مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

  • info@mehrparvar.com
  • 021-44442410

خواب نوزاد – پرستاری از نوزاد

خواب نوزاد – پرستاری از نوزاد

در این مقاله سعی داریم به موضوع خواب نوزاد – پرستاری از نوزاد بپردازیم .
 خواب نوزادان چگونه باید باشد؟
نه تنها خواب نوزاد به بدن او کمک می کند تا انرژی هایش را نگهداری و ذخیره کند، بلکه خوابیدن به رشد مغزی کودک نیز کمک می کند. نوزادان به طور متوسط بیشتر طول شبانه روز را در خواب سپری می کنند و هر چند ساعت یکبار برای شیرخوردن بیدار می شوند.
معمولاً برای والدین بسیار مشکل است که بدانند نوزادان چه میزان می خوابند .
میانگین زمان خواب نوزاد:
نوزادان در حدود ۸ تا ۹ ساعت در روز و حدود ۸ ساعت در شب می خوابند. البته اکثر نوزادان در ابتدا نمی توانند در طول شب بطور پیوسته در حدود ۶ تا ۸ ساعت بخوابند.
معمولاً  نوزادان تا سن ۳ ماهگی چندین بار در طول شب بیدار می شوند. در اغلب نوزادان آنها هر ۳ تا ۴ ساعت برای شیر خوردن بیدار می شوند.
اگر نوزاد شما خود برای شیر خوردن در طول شب بیدار نمی شود، لازم نیست که برای شیر خوردن نوزاد را بیدار کنید مگر آنکه پزشک او این توصیه را به شما کرده باشد. البته تا هفته پنجم و ششم به نوزاد  اجازه ندهید بیش از ۵ ساعت بدون اینکه شیر مصرف کند بخوابد.
ا
پرستاری از نوزاد درمنزل
خواب نوزاد – مراقبت از نوزاد
نواع خواب نوزاد :
خواب نوزاد در مرحله REM یا حرکت سریع چشم ها :
این مرحله از خواب نوزاد، خواب سبک نامیده می شود که در این مرحله نوزاد خواب هم می بیند و چشم های او با سرعت به جلو و عقب حرکت می کنند.
 با اینکه نوزادان حدود ۱۶ ساعت در شبانه روز می خوابند، حدوداً نیمی از این زمان خواب rem می باشند. کودکان بزرگتر و بزرگسالان بسیار کمتر از این زمان می خوابند و تنها چند ساعت را در خواب rem سپری می کنند.
خواب نوزاد در مرحله غیر REM:
مرحله اول خواب نوزاد:چرت زدن- چشم ها بر روی هم می افتند، ممکن است باز و بسته شوند.
دومین مرحله خواب نوزاد:خواب سبک- نوزاد دست و پایش را حرکت می دهد و ممکن است با صدا از جا پریده و تکان بخورد.
مرحله سوم خواب نوزاد:خواب سنگین- در این مرحله نوزاد آرام و بدون حرکت است.
چهارمین مرحله از خواب نوزاد:خواب بسیار سنگین- در این مرحله نوزاد کاملاً آرام و بدون حرکت است و حتی با سر وصدا نیز تکان نمی خورد.
نوزاد در هر بار خوابیدن ابتدا وارد مرحله اول و سپس مرحله ۲ و ۳ و ۴ می شود پس آن به مرحله ۳ بازگشته و بعد مجدداً وارد مرحله ۲ شده و پس از آن وارد خواب rem می گردد.
این سیکل ممکن است چندین بار در طول خواب او رخ دهد. بعضی از نوزادان هنگامی که از مرحله خواب بسیار عمیق وارد خواب سبک می شوند ممکن است به طور کامل بیدار شده و در چند ماه اول برایشان مشکل باشد که دوباره به خواب برگردند.
نوزادان معمولاً بلافاصله پس از بیدار شدن، بسیار هوشیار هستند و به اطراف نگاه کرده و متوجه پیرامون خود می باشند. در صورت شنیدن صدا به آن پاسخ نیز می دهند.
