مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

 • info@mehrparvar.com
 • 021-44442410

افسردگی در سالمندان – پرستاری از سالمند افسرده

افسردگی در سالمندان – پرستاری از سالمند افسرده

در این مقاله به بررسی افسردگی در سالمندان – پرستاری از سالمند افسرده می پردازیم.
نشانه‌های افسردگی در سالمندان:
 • خلق افسرده در اکثر مواقع روز
 • کاهش قابل ملاحظه علاقه یا احساس لذت نسبت به تمام یا تقریبا تمام فعالیت‌ها در قسمت عمده روز
 • کاهش قابل ملاحظه وزن بدون پرهیز یا ر‍ژیم غذایی، کاهش ویا افزایش اشتها تقریباً هرروز
 •  اختلال خواب بی‌خوابی یا پر خوابی تقریباً هرروز
 • تحریک یا کندی روانی –حرکتی تقریباً هر روز
 • خستگی یا فقدان انرژی تقریباً هرروز
 • احساس بی ارزشی یا گناه
افکار تکرار شونده مرگ افسردگی نه تنها موجب می‌شود‌ سالمندان آن‌طور که باید از زندگی لذت نبرند؛ بلکه می‌توَاند عاملی برای به خطر انداختن سلامت آنان نیز باشد. افسردگی در سالمندان، غالباً تشخیص داده نمی‌شود و آثار مهمی روی کیفیت زندگی، پیامدهای بیماری بالینی، وضعیت عملکردی، استفاده از خدمات پزشکی و مرگ و میر و ناتوانی آنان دارد.
 بیشتر سالمندان مبتلا به افسردگی با شکایات جسمی به مراکز مراقبتی اولیه مراجعه می‌کنند. هم‌چنین افسردگی در سالمندان به افزایش مصرف دارو، افزایش هزینه بیمار جهت داروهای تجویزی و فاقد نسخه، خطر بالاتر مصرف الکل، افزایش مدت بستری و هزینه‌های مراقبتی منجر می‌شود.
دلایل بسیاری برای نادیده‌گرفتن این افراد وجود دارد. برخی تصور می‌کنند افسردگی جزیی از روند پیری و پیامد از کارافتادگی ‌است‌. سالمندان اغلب در انزوا به سر می‌برند و کسی متوجه اندوه و دلتنگی آنها نمی‌شود.
بسیاری از پزشکان به بررسی بیماری های جسمی در سالخوردگان می پردازند اما بیماری های روحی و افسردگی را در آنها نادیده می گیرند. البته بسیاری از سالمندان نیز احساسات خود را نادیده می گیرند.
 
فاکتورهای خطر جهت ابتلای سالمندان به افسردگی شامل:
 زن بودن، انزوای اجتماعی، وضعیت زندگی زناشویی به شکل سالمند بیوه، مطلقه‌بودن یا متارکه‌کردن، وضعیت اقتصادی اجتماعی پایین، بیماری‌های ناتوان‌کننده همراه، درد کنترل نشده در سالمند،بی‌خوابی در سالمندان ، اختلال‌های عملکردی و شناختی در سالمندان  است.
نشانه‌های افسردگی در سالمندان :
احساس دلتنگی،احساس خستگی، کاهش وزن و اشتها، اختلال خواب در سالمندان، احساس بی‌ارزشی و سربار بودن، تصور مداوم مرگ ، کاهش یا عدم‌علاقه به سرگرمی‌ها و تفریحات پیشین، گوشه‌گیری و کناره‌گیری از اجتماع و افسردگی بدون اندوه و دلتنگی.
پرستاری از سالمند درمنزل - مراقبت از سالمند در منزل
علائم افسردگی در سالمندان – مراقبت از سالمند
روش‌های حمایت از سالمندان افسرده
افسردگی باعث تداخل در توانایی افراد برای کمک به روند درمان و به‌ دست‌آوردن انرژی ازدست‌رفته می‌شود. سالمندان افسرده به مرور زمان مشکلات بیشتری را تجربه خواهند کرد و اگر حاضر به قبول بیماری خود نباشند یا به سبب خجالت و غرور از کمک طلبیدن پرهیز کنندشرایط پیچیده‌تر خواهد شد و در نتیجه از‌ میان ‌برداشتن چنین موانعی، ما را در بهبود هرچه ‌بیشتر این سالمندان یاری میکند.
اگر از سالمندی مراقبت می‌کنید که دچار افسردگی است، می‌توانید حمایت عاطفی خود را به او اظهار کنید و به سخنانش با صبر و حوصله گوش فرا دهید. او را به خاطر احساساتش سرزنش نکنید و به واقعیت‌هایی اشاره کنید که در او ایجاد امید می‌کند.
راهکارهایی برای کمک به سالمند افسرده :
 • قدم زدن: هنگامی‌که ذهن و بدن فرد فعال شود، افسردگی کاهش می‌یابد‌.به سالمند فعالیت هایی را پیشنهاد دهید که از انجام آن لذت می برند : قدم‌‌زدن، فعالیت‌های هنری، دیدن فیلم یا رفتن به موزه و هر‌آنچه باعث فعال نگه داشتن ذهن و جسم او شود، موثر خواهد بود.
 • برنامه منظم روزانه: بیرون رفتن گروهی سالمندان ‌، ملاقات با دوستان و آشنایان و رفتن به اجتماعات و گروه‌های همسالان می‌تواند سالمندان را در مقابله با تنهایی و انزوا یاری دهد‌. اگر او در مقابل برنامه‌های شما مقاومت کرد، با ملایمت برخورد کرده و او را به بودن با جمع ترغیب کنید.از پرستار سالمند بخواهید برنامه تفریحی خارج از منزل را برای سالمند در نظر بگیرد
 • تغذیه سالم: یک رژیم غذایی ناسالم باعث تشدید افسردگی در سالمندان می‌شود‌. بنابراین سعی کنید رژیم غذایی سالمندان مملو از سبزی‌، میوه‌، حبوبات و پروتئین کافی باشد‌.
 • تکمیل دوره درمان: به ‌دنبال ناقص گذاشتن دوره درمان افسردگی به سرعت بازمی‌گردد. وعده‌های دارویی تجویز‌شده را به سالمند یادآوری کنید‌.
انجام نکات زیر توسط سالمند یا پرستار سالمند به درمان افسرگی کمک می کند.
        – از خانه بیرون بروید: پارک بروید یا آرایشگاه و دستی به سر و گوش خودتان بکشید و ناهار را با دوستان‌تان میل کنید.
 • با دیگران در ارتباط باشید: زمان‌هایی را که تنها هستید، کاهش دهید. اگر قادر به حرکت نیستید، از کسانی که دوستشان دارید دعوت کنید تا به دیدن‌تان بیایند یا با تلفن با آنها در تماس باشید. یا پرستار در منزل داشته باشید.
 • داوطلب کمک به دیگران باشید: کمک به دیگران یکی از بهترین راه‌های به‌دست‌آوردن ارزش و احترام است‌.
 • مشغول یادگیری مهارتی جدید شوید‌: به ‌دنبال فعالیت‌هایی بروید که همیشه آرزوی انجام آن را داشته‌اید. این، خلاقیت شما را بیش از پیش شکوفا خواهد ساخت.
 • بیش از پیش بخندید‌: خنده بر هر درد بی‌درمان دواست‌. خواندن و گوش‌کردن به مطالب طنزآمیز می‌تواند روحیه شما را تقویت کند.
 • بیشتر ورزش کنید‌: اگر بیمار و ناتوان هستید راه‌های بسیاری وجود دارد تا قدرت بدنی خود را بالا ببرید، حتی روی صندلی و ویلچر.

 

 

خواندن مقاله مرتبط دیگری در همین زمینه را به شما پیشنهاد می کنیم :

افسردگی در سالمندی و چگونگی مراقبت از سالمند افسرده

برچسب ها :
اشتراک گذاری :