مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

 • info@mehrparvar.com
 • 021-44442410
خدمات مورد نیاز بیماران در منزل| مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

مراقبت از بیمار در منزل : نکات طلایی نگهداری از بیماران (سرطانی، سکته مغزی ، کرونایی و …)

مراقبت از بیمار در منزل مسئله ای است که هر فردی ممکن است با آن مواجه شود. مراقبت صحیح از بیماران در منزل باعث بهبودی سریع بیمار می شود.  بیمارانی که پس از مراجعه به پزشک یا پس از ترخیص از بیمارستات باید درخانه تحت مراقبت باشند کم نیستند و گرفتاری های روزمره مردم ، غالباً آنها را از پرستاری و مراقبت صحیح از بیماران بستری در خانه غافل می کند.

برای مراقبت از بیمار در منزل به شیوه صحیح ، چه خدماتی نیاز است؟

نگهداری از بیمار با توجه به شرایط بیمار می تواند توسط خانواده و مراقب یا نگهدار بیمار در منزل بیمار صورت گیرد. تحقیقات نشان داده که روند بهبودی در بیمارانی که در منزل خود تحت مراقبت و درمان قرار داشتند سرعت بیشتری داشته است. هر بیمار با توجه به شرایطی که دارد ( نوع بیماری، شدت بیماری و طول مدت درمان ) ، گاه به خدمات مراقبت تخصصی نیاز پیدا می کند .

مرکز پارسیان مهرپرور طیف گسترده ای از خدمات پزشکی ، پرستاری و مراقبتی را در منزل ارائه می دهد. خدمات تخصصی از جمله ویزیت پزشک، اعزام پرستار، انجام فیزیوتراپی، اعزام گفتاردرمانگر و… . مراقبت از بیمار در منزل می تواند بصورت شبانه روزی ، شبانه یا روزانه صورت بگیرد.

ویزیت پزشک در منزل برای مراقبت از بیمار در منزل

از خدمات مورد نیاز بیماران در منزل ، ویزیت پزشک است. پزشک در منزل بیمار حضور می یابد و اقدام به تشخیص و تجویز دارو ارائه توصیه های لازم می کند. در صورت نیاز ویزیت پزشک به صورت دوره ای و در تاریخ های از قبل تعیین شده نیز صورت می گیرد.

پرستاری در منزل جهت نگهداری از بیمار در منزل

این خدمت ، پرکاربردترین خدماتی که توسط مراکز خدمات مراقبتی و درمانی در منزل انجام می شود. این خدمات همانگونه که قبلا ذکر شد با توجه به نیاز بیمار ارائه می شود. خدمات پرستاری در منزل با دستورات پزشک اجرا می شود. خدمات پرستاری برای مراقبت از بیمار در منزل شامل : تزریقات، انواع پانسمان، ارزیابی علائم حیاتی، کنترل درد ، عفونت و … است.

خدمات توانبخشی برای مراقبت از بیماران در منزل

بسیاری از بیماران نیاز به خدمات توانبخشی مانند گفتاردرمانی و فیزیوتراپی دارند. فیزیوتراپی و گفتاردرمانی بعد از تجویز پزشک متخصص با یک برنامه مراقبتی منظم به بیمار در بازیافتن قدرت عضلانی و یا تکلم از دست رفته خود کمک میکند.

کمک به انجام امور شخصی برای مراقبت از بیماران

برخی از بیماران برای انجام امور روزمره زندگی مانند تهیه غذا و میانوعده، انجام استحمام، تحرک و جابجایی یا نظافت منزل و… نیاز به کمک دارند. در این موارد مرکز پارسیان مهرپرور با اعزام مراقب و نگهدار بیمار در منزل به بیماران و خانواده هایشان کمک می کند.

هزینه مراقبت از بیمار در منزل

مراقبت از بیمار در منزل جنبه های مختلفی دارد که در بالا هم این جنبه های مختلف را به طور کامل توضیح داده ایم، اما به این موضوع توجه داشته باشید که هزینه مراقبت از بیمار در منزل هم با توجه به جنبه های مختلف آن تعیین می شود . برای تعیین هزینه های خدمات مراقبت از بیمار در منزل باید شرایط بیمار خود و خدمات مراقبتی مورد نیاز وی را به به مرکز مربوطه اعلام کنید در غیر این صورت مرکز قادر به تعیین این هزینه نخواهد بود.

