مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

  • info@mehrparvar.com
  • 021-44442410

تنظیم خواب نوزاد – پرستاری از نوزاد

تنظیم خواب نوزاد – پرستاری از نوزاد

در این مقاله به بررسی تنظیم خواب نوزاد – پرستاری از نوزاد می پردازیم .
به کار بردن روش های زیر توسط مادر یا پرستار نوزاد به تنظیم خواب نوزاد کمک می کند:
برای تنظیم خواب نوزاد، شیردهی او را هر ۲ ساعت در طول روز برنامه ریزی کنید
بسیاری از نوزدان ممکن است قادر نباشند که الگوی خواب و بیداری خود را تنظیم کنند، به خصوص اینکه نمی توانند خودشان را بخوابانند.
۱-  نوزاد شیر خوار را قبل از خواب یعنی در زمانیکه خواب آلود است در جای خواب خودش قرار دهید. این مرحله بسیار مهم است. بدون رعایت این مسئله در بقیه مراحل دچار اشکال می شوید.
  آخرین خاطره شیر خوار قبل از به خواب رفتن باید بسترش باشد نه زمان شیر خوردن. او باید بیاموزد بدون شما به خواب رود. نباید انتظار داشته باشید که شیر خوار بلافاصله پس از قرار گرفتن در بستر به خواب رود.معمولا بعد از ۲۰ دقیقه بی قراری ( جنب و جوش کردن ) نوزاد به خواب خواهد رفت.
اگر او گریه می کند او را در آغوش بگیرید و تکان دهید ولی بعد از آرام شدن او را در بستر قرار دهید (قبل از اینکه در آغوش شما بخوابد). با این کار شما به او آموزش خواهید داد که چگونه بعد از بیداری به تنهایی به خواب رود. وقتی شیر خوار به کمک شما نیازی ندارد به فکر کمک کردن به او نباشید.
  1. برای تمام گریه ها و داد و بیداد های تا ۳ ماهگی او را به خود نزدیک نمایید. تمام شیر خواران در ساعتی از شبانه روز گریه می کنند. اگر گریه او بیش از اندازه باشد باید به فکر کولیک ( قولنج روده ای ) باشید.
همیشه به گریه های نوزاد پاسخ دهید. حرکت های آرام در آغوش، اغلب آنها را آرام می نماید.شیر خواران در ۳ تا ۴ ماه اول لوس نخواهند شد. اما حتی شیر خوار کولیکی در ساعتی از شبانه روز آرام خواهد ماند. در چنین حالاتی او را دربستر قرار داده تا به تنهایی توانایی آرام خوابیدن را بدست بیاورد.

  1. بهتر است نوزاد روزانه ۳ ساعت در حالت آرامش در آغوش مادر یا پرستار نوزاد راه برده شود ، این کار از لوس شدن او جلوگیری می کند.
    ۴٫ نگذارید شیر خوارتان بیشتر از ۳ ساعت در طول روز بخوابد تلاش کنید او را بیدار و سپس سرگرم نمایید. این عمل باعث می شود که خواب طولانی او به طرف شب جابجا شود.
  1. در نوزادان شیردهی او را هر ۲ ساعت در طول روز تنظیم نمایید. شیردهی با فاصله کوتاهتر ( مثلا هر ساعت ) باعث می شود که در طی شب مکرر برای خوردن شیر از خواب بیدار گردد ،گریه تنها راه ارتباط نوزاد می باشد. که می تواندبه جزء گرسنگیبدلیل کسلی، تنهایی و یا گرمای بیش از حد باشد.
در این حالات او را در آغوش بگیرید و یا در بستر قرار دهید. نگذارید پستانک غذای او باشد. شیر خوار خودرا ۴ تا ۵ بار بدون آنکه زمان شیردهی باشد در آغوش بگیرید. نگذارید عادت نماید.هر بار در آغوش گرفتن مفهوم شیردهی برای او داشته باشد به این حالت اصطلاحا هرزه خوری گفته می شود.
۶٫ شیردهی شب هنگام خود را کوتاه نمایید. به او آموزش دهید که شب فقط هنگام خوابیدن می باشد. اگر در نیمه های شب بیدار شد به جز شیردادن چراغ اتاق را روشن ننمایید و با او صحبت یا بازی ننمایید. این رویکرد ها باعث طولانی شدن خواب شب او خواهد شد.
  1. شیر خوار خود را در طی شب برای عوض نمودن کهنه بیدار ننمایید. مگر اینکه مدفوع کرده باشد. و یا به دلیل قرمزی ناحیه کشاله ران تحت درمان باشد.
اگر می خواهید کهنه را عوض نمایید به سرعت با سکوت و فقط با نور کم ( مثلا با چراغ خواب ) انجام دهید. و در زمان تعویض کهنه با او سرگرم نشوید.
  1. نگذارید شیر خوار در بستر شما بخوابد. اگر شیر خواری به بستر شما عادت نماید برای جا بجایی او به بستر خود در آینده با مشکل مواجه خواهید شد. در ۲ تا ۳ ماه اول می توانید شیر خوار را در تخت (گهواره ای) در مجاورت خود بخوابانید.
آخرین شیر وی را در زمان خواب خود بدهید. سعی کنید شیر خوار برای این شیردهی حداقل ۲ ساعت بیدار نگه دارید. رفتن همزمان به بستر با شیر خوار باعث ایجاد عادت مناسب خوابیدن خواهد شد.
نکات مهم در حفظ ایمنی خواب نوزاد:
– همیشه نوزاد را به پشت بخوابانید.
پرستار روزانه نوزاد - پرستار شبانه روزی نوزاد
خوابیدن نوزاد با پستانک – مراقبت از نوزاد
–  نوزاد را به پهلو نخوابانید.
–  نوزاد بهتر است با پستانک چرت بزند یا بخوابد. دادن پستانک به نوزاد (در صورتیکه شما آگاهانه تشخیص می دهید که به نفع اوست نه به نفع خودتان!) اشکالی ندارد ولی پستانک نباید جایگزین شیر دادن و نوازش کردن نوزاد شود.

 

– هنگام خواب نوزاد وسایل نرم مانند ضربه گیر، متکا، کوسن و پتوهای اضافی را از داخل تخت کودک خارج کنید.
–  در هنگام خواب نوزاد زیر او باید سفت، صاف و بدون حرکت باشد.
– همواره کودک خود را در هنگام چرت های روزانه یا خواب شب، به پشت بخوابانید. اما اگر کودک شما آنقدر بزرگ شده که خودش بچرخد به روی شکم، نگرانی لازم نیست. چون کودک دیگر می تواند موقعیت خود را تنظیم کند.
– کودک باید در تخت خواب مخصوص کودک یا در سبد کودک بخوابد. امن ترین جا برای خواب نوزاد در داخل تخت محافظ دار خودش است. و بهتر است تخت را در اتاق خواب خودتان قرار دهید تا در صورت گریه نوزاد، سریع به کنارش بروید.
در ادامه می توانید با مطالعه مقاله زیر از میزان خواب کافی برای کودک و نوزاد مطلع شوید.

میزان خواب کافی در کودک – پرستار کودک

برچسب ها :
اشتراک گذاری :