مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

 • info@mehrparvar.com
 • 021-44442410
عرق سوز شدن کودکان | مرکز خدمات پرستاری مهرپرور

عرق سوز شدن نوزاد (prickly heat): علل، پیشگیری و ۱۰ روش درمان خانگی عرق سوز شدن

 عرق سوز شدن نوزاد (prickly heat) چیست؟

عرق سوز شدن نوزاد ناشی از جوش‌های پوستی ناشی از گرما بیش از حد محیط است. نشانه های آن برآمدگی‌های کوچک و تاول‌های ریز روی پوست است. کودکانی که پوست روشن دارند بیشتر عرق سوز میشوند. این مشکل بیشتر نوزادان را درگیر می کند. البته ممکن است کودکان در تمامی سنین بدنشان عرق سوز شود. عرق سوز شدن بیشتر در نواحی چین‌های پوست که لباس به تن می‌چسبد،مانند سینه، شکم، گردن، لای پا‌ها و باسن دیده می شود. این مشکل را با هم بررسی می کنیم زیرا سبب بی قراری کودک و ناراحتی مادر و پرستار کودک می شود.

مواردی که قصد بررسی آنها را داریم:

 • علل عرق سوز شدن نوزاد
 • خطرات عرق سوز شدن نوزادان
 • درمان عرق‌ سوز شدن نوزاد
 • ۱۰ روش درمان خانگی عرق سوز شدن نوزاد
 • پیشگیری از عرق سوز شدن نوزاد
 • چه زمان کودک عرق سوز شده را نزد پزشک ببریم؟

علل عرق سوز شدن نوزاد

در صورتی که نوزاد بیش از اندازه عرق کند، منافذ پوست او بسته می شود. عرق نمی‌تواند خارج شود و همین باعث عرق‌ سوز شدن نوزاد می‌شود. اگر کودک در هر فصلی زیادی لباس بپوشد باعث عرق کردنش می شود. لباس تنگی که به تن بچسبد، نوزاد را عرق سوز می کند. گاهی اوقات هم مالیدن پماد‌های موضعی مخصوص سرفه روی سینه کودک، موجب عرق‌سوز شدن این ناحیه در نوزاد می‌گردد.

۷ علت عرق سوز شدن گردن نوزادان و کودکان

پوست نوزادان بسیار لطیف و حساس است و باید در مراقبت کردن از آن بسیار دقت کرد، بخصوص قسمت های چین دار مانند نزدیک زانو، ران ، زیر بغل، آرنج و گردن نوزادان. عرق سوز شدن گردن نوزادان علی الخصوص در ۵ ماهگی بسیار شایع است. در ادامه مطلب به علل اصلی و مهم عرق سوز شدن گردن نوزادان می پردازیم:

۱- نیش استورک از علل عرق سوز شدن نوزاد

نقطه های کوچک صورتی رنگ که در هنگام تولد ظاهر میشوند، اینها تحریکات پوستی نیستند بلکه رگ های خونی هستند که در نزدیکی زیر لایه پوست جمع می شوند، آن ها اغلب تنها پس از چند ماه بعد از تولد ناپدید می شوند.

۲- تحریکات گرمایی از علل عرق سوز شدن نوزاد

عرق سوز شدن بر اثر گرمای تابستان غیر معمول نیست، به خصوص در اطراف گردن و بالاتنه و دلیل آن گرما و حساس بودن پوست کودک می باشد، این تحریکات دانه های قرمز و کوچکی هستند که بیشتر می شوند و معمولا عرق سوز شدن نامیده می شوند.

۳- عرق سوز شدن گردن نوزاد بعلت تحریک پوستی

کودکان دارای پوست بسیار حساسی هستند و در چند ماه اول کودک دچار تحریکات پوستی و به خصوص در قسمت گردن می شود، گردن آن ها گوشتالو و چاق است ، به همین دلیل بیشتر در معرض سوزش قرار دارد، اغلب چین های گردنشان به هم مالیده شده و موجب عصبانیتش میشود، این مشکل تا زمانی که کودک بتواند سر خود را بدون نیاز بلند کند، وجود دارد.

۴- عفونت قارچی  یکی از علل عرق سوز شدن گردن کودک

مشکلات قارچی در نوزادان می تواند رایج باشد، به دلیل این که چین ها و رطوبت ، مکانی عالی برای رشد کاندیدا است. مخمر شایع ترین عفونت در کودکان است، اگر کودک شما اساسا شیر مادر می خورد، احتمالا مقداری از شیر بیرون می ریزد و این رطوبت در اطراف گردن او باعث ایجاد مخمر خواهد شد.

سایر علل عرق سوز شدن کودکان و نوزادان

۵- اینترتریگو از دلایل عرق سوز شدن نوزاد : اغلب در کسانی که گونه های چاق دارند، پیدا می شود، زمانی که کودک برای نگه داشتن سر خود به بالا زمان سختی را می گذراند، ممکن است باعث رطوبت و رشد باکتری شود و این عرق سوز شدن زمانی که کودک سرش را در حالت عادی نگه دارد، برطرف می شود.

علائم عرق سوز شدن کودکان | مرکز پارسیان مهرپرور

۶- تحریکات بزاق از علل عرق سوز شدن کودکان : اگر کودک شما بزاق زیادی دارد، ممکن است این عرق سوز شدن به این دلیل باشد، این امر به ویژه زمانی درست است که نوزاد در حال درآوردن دندان باشد ، به همین دلیل چانه و گردن آنها همیشه مرطوب است و همین خیسی باعث خارش می شود، تا زمانی که کودک شما از این مرحله خلاص شود، ممکن است از این تحریکات اذیت شود، خشک نگه داشتن پوست آنها و تمیز کردن آن راهی برای بهبود است.

۷-  آلرژی از علل عرق جوش کودکان و نوزادان : پوست نوزاد حساس به آلرژی است و این آلرژی باعث عرق سوز شدن گردن آن ها می شود، این میتواند به دلیل مواد پاک کننده و تحریک کننده مانند شامپو،صابون و یا محصولات پوستی باشد، شما باید محصولات و صابون هایی را با حداقل حساسیت انتخاب کنید.

خطرات عرق سوز شدن نوزاد

عرق سوز شدن نوزاد مشکل جدی نیست اما باید بدانید که عرق‌سوز شدن به این معنی است که کودک بیش از اندازه گرمش شده است.  و باید  عرق سوز شدن کودک را جدی بگیرید  و سریع  نوزاد را خنک کنید، چون  امکان دارد نوزاد دچار گرمازدگی یا ضعف در اثر گرما شود. عرق‌ سوز شدن معمولا دردناک نیست، اما می‌تواند خارش و سوزش زیادی داشته باشد. بعضی از جوش‌ها ممکن است نسبت به لمس حساس باشند.

پودر بچه درمان عرق‌سوز شدن نوزاد و کودک

سعی کنید کودک را خنک کنید. لباس‌های کودک را از تنش درآورید و کودک را به اتاقی خنک یا جایی که سایه باشد منتقل کنید.قرار دادن پارچه خیس و خنک روی قسمت‌هایی از بدن کودک که عرق‌سوز شده‌اند نیز مؤثر است.اگر کودک را حمام کردید بدن کودک را با حوله خشک نکنید بگذارید بدن کودک خود به خود خشک شود. روی ناحیه عرق‌سوز شده کرم یا پماد و همینطور پودر بچه ( اکسید روی ) نمالید، این کار با جلوگیری از جریان یافتن هوا، عرق‌سوز را بد‌تر می‌کند.

درمان عرق سوز شدن کودک | مرکز پارسیان مهرپرور

استفاده از دستگاه تهویه برای شب های گرم اتاق نوزاد توصیه می شود. اگر تهویه ندارید در اتاق کودک پنکه روشن کنید. باد پنکه را مستقیم به جایی نزدیک به کودک هدایت کنید، اما نه مستقیم به سمت خود او؛ بهتر است پنکه را از کودک دور کنید تا  اندازه ای که فقط نسیمی خنک داشته باشد. مراقب باشید کودک بیش از اندازه خنک نشود! ناخن‌های کودک را حتما کوتاه کنید تا قسمتهای  عرق‌سوز شده را نخاراند.

۱۰ روش درمان خانگی عرق سوز شدن نوزاد

برای همه ما تابستان را فصلی دوست داشتنی است. اما مادر صاحب نوزاد و پرستار کودک در این ماه سختی های زیادی دارند. عرق سوز شدن نوزاد در این فصل به دلیل گرم شدن هوا بیشتر اتفاق می افتد. برای آنها سوال است که برای درمان عرق سوز شدن کودک و نوزاد چی خوبه ؟

در ادامه راههای درمان خانگی این بیماری را بررسی می کنیم:

 1. استفاده از جوی دوسر
 2. استفاده از کمپرس آب سرد
 3. برگ درخت سنجد برای درمان عرق سوز شدن
 4. استفاده از جوش شیرین
 5. آلوئه‌ورا برای درمان عرق سوز شدن
 6. استفاده از آرد نخودچی
 7. انبه‌ی خام برای درمان عرق سوز شدن
 8. استفاده از خیار
 9. گلاب برای درمان عرق سوز شدن
 10. استفاده از ماست

۱- استفاده از جوی دوسر ، درمان عرق سوز شدن نوزاد در طب سنتی

یک فنجان جوی دوسر را آسیاب و به وان آب سرد اضافه کنید خوب هم بزنید تا مثل شیر شود. سپس نیم ساعت در آب بنشینیدو بدن خود را با حوله‌ای نرم خشک کنید.

۲- استفاده از کمپرس آب سرد برای درمان عرق جوش نوزاد

کمپرس آب سرد حالت خارش، التهاب و عرق سوز را از بین می برد. چند قطعه یخ را درون پارچه‌ای بپیچید و به ‌مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه روی ناحیه‌ای عرق‌سوز شده بگذارید. به‌مدت ۲ تا ۳ روز، این کار را در هر ۴ تا ۶ ساعت تکرار کنید.

۳- برگ درخت سنجد برای درمان عرق سوز شدن

کمی برگ تازه‌ی درخت سنجد را به‌شکل خمیر دربیاورید و روی نواحی عرق‌سوزشده بگذارید. بعد از خشک شدن پوست را با آب سرد بشویید.

۴- استفاده از جوش شیرین برای درمان عرق سوز شدن نوزادان

جوش شیرین همچون ماسک پوست را لایه برداری می‌کند. یک قاشق چای‌خوری جوش‌شیرین را به یک فنجان آب‌سرد اضافه کنید. یک پارچه آغشته به این آب را ۱۰ دقیقه روی نواحی عرق‌سوزشده قرار دهید.

۵- آلوئه‌ورا برای درمان عرق سوز شدن

ژل آلوئه‌ورا را روی نواحی عرق‌سوز شده بگذارید. بعد از ۲۰ دقیقه با آب سرد دوش بگیرید.

آلوئه ورا برای درمان عرق سوز شدن | مرکز پارسیان مهرپرور

۶- استفاده از آرد نخودچی

آرد نخودچی رطوبت اضافی بدن را جذب می کند. آرد نخودچی منافذ پوستی را باز می کند، سلول‌های مرده را تسکین می دهد. ۲ تا ۳ ق. غ آردنخودچی را با آب ترکیب کنید تا خمیر بشود. خمیر را به‌ مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی نواحی عرق‌سوز بگذارید و بعد با آب سرد آن را بشویید.

۷- انبه‌ی خام برای درمان عرق سوز شدن

۲ انبه را با ۲ فنجان آب بپزید به صورت پالپ درآورید و بعد از سرد شدن بنوشید.

۸ – استفاده از خیار

خیار را نازک کرده، ۲ ق .غ آب لیمو اضافه و به‌ مدت ۱۰ دقیقه روی پوست عرق سوز شده بگذارید.

۹- گلاب برای درمان عرق سوز شدن