مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

 • info@mehrparvar.com
 • 021-44442410
مراقبت از بیمار سرطانی|مرکز پارسیان مهرپرور

مراقبت از بیمار سرطانی : ۷ نکته مهم نگهدار از بیماران سرطانی + پرستار مناسب این بیماران

نکات مربوط به مراقبت از بیمار سرطانی

در این مقاله از سایت مرکز مهرپرور به بررسی ۷ نکته مهم نگهدار از بیماران سرطانی و پرستار مناسب این بیماران می پردازیم. مراقبت از بیمار سرطانی به معنی کمک به تقویت بنیه جسمی ، روحی و معنوی بیمار است. می خواهیم بیمار سرطانی حتی از یک روز زندگی خود لذت ببرد. اگر قصد دارید مراقب خوبی برای بیمار باشید به او ترحم نکنید. بهتر است قبل از مراقبت از بیمار به خودتان کمک کنید. توان جسمی ، روحی و معنوی مراقب بیمار در این شرایط اهمیت می یابد. مراقبت از بیمار سرطانی در واپسین روزهای حیاتش بر روی رشد شخصیتی پرستار هم تأثیر مثبت دارد. در صورتی که خانواده و نزدیکان بیمار از وی در واپسین روزهای زندگی اش مراقبت کنند ، احساس ناراحتی آنان بعد از فوت بیمار کمتر خواهد بود.

در ادامه به موارد زیر می پردازیم :

 • تفاوت مراقبت از بیمار سرطانی در منزل و در آسایشگاه
 • ویژگی های آسایشگاه مناسب برای بیمار سرطانی
 • مراقبت فیزیکی از بیمار سرطانی
 • مراقبت عاطفی از بیمار سرطانی
 • برنامه ریزی صحیح برای بیمار سرطانی
 • پرستار مناسب بیمار سرطانی
 • نکاتی درباره بیمار مبتلا به سرطان پیشرفته

تفاوت مراقبت از بیمار سرطانی در منزل و آسایشگاه

مسئله ای که قبل از انتقال بیمار خود به مراکز نگهداری از بیماران سرطانی باید بررسی کنید : آیا آسایشگاه ها مکان های مناسبی برای مراقبت از بیمار مبتلا به سرطان در آخرین روزهای بیماران سرطانی می باشند؟ ممکن است برخی آسایشگاه ها قادر باشند نیازهای سالمندان را تأمین کنند ، اما نگهداری از بیمار سرطانی که در مراحل پایانی عمرشان می باشند مسئله دیگری است. دور بودن این بیماران در این شرایط از خانواده تجربه سختی است. مراقبت در منزل ، مقرون به صرفه ترین روش نگهداری از مبتلایان به سرطان است. شرایط مختلفی برای ارائه خدمات به بیمار سرطانی وجود دارد : خدمات بخش بستری بیمارستانی ، کلینیک سرپایی و مراقبت در منزل  از سایر روش‌های نگهداری از بیمار مقرون به‌ صرفه تر است.

خدمات مراقبتی مربوط به بیمار سرطانی در منزل توسط مرکز مهرپرور ارائه می شود.

ویژگی های آسایشگاه مناسب برای بیمار سرطانی

راحتی بیمار و امکانات موجود در مراکز نگهداری اولویت انتخاب می باشند. آسایشگاه همه ی تجهیزات و وسایل مورد نیاز برای مراقبت از بیمار را فراهم می کند. کارکنان آسایشگاه ها بهتر است توانایی پشتیبانی ۲۴ ساعته داشته باشند. برنامه‌ی مراقبت از بیمار در آسایشگاه ها باید شامل ملاقات مداوم کارکنان آسایشگاه برای رفع نیازهای بیمار باشد.

برنامه ریزی های آسایشگاه

نگهداری توسط پرستار (مراقب) شخصی یا یکی از اقوام درجه یک بیمار  چند ساعت در هفته ، ملاقات پزشک آسایشگاه یک یا دو بار در هفته با بیماران بستری ، ملاقات مددکار اجتماعی با بیماران بستری  یک بار در ماه و ارائه خدمات بهداشتی یک تا سه بار در هفته از جمله مسائلی است که باید در برنامه ریزی آسایشگاه قرار گیرد.

مراقبت فیزیکی از بیمار سرطانی

 • دادن داروهای بیمار
 • گذاشتن لگن برای بیمارانی که تحرک ندارند
 • نظارت بر وضعیت بیمار و آگاهی از نشانه های بیمار
 • به بیمار کمک کنند هر ۲-۱ساعت تغییر وضعیت بدهد
 • بیمار را تشویق کنند تا به اندازۀ ممکن فعالیت داشته باشد
 • بیمار را هنگامی پیاده‌‌‌روی و سایر فعالیت‌‌‌های بدنی همراهی کنند
 •  کمک به بیمار در زمان تحرک و پایین آمدن از تخت (بیماران اصولاً سرگیجه و عدم تعادل دارند)
 • پاکسازی اطراف بیمار از اجسام ، لباس‌‌‌ها و سایر چیزهایی که ممکن است باعث زمین خوردن شود
 • کمک به استحمام بیمار و استفاده از کفپوش مناسب برای جلوگیری از لیز خوردن ، استفاده از صندلی حمام جهت استحمام راحت تر بیمار

مراقبت از بیمار سرطانی|مرکز پارسیان مهرپرور

مراقبت عاطفی از بیمار سرطانی

بیماران سرطانی در روزهای واپسین زندگی خود علاوه بر مراقبت های فیزیکی به رسیدگی های عاطفی نیازمندند. بیمار سرطانی به دلیل ریزش مو ، عدم اطمینان از آینده دچار افسردگی می شود. افسردگی بالینی بیمار روند بیماری را دچار مشکل می کند. درمان افسردگی بیمار شامل دارو درمانی ، مشاوره یا ترکیب این دو است. توجه و مراقبت از بیمار می تواند رنج و درد بیمار را کاهش دهد. مراقبتهای عاطفی شامل موارد زیر می باشد :

موارد توضیحات
با بیمار وقت بگذرونید لازم است به بیمار گوش دهید ، با او صحبت کنید برایش کتاب و مجله بخوانید یا موسیقی پخش کنید.
ابراز علاقه به بیمار به بیمار عشق هدیه کنید و برای او همدم خوبی باشید.
اجازه دهید بیمار صحبت کند از بیمار بخواهید در مورد نگرانی‌‌‌ها و ترس‌‌‌هایش صحبت کند.

