مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

 • info@mehrparvar.com
 • 021-44442410
گلودرد کودکان | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

گلودرد کودکان : علت گلودرد و درمان انواع گلو درد (+ بهترین شربت، دمنوش و غذا برای گلودرد )

علت تب و گلودرد در کودکان و بهترین روش های درمان انواع آن

گلودرد کودکان از بیماری های شایع دوران کودکی است. معمولاً گلودرد نشان دهنده ی عفونت دستگاه تنفسی است. به این دلیل که یک کودک نمی تواند احساس گلودرد را به خوبی بیان کند باید متوجه دشواری کودک در بلعیدن غذا باشید. گلودرد کودکان زیر یکسال و کودکان نوپا دلایل متفاوتی دارد که ممکن است ناشی از یک عفونت ویروسی باشد عفونت‌های باکتریایی و ویروسی هم بسیار مسری هستند.

گلودرد چیست؟

گلودرد ( sore throat) به درد یا سوزش گلو می‌گویند. گلودرد یکی از نشانه‌های برخی بیماری شایع است و معمولاً به دلیل  التهاب گلو اتفاق می‌افتد. گلودرد می‌تواند خفیف یا شدید باشد. در واقع به هرگونه دردی که در گلوگاه تحتانی اتفاق می‌افتد گلودرد می‌گویند.

علایم‌ و نشانه های شایع‌ گلودرد کودکان

علائم گلودرد بسته به نوع بیماری می تواند متفاوت باشد:

 • تب
 • سردرد
 • بی‌اشتهایی‌
 • شروع‌ سریع‌ گلودرد
 • احساس‌ ناخوشی‌ کلی‌
 • گلودردی‌ که‌ هنگام‌ بلع‌ شدیدتر است‌.
 • درد گوش‌ در هنگام‌ بلع‌ (گاهی‌ اوقات)
 • غدد متورم‌ و حساس‌ به‌ لمس‌ در گردن‌
 • لوزه‌های‌ قرمز و شفاف‌ که‌ ممکن‌ است‌ لکه‌هایی‌ از چرک‌ داشته‌ باشند.

تب و گلودرد کودکان

تب، بدترین علامت گلودرد در نوزاد است. در اکثر موارد، حتی در بزرگسالان، گلودرد منجر به تب می‌شود. هنگامی که نوزاد یا کودک تب می‌کند باید فورا تحت درمان و مراقبت پزشکی قرار بگیرد.

۷ علت گلودرد کودکان

گلودرد را دلایل مختلفی مانند عفونت یا زخم های داخلی به وجود می آید. در ادامه ۷ مورد از شایع ترین علل گلودرد ذکر شده است.

۱- سرماخوردگی ، آنفولانزا و سایر عفونت های ویروسی

ویروس ها عامل ۹۰ درصد موارد گلودرد هستند. از جمله ویروس هایی که باعث گلو درد می شوند عبارتند از:

 • اوریون
 • سرخک
 • آبله مرغان
 • مونونوکلئوز
 • سرماخوردگی
 • انواع آنفولانزا
 • عفونت های باکتریایی

عفونت های باکتریایی نیز می توانند باعث گلو درد شوند. شایع ترین آن گلو درد استرپتوکوکی است (عفونت لوزه و گلو ناشی از باکتری های گروه A استرپتوکوک). این باکتری عامل تقریباً ۴۰ درصد از موارد گلو درد در کودکان است. تونسیلیت و عفونت های مقاربتی مانند سوزاک و کلامیدیا نیز می توانند باعث گلو درد شوند.

۲- آلرژی

هنگامی که سیستم ایمنی بدن نسبت به عوامل حساسیت زا مانند گرده گل، پوشش گیاهی و موی حیوانات خانگی واکنش نشان می دهد، مواد شیمیایی را آزاد می کند که باعث ایجاد علائمی مانند احتقان بینی، آبریزش چشم، عطسه و سوزش گلو می شود. مخاط بیش از حد در بینی می تواند به بخش پایین گلو وارد شود. به این پدیده اختلال آبریزش از پشت بینی گفته شده و می تواند گلو را تحریک کند.

۳- آب و هوای خشک

هوای خشک باعث کاهش رطوبت در دهان و گلو شده و حس خشکی و خارش را به وجود می آورد. این نوع اختلال در ماه های سرد و با روشن بودن بخاری تشدید می شود.

۴- دود، مواد شیمیایی و سایر مواد تحریک کننده

بسیاری از مواد شیمیایی مختلف و موجود در محیط گلو را تحریک می کنند. برخی از این مواد عبارتند از:

 • آلودگی هوا
 • سیگار و سایر دودهای دخانیات
 • محصولات بهداشتی و سایر مواد شیمیایی

۵- ریفلاکس گاستروازوفاژیال (GERD)

ریفلاکس گاستروازوفاژیال (GERD) به حالتی گفته می شود که در آن اسید معده به داخل مری (راه انتقال مواد غذایی از دهان به معده) بازمی گردد. این اسید مری و گلو را می سوزاند و باعث ایجاد علائمی مانند سوزش سر دل و رفلاکس اسید (حالت تهوع) می شود.

۶- تومور

تومور گلو، حنجره یا زبان معمولا از اولین دلایل گلو درد نیست، اما گلو دردهایی که به دلیل سرطان ایجاد می شوند با گذر زمان از بین نمی روند.

۷ – جراحت

هرگونه صدمه مانند ضربه یا بریدگی در ناحیه گردن می تواند باعث درد گلو شود. گیر کردن تکه های سفت غذا در گلو هم می تواند باعث تحریک و ایجاد درد شود. تارهای صوتی و ماهیچه های گلو براثر استفاده مکرر تحت فشار قرار می گیرند. بنابراین داشتن گلو درد بعد از فریاد زدن، بلند صحبت کردن یا آواز خواندن برای مدت زمان طولانی کاملا عادی است. گلو درد یکی از علائم رایج بین مربیان و معلمان بدنسازی است که بیشتر اوقات باید با صدای بلند صحبت می کنند.

