مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

 • info@mehrparvar.com
 • 021-44442410
پرستاری از سالمندان بستری در منزل | مرکز خدمات پرستاری در منزل پارسیان مهرپرور

مراقبت از سالمندان بستری در منزل : نکات نگهداری و پیشگیری از زخم بستر در سالمندان بی تحرک

در مقاله زیر به بررسی مراقبت از سالمندان بستری در منزل و نحوه پرستاری از سالمند می پردازیم. در منزل بسیاری از ما سالمندانی زندگی می کنند که تحرک ندارند، در بستر هستند و یا به اصطلاح زمین گیر شده اند. این سالمندان معمولا توانایی حرکت و انجام دادن کارهای شخصی خود را ندارند. در مقاله زیر سعی شده نکاتی درباره شرایط نگهداری از سالمندان بستری در منزل بیان کنیم.

چرا سالمندان زمین گیر یا بی تحرک میشوند؟

اکثر سالمندان در دوران سالمندی به دلیل بیماری‌های مختلف و شرایط جسمی دشوار، دچار بیماری‌های وخیم و زمین‌گیری می‌شوند. معمولا رسیدگی به سالمندانی که زمین گیر هستند و توانایی بلند شدن ندارند بسیار دشوار است و حتما باید از یک فرد کمکی برای انجام کارهای روزانه و یا غذا دادن استفاده کرد. اکثر سالمندان زمین گیر دچار بیماری‌هایی مانند سکته قلبی یا مغزی، دیابت، عمل جراحی، پوکی استخوان ، زخم بستر و بسیاری از بیماری‌هایی که سالمند را از حرکت وا می‌دارد، می باشنذ. بنابراین  استفاده از یک پرستار سالمند در منزل برای نگهداری از  سالمندان بستری در منزل بسیار بهتر از مراقبت از آنها در مراکز نگهداری از سالمندان یا در بیمارستان است.

رعایت نکات بهداشتی و سلامتی در مراقبت از سالمندان

سالمند بی تحرک و در بستر افتاده قادر به انجام کارهای  شخصی و بهداشتی خود مانند گرفتن طهارت، استحمام  و غیره نمی باشد. بنابراین نیاز است که فرزند ، پرستار سالمند و یا مراقب سالمند به آنها در انجام دادن این کارهای شخصی کمک کنند.

نگهداری از سالمندان بستری | مرکز خدمات پرستاری مهرپرور

از جمله وظایفی که شما یا پرستار سالمند باید در مراقبت از سالمندان بیمار و زمین گیر باید انجام دهید.

 • اصلاح مو
 • ناخن گرفتن
 • مسواک زدن
 • استحمام سالمند
 • عوض کردن لباس ها

نحوه نظافت یا استحمام سالمند زمین گیر

برای استحمام سالمند زمین گیر می توانید از صندلی مخصوص حمام یا ویلچر استحمام استفاده کنید! اگر سالمند توانایی حرکت قسمت هایی از بدن خود مانند دست را داشته باشد ، سالمند می تواند با نشستن روی یک صندلی خود را بشوید و در غیر اینصورت شما یا پرستار سالمند باید در استحمام به او  کمک کنید. مراقب سالمند در شستشو و استحمام باشید و از لوازم حمام تمیز و نرم استفاده کنید.

برای سالمندانی که توانایی حرکت و نشستن ندارند، انجام  کارهای شخصی به کمک شما یا پرستار سالمند انجام می شود. برای حمام کردن سالمند شما می توانید از کمک فرد دیگری استفاده کنید و با درست کردن یک تشک نرم با روکش پلاستیک سالمند را در حمام خوابانده و شستشوی او را انجام دهید. البته در مورد سالمندان بستری  که وضعیت حاد و زخم بستر دارند باید با مشورت یک پزشک یا پرستار شستشوی بدن او را انجام دهید.

موارد اولیه در بهداشت فردی سالمندان

 1. مراقبت از دندان ها در سالمندان باید به صورت روزانه و مرتب انجام شود.
 2. کوتاه کردن ناخن ها را در سالمندان باید مرتب انجام دهید؛ بویژه در مورد کوتاه کردن ناخن های پا که برای اکثر سالمندان حتی آنهایی که کمی توانایی حرکت دست ها و پاهایشان را دارند، سخت تر می باشد.
 3. از بین بردن موهای زائد در سالمندان نیز باید بطور مرتب انجام گیرد تا از بروز مشکلاتی مانند عرق سوز شدن یا زخم شدن بدن جلوگیری شود. این مورد نیز از بخش های ویژه مراقبت از سالمندان است. چرا که سالمند، در روند روانی خوبی قرار خواهد داشت.
 4. در زمینه طهارت سالمند نیز شما می توانید به سالمند بیمار که تحرک ندارد در رفتن به سرویس بهداشتی که مجهز به توالت فرنگی است کمک کنید و اگر اصلا توانایی حرکت ندارند، باید از پوشاک مخصوص بزرگسالان که در بازار موجود است استفاده کنید. در مورد نگهداری از سالمندان پوشکی ، نکته مهم این است که تمیز کردن این قسمت از بدن بطور منظم بسیار مهم است تا از بیماری های مختلفی مانند زخم بستر در این قسمت از بدن جلوگیری کنید. همچنین تعویض پوشاک بزرگسالان نیز دارای اهمیت فراوانی است.