قبل از آمادگی بیمار وی را به صحبت کردن مجبور نکنید.

درک احساسات بیمار در صورتی ‌که بیمار احساس ناراحتی می‌‌‌کند او را مجبور به ابراز خوشحالی نکنید.

در صورتی ‌که احساس افسردگی، اضطراب یا ترس بیمار شدید است دنبال آوردن دلیل نباشید.

تشویق بیمار بیمار را به انجام کار‌هایی که دوست دارد تشویق کنید.

برنامه ریزی صحیح برای بیمار سرطانی

این مساله را به خاطر داشته‌ باشید که قرار است از کسی که پس از تحمل چندین سال سرطان در حال مرگ است پرستاری کنید. فراموش نکنید که مراقبت از بیمار کاری با ارزش و در عین حال سخت است. طوری عمل نکنید که خودتان نیز دچار بیماری شوید و قادر به مراقبت از بیمار نباشید چون در غیر این صورت قادر نخواهد بود در زمان های حیاتی از بیمار خود مراقبت کنید. فراموش نکنید که نیاز های بیمار خود را به دقت بررسی نمایید گاهی مراقبت در آسایشگاه می‌تواند پاسخ بهتری به نیاز بیمار شما باشد.

پرستار مناسب بیمار سرطانی

جهت مراقبت از بیمار سرطانی ، مراقب بیمار باید از لحاظ جسمانی توانایی بلند کردن بیمار و از لحاظ خانوادگی توانایی رسیدگی داشته باشد و دغدغه فکری نداشته باشد. پرستار بیمار می تواند به بیمه و سایر مسائل مالی بیمار رسیدگی کند و قبوض مربوط به بیمار را پرداخت کند. همچنین پرستار بیمار چه در مراکز درمانی و چه در منزل بیمار می تواند هماهنگی لازم در زمان ملاقات با خانواده ، عزیزان ، دوستان و کارکنان آسایشگاه را انجام دهد.

مراقبت از بیمار سرطانی|مرکز پارسیان مهرپرور

نکته :

۱) فردی از اعضای خانواده بیمار که عهده دار نگهداری از بیمار می باشد بهتر است فردی را نیز به عنوان جایگزین در نظر داشته باشد.

۲) در صورتی که فردی که مراقبت از بیمار را  انجام می دهد شاغل می باشد لازم است توانایی مرخصی گرفتن از محل کارش را داشته باشد.

۳) فردی که از بیمار END STAGE مراقبت می کند از لحاظ روحی باید توانایی مراقبت از کسی که آخرین روزهای زندگی خود را می گذرد داشته باشد.

نکاتی درباره بیمار مبتلا به سرطان پیشرفته

مبتلایان به سرطان پیشرفته دیگر امکان بهبودی کامل ندارند. هدف درمانی در این مرحله حفظ کیفیت زندگی بیمار است. بیمار در این دوران به موارد زیر احتیاج دارد :

 • کاهش و یا از بین بردن درد
 • کمک به کاهش ترس و اضطراب
 • کمک برای حفظ استقلال بیمار

عوارض تغذیه ای مرتبط با بیمار مبتلا به سرطان پیشرفته

بیماران مبتلا به سرطان پیشرفته دچار بی اشتهایی می شوند. کنترل و درمان یبوست در بیماران مبتلا به سرطان پیشرفته مهم می باشد. این بیماران اغلب احساس سیری کاذب دارند و دچار خشکی دهان هستند. تهوع در بیماران مبتلا به سرطان آزار دهنده است و استفراغ در بیماران مبتلا به سرطان وجود دارد. همچنین نفخ و اختلال بلع در بیماران مبتلا به سرطان آزاردهنده می باشد.

تاثیر تغذیه مناسب در مراقبت از بیمار سرطانی

تغذیه مناسب برای بیمار سرطانی باعث بهبودی نمی شود اما کمک کننده است.بهتر است غذاها حاوی پروتئین کافی و پرکالری باشند و هر ۲-۱ ساعت وعده غذایی سبک و میان وعده مصرف کنند. مکمل‌های غذایی به‌صورت مایع یا پودر خصوصاً اگر اشتهای خوردن غذا ندارید می‌تواند کمک‌کننده باشد. در صورت خشکی دهان و مشکل بلع همراه غذا مایع مصرف کنید. در غیر اینصورت دچار سیری زودرس خواهید شد. بهتر است بیمار در حین پخت و پز از بوی غذا دوری کند.

خلاصه مطلب

مراقبت از بیمار سرطانی به معنی کمک به تقویت بنیه جسمی ، روحی و معنوی بیمار است. مراقبت از بیمار سرطانی در منزل ، مقرون به صرفه ترین روش نگهداری است. شما باید یک برنامه ریزی صحیح برای بیمار سرطانی داشته باشید. جهت استخدام پرستار بیمار سرطانی و مشاوره رایگان می توانید با مرکز مهرپرور تماس حاصل فرمایید.