جهت مشاهده جدول تعرفه خدمات مراقبت از بیمار در منزل روی لینک زیر کلیک کنید.

تعرفه پرستار و مراقب بیمار در منزل و بیمارستان

مراقبت از بیمار در منزل | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

مراقبت از بیماران قلبی در منزل

نگهداری از بیماران قلبی در منزل وظیفه ای بسیار حساس و نیازمند دقت می باشد. افرادی که با مشکلات قلبی مواجه هستند نیازمند مراقبت های مخصوصی از جمله:

 • گرفتن فشار خون
 • انجام چکاپ های پزشکی
 • انجام فعالیت های ورزشی
 • مصرف منظم و به موقع داروها
 • استفاده از مواد غذایی سالم و مناسب
 • بررسی و کنترل  علائم حیاتی و… می باشند.

مراقبی که برای نگهداری از بیماران قلبی در منزل اعزام می شود لازم است اشراف کاملی در مورد نحوه ی مراقبت از این بیماران داشته باشد.

مراقبت از بیماران آلزایمری در منزل

نگهداری از بیماران آلزایمری نیازمند مهارت و دانش و صبر فراوان است. پس از تشخیص این بیماری مهم ترین هدف حفظ کیفیت زندگی بیمار است. مراقب بیماران آلزایمری علاوه بر شرایط مطلوب برای فرد بیمار باید محیط نگهداری بیمار را نسبت به روحیه و رفتار بیمار تنظیم و کنترل کند.

مراقبت از بیماران کرونایی در منزل

به گفته who بهترین راه درمان ویروس کرونا این است که افراد در منزل و تحت مراقبت بمانند. همچنین برخی بیماران که به کرونا مبتلا شده‌اند پس از مدتی بستری بودن در بیمارستان مرخص می‌شوند؛ اما همچنان نیاز به ادامه مراقبت‌های درمانی در منزل دارند. برخی از بیماران کرونایی هستند که نیاز به مراقبت توسط پرستار دارند . مرکز پرستاری پارسیان مهرپرور مراقبین مجرب آماده ی ارائه ی خدمات به بیماران کرونایی اعزامی کند. اگر در منزل یا حتی بیمارستان فردی مشکوک به کرونا یا فردی مبتلا به کرونا دارید حتما سریعا با ما تماس حاصل فرمایید.

این گروه از افراد به مراقب بیماران کرونایی در منزل نیاز دارند:

 • سالمندانی که تنها زندگی می کنند.
 • اعضای خانواده هایی که هم زمان به کرونا مبتلا شده اند.
 • افراد با بیماری های زمینه ای که نیاز به مراقبت تخصصی دارند.
 • کسانی که نزدیکان آن ها توانایی مراقبت از آن ها را ندارند. (فرزندان خردسال دارند، اعضای دیگر خانواده بیرون از خانه کار می کنند، دوست و آشنایی ندارند و…)

مراقبت از بیماران سرطانی در منزل

سرطان ها به سن یا جنس خاصی اختصاص ندارند و در ضمن قسمت های مختلف بدن ممکن است دچار سرطان شوند. در جامعه ما با شرایطی که وجود دارد و وقتی کسی به سرطان مبتلا میشود کاملا امید خود را از دست میدهد ، پس باید برای درمان افراد سرطانی بهترین شرایط را برای وی فراهم کنیم تا دیگر نگران چیزی نباشد و همچنین میتوانید پرستار دلسوزی استخدام کنید که به تمامی شرایط مسلط باید و تمامی مسئولیت ها را بپذیرد. پرستار این بیماران بايد بيمار و اقوام و اطرافيان او را مورد حمايت قرار دهد و نيازهاي فيزيكي، رواني، اجتماعي و فرهنگي و بحرانهاي احساسي بيمار را درك كند.

