مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

  • info@mehrparvar.com
  • 021-44442410

مراقبت از زنان میانسال – پرستاری در منزل

مراقبت از زنان میانسال – پرستاری در منزل

در این مقاله به بررسی مراقبت از زنان میانسال – پرستاری در منزل می پردازیم.
افراد در میانسالی یکی از دوره های مهم زندگی خود را  سپری می کنند و در این دوره از زندگی افراد امید به زندگی بیشتر است.یکی از نیازهای اساسی خانم های میانسال اهمیت دادن به سلامتی فیزیکی و روانی می باشد.
سعی داریم در این بخش از مقاله مرکز پرستاری مهرپرور روش هایی را بررسی کنیم که به کمک آن سلامت خانم های میانسال تأمین می شود.دوران میانسالی که ارتباط دهنده دوران جوانی و دوران سالمندی می باشد می‌تواند اوج زندگی هر فرد باشد به شرط اینکه  سلامت روان در این دوره بهبود یابد.
خانم های میانسال به دلیل  تغییرات فراوان بیولوژیک، فیزیکی، روانی، اجتماعی و مشکلات و پیامد‌های این تغییرات آسیب‌پذیرتر هستند و عوارض ناشی از افزایش سن بیشتری را در این مرحله از زندگی تجربه می‌کنند.
عوارض دوران میانسالی در خانم ها شامل بیماری‌های مزمن جسمی و روانی ناتوان‌کننده می باشد که کیفیت زندگی زنان میانسال را به‌شدت تحت تاثیر قرار می دهد.دو روران میانسالی خانم ها  اختلالات خلقی، عاطفی و استرس‌های بین فردی را تجربه می کنند که سلامت روان زنان میانسال را به شکل جدی تهدید می‌کند.
خانم های میانسال که با مشکل ناباروری مواجه می شوند به دلیل نگرش اجتماع یا گاهاً همسر خود عزت نفس آنها به خطر می افتد .برخی از خانم های میانسال که در دوان جوانی اشتغال به کار داشتند با شروع این دوران و بازنشستگی و در پی آن گاهاً مشکلات مالی دچار افسردگی می شوند.
هر نوع تغییری در این دوران می تواند برای خانم های میانسال آسیب زننده باشد همچون :تغییرات در خانه و خانواده، متعدد شدن مسوولیت‌های خانم های میانسال، مسئله ازدواج و  ترک منزل توسط فرزندان و تغییرات ظاهری مثل چین‌وچروک، خشکی پوست صورت، سفید شدن موها، ضعف بینایی، افزایش وزن، کاهش و فقدان قدرت و توانایی جسمانی.
موارد گفته شده دربالا سبب سردرگمی هویت، کاهش اعتمادبه‌نفس، کاهش احساس ارزشمندی و افسردگی  در خانم های میانسال می شود.نتایج برخی مطالعات نشان داده است که مسائل و مشکلات متعدد این دوره موجب بحرانی شدن این مرحله از زندگی و به خطر افتادن سلامت روان زنان و افزایش تعداد مبتلایان به اختلالات روانی می‌شود. و همچنین نتایج تحقیقات نشان می‌دهد میانسالان بیشتر از سایر گروه‌های سنی مبتلا به این اختلالات هستند.
با توجه به تاثیر جدی سلامت روان بر سلامت جسمانی، اجتماعی و معنوی، بدون سلامت روان دستیابی به بخش‌های دیگر سلامت امکان‌ناپذیر است. زنان باید دوران میانسالی را یک دوره‌ گذرا در نظر بگیرند. آنها باید امید به زندگی داشته و طوری زندگی کنند که گویی تا ۵۰ سال دیگر نیز زندگی خواهند کرد. برنامه غذایی سالم و متنوع، برنامه ورزش و تفریح، معاشرت با دوستان و مسافرت از شیوه‌های مراقبت از سلامت جسم و روح در زنان میانسال است.

 

 

مراقبت از زنان میانسال – پرستاری در منزل
مراقبت از زنان میانسال – پرستاری در منزل

 