اقدامات تشخیصی گلودرد

نخستین اقداماتی که شما می توانید انجام دهید:

درجه حرارت بدن کودک را اندازه بگیرید تا از وجود تب مطلع شوید. در صورت وجود گلودرد و بدحالی عمومی کودک، تا زمان مراجعه به پزشک کودک را به مدرسه نفرستید. در صورت وجود گلودرد و سایر علائم عفونت مثل تب و بی حالی در کودک به پزشک مراجعه کنید. گلودرد استرپتوکوکی باید برای پیشگیری از بروز عوارض حتماً درمان شود.

۸ روش درمان گلودرد کودکان و نوزادان

درمان گلودرد کودکان به علت آن بستگی دارد؛ گلودرد کودکان که از عامل باکتریایی ناشی شده با آنتی بیوتیک ها درمان می شود در حالی که گلودرد که عامل آن ویروس است با استراحت، مصرف داروهای مسکن و سایر داروها برای کاهش علائم درمان می گردد. بطور کلی روش های درمان گلودرد در ادامه توضیح داده شده است.

۱ – مصرف آنتی بیوتیک برای درمان گلودرد کودکان

معمولا پزشکان به کودکان زیر دو سال آنتی بیوتیک نمی‌دهند. به این حال پزشک بر اساس وضعیت و شرایط بیمار به او دارو می‌دهد. مصرف آنتی بیوتیک زمانی تجویز می‌شود که عفونت باکتریائی عامل ایجاد گلودرد باشد و گلودرد ارتباطی به عفونت ویروسی نداشته باشد.

۲ – دور نگه داشتن نوزاد از مواد حساسیت‌زا

باید نوزاد را از هر چیزی که به آن حساسیت دارد دور نگه داشت.

۳ – مصرف مایعات کافی برای درمان گلودرد

از آنجایی که بلعیدن مواد غذایی برای نوزاد یا کودک مبتلا به گلودرد دشوار است، باید به طور مرتب به او مایعات گرم داده شود. دادن آب گرم به نوزاد بسیار مفید است.

۴ – پرهیز از دادن غذا یا مایعات سرد به نوزاد یا کودک

در صورتی که سرماخوردگی یا آنفولانزا عامل اصلی گلودرد نوزاد است، باید از دادن غذا یا مایعات سرد ( مانند ماست) به نوزاد خودداری کرد.

۵ – استفاده از داروی مسکن برای درمان گلودرد کودکان

در برخی موارد پیش  بر اساس علت گلودرد و وضعیت نوزاد، مصرف داروی مسکن را تجویز می‌کند.

۶ – تأثیر عسل بر تسکین گودرد کودکان

دادن عسل به نوزاد بسیار مفید است. در صورتی که  نوزاد یک سالگی را رد کرده باشد می‌توان به او عسل داد.

به کودکان زیر ۱ سال عسل ندهید، زیرا ممکن است عسل به اسپورهای کلستریدیوم بوتولینوم آلوده باشد که موجب بوتولیسم در نوزادان می‌شود.

۷- استراحت کرد برای درمان گلودرد

گریه مداوم و بیقراری منجر به خستگی نوزاد می‌شود. باید به نوزاد اجازه داد تا حد امکان بخوابد زیرا گریه باعث بدتر شدن التهاب گلو می‌شود.

۸ – استفاده از دستگاه بخور برای تسکین گلودرد

استفاده از دستگاه بخور و مرطوب کردن هوای اتاق می‌تواند به تسکین درد نوزاد کمک کند. بخور به کودک کمک می‌کند راحت نفس بکشد. در مواردی که بینی کودک کیپ شده است و کودک از طریق دهان نفس می‌کشد، گلوی او خشک می‌شود اما مرطوب کردن هوای اتاق به بهبود تنفس کمک می‌کند.

درمان های خانگی گلودرد

 • برای کاهش درد کودک از شربت استامینوفن استفاده کنید.
 • استفاده از مایعات خنک، شدت گلودرد را در کودک کاهش می دهد.
 • مقادیر زیادی مایعات به کودک بدهید. در صورتی که کودک به علت گلودرد از خوردن غذا امتناع کند از غذاهای مایع مثل سوپ و آش استفاده کنید.

بهترین مواد غذایی برای گلودرد کودکان

خرما، آب هویج، عسل، آب لیمو با آب نیم گرم، لیم، شیر، شربت توت و دم کرده مرزه و زیره سیاه برای تسکین گلودرد کودکان مفید هستند.

اقدامات پزشک برای درمان گلودرد

در صورت احتمال وجود یک عفونت باکتریایی در گلو ی کودک، امکان دارد پزشک آنتی بیوتیک تجویز کند اما برای عفونت های ویروسی (که شایعتر هستند) درمان مشخصی وجود ندارد. اگر کودک از حملات مکررلوزه ها (تونزیلیت) شکایت دارد و یا بزرگی لوزه سوم ( ادنوئید) باعث عفونت های مکرر گوش میانی می شود، ممکن است لازم باشد کودک را به یک متخصص گوش و حلق و بینی ببرید تا در صورت لزوم لوزه ها و ادنوئید را عمل کند.

دیدگاه در"گلودرد کودکان : علت گلودرد و درمان انواع گلو درد (+ بهترین شربت، دمنوش و غذا برای گلودرد )"

 1. […] دردهای ناحیه گوش کودک همراه با گلو درد شدید باشد، امکان دارد عفونت هایی همانند ورم لوزه یا […]

دیدگاه خود را بنویسید