مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

 • info@mehrparvar.com
 • 021-44442410
نگهداری از نوزاد | مرکز خدمات پرستاری در منزل پارسیان مهرپرور

مراقبت از نوزاد : نکات و روش های مهم مراقبت از نوزادان تازه متولد شده

هر مادر و پدر جدیدی برای مراقبت از نوزاد تازه متولد شده خود به کمک نیاز دارند. مراقبت از نوزاد نیازمند توجه و آگاهی است ، سی روز اول بعد تولد بسیار حیاتی هستند. اگر شما هم به تازگی مادر شده اید ممکن است آرزو کرده باشید، کاش دفترچه مراقبت از نوزاد داشتید! بدون شک شما ماه ها درباره نوزاد خود رویا پردازی کرده اید. نوزاد چه شکلی خواهد بود؟ مثل پدرش خواهد بود یا شبیه شما می شود. احتمالاً اگر این اولین نوزاد شماست ، درباره مراقبت از یک نوزاد تازه نمی دانید. نوزادان در چند هفتهٔ اول تولدشان مراقبت‌های زیادی نیاز دارند. در این مقاله سایت مرکز پارسیان مهرپرور سعی داریم همه چیزهایی را که باید در مورد خواب ، شیر دادن به نوزاد ، گریه و موارد دیگر بدانید در طی چند هفته اول با نوزاد با شما در میان بگذاریم.

با مراقبت از نوزاد در بیمارستان شروع می کنیم :

۱ – تغذیه نوزاد با شیر مادر در اولین فرصت

سعی کنید در بیمارستان به جای ماندن نوزاد در او را در اتاق خود داشته باشید. از پرستاران بخواهید به نوزاد چیزی با شیشه ندهند. حتی اگر نوزاد نتواند مستقیم از سینه شیر بخورد ، باز بهترین گزینه این است که شیر واقعی سینه مادر که مملو از مواد مغذی و تقویت کننده سیستم ایمنی بدن نوزاد است ، مستقیماً به دهانش وارد کنید.

۲ – ملاقات کنندگان نوزاد را مدیریت کنید.

خانواده و دوستان شما تمایل دارند هرچه سریعتر به ملاقات نوزاد در بیمارستان بیایند. شما ممکن است جزء آن دسته از مادران باشید که تمایل دارند برای مدت کوتاهی اوقات خود را با کودک به تنهایی سپری کنید. نوزادان معمولاً در بدو تولد هوشیار و پذیرنده هستند و این بهترین زمان برای پیوند بین مادر و نوزاد است.بهتر است مادران در چشمان نوزاد نگاه کنند و با او صحبت کنند. نوزاد صدای شما را به خاطر می سپارد و از تماس با بدن شما آرامش می گیرد. این شرایط را با خانواده و دوستان خود از قبل در میان بگذارید تا باعث آزردگی خاطر شان نشوید.

۳- برای مراقبت از نوزاد لباس او را درست بپوشانید.

نوزادان تا ۶ ماهگی نمی توانند دمای بدن خود را تنظیم کنند و نباید از لباس های نازک برایشان استفاده شود. بنابراین نوزاد خود را با دقت لباس بپوشانید. نوزاد باید به همان اندازه لباس شما ، در محیط داخلی یا بیرون از خانه ، لباس بپوشد. ضمناً نباید بیش از حد لباس بپوشانید تا باعث عرق کردن او شود. لایه ها راه خوبی برای پیشروی هستند. لباس های لایه به لایه ایده خوبی هستند.

مراقبت از نوزاد در بیمارستان | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

صندلی ایمنی کودک

بهتر است چند هفته قبل از تولد کودک صندلی ماشین تهیه کنید و به درستی در وسیله نقلیه نصب کنید. از همسرتان بخواهید زمان تحویل نوزاد به شما ، صندلی را به اتاق بیمارستان برساند.

اصول اولیه مراقبت از نوزاد در صندلی ماشین به شرح زیر است :

 • اگر نوزاد بیش از حد لباس بپوشد کنترل کمربند کودک روی صندلی سخت خواهد بود.
 • در سردی هوا ، اول کودک را در صندلی گذاشته ، او را ببندید ، سپس پتو را رویش بکشید.
 • بند کمربند باید در کنار باسن و شانه ها قرار بگیرد.
 • گیره قفسه سینه باید با زیر بغل نوزاد در یک سطح باشد.
 • صندلی باید با زاویه ۴۵ درجه نصب شود تا نوزاد نیمه درازکش باشد. سر نوزاد نباید جلو بیفتد.
 • پس از نصب صندلی نوزاد ، آن را فشار دهید. نباید بیش از یک اینچ از هر جهت حرکت کند.

 نقش تغذیه با شیر مادر در مراقبت از نوزاد

مراقبت از نوزاد یک پروسه طبیعی است ، اما می تواند برای برخی از خانم ها یک مسئله دشوار باشد. روش های زیر به شما کمک می کند.

۱ – در شیر دادن به نوزاد تأخیر نداشته باشید

تغذیه نوزاد با شیر مادر برای مادرانی که یک ساعت بعد از زایمان این کار را شروع می کنند، راحت تر است. از درخواست کمک نترسید ، بیشتر بیمارستان ها دارای مشاوره شیردهی به نوزاد هستند.

۲ – درخواست پرستار نوزاد برای مراقبت از نوزاد

در طول شش هفته اول، لازم است کودک خود را در هر زمان که بخواهید به پرستار بسپارید. تلاش کنید که به سرعت برنامه تغذیه برای شیردهی به کودک آماده کنید. نگران کم شدن شیر خود نباشید ، هرچه کودک شما بیشتر شیر بخورد ، بیشتر شیر تولید خواهید کرد.

۳ – مکیدن سینه را به نوزاد بیاموزید

نوزاد برای شیر خوردن به اندازه کافی باید نحوه مکیدن صحیح را بداند. آموزش صحیح مکیدن سینه از آسیب دیدگی و درد نوک سینه مادر جلوگیری می کند. قبل از اینکه او به سینه بچسبد، او را به پهلو قرار دهید تا شکم او در برابر شما باشد. سپس دهان کودک را به نوک سینه خود بزنید تا تشویق شود. مطمئن شوید که نوزاد نوک و بخش گردی پستان نوک پستان را کامل در دهانش می گیرد.

۴ – منبع شیر خود را غنی کنید.

روزانه حداقل هشت لیوان مایعات بنوشید. بسته به سن ، متابولیسم و سطح فعالیت شما ، نیازهای کالری شما به احتمال زیاد ۲۲۰۰ تا ۲۴۰۰ روزانه خواهد بود. خبر خوب: مادران شیرده حتی با اضافه کردن کالری ، ماهانه ۱ تا ۴ پوند از دست می دهند.

مراقبت از نوزاد تازه متولد شده | مرکز خدمات پرستاری مهرپرور

مراقبت از نوزاد از سر تا انگشت پا

نکات توصیه شده زیر توسط پزشک را برای تمیز نگه داشتن کودک و آرامش خود دنبال کنید.

۱ – مشکل شایع صورت نوزادان

دیدن کودک تازه متولد شده با چهره قرمز و لکه دار ناراحت کننده است. آکنه صورت نوزاد یک بیماری شایع و بی ضرر می باشد.

نکته مراقبت از صورت نوزاد : روزانه صورت نوزاد را با صابون خفیف کودک بشویید.

۲ – مشکل شایع چشم نوزادان

برخی نوزادان دارای ترشحات زرد یا پوسته پوسته شدن چشم یا پلک هستند که معمولاً در اثر مجرای اشک مسدود شده ایجاد می شود. این شرایط می تواند چندین ماه دوام داشته باشد.

نکته مراقبت از چشم نوزادان : با استفاده از یک توپ پنبه ای مرطوب شده با آب گرم ، ناحیه را پاک کنید.