نکات طلایی نگهداری از بیماران در منزل

 • اعصاب و مغز بیمار باید آرامش داشته باشد .
 • سعی کنید همیشه یک پارچ آب با لیوانی که وارونه روی دستمال کاغذی قرار گرفته در کنار بیمار باشد.
 • حتماً یک ظرف خالی را برای استفراغ احتمالی با مقدار زیادی دستمال کاغذی ، به اضافه تعدادی حوله تمیز در دسترس بیمار قرار دهید.
 • بیمار تب دار به مایعات نیاز بیشتری دارد و باید وادار شود که روزانه مایعات از قبیل آب خالص – چای کمرنگ آب میوه و شیر بنوشد.  البته برای دادن مایعاتی غیر از آب خالص حتماً با پزشک – معالج باید مشورت شود.
 • غذای سفت برای بیمار بستری مناسب نیست . زیرا به علت عدم تحرک ممکن است تولید یبوست بیشتری بکند.  غذای بیمار باید مقوی و اشتها آور باشد ولی لازم نیست به مقدار زیاد به وی خورانده شود.
 • دارو را فقط در ساعاتی که دکتر تعیین کرده و به همان مقدار تجویز شده در اختیار بیمار قرار دهید در صورتی که بیمار تنها زندگی می کند باید دقت شود که به موقع دارو مصرف کند و اضافی هم نخورد و یا در صورت امکان استخدام پرستار بیمار یا مراقب بیمار کمک شایانی به تسریع در بهبودی وضعیتشان می کند.
 • بدن بیمار باید همواره تمیز نگهداشته شود. اگر برای بیمار، رفتن به حمام ممکن نیست باید با حوله آب گرم بدن او را تمیز کرد.  بدین منظور یک قسمت از بدن بیمار را باید تمیز و خشک کرده و در پتو پیچاند و سپس قسمت دیگر را به همان ترتیب تمیز نمود.

محل مراقبت از بیمار بایدچه ویژگیهایی داشته باشد ؟

 • برای مرطوب کردن هوا از دستگاه بخار در اطاق استفاده کنید.
 • تشک بیمار باید سفت و مسطح باشد و از بالش اضافی هم استفاده شود .
 • ترجیحاً در اتاق بیمار تلفن نباشد و اگر شخصی قصد صحبت با او را داشت تلفن به اتاقش منتقل شود.
 • هوای اطاق بیمار نباید خشک باشد بلکه باید دارای رطوبت باشد. هوای خشک ، بیمار را تحریک به سرفه می کند .
 • اطاق بیمار باید مشخص شود و برای بیمار اتاق به خصوصی در  نظر گرفته شود تا اگر میکروبی وجود دارد در اطاقهای دیگر منتشر نشود .
 •  حتماً در کنار تختخواب بیمار یا سالمند یک صندلی یا مبل دسته دار گذاشته شود تا بیمار با تکیه به آن بتواند از جایش بلند شود و گاهی روی آن بنشیند.

حمایت روانی هنگام مراقبت از بیماران

بیمار دوست دارد احساس کند که اطرافیانش با علاقه و فداکاری خاصی از او پرستاری و پذیرایی می کنند، مخصوصاً اگر بیمار سالخورده باشد از فرزندانش انتظارات زیادی دارد و اگر خلاف آن را ببیند دلخور و افسرده می شود و این از نظر روحی برای مراقبت ازسالمند و بیمار در منزل خوب نیست . به علاوه به علت حساس شدن روحیه اش در زمان بیماری ممکن است هرگز اینگونه رفتارها  را فراموش نکند. راهکارهای زیر کمک کننده هستند :

 • تماشای تلویزیون که از دور کنترل می شود خوب است.
 • در طول بیماری هرگز به بیمار خبر مأیوس کننده داده نشود. 
 • گل و گیاه در اطاق بیمار می تواند در روحیه او تأثیر خوبی بگذارد .
 • در اطراف اطاق بیمار نباید سرو صدا کرد زیرا معمولاً بیماران کمی عصبی و کم حوصله می شوند و فشارهای عصبی مانع بهبود سریع آنها می گردد.
 • خواندن داستانهایی که به علت جالب بودن ، خواننده را به دنبال خود می کشاند به شرط این که سر و دست بیمار را خسته نکند ، برای او خوب و مفید است . زیرا بیمار را از فکر کردن درباره مشکلاتش باز می دارد و پس از خسته شدن ، او را به خواب می برد.

توجه به نکات بالا شما را در پرستاری و مراقبت از بیمار به بهترین صورت کمک می کند و دوره نقاهت بعد از بیماری سریعتر و با کمترین فشار طی خواهد شد.

دیدگاه در"مراقبت از بیمار در منزل : نکات طلایی نگهداری از بیماران (سرطانی، سکته مغزی ، کرونایی و …)"

 1. […] قلبی و مراقبت از بیمار یکی از دغدغه هایی که کم و بیش با آن روبرو می شویم. سکته، […]

دیدگاه خود را بنویسید