مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

  • info@mehrparvar.com
  • 021-44442410

پرستاری از بچه های دوقلو : نکات مراقبت از دوقلوها ( + حقوق پرستار بچه های دوقلو )

پرستاری از بچه های دوقلو

برای پرستاری از بچه های دوقلو روش هایی توصیه می شود که مهمترین آنها را می توانید در مقاله زیر بخوانید. در همه کتابهای روانشناسی عنوان شده است که بعد از تولد کودک  زندگی شما تا پایان عمر تغییر خواهد کرد. لذا والدین دوقلوها یا چندقلوها احساس خواهند کرد که پس از خارج شدن از بیمارستان به دنیای جدیدی قدم خواهند گذاشت. در سالهای اخیر به دلیل استفاده زوج ها از درمان های باروری شاهد تولد بیشتر بچه های دوقلو یا چند قلو هستیم. آمارهای جهانی نشان می دهند بین سال‌های ۱۹۸۰ و ۲۰۰۰، تعداد تولد دوقلوها در امریکا تا ۷۴%  رشد داشته است و تعداد تولد چندقلوها نیز پنج برابر شده است. امروزه، حدود ۳% از بچه‌ها در امریکا دو، سه یا چندقلو به دنیا می‌آیند. در همه جای جهان تولد چندقلوها برای والدین چالش های زیادی را به همراه دارد که شامل چالش های پزشکی ، مالی و عاطفی می شود ، اما شامل افزایش حمایت های مالی برای کمک به این خانواده ها هم می شود . عموماً پدران و مادرانی که در انتظار تولد فرزندان چندقلو هستند از تجربیات سایر والدینی که فرزندان مشابه داشته اند هم استفاده می کنند.

زندگی والدین پس از تولد بچه های دوقلو چه تغییری می کند؟

برخی تغییرات در سبک زندگی پس از تولد دوقلو ها قابل پیش بینی هستند. والدین برای تمیزی خانه تا چند سال ممکن است نیاز به استخدام یک نیروی نظافتی خوب داشته باشند ، زیرا چندقلوها نیاز به تغذیه و مراقبت مداوم در شبانه روز دارند. تأثیر مالی به دنیا آمدن بچه های دوقلو بر زندگی والدین قابل توجه است. هرگونه هزینه مربوط به تولد چندقلوها و دو قلوها از نظر پوشک، لباس، غذا و دارو، اسباب‌بازی، صندلی مخصوص، صندلی ماشین و از این قبیل ، نسبت به یک کودک بسیار بالاتر است. حتی هزینه مراقبت بهداشتی برای به دنیا آمدن چندقلوها هم چهار برابر بیشتر از یک کودک است. هزینه های دیگری نیز هست که تولد بچه های دوقلو به خانواده ها تحمیل می کند مانند  هزینه فضای محل سکونت بزرگتر، اتومبیل بزرگتر، و پرستار کودک نیمه‌وقت در خانه در برخی  موارد ممکن است مادر دوقلوها مجبور شود دست از حقوق خود بکشد و در خانه بماند تا به پرستاری از بچه های دوقلو بپردازد. از آنجا که امکان دارد به دلیل ناتوانی دوقلو ها یا چند قلو ها به دلیل نارس بودن آنها این هزینه بیشتر هم بشود. در حال حاضر برخی فروشگاهها هستند که برای والدین دوقلو ها تخفیفات خوبی قائل هستند ، اما کمتر تولیدکننده وسایلی مثل پوشک و شیرخشک هستند که مثل قدیم تخفیفات خوب به والدین دوقلوها بدهد .

برخی تغییرات غیر قابل پیش بینی برای والدین بچه های دوقلو

امکان دارد  به دلیل تعداد بچه ها و زمان کمتری که والدین به هر بچه اختصاص می دهند  والدین احساس گناه و ناراحتی پیدا کنند و این احساسات در صورت وجود بچه‌های دیگر در خانواده  پیچیده تر هم خواهد ، در عین اینکه  استرس و خستگی مربوط به مراقبت از بچه‌ها گاهی اوقات امکان دارد بر رابطه شما با همسرتان نیز تاثیر بگذارد.

مزایای داشتن چندقلو !ً!

این اتفاق به شما این امکان را می دهد که بتوانید چند بچه را در یک زمان دوست داشته باشید و از رابطه ای که بین آنها اتفاق می افتد تعجب خواهید و از داشتن چندقلوها لذت خواهیدبرد.

استفاده از کمک دیگران

برخی خانواده‌ها، از کمک اعضای دیگر فامیل، همسایه‌ها یا گروه های پشتیبان برای بزرگ کردن چندقلوها استفاده می‌کنند. قبل از تولد بچه‌ها، باید درمورد سطح‌ها، منابع و انواع کمک که با آن احساس راحتی کنید فکر کنید.  افراد خانواده که برای کمک به شما آمده اند می توانند وقتی شما در حال استراحت هستید و یا در خانه حضور ندارید می توانید از کمک آنها استفاده کنید ، به این شکل که آنهابرای تهیه غذای بچه های دوقلو  و یا دادن غذای آنها ، به شما کمک کنند ، در استحمام بچه ها به شما کمک کنند ، برای آنها خرید کند و از آنها مراقبت کند.

وقتی می‌خواهید از کمک دیگران استفاده کنید، همیشه سلامت نوزادانتان را در نظر داشته باشید. نوزادانی که نارس به دنیا می‌آیند بسیار نسبت به ویروس تنفسی که یک بیماری آنفولانزا مانند است و شدیداً مسری می‌باشد و مشکلات جدی برای سلامتی ایجاد می‌کند، آسیب‌پذیر هستند. از کمک‌کننده‌ها بخواهید که قبل از تماس با فرزندانتان حتماً دستان خود را خوب بشویند. همچنین خیلی مهم است که این مراقبین با مشکلات جسمی نوزادتان آشنایی داشته باشند.

اصول پرورش چندقلوها

تغذیه چندقلوها قسمت اعظم روز شما را در بر می‌گیرد. چندقلوها ممکن است از شیر مادر یا شیرخشک تغذیه کنند که هریک طرفداران خاص خود را دارد. شیرمادر فواید غذایی و ایمونولوژیک زیادی دارد و از نظر مالی به‌صرفه‌تر است. شیر دادن به دو بچه به طور همزمان امکان‌پذیر است اما پیدا کردن مهارت در آن کمی زمان می‌برد. بنابراین اگر تصمیم می‌گیرد که از شیرمادر برای فرزندانتان استفاده کنید، با یک مشاور شیردهی صحبت کنید تا به شما آموزشات لازم برای شیردهی به دو کودک در آنِ واحد را ارائه دهد. گرفتن شیر و ذخیره آن در یخچال نیز می‌تواند کمکتان کند زیرا مراقبین نوزاد می‌توانند بعداً آن را به بچه‌ها بدهند.

استفاده از شیرخشک کمی از خستگی‌های مادر را برطرف می‌کند، مخصوصاً اگر بیشتر از دو نوزاد برای شیر دادن داشته باشید. بعضی از مادران از ترکیبی از شیر خود و شیرخشک برای تغذیه فرزندانشان استفاده می‌کنند. هر راهی که انتخاب می‌کنید، باید برنامه تغذیه بچه‌ها را یکجا یادداشت کنید تا مطمئن شوید که همه بچه‌ها تغذیه کافی داشته باشند.

حمام کردن چندقلوها واقعاً مشکل بزرگی است

بعضی از والدین بچه‌های خود را جدا جدا حمام می‌کنند تا ایمنی بیشتری داشته باشند. اما بهترین راه این است که برای این کار کمک بگیرید. وقتی بچه‌ها بزرگتر شوند، حمام کردن یک بچه بیشتر در یک زمان آسان‌تر خواهد شد.

• لباس پوشاندن بچه‌ها در چند ماه اول نیاز به تدارکات زیادی ندارد

بعضی از والدین چوب‌رختی‌های بچه‌ها را از رنگ‌های مختلف خریداری می‌کنند تا مشخص شود کدام لباس متعلق به کدام بچه‌ است. البته استفاده اشتراکی از بعضی وسایل از جمله لباس برای چندقلوها کاملاً طبیعی است. با بزرگتر شدن بچه‌ها، بهتر است که هرکدام لباس‌های خاص خودشان را داشته باشند و هویت خاص خود را پیدا کنند.

خوابیدن برای خفظ سلامتتان الزامی است

از آشنایان کمک بخواهید تا بتوانید کمی استراحت کنید. بااینکه برای فرزندانتان برنامه می‌گذارید اما فقط چند ساعت در روز موفق به خوابیدن خواهید شد و باعث می‌شود انرژی لازم برای مراقبت از فرزندانتان را نداشته باشید. بسیاری از والدین به صورت نوبتی شب‌ها به پرستاری از بچه های دوقلو می پردازند. همچنین می‌توانید وقتی یکی از شما شب بیدار شد، همه بچه‌ها را شیر داده و بعد بخوابد. این باعث می‌شود برنامه همه بچه‌ها یکسان شود و میزان بیدار ماندن شما هم کم شود. سعی کنید وقتی چندقلوها خواب هستند شما هم بخوابید. بااینکه ول کردن هزاران کار دیگری که روی سرتان ریخته مشکل به نظر می‌رسد اما یادتان باشد که سلامت خودتان از هر چیزی مهم‌تر است زیرا باید توانایی لازم برای پرستاری از بچه‌های دوقلو یا چندقلو را داشته باشید.

رفتارهای خاص چندقلوها

چندقلوها دیرتر از بچه‌های دیگر به زبان می‌افتند. این می تواند بخاطر نارس بودن آنها، کم وزن بودن یا عوامل دیگر باشد. علاوه بر این، دوقلوها و چندقلوها زمان کمتری را می‌توانند با والدینشان به صورت تکی حرف بزنند. خیلی مهم است که مراقبین این بچه‌ها زمان‌هایی را مستقیماً با هر بچه جداگانه حرف بزند تا آنها را به حرف زدن تشویق کند.

مهارت‌های اجتماعی در این بچه‌ها زودتر اتفاق می‌افتد زیرا همیشه با خواهر و برادرهای خود بوده‌اند اما ممکن است در جمع‌های دیگر چندان موفق نباشند. والدین ممکن است برای تشخیص دادن آنها دچار مشکل شوند ازاینرو خوب است که حتی در سنین پایین هم گاهی آنها را از هم جدا کنید.

سعی کنید آدم‌های دیگری را هم وارد آن جمع کنید، مثل بچه‌های دیگر و حتی بزرگترهای دیگر. با وجود همه مشکلات چندقلوها همبازی‌های خوبی برای هم خواهند بود  و روابطشان از همان ابتدا بسیار خاص خواهد بود.بزرگ کردن چندقلوها مشکلات خاص خود را به همراه دارد اما مطمئن باشید که پاداش آن هم دو (یا چند) برابر است.

اگر طریقه پرستاری از بچه های دوقلو خود را نمی دانید می توانید از مقالات سایت خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور و دیگر سایت های آنلاین استفاده کنید و یا جهت مراقبت از کودکان دوقلو خود پرستار نوزاد استخدام نمایید.

جهت درخواست پرستار بچه های دوقلو در منزل کلیککنید.

حقوق پرستار بچه های دوقلو

[table “39” not found /]

در صورت نیاز برای اطلاع از قیمت دقیق می توانید با مرکز مهرپرور تماس بگیرید و یا جهت تکمیل فرم درخواست خدمات  کلیک کنید.

آشنایی با مشکلات تربیتی چندقلوها

تفکیک چندقلوها زمانی که آنها را به تازگی از بیمارستان به خانه آمده اند بسیار دشوار می باشد ، پس اگر آنها را با هم اشتباه گرفتید اصلاً احساس گناه نداشته باشید. در بسیاری از مواقع والدین زیادی دستبند بیمارستان بچه‌ها را در نمی‌آورند یا برای آنها دستبندهای مخصوص تهیه می کنند.  بعضی‌ از والدین هم ناخن انگشت بزرگ هرکدام از نوزادان را به یک رنگ خاص می‌زنند. وقتی فرزندانتان بزرگتر می‌شوند و شخصیت آنها رشد می‌کند، تشخیص دادن آنها از یکدیگر آسان‌تر خواهد شد.والدین معمولاً نگران استقلال شخصیت چندقلوها می باشند. در این مقاله به بررسی چند مورد برای حمایت از شخصیت و فردیت چندقلوها اشاره می‌کنیم:

  • در انتخاب اسامی نوزادان دقت کنید.
  • در هنگام صدا زدن بچه ها ، آنها را با اسم صدا بزنید، به جای اینکه بگویید، “دوقلوها” یا “سه‌قلوها”.
  • – هرگز لباس های یکسان به بچه ها نپوشانید.
  • – برای لباس‌های آنها کمدهای جداگانه استفاده کنید.
  • – برای هرکدام اسباب‌بازی‌های جداگانه بخرید.
  • – در روز تولدشان به آنها هدایای جداگانه بدهید و برایشان کیک‌های جداگانه بخرید.
  • – وقتی بزرگتر می‌شوند، آنها را تشویق کنید علایق متفاوتی را دنبال کنند.
  • – برای هرکدام زمان جداگانه اختصاص دهید.

هنگام پرستاری از بچه های دوقلو آنها را با هم مقایسه نکنید !

در مورد مهارت هایی که به بچه ها آموزش می دهید مانند مهارت راه رفتن، به زبان آوردن اولین کلمات یا یاد گرفتن دستشویی کردن، هر زمان که متوجه شدید یکی از بچه‌ها در یکی از مسائل از دیگری کندتر می باشد، برای تعیین دامنه سنی استاندارد برای آن مهارت در آن ها با پزشک کودک صحبت کنید. وقتی بچه‌ها بزرگتر می‌شوند، باید به توانایی‌های همه آنها توجه داشته باشید و به آنها کمک کنید در آن مهارت پیدا کنند. همچنین به یاد داشته باشید که بعضی از نوزادان تاخیرهای رشدی طبیعی دارند که نباید نادیده انگاشته شوند.

اگر علاوه بر چندقلوها بچه‌های بزرگتر دیگری هم در منزل دارید، اهمیت دارد  که به نیازها و مشکلات آنها هم درمورد داشتن خواهر و برادرهایی متفاوت رسیدگی کنید. ممکن است بچه های بزرگتر در منزل نسبت به توجه بیش از حد شما به چندقلوها حساس شوند.سعی کنید برای هر کودک زمانی را که اختصاص می دهید فقط به نیاز های همان کودک توجه کنید .

والدین چندقلوها نیز به رسیدگی نیاز دارند

پدران و مادران باید زمانی هم برای خواب و استراحت خود در نظر داشته باشند تا از فشار های روزانه و استرس که دچار آن می شوند رهایی یابند و همچنین لازم است که زمانی هم برای پیگیری علائق خود اختصاص دهند.

افسردگی در مادران چندقلوها نسبت به سایر زنان باردار بعد از زایمان بیشتر است.

این مسئله احساس ناراحتی و نگرانی زیادی در مادران ایجاد می‌کند و ممکن است روزها بعد از زایمان و برای بعضی تا هفته‌ها ادامه یابد.در افسردگی پس از زایمان، این علائم حادتر و طولانی‌تر می باشند. در این مواقع امکان دارد مادر دچار احساس ناامیدی شود، توانایی خود برای خوب خوابیدن و خوب غذا خوردن را از دست بدهد و فکر آسیب زدن به خود و فرزندش به او را از دست دهد. درصورت مشاهده هر کدام از این علائم فوراً به دکتر مراجعه کنید.

حفظ روابط والدین در حین پرستاری از بچه های دوقلو

پس از تولد چند قلو ها زندگی والدین دچار تشنج می شود، پس از تولد والدین انرژی زیادی صرف بچه ها می کنند و دیگر چیزی برای با سپری کردن وقت باهمدیگر نخواهند داشت ، درحالیکه زمان پس از تولد زمانی است که بیشتر از هر چیز به همدیگر نیاز دارید. سعی کنید وقت‌هایی را به هم اختصاص دهید و از هر روز از هم بپرسید که چه چیزهایی نیاز دارید. باید احساساتتان را با هم درمیان بگذارید. فراموش نکنید که رها کردن چندقلوها برای یک پرستار کودک دشوار است ، نیاز هست که والدین هم خلاق باشند ، مادر چندقلوها می تواند برای روز بعد آنها غذا تهیه و در اختیار پرستار کودک قرار دهد، برای کمک به خواب نوزادان می توان آنها را در صندلی‌های مخصوص در ماشین نشاند تا خوابشان ببرد. بعضی‌ها هم سعی می‌کنند نصف زمان عادی بیرون بروند تا بتوانند هزینه داشتن دو پرستار را برای پرستاری از بچه‌های دوقلو متقبل شوند. بعضی از زوج‌ها هم سعی می‌کنند وقتی بچه‌ها به خواب رفتند اوقات با هم بودن خود را آغاز کنند. راهی را انتخاب کنید که برایتان راحت‌تر باشد اما یادتان باشد که گذراندن وقت با هم بیشتر از هر چیزی برایتان لازم است.

بیشتر بخوانید :

http://mehrparvar.com/keeping-twin-children-a-twin-baby-sitter/