5 راه پیشگیری از بروز زخم بستر در سالمندان در منزل

سالمندان زمین گیر که همواره در بستر بیماری هستند! برای انجام کارهای شخصی خود نیز تحرک ندارند، گرفتار بیماری های مختلفی از جمله زخم بستر می شوند. زخم بستر در بیماران زمین گیر معمولا در نقاطی که بدن آنان با تشک در تماس است و همچنین پوست در آن قسمت نازک تر است، ایجاد می شود؛ مانند

 • پاشنه پا
 • باسن
 • شانه ها
 • پشت سر

پرستاری از سالمندان بستری در منزل | پرستار بیمار در منزل

در زمینه مراقبت از سالمندان مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور به شما استفاده از پرستاران سالمند متخصص که دارای مهارت لازم و کافی هستند را پیشنهاد می دهد.

 1- تغییر حالت بدن برای پیشگیری از زخم بستر

برای پیشگیری از ایجاد زخم بستر در سالمندان پوشکی ، پرستار سالمند باید حالت خوابیدن یا به اصطلاح پوزیشن بیمار یا سالمند را هر دو ساعت یکبار عوض کند و اگر خود سالمند هم توانایی حرکت دارد با تشویق سالمند او را مجاب به تغییر حالت در خوابیدن کند.

2- تشک مخصوص برای مراقبت از سالمندان بستری در منزل

به ملحفه و تشک سالمند پوشکی نیز توجه کنید! این تشک ها باید از جنس کتان یا ابریشم باشند و شما یا پرستار سالمند باید بطور مرتب آنها را شستشو داده، اتو کرده و صاف پهن کنید، زیرا ملحفه یا تشک کثیف و چروک احتمال ایجاد زخم بستر در سالمندان را افزایش می دهد.

3- حفظ رطوبت بدن برای پیشگیری از زخم بستر

رطوبت بدن سالمند در مراقبت از سالمندان اهمیت دارد! برای سالمندان از شامپوها و صابون های اسانس دار استفاده نکنید، زیرا پوست شما را خشک می کنند. همچنین مطمئن شوید که سالمند بیمار و در بستر بطور منظم و روزانه حداقل ۲ لیتر آب می نوشد.

4- رنگ زخم

به رنگ زخم ها در بدن سالمندان توجه داشته باشید! زخم بستر در سالمندانی که پوست تیره تر دارند، لکه های آبی یا بنفش رنگ و در افراد با پوست روشن این لکه های زخم به رنگ قرمز یا سفید است. ترک ها، چروک ها، ورم، قسمت های درخشان و تاول ها نشانه هایی از زخم بستر هستند. اگر چنین علائمی را در بیمار سالمند خود مشاهده کردید به یک پزشک یا پرستار مراجعه نمایید.

5- مصرف مایعات

افراد سالمند در بستر به دلیل اینکه مرتب در رختخواب هستند، مایعات ممکن است در شش هایشان جمع شود که منجر به انسداد یا ذات الریه در سالمندان شود. به دنبال نشانه هایی از مشکلات تنفسی و سینه باشید. برای اطمینان از اینکه این حالت روی نمی دهد و برای پیشگیری از مشکلات تنفسی در سالمندان در بستر شما باید بطور منظم حالت خوابیدن بیمار در بستر را عوض کنید – ترجیحا هر دو ساعت یکبار.

کلام آخر در مورد مراقبت از سالمندان بستری در منزل

حمایت روحی از سالمند بستری در منزل باعث ایجاد سلامت روانی سالمندان می شود! سالمندان بستری در منزل به حمایت روحی و عاطفی شما نیاز دارند؛ این موضوع در مورد سالمندانی که هوشیاری کامل ندارند هم صدق می کند. سالمندان زمین گیر به دلیل اینکه توانایی حرکت ندارند، نمی توانند به ملاقات دیگران بروند و با دیگران معاشرت کنند، بنابراین حضور فرزندان در کنار آنها و ابراز محبت به آنها بسیار مهم است.

به عنوان فرزند سالمند بیمار در بستر ، او را به انجام برخی از کارهای شخصی اش تشویق کنید! به عنوان فرزند یک سالمند بیمار و در بستر شما می توانید سالمند را به انجام برخی از کارها – اگر توانایی کافی برای انجام آن دارند – تشویق کنید. به عنوان مثال اگر آنها مایل به انجام یک کار هنری هستند آنها را تشویق به این کار کنید، یا اگر می توانید هر از گاهی آنها را به ملاقات یکی از اقوام یا دوستان ببرید. معاشرت و گفتگو با دیگران برای هر فردی بویژه سالمندان در بستر بسیار مفید است و در ارتقای روحیه آنها و در نهایت بهبود یا حفظ وضعیت فعلی شان موثر است.

دیدگاه خود را بنویسید