مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

  • info@mehrparvar.com
  • 021-44442410

تفاوت مراقبت از کودک و سالمند – پرستار کودک و پرستار سالمند

تفاوت مراقبت از کودک و سالمند – پرستار کودک و پرستار سالمند

در این مقاله به بررسی تفاوت مراقبت از کودک و سالمند – پرستار کودک و پرستار سالمند می پردازیم.
احساسات   چه در پرستاری کودکان و  چه در پرستاری سالمندان احساسات نقش مهم واساسی دارند ولی تفاوت های عمده ای نیز دارند . پرستاری کودک همراه با شوق و ذوق است و معمولا پرستار و مراقب کودک از پرستاری کودک لذت می برد اما در پرستاری سالمندان قضیه فرق می کند و پرستاران سالمند باید با غر زدن های سالمند ، درد و رنج های سالمند و بقیه نکات منفی سالمند کنار بیایند .  و این که سالمندان یک عمر از فرزندان خود مراقبت کرده اند و در سن سالمندی فرزندانشان باید از آن ها پرستاری کنند برای سالمندان خیلی سخت ونارحت کننده است .
مدیریت و اجرا    در پرستاری کودک از وقتی که کودک از بیمارستان خارج می شود شروع می شود و معمولا تا رفتن به دانشگاه ها ادامه پیدا می کند و همیشه فرزند شما در کنار شما زندگی می کند در صورتی که پرستاری سالمند شرایط متفاوتی دارد . سالمند در بیشتر اوقات دور از منزل شما ودر منزل خودش زندگی می کند و نسبت به شرایط جسمانی و روانی که دارد نیازمند یک پرستار دیگری به جز فرزندان می باشد. سالمندان بیشتر دوست دارند که در خانه ی خود زندگی کنند در صورتی که ممکن است خانه ی سالمند به هیچ وجه مناسب زندگی خودش نباشد و سالمند باید تغییر مکان دهد .
قدرت تفکر  : مشاجره با کودکان با مشاجره با سالمندان بسیارتفاوت دارد و این کار را برای پرستار سالمند بسیار دشوار می کند . با بالا رفتن سن در سالمندان آن ها معمولا یکدنده تر می شوند و حرف و صحبتهای پرستار شان را گوش نمی کنند در صورتی که پرستاران کودک این دردسر و مشکلات را ندارند . بهترین راه برای پرستاران سالمند در این شرایط کمک گرفتن از افراد خبره در این زمینه می باشدتابتوان ازقدرت وتفکر بهتری از سالمندان مراقبت کرد.
گذشت زمان  : در پرستاری از کودکان معمولا پرستارکودک میتواند روندرشد کودک را پیش بینی کند در صورتی که این کار برای پرستاران سالمند بسیار دشوارتر است به این دلیل که شرایط جسمانی سالمندان در حال تغییر است . با گذشت زمان پرستار کودک شاهد پیشرفت کودک می باشند که این امیدوار کننده است ولی پرستاران سالمند همیشه در حال مشاهده نزول و بدتر شدن سالمند هستند .
امور مالی : هزینه ی نگهداری و پرستاری سالمند بالاتر از هزینه ی نگهداری و پرستاری کودکان است و این امر مخصوصا در خانواده هایی که هم فرزند کوچک دارند و هم از والدین سالمند خود مراقبت می کنند مشهود تر است . خیلی از فرزندان از خیلی قبل تر از پیر شدن والدین خود هزینه های درمانی سالمندان در آینده را پس انداز می کنند .
برادران و خواهران  :  در پرستاری کودک داشتن برادران و خواهران تفاوت چندانی ندارد ولی در پرستاری سالمند داشتن برادران و خواهرانی در کنار خود پرستاری از سالمند را بسیار آسان تر برای شما می کند .
قدرت و اختیار : در تمام طول عمر والدین به ما دستور می دانند تا چه کاری انجام دهیم و معمولا ما هم از آن ها اطاعت می کردیم ولی در پرستاری سالمند این فرزندان هستند که به پدر و مادر خود دستور می دهند و این امر برای سالمندان کمی سخت و دشوار است و امکان دارد باعث دلخوری سالمندان از فرزندان و پرستاران سالمند شود ولی با محبت کردن و مهربانی می توان تا حدودی این مشکل را در سالمندان حل کرد که احساس اضافه بودن و یا سرباربودن  رانداشته باشند  .
پیچیدگی ها  :  در هنگام پرستاری از سالمند بسیاری از مشکلات امکان دارد اتفاق بیفتد . دارو ها ، درمان سالمند ، فراموشی و بسیاری از بیمار ی ها که کار پرستاری سالمند را سخت و دشوار می کند در صورتی که پرستاری کودکان این پیچیدگی ها را معمولا ندارد .
کمیت  :  در حالی که تعداد کودکانی که به دنیا می آیند دست خود آدم می باشد و انسان بسته به شرایط مالی و … که دارد این امر را کنترل می کند سالمندان در پیری شرایط متغیری دارند و انسان برنامه ریزی قبلی بر روی این موضوع نمی تواند داشته باشد.
مشکلات کاری  :  بسیاری از فرزندان دارای شغل های ثابتی می باشند و باید در سر کار حاضر باشند . برنامه ریزی برای پرستاری و نگهداری از کودک خود و پرستاری از والدین سالمند کار را برای فرزندان دشوارتر می کنند . معمولا برای آسان تر شدن کار فرزندان باید پرستار برای سالمند یا پرستار برای کودک خود بگیرند تا هم به شغل خود و هم به پرستاری از کودک و سالمند خود برسند .

 

برچسب ها :
اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید