مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

  • info@mehrparvar.com
  • 021-44442410

عوارض شکستن قولنج در دوران سالمندان – پرستار مناسب برای سالمند

عوارض شکستن قولنج در دوران سالمندان – پرستار مناسب برای سالمند

 

در این مقاله به بررسی عوارض شکستن قولنج در دوران سالمندی بهیار– پرستار مناسب برای سالمند می پردازیم.
بعضی از افراد به مفاصل خود فشار می آورند و صدایی شبیه به شکستن  از مفصلشان خارج می کنند که در اصطلاح  به این عمل شکستن قولنج گفته می شود. این مورد بیشتر در زمان هایی که فرد احساس خستگی می کند اتفاق می افتد .
چرا افراد تکرار حس شکستگی قولنج را دوست دارند؟
محققان عقیده دارند که شکستن  قولنج هیچ زمینۀ پزشکی یا ورزشی ندارد، بلکه به یکی از دلایل زیر اتفاق می‌افتد:

 

  • سالمندان و یا افراد ممکن است به دلیل استرس اقدام به این کار بکنند.
  • یکی از دلائلی که سالمندان این کار را انجام می دهند عادت است ؛ به این معنی که شاید زمینه شروع آن چیز دیگری بوده باشد اما در اثر تکرار و حتی زمانی که زمینۀ آن از بین برود، فرد از سر عادت قولنج شکستن را ادامه دهد.
  • ممکن است سالمند این کار را  به دلیل احساس لذت انجام دهد. قولنج شکستن باعث ایجاد احساسی متفاوت در مفاصل می‌شود که برخی از سالمندان آن را دوست دارند. همین احساس لذت‌بخش می‌تواند آن‌ها را به تکرار این کار تحریک کند.
چگونگی شکستگی قولنج در سالمندان
به گفته متخصصان علت قولنج کردن مفاصل این است که وقتی فشار منفی ایجاد می‌شود، در داخل مفصل فضای اضافه‌ای به وجود می‌آید و برای این‌که این فضا پر شود، مایع درون کپسول مفصلی به گاز تبدیل می‌شود که معمولاً این گاز، دی‌اکسیدکربن CO2 است. تبدیل این مایع به گاز باعث ایجاد صدایی می‌شود که آن را اصطلاحاً «ها‌پینگ» یا شکستن قولنج می‌گویند.
عوارض شکستن قولنج در دوران سالمندان – پرستار مناسب برای سالمند
                عوارض شکستن قولنج در دوران سالمندان – پرستار مناسب برای سالمند
شکستگی قولنج چقدر برای سالمندان خطرناک می باشد؟
متخصصانی هستند که اعتقاد دارند شکستن قولنج تنها برای افرادی خطرناک است که دچار مشکلات مفصلی و دردهای مزمن استخوانی ـ عضلانی هستند و انجام این کار تقریباً هیچ ضرری برای افراد سالم ندارد. همچنین باید دانست که تاکنون هیچ پژوهش علمی موثقی درخصوص ارتباط شکستن قولنج و ابتلا به آرتروز انجام نشده است.
اما بسیاری دیگر از پزشکان بی‌خطر بودن شکستن قولنج را در طولانی‌مدت رد می‌کنند و بر این باورند که شکستن قولنج برای بعضی‌ افراد با آسیب‌هایی همراه است چون فرد برای رسیدن به صدای خوشایند ناشی از آن گاهی فشار زیادی به مفاصل وارد می‌کند و به آن‌ها صدمه می‌زند.
نکته مهم در این میان این است که اگر سالمند شما جزء افرادی است که عادت به شکستن قولنج دارد و در نتیجه انجام این کار دچار درد می شود، بهتر است که این عادت را هرچه سریع‌تر ترک کند چراکه این کار می‌تواند به ستون فقرات سالمند آسیب بزند و باعث بروز دردهای مفصلی در ناحیه کمر و گردن شود. سردرد و تاری دید نیز از عوارض دیگر شکستن قولنج همراه با احساس درد است.
برچسب ها :
اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید