی قرار گیرند. بررسی پرکاری و عملکرد تیروئید، عملکرد کلیه‌ها و عملکرد قلب از مهمترین اقدامات اولیه است.
متخصص چشم با بررسی آزمایشگاهی و رفع علل ایجاد پف چشم و در صورت نیاز تجویز دارو می‌تواند به بیمار کمک کند اما اگر این عارضه برطرف نشد و مانعی از نظر وجود بیماری زمینه‌ای مطرح نبود اکنون می‌توان اقدام به جراحی کرد. بخشی از شل‌شدگی پوست ناحیه اطراف چشم مربوط به عوامل وراثتی و ژنتیکی فرد در خانواده است و بخشی مربوط به آفتاب و اشعه زیانبار خورشید و عوامل محیطی است.
تغذیه، چاقی و لاغری نقشی در بروز این عارضه ندارد، لزوماً چاقی موجب بروز افتادگی پلک نمی‌شود و بسیاری از اوقات شاهدیم که افراد لاغر به درجاتی از افتادگی پلک مبتلا شده‌اند.
برچسب ها :
اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید