مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

 • info@mehrparvar.com
 • 021-44442410
فتق ناف در نوزادان| مرکز پارسیان مهرپرور |

فتق ناف در نوزادان : علائم و عوارض فتق ناف در بارداری تا درمان آن در نوزادان

فتق ناف نوزاد : نشانه ها ، علل و درمان آن

فتق ناف در نوزادان امری شایع است. مسئله اینجاست که فتق ناف در برخی اوقات خطرناک است و باید برای درمان آن به پزشک مراجعه کنید. لازم است بدانید یکی از عوارضی که زنان باردار با آن مواجه می شوند فتق ناف در بارداری چه قبل از بارداری و چه بعد از آن بوده که می تواند چالش های خود را به همراه داشته باشد. برای اینکه بدانید چگونه می توان به بهبود و درمان فتق ناف کمک کرد باید حتماً عوارض آن را بشناسید.

در این مقاله می توانید به کمک اطلاعات زیر به شناخت این بیماری می پردازیم:

 • فتق ناف چیست ؟
 • نشانه های فتق ناف کودکان
 • علل ایجاد فتق ناف نوزاد
 • عوارض فتق ناف کودکان
 • روش های درمان فتق ناف نوزادان

فتق ناف در نوزادان

فتق ناف در نوزادان زمانی رخ می دهد که بخشی از روده از شکاف موجود بین ماهیچه های شکمی بیرون بزند. علت پدید آمدن فتق ناف به دلیل جدا شدن عضلات شکم و یا پارگی قسمتی از دستگاه گوارش (روده) ایجاد می‌شود که این پارگی یا جدا شدن به صورت برآمدگی کوچک دیده می‌شود که ۱۰ الی ۱۵ درصد نوزادان به آن مبتلا هستند و معمولا بعد از یکسالگی به صورت خود به خود بهبود می‌یابد. از جمله علائمی که می توان فتق ناف را در نوزادان تشخیص داد زمان گریه نوزاد است بیرون آمدن ناف در نوزادان هنگام گریه کردن می تواند نشانه وجود فتق ناف در نوزادان باشد.

در بیشتر مواقع فتق های ناف تا سن یک سالگی در نوزاد خود به خود برطرف می شوند، در بعضی موارد درمان فتق زمان بیشتری می برد. برای جلوگیری از عوارض جانبی فتق هایی که تا ۴ سالگی برطرف نشده اند و یا در بزرگسالی به وجود آمده اند، شاید نیاز به جراحی وجود داشته باشد .معمولا فتق ناف آزاردهنده و دردناک نیست.

علائم فتق ناف در نوزادان و کودکان

فتق باعث بوجود آمدن آماس و یا تورم در نزدیکی ناف می شود. این تورم می تواند به قطر ۵-۳ سانتیمتر باشد. اگر کودک شما مبتلا به فتق است، باید در موارد زیر توجه بیشتری به او داشته باشید:

زیرا ممکن است برآمدگی در زمان آرامش و یا زمانی که به پشت دراز کشیده به طور کامل ناپدید شود. فتق ناف در نوزادان معمولا بدون درد است، در حالی که فتق در بزرگسالان معمولا باعث احساس ناراحتی در ناحیه شکم نوزاد می شود.

عوامل بوجود آمدن فتق ناف

فقط فتق ناف در نوزادان نیست که شیوع دارد بلکه فتق ناف در بارداری نیز می تواند ایجاد شود. در طی بارداری بند ناف از یک فضای باز بسیار کوچک در ماهیچه های شکم جنین عبور می کند. این فضای باز بلافاصله بعد از زایمان بسته می شود. اگر بسته شدن فضای باز به طور کامل صورت نگیرد، دیواره در ناحیه میانی شکم نوزاد ضعیف میشود و ممکن است سبب بروز فتق ناف در زمان زایمان و یا در طول زندگی فرد شود.

عوامل فتق ناف در نوزادان | مرکز پارسیان مهرپرور

برخی از عوامل محتمل در بروز فتق در سنین مختلف شامل :

در چه شرایطی فتق ناف خطرناک است؟

فتق ناف در نوزادان بسیار معمول است، به خصوص نوزادان نارس و نوزادانی که با وزن کمتر از نرمال به دنیا آمده اند. احتمال بروز این شرایط در دختران و پسران به یک اندازه است. فتق ناف در بزرگسالان، اضافه وزن و باردار بودن چند قلو می تواند خطر بروز فتق ناف را بالا ببرد.

عوارض فتق ناف در نوزادان

فتق ناف در کودکان به ندرت عوارضی را به دنبال دارد. زمانی که بخش بیرون زده بافت روده، در شکاف ایجاد شده بین ماهیچه ها گیر افتاده و دیگر نتوانید آن را با دست به داخل حفره شکمی هل دهید، می تواند برای نوزاد عوارضی را به دنبال داشته باشد که باعث کاهش جریان خون می شود و بافت روده و درد در ناحیه شکم را همراه دارد و اگر خون رسانی به طور کامل قطع شود بافت روده کاملا فاسد میشود.در این حالت عفونت ممکن است در تمامی حفره شکمی پخش شود و شرایط خطرناکی را برای نوزاد و یا فرد به وجود آورد .احتمال انسداد روده در بزرگسالانی که فتق ناف دارند، بیشتر است . معمولا برای درمان این شرایط به صورت اورژانسی جراحی انجام می شود.

چه موقع نزد پزشک برویم؟

اگر فکر می کنید کودک شما فتق ناف دارد، او را نزد پزشک متخصص اطفال ببرید تا آن را تشخیص دهد. اگر کودک دچار مشکلات زیر شد، فورا او را نزد پزشک ببرید:

 • کودک دچار درد ناف است.
 • کودک استفراغ می کند.
 • برآمدگی ناف نوزاد ورم کند یا تغییر رنگ دهد و یا بسوزد.

فتق ناف در نوزادان شایع تر است، به خصوص در نوزادان نارس یا نوزادانی که هنگام تولد وزن کمی دارند. موارد فوق برای بزرگسالان نیز صدق می کند .در صورت احساس درد و ناراحتی در ناحیه تورم، شما نیاز به مراقبت های ویژه خواهید داشت. تشخیص و درمان به موقع ، می تواند از بروز عوارض بعدی جلوگیری کند .

درمان دارویی

در اکثر موارد فتق ناف تا سن یک سالگی خود به خود برطرف می شود. همچنین پزشک ممکن است در طی تست های فیزیکی بتواند برآمدگی فتق را به داخل حفره شکمی هل دهد. خودتان این کار را انجام ندهید. بعضی افراد می گویند که فتق ناف با بستن سکه بر روی برآمدگی قابل درمان است. این کار کمکی نخواهد کرد و ممکن است سبب تجمع میکروارگانیسم ها و بروز عفونت در آن ناحیه شود. معمولا جراحی برای بچه ها زمانی انجام می شود که فتق بزرگ و یا بسیار دردناک باشد و یا :

 • تا سن ۴ سالگی ناپدید نشده باشد .
 •  پس از ۱ یا ۲ سالگی بزرگتر شده باشد .
 • سبب گیر افتادن روده و ایجاد انسداد در آن ناحیه شده باشد .

جراحی درمان فتق ناف | مرکز پارسیان مهرپرور

در طی جراحی، برش کوچکی در بخش پایین شکم ایجاد کرده و بافت فتقی شده به داخل حفره شکمی بازگردانده می شود و سپس بخش باز شده از دیواره شکم به هم دوخته می شود. بیشتر افراد چند ساعت پس از انجام جراحی از بیمارستان مرخص شده و دو تا چهار هفته بعد می توانند به فعالیت های طبیعی خود بازگردند. بازگشت فتق ناف در نوزادان پس از جراحی بسیار نادر است.

درمان بیرون زدگی ناف نوزاد در طب سنتی

درمان گیاهی فتق ناف در نوزادان و بزرگسالان

ماده گیاهی برای درمان فتق ناف در نوزادان

طریقه مصرف

تخم شوید
 • مقداری تخم شوید را بو داده ، بکوبید و در مقداری سرکه سیب مخلوط و به نوزاد بدهید.
شیرین بیان
 • شیرین بیان را کوبیده و سپس درون یک ظرف شیری بریزید و از آن برای نوزاد هر روز استفاده کنید.
گل ختمی
 • ریشه گل ختمی را در آب جوش بریزید
 • بعد از 15 دقیقه محلول بوجود آمده را با سرکه سیب مخلوط کنید
 • سه بار در روز مصرف کنید.
ریشه زنجبیل
 • ریشه زنجبیل می تواند درد های شکم را کاهش دهد و جلوی ترشح اسید معده را بگیرد.
 • توجه : استفاده بیش از اندازه زنجبیل باعث آسیب رساندن به معده می شود.
بابونه
 • مصرف روزانه چای بابونه راحت ترین راه برای رفع باد فتق می باشد.
آب هویج
 • بهتر است که در هر روز یک لیوان آب هویج تازه میل کنید.

بستن ناف نوزاد با سکه ؟

نوزادانی که دچار فتق ناف می شوند ، نیاز به اقدام های خاصی مثل بستن ناف یا گذاشتن سکه روی آن (که از روش های قدیمی است)، نیست و این روش ها توصیه نمی شود. فتق نافی، یک نقص تکاملی بوده و به دلیل اینکه ناف کاملا بسته نشده است، ایجاد می شود. در این شرایط به والدین توصیه می شود تا 5 یا 6 سالگی (یعنی قبل از رفتن به مدرسه) صبر کنند چون امکان رفع خود به خود فتق نافی وجود دارد. در غیر این صورت اگر بعد از گذشت این زمان، فتق نافی برطرف نشد، حتما نیاز به انجام عمل جراحی در این سن است.

خلاصه مطلب فتق ناف در نوزادان

وقتی والدین متوجه برجستگی و تورم در ناف کودک می شوند، ویزیت دکتر متخصص ضروری است. البته در بعضی شرایط نیاز به ویزیت اورژانسی کودک توسط دکتر ایجاد می شود. از جمله: اگر کودک در ناف احساس درد شدید کند، وقتی که فتق ناف در نوزادان با استفراغ همراه باشد و زمانی که تورم و برجستگی ناف دردناک و حساس باشد.

پرستار کودک و نوزاد در منزل از مجموعه خدماتی است که احتمالاً در زمان های ایجاد بیماری در کودکان به آن احتیاج دارید.  شرکت پارسیان مهرپرور با سابقه ترین شرکت خدمات پرستاری در منزل می باشد. با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیدگاه در"فتق ناف در نوزادان : علائم و عوارض فتق ناف در بارداری تا درمان آن در نوزادان"

 1. دیانت

  بسیار ممنون از مطلب کامل و آگاهی بخش شما

دیدگاه خود را بنویسید