مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

  • info@mehrparvar.com
  • 021-44442410

۸ روش اصولی برای تربیت کودک – پرستار کودک

۸ روش اصولی برای تربیت کودک – پرستار کودک

در این مقاله به اختصار به ۸ روش اصولی برای تربیت کودک در منزل میپردازیم.

والدین باید از تنبیه بدنی پرهیز کنید. تنبیه بدنی خشن و خشونت کلامی هرگز نمی تواند به عنوان راه هایی برای تربیت و نظم کودک استفاده شوند. والدین معمولا درهنگام عصبانیت به سرعت به تنبیه بدنی روی می آوند و ممکن است متوجه نشوند که در آن لحظه تنبیه کودک برایش چقدر سخت قابل توجیه است.

 

” برای بسیاری از مردم واژه انضباط مترادف با تنبیه است. اغلب ما در خانواده‌هایی پرورش می‌یابیم که در آن تنبیه و پاداش روشی بوده که در مورد تربیت دهی به بچه‌ها به کار می‌رفته است. اما این روش به بچه‌ها فرصت انتخاب نمی‌دهد تا بتوانند مسئولیت پذیری را بیاموزند. هم‌چنین گرچه پاداش و تنبیه ممکن است در سنین پایین موثر به نظر آید.” ولی ممکن است در درازمدت موثر نباشد.
اما با همه این اوصاف، منظور ما این نیست که کلا روش‌های تنبیهی مطرود و غیر موثر است؛ در حالی که در برخی از شرایط صرفا تنبیه است که می‌تواند موثر باشد. البته تنبیه یک کودک کار آسانی نیست و انجام آن همراه با غم و رنجش فراوان هم برای کودک و هم برای والدین است.
نکات زیر به شما کمک می‌کند یک تنبیه نرم و لطیف برای کودکتان به کار ببرید:
۱-کودکان باید بیاموزند که کردارشان توام با نتایج و عواقبی است

بدون این عواقب کودکان افرادی خودخواه و گردن‌کش بار می‌آیند و این وظیفه اولیاست که به یک کودک بیاموزند شخصی مهربان ، منصف، صادق و درستکار باشد. از آنجا که بیشترین یادگیری کودکان از طریق الگوها و نمونه‌هاست این که با به کار بردن کلمات خشن و از تنبیه‌های غیرانسانی استفاده نکنیم بسیار حائز اهمیت است.
از این رو مرزها و محدودیتهایی را مقرر کنید. والدین باید بدانند چه نوع محدودیتهایی به چالش همیشگی و دائمی کودک ختم می شود. والدین لازم است به حرف خودشان عمل کنند. آنچه حالا خوب و پسندیده نیست فردا و پس فردا هم نباید پسندیده باشد. هیچ گونه انحرافی از مقررات نباید داشته باشید و الا کودک گیج و سردر گم خواهد شد.

۲- تنبیه باید متناسب با اشتباه باشد

تنبیه‌های کوچک برای بدرفتاری‌های کوچک و تنبیه‌های بزرگ برای بی‌ادبی‌های بزرگ

۳- خونسرد و آرام باشید

والدین باید بسیار تلاش کنند تعادل خود را از دست ندهند زیرا ممکن است حرفها و یا کارهایی انجام دهند که در آینده به پشیمانی ختم شود. از همه اینها گذشته آنها فقط کودک هستند و کودکان اشتباههای زیادی مرتکب می‌شوند و البته گاه ارتکاب این رفتارها صرفا برای آزمایش اطرافیان است.

پرستار کودک
پرستار کودک در منزل

 

ایجاد وقفه یا استراحت اجباری -۴

ایجاد توقف یک ابزار بسیار خوب برای تنبیه است که نه برای کودک و نه اولیا توام با تحقیر نیست

 

 

قوانین یک وقفه عبارتند از:

 

_ کودک را از موقعیت دور کنید

_ آنها را در یک مکان خاص قرار دهید تا تحریک نشوند

_ با لحنی بسیار قاطع و محکم و بدون جیغ و فریاد به آنها بگویید که کارش ناپسند بوده است و باید تا پایان یک مدت خاص در آن محل باقی بمانند، نه صحبت کنند و نه جیغ و نه …
* ماندن در این مکان به ازای هر سال سن کودک یک دقیقه است

_ وقتی زمان تمام می‌شود کودک باید فورا به خاطر رفتارش از اولیا و در صورت امکان و مناسب بودن جو از فردی هم که با او بد رفتاری شده عذرخواهی کند.

_ اگر کودک از عذرخواهی پرهیز کرد او را به محل انزوایش باز گردانید و مراحل را تکرار کنید. اگر هنوز هم حاضر به عذرخواهی نیست باید یکراست به اتاقش برود و تا زمانی که برای بیرون آمدن و عذرخواهی کردن آماده نشده است، بیرون نیاید. نکته قابل اهمیت این است که شما بایدبرای تربیت کودک بازیهای ویدیویی و کامپیوتری و یا هر وسیله سرگرمی دیگر را از اتاقش خارج کنید.

۵_ امتیازات و حقوق ویژه را قطع کنید

اگر کودک کاری بسیار ناشایست انجام داد، امتیازات خاصی مانند حق تماشای تلویزیون و بازیهای کامپیوتری و .. را از او سلب کنید. مدت تنبیه از روی میزان نادرستی عمل انجام شده مشخص می‌شود.

دیدگاه خود را بنویسید