اما بلافاصله پس از این زمان آرام ولی هوشیار، زمان گریه نوزاد فرا می رسد که او دست و پای خود را به شدت تکان داده و شروع به گریه می کند. بنابراین اگر بلافاصله پس از بیدار شدن نوزاد به او شیر بدهید می توانید از گریه نوزادتان جلوگیری کنید.
کودکان و نوزادان نیز مانند بزرگسالان مراحل مختلف خواب دارند و در هر مرحله عمق خواب آنها نیز تغییر می کند. بسته به مرحله خواب، نوزادان می توانند در خواب دست و پا زده و در حرکت باشند و یا آرام و بدون حرکت در جای خود دراز بکشند.
 الگوی خواب نوزاد از هنگامی که در شکم مادر است شروع به شکل گیری می کند. در حدود ۸ ماهگی جنین، او شروع به خواب با حرکت یا خواب آرام می کند.
ساعت خواب نوزاد
علایم آمادگی برای خوابیدن نوزاد :
*مالیدن چشم ها
*خمیازه کشیدن
*به یک نقطه خیره شدن
*بی قراری و گریه نوزاد
بهتر است هنگامی که هر کدام از این علایم را در نوزادتان مشاهده می کنید، به او مقداری شیر داده،نوزادتان را در آغوش بگیرید تا آرام گیرد. ولی پیش از آنکه خوابش ببرد او را در تخت خودش گذاشته تا یاد بگیرد به تنهایی به خواب برود.
اینکه یک برنامه منظمی را برای پیش از خواب نوزاد درست کنید فکر بسیار خوبی است. به عنوان مثال می توانید برای او یک موسیقی ملایم پیش از خواب پخش کنید ولی به یاد داشته باشید که اجازه ندهید او در آغوش شما به خواب برود زیرا که این می تواند برای او براحتی به یک عادت تبدیل شود.
اگر پیش از تاریک شدن هوا نوزادتان را برای خواب در تختش می گذارید، اطمینان حاصل نمایید که پرده های اتاق، اتاق او را کاملاً تاریک کرده اند. بدین ترتیب ساعت بیولوژیکی او کم کم به رابطه خواب و شب و روز عادت کرده، یاد می گیرد که شبها خوابیده و روزها بیدار باشد.
درجه حرارت مناسب اتاق برای خوابیدن نوزاد
– در اتاق نوزاد یک دماسنج روی دیوار نصب کنید. حرارت اتاق باید بین ۲۴ تا ۲۵ درجه سانتیگراد باشد.
– هوای سرد موجب می شود تا کودک انرژی خود را صرف گرم نگه داشتن بدنش کند، در حالی که این انرژی باید برای رشد او صرف شود.
– نوزاد نمی تواند گرمای بدن خود را نگه دارد. وقتی کودکی سردش باشد بی قراری می کند و سریع تر از معمول نفس می کشد. سرمای بیش از حد حتی می تواند موجب مرگ نوزاد شود.
– از پوشاندن لباس زیاد به تن نوزاد خودداری کنید و به جای آن دمای هوای اتاق را تنظیم کنید.
– در گرمای زیاد کودک خیلی عرق می کند و آب بدنش کم می شود. در این حالت باید شیر بیشتری به نوزاد داد تا دچار کم آبی نشود.
بهترین وضعیت برای خواب نوزاد
بهتر است کودک را عادت دهید به جهات مختلف خوابانده شود چون استخوان های جمجمه نرم است، به خصوص اگر نوزاد نارس باشد.اگر همیشه یک طرف بخوابد، بعد از مدتی عضلات او به همان حالت عادت کرده و حالت شل یا سفت پیدا می کنندوسر نوزاد شکل مناسبی نخواهد گرفت.
فشار روی یک نقطه ی سر کمی استخوان را صاف تر می کند.
خواباندن نوزاد به جهات مختلف خوب است اما اگر والدین فکر کنند خواباندن به یک جهت سبب برطرف شدن شکل نامناسب سر می شود و می توانند به سر بچه شکل دهند، این طور نیست و باید بدانند که این یک عقیده غلط است.