۳ – مشکل شایع پوست سر نوزاد

بسیاری نوزادان دچار بیماری پوست سر به نام کلاه گهواره می شوند. به طور معمول در چند ماه اول از بین می رود.

نکته مراقبت از پوست سر : موهای نوزاد را بیش از سه بار در هفته با یک شامپوی ملایم بشویید.

۴ – مشکل شایع ناخن نوزادان

ناخن های نوزاد نرم هستند ، اما قادرند پوست حساس و نازک نوزاد را خراش بدهند.

نکات مراقبت از ناخن نوزاد : از ناخن گیرهای مخصوص یا قیچی مخصوص برای کوتاه کردن ناخن ها استفاده کنید. زمانی که ناخن ها نرم هستند ، یا وقتی که خواب است و انگشتانش شل شود ، بعد از حمام با ناخن کوتاه کنید.

۵ – مشکلات مربوط به پوست نوزاد

برخی نوزادان دارای لکه های خارش قرمز ، اگزما یا درماتیت آتوپیک هستند ( یک بیماری ارثی پوست ) .

نکته مراقبت از پوست نوزاد  : حمام نوزاد را به مدت ۱۰ دقیقه محدود کنید. از صابون ملایم و عطر و آب ولرم استفاده نکنید. بلافاصله بعد از حمام از کرم پوستی هیپوآلرژنی استفاده کنید. از لباس های نخی استفاده کنید.

۶ – مراقبت از قسمت پایینی بدن نوزاد

رطوبت بیش از حد پوست حساس نوزاد می تواند برای نوزادان بثوراتی مانند سوختگی با پوشک ایجاد کند.

نکته مراقبت مراقبت از قسمت پایینی بدن نوزاد : پوشک نوزاد را به طور مرتب تعویض کنید. در هر بار تعویض پوشک نوزاد ، قسمت تحتانی بدن نوزاد را بشویید و خشک کنید. دستمال مرطوب استفاده نکنید زیرا پوست را تحریک می کند. برای این قسمت از پوست نوزاد از کرم های مرطوب کننده مخصوص استفاده کنید.

۷ – مراقبت از بند ناف نوزاد

بند ناف نوزاد را تمیز و خشک کنید ، معمولاً ظرف چند هفته جمع می شود و فرو می رود.

نکته مراقبت از بند ناف نوزاد : از پوشاندن قسمت بند ناف با پوشک تا زمانی که کاملاً جدا نشده ، خودداری کنید.

۸ – ختنه نوزادان پسر

بعد از ختنه ، نوک آلت تناسلی متورم خواهد شد و یک زخم زرد ظاهر می شود.

نکته مراقبت از ختنه نوزادان پسر : شستن روزانه ناحیه تناسلی با آب گرم و جلوگیری از چسبیدن آلت به پوشک به کمک ژل مخصوص .

۹ – مراقبت از پاهای نوزاد

حالت جنینی نوزاد در رحم مادر دلیل پاهای دارای انحنای نوزاد تازه متولد شده است.

مراقبت از پاهای نوزاد  نگران نباشید و لازم نیست کاری انجام بدهید . پاهای کودک شما از ۶ تا ۱۸ ماهگی در هر جایی صاف می شود.

۱۰ – مراقبت از انگشتان پای نوزاد

انگشتان پا نوزادان اصولاً با هم همپوشانی دارند و ناخن ها ظاهراً شکسته به نظر می رسند.

مراقبت انگشتان پای نوزاد

نگران آن نباشید! این ظاهر کاملاً طبیعی است.

مراقبت از نوزاد در زمان خواب

تحقیقات نشان داده است که نزدیک بودن نوزاد به مادر ضربان قلب ، سیستم ایمنی بدن و میزان استرس کودک را تنظیم می کند.این موضوع همچنین نوزادان را در مراحل سبک تری از خواب نگه می دارد تا بتواند بعد از بیدار شدن مجددا به خواب بروند که برای نوزادانی که دچار آپنه خواب هستند مفید است. همچنین با کاهش خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) در ارتباط است. بهتر است برای پیشگیری از خفگی نوزادان ، آنها را کنار خود نخوابانید. برای کودکان یک تخت مستقل در کنار خودتان در نظر بگیرید.