مراقبت‌های سلامتی در زنان میانسال چگونه باید باشد
با آغاز دوره میانسالی بدن خانم‌ها دچار تغییرات محسوسی می‌شود. بنابراین مراقبت از سلامت در زنان میانسال از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است اما بسیاری از خانم‌های بالای ۴۰ سال از این مراقبت‌ها اطلاع چندانی ندارند. ما در این مقاله شما را با مراقبت‌های سلامتی در این دوران آشنا می‌کنیم.
همه چیز درباره سلامت زنان میانسال
با شروع سن میانسالی در خانم‌ها تغییرات بسیاری در احساس، تفکر و بدن آنها اتفاق می‌افتد که به هیچ عنوان به معنی پیر شدن نیست بلکه به معنای یک تغییر جدی و شروع یک فصل دیگر از زندگی است. در این دوره خانم‌ها باید به احساسات و خواسته‌هایشان توجه بیشتری داشته باشند و برای سلامت جسمشان برنامه‌ریزی دقیق انجام دهند. برنامه غذایی سالم و متنوع، برنامه ورزش و تفریح، معاشرت با دوستان و مسافرت را حتما در برنامه‌تان قرار دهید. این مطلب را دنبال کنید تا با تمام نکات مهم در این دوره آشنا شوید.
ترس خانم ها از دوران میانسالی
خیلی از زنان تصور می‌کنند که با یائسگی دیگر دوران جوانی و سرزندگی به پایان رسیده است در حالی که یائسگی هم مانند همه دوران‌های دیگر زندگی بخش تازه‌ای از زندگی است و زنان با رسیدن به این سن، پا به دوره‌ای تازه می‌گذارند که باید خود را برای تغییرات طبیعی بدن آماده کنند. زمانی که چرخه قاعدگی ماهیانه در یک زن و عملکرد تخمدان‌ها پایان می‌پذیرد یائسگی اتفاق می‌افتد. این به معنی آن است که زن دیگر قادر به بارداری نیست. متوسط سنی یائسگی ۵۲ سال است اما ممکن است در هر زمانی از سن ۴۰ تا ۵۸ سالگی اتفاق بیفتد. یائسگی در طی چند سال ایجاد می‌شود. در صورتی که خانمی به مدت یک سال پریود نشود یائسه شده است.
اگر به سن یائسگی رسیده‌اید باید بدانید که علائم و نشانه‌های یائسگی در هر خانمی با خانم دیگر متفاوت است. بعضی از زنان علائم کم دارند یا هیچ علامتی ندارند. عده‌ای دیگر دچار خونریزی‌های نامنظم می‌شوند. گرگرفتگی و خشکی واژن از نشانه‌های دیگر یائسگی است. پزشک شما ممکن است در ابتدا برایتان هورمون تجویز کند.
این هورمون‌ها شامل استروژن یا ترکیبی از استروژن با سایر هورمون‌ها از جمله پروژسترون است. هورمون درمانی به کاهش علائم یائسگی کمک می‌کند. این هورمون درمانی البته برای همه استفاده نمی‌شود. یائسگی دورانی جدید است باید با آن کنار بیایید. شما با رسیدن به سن یائسگی باید سیگارتان را ترک کنید. مراقب فشارخون خود بوده و ورزش کنید و سعی کنید رژیم غذایی سالم داشته باشید. رعایت این موارد از ابتلا به بیماری‌های قلبی که سبب مرگ در زنان می‌شود، می‌کاهد.
دریافت کلسیم کافی و ویتامین D هر روز به پیشگیری از پوکی استخوان که یکی از دلایل عمده شکستگی استخوان است کمک می‌کند. ورزش منظم به افزایش قدرت و کنترل وزن کمک می‌کند. ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی و در جا زدن برای زنان در سنین یائسگی بسیار مفید است.

 

لازمه ورزش در خانم ها بعد از ۴۰ سالگی
از دهه چهارم زندگی به بعد سعی کنید الگوی فعالیت‌های بدنی و ورزشی خود را تغییر دهید. فعالیت‌های بدنی خود را با یک شدت بالاتر انجام دهید و سعی کنید در این دوران ورزش‌ها و فعالیت‌های بدنی را انجام دهید که نیاز به انعطاف‌پذیری و قدرت عضلات بیشتری داشته باشند. چون که پس از سن ۴۰ سالگی میزان انعطاف‌پذیری و قدرت عضلات مرکزی در بدن کاهش می‌یابد.
  انجام یوگا به دلیل اینکه می‌تواند انعطاف‌پذیری و قدرت عضلات مرکزی را در مدت کوتاهی بازگرداند، به‌عنوان بهترین ورزش در دوران میانسالی برای خان ها شناخته شده است. بهتر است خانم های میانسال تلاش کنند در برنامه روزانه خود ورزش پیلاتس را جای دهند. با انجام این ورزش در خانم ها بهبودی در انعطاف‌پذیری قدرت عضلات بدنشان به وجود می آید.

 

مضرات دیر شام خوردن در خانم ها در دوران میانسالی
به همان میزان که غذا نخوردن آسیب زننده است مصرف دیروقت شام هم به خانم های میانسال آسیب می زند. خانم هایی که مصرف شام را به ساعات پایانی شب موکول می کنند و در این وعده از غذاهای سنگین استفاده می کنند دچار مشکلات زیر می شوند:

 

– بر هم خوردن سیستم سوخت و ساز زنان میانسال
از بین رفتن نظم خواب 
ایجاد مشکلات چاقی
برچسب ها :
اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید