مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

 • info@mehrparvar.com
 • 021-44442410
درمان یبوست نوزاد | مرکز پارسیان مهرپرور

یبوست نوزاد : نشانه ها ، علل و 8 روش درمان خانگی مدفوع نکردن نوزاد

درمان یبوست نوزادان

شروع یبوست نوزاد از بدو تولد است. مشکل یبوست در نوزاد شایع می باشد. چیزی که انتظار خانواده ها است کار کردن هر روز شکم نوزاد است. در حالی که در نوزاد زیر ۶ ماه کار نکردن شکم تا ۵ روز طبیعی است. اگر شکم نوزاد بیشتر از این زمان کار نکرد ممکن است نوزاد یبوست داشته باشد. تماشای گریه نوزاد و تقلای وی برای دفع بسیار ناراحت کننده است. ما توصیه می کنیم که آرامش خود را حفظ کنید و برای پیشگیری و درمان یبوست نوزاد اقدام کنید. قبل از اقدام جهت درمان کار نکردن شکم نوزاد ، والدین یا پرستار کودک باید علت سفت شدن شکم نوزاد را دریابند.

قصد داریم همه چیز درباره یبوست نوزادان را تحت عناوین زیر با شما به اشتراک بگذاریم:

 • حرکات روده نوزاد شیرخوار
 • نشانه های یبوست نوزاد
 • علل یبوست نوزاد
 • ۸ روش درمان خانگی یبوست نوزاد
 • پیشگیری از یبوست

حرکات روده در نوزادان شیرخوار

روده نوزادان شیرخوار دارای نواع باکتری‌های مفید است که می توانند پروتئین های پیچیده درون شیر را هضم کنند، در نتیجه در این کودکان مدفوع نرم‌تر و حرکات روده راحت‌تر است. همچنین میزان هورمون موتیلین که حرکات روده را افزایش می‌دهد در نوزادان شیرخوار بیشتر است.برای نوزادان هضم شیر خشک دشوار می باشد و معمولاً از یبوست رنج می‌برند. حرکات روده شیرخوارانی که فقط شیرخشک می‌خورند، از بچه‌هایی که شیر مادر می‌خورند، کمتر و مدفوعشان سفت و سبز رنگ می باشد.

یبوست نوزادان | مرکز پارسیان مهرپرور

دفع ادرار در ماه های اول تولد نوزادان ممکن است روزی چند بار  یا هفته ای یکبار باشد که طبیعی است ،در برخی موارد نوزادان ممکن است بین هر بار دفع ادرار ۳ هفته هم فاصله بیفتد. حرکات روده نوزادان شیرخوار، معمولا تا ۲ یا ۳ ماهگی حرکات روده بیشتر است و مدفوع زردرنگ میباشد.

یبوست با شروع مصرف غذای کمکی

 • با شروع مصرف غذای جامد در نوزادان ، حرکات روده تغییر می‌کند. ممکن است شکم کودک روزی چند بار یا هر ۲ یا ۳ روز یک‌بار کار کند.
 • در این دوران برخی نوزادان به‌علت دریافت ترکیب‌های جدید مواد غذایی، دچار یبوست خفیف خواهند شد. 

نشانه های یبوست نوزاد ( مدفوع نکردن کودکان )

ممکن است نوزاد به دلیل مشکل دفع بی قراری کند و آرامشش از بین برود. مدفوع نوزاد در هنگام ابتلاء به یبوست، سفت و خشک می‌شود و به ‌طور عادی تخلیه نمی‌شود. نوزاد در زمان دفع، درد خواهد داشت. نوزادان شیرخوار کمتر دچار یبوست می‌شوند، چون شیر مادر به‌راحتی قابل هضم است. ترکیب چربی و پروتئین در شیر مادر به طوری است که باعث ابتلا به یبوست نخواهد شد. به طور کلی علائم یبوست کودکان به شرح زیر است:

 • سفت بودن شکم نوزاد
 • نفخ شدید در نوزادان
 • بی‌اشتهایی در نوزاد
 • بی‌حالی نوزاد و نداشتن انرژی
 • درد و تقلا نوزاد در هنگام مدفوع
 • مدفوع بدبو یا باد شکم در نوزاد
 • کار کردن شکم نوزاد کمتر از سه بار در هفته
 • گریه و ناراحتی نوزاد ، تحریک پذیری یا درد قبل از دفع ادرار
 • خشک، سخت و گلوله‌ای بودن مدفوعی که به سختی خارج می‌شود.
 • دفع با تاخیر یا در فاصله های طولانی (کمتر از دو بار در هفته) مدفوع کوچک، خشک و سفت

۴ علت مهم یبوست نوزاد

یبوست نوزاد  یکی از دردسر هایی است که همه مادرها با آن دسته پنجه نرم کرده اند. ابتلا به یبوست در نوزادان دلایلی دارد که شایع‌ترین آنها شامل موارد زیر است:

۱- علت یبوست نوزاد : شیر خشک

تغذیه نوزاد با شیر خشک او را مستعد یبوست دوران نوزادی می کند، چون هضم شیر خشک سخت تر از هضم شیر مادر می باشد. شیر خشک مدفوع را سفت تر و حجیم تر می‌کند. نوزادانی که شیر مادر می خورند، معمولاً دچار یبوست نمی‌شوند و مدفوع‌شان نرم تر می باشد، حتی اگر شکم‌شان چند روز کار نکرده باشد. در صورت اجبار به مصرف شیر خشک برای نوزاد از شیر خشک ضد یبوست نوزادان استفاده کنید.

۲- از علل یبوست کودک : استفاده از مواد غذایی جامد

زمانی که  نوزاد شروع به دریافت مواد غذایی جامد به عنوان غذای مکمل می کند زمانی طول می کشد تا بدن روش هضم غذاهای جدید را یاد بگیرد، همین موضوع نوزاد را دچار یبوست می کند. غذاهایی با فیبر کم و کم آبی بدن نوزاد سبب ایجاد یبوست نوزاد می شود.

۳ – علت یبوست کودکان : کم‌آبی بدن کودک و نوزاد

دندان درآوردن، برفک دهان نوزاد، عفونت در گلو، سرماخوردگی یا عفونت در گوش باعث بی‌اشتهایی در نوزاد و بی‌میلی او در مصرف شیر می شود. نوزادانی که غذای کمکی دریافت می کنند گاهی در اثر مصرف نکردن شیر یا آب کافی همراه با غذا دچار یبوست خواهند شد. دلیل یبوست هر چه باشد، اگر نوزاد مایعات کافی دریافت نکند، آب بدنش کم می‌شود و باعث یبوست در نوزادان و شیرخواران خواهد شد.

۴-علت یبوست : ابتلا به بیماری یا عارضه‌های مختلف

یبوست گاهی علامت آلرژی غذایی، مسمومیت‌های غذایی مانند بوتولیسم یا ابتلا به اختلال‌های متابولیسم یعنی وجود مشکل در شیوه جذب غذا توسط بدن نوزادان می باشد.

یبوست کودکان و نوزادان به ندرت از بیماری‌های مادرزادی در آنها نشأت می‌گیرد. با این حال بیماری‌های مادرزادی آسیب زننده به عملکرد روده بزرگ مانند بیماری هیرشپرونگ، مهره شکاف‌دار یا اسپینا بیفیدا و سیستیک فیبروسیس نیز منجر به یبوست می‌شود.

۸ روش درمان خانگی یبوست نوزادان و کودکان

اگر در نوزاد خود، علائم یبوست می‌بینید، می‌توانید راه‌های گوناگونی را برای درمان یبوست شیرخواران انجام بدهید:

۱- درمان خانگی یبوست نوزاد : تغییر شیر نوزاد

زمانی که نوزاد شیر مادر مصرف می کند و دچار یبوست می شود، بهتر است رژیم غذایی نوزاد را تغییر دهید. ممکن است نوزاد به چیزی در رژیم غذایی مادر حساس باشد و این حساسیت عامل یبوست در نوزاد باشد. اما اگر نوزاد شیرخوار از شیشه شیر(شیر خشک) تغذیه کند، بهتر است شیر خشک حداقل تا زمان رفع یبوست عوض شود. حساسیت به بعضی مواد اولیه شیر خشک باعث یبوست می‌شود.

۲- درمان خانگی کار نکردن شکم نوزاد : مصرف غذاهای جامد به عنوان غذای کمکی

بعضی غذاهای جامد باعث کار نکردن شکم نوزاد می‌شود و او را دچار یبوست میکند، حال آن که بعضی غذاها دفع را آسان می‌کند. اگر تغذیه نوزاد از غذاهای جامد را تازه شروع کرده‌اید، سعی کنید خوراکی‌های زیر را که فیبر بالایی دارند به کودک بخورانید:

 • آلو
 • هلو
 • گلابی
 • کلم بروکلی
 • سیب بدون پوست

به جای برنجک یا گندمک فرآوری و تصفیه شده غلاتی مانند جو، جو دوسر یا خاویار گیاهی (کینوا) را بپزید. نان کامل سبوس‌دار، کراکر و برشتوک سبوس‌دار نیز مدفوع را حجیم و یبوست را شیرخواران را درمان می‌کند.

۳- درمان خانگی سفت شدن شکم نوزاد : پوره کردن غذا برای نوزادان

در صورتی که مصرف غذاهای مکمل جامد را برای نوزادان هنوز شروع نکرده اید بهتر است بعضی از خوراکی‌های اشاره شده در بالا را پوره کنید و به او بدهید. به خاطر داشته باشید که میوه‌ها و سبزیجات فیبر طبیعی بالایی دارند که مدفوع را حجیم می‌کند. بعضی خوراکی‌ها بیشتر از بقیه به انجام عمل دفع کمک می‌کنند و شکم را به کار می‌اندازند.

۴- درمان خانگی یبوست کودکان : افزایش مصرف مایعات

تامین آب بدن کودک از راه‌های ساده‌ای مانند مصرف آب و شیر برای دفع منظم ضروری است. آلو و آب گلابی نیز انقباض‌های روده و در نتیجه دفع را سریع‌تر می‌کند. اگر آب میوه بیش از حد برای ذائقه کودک شیرین یا طعم‌دار باشد، می‌توانید آن را با یک فنجان آب رقیق کنید.

۵ – درمان خانگی بزرگ بودن شکم نوزاد : ورزش در نوزادان

تحرک به گوارش کمک می کند. اگر نوزاد راه رفتن بلد نیست، حرکت دوچرخه پاها و تمرین‌های دیگر را برای نوزاد امتحان کنید.

۶- درمان یبوست شدید کودکان : ماساژ نوزاد

ماساژ ملایم شکم و پایین شکم روده را تحریک به دفع مدفوع می‌کند. شکم سفت نوزاد را چند بار در طول روز ماساژ دهید تا نوزاد در نهایت مدفوع کند.

۷- کمک به دفع مدفوع نوزاد با تحریک روده نوزاد یا تحریک راست روده

تحریک روده نوزاد با گوش پاک کن ، انگشت یا دماسنج مقعدی بصورتی که به راست روده نوزاد فشار بیاورد. این تحریک به سرعت منجر به کار کردن شکم می‌شود.

۸- درمان دارویی یبوست : شیاف گلیسیرین

وجود خون قرمز روشن در مدفوع نشانه‌ پاره شدن راست  روده است. برای درمان یبوست نوزاد از شیاف گلیسیرین استفاده کنید تا نوزاد راحت‌تر مدفوع کند. شیاف را مطابق دستورات روی بسته دارو یا توصیه پزشک مصرف کنید.

پیشگیری از یبوست کودکان

روش‌های درمانی فوق برای پیشگیری و درمان یبوست در تمام گروه‌های سنی مفید است. دو توصیه زیر مختص رفع یبوست کودکان می باشد:

پیشگیری از یبوست نوزادان | مرکز پارسیان مهرپرور

 • شیر خشک را در وعده‌های بیشتر و به مقدار کمتر به نوزاد بدهید.
 • پوره گلابی و پوره آلو به دلیل فیبر بالا برای درمان یبوست مناسب هستند.
 • شروع تغذیه با خوراکی‌های جامد (مخصوصاً عامل یبوست) مانند را به تاخیر بیاندازید.

دیدگاه در"یبوست نوزاد : نشانه ها ، علل و 8 روش درمان خانگی مدفوع نکردن نوزاد"

 1. […] ‌افزایش اعتماد به نفس، حفظ وزن ایده‌آل، کنترل و کاهش یبوست و کنترل و کاهش خطر ابتلا به دیابت، ابتلا به  فشارخون و […]

دیدگاه خود را بنویسید