۱- عادت دادن نوزاد به خواب شبانه

نوزادان را به مرور زمان به خواب شبانه عادت بدهید. بهتر است مادران شب هنگام ، نور چراغ ها را کم کنند. حرکات مادران هنگام شب باید با کندی و آرامش باشد. به آرامی به نوزاد شیر بدهید. در طول شب کسل کننده باشید. برعکس روزها و با اولین تابش نور ، با انرژی باشید ، شلوغ کنید ، سر و صدا کنید ، با نوزاد بازی کنید. روزها هیجان انگیز رفتار کنید ، تا کودک تفاوت ماهیت روز و شب را درک کند.

زمان خواب نوزاد باید ثابت باشد. هر خانواده ای باید روال خاص خود را ایجاد کند و نسبت به آن ثابت قدم باشد.زمانی که یک الگو در طول روز تکرار شود ، کودک می تواند به مرور زمان پیش بینی کند که فعالیت بعدی چه خواهد بود.پیشنهاد می شود سه یا چهار فعالیت پشت سر هم و برای مدت زمان ۲۰ تا ۳۰ دقیقه انجام شود. این فعالیت ها می تواند شامل ماساژ نوزاد ، حمام نوزاد ، خواندن لالایی برای نوزاد ، تاب دادن نوزاد برای خواب باشد.

مراقبت از نوزاد | خدمات پرستاری مهرپرور

۲- بررسی الگوی خواب نوزاد

بعد از گذشت حدود سه ماه و اجرای برنامه خواب نوزاد ، تحولات او را بررسی کنید. اگر الگویی را نتوانستید اجرا کنید نا امید نشوید و سخت گیری زیاد را فراموش کنید. هدف این الگوها کمک به والدین و نوزادان است. سعی نکنید برای راحتی خود برنامه ای را به کودک خود تحمیل کنید. بعد از نه ماهگی ، بیشتر نوزادان به طور طبیعی در حدود ۹ صبح و ۲ بعد از ظهر به خواب می روند.

۳- گریه شبانه نوزاد

محققان پیشنهاد می دهند زمانی که نوزاد حدوداً ۵ ماهه است ، می توانید بطور آزمایشی اجازه دهید کودک در شب کمی گریه کند. ( این بدان معنا نیست که اجازه دهید نوزاد ساعت ها فریاد بزند.) این کار را با ۵ دقیقه در شب شروع کنید. اگر خیلی سخت است ، زمان را به ۳  دقیقه کاهش دهید. ممکن است به نظرتان بی رحمانه بیاید اما آموزش به نوزاد برای آرام کردن خودش در دراز مدت مهربانی است.

روش های صحیح برخورد با گریه نوزادان

برای آرام کردن گریه نوزادان ابتدا باید علت گریه نوزاد را دریافت کنید. دلایل بارز احتمالی شامل موارد زیر است:

 • کثیف بودن پوشک نوزاد
 • گرمی بیش از حد محیط
 • سردی بیش از حد محیط
 • پوشک یا لباسی که کودک را آزار می دهد

برای آرام شدن نوزاد روش های زیر توصیه می شود:

بگذارید نوزاد سینه ، بطری شیر ، انگشت شما یا پستانک بخورد.  (اگر در حال شیردهی هستید ، معمولاً پستانک پیشنهاد نمی شود)
نوزاد را در پتو ببیچید و میان بازوان خود قرار دهید (محیطی شبیه رحم)
در حال تکان دادن نوزاد صدای آرامبخش تولید کنید.
قدم بزنید، نوزاد را تکان بدهید، او را سوار ننو کنید. (نوزادان عاشق حرکت هستند)
آرامش خود را حفظ کنید ، کودک تنش شما را دریافت می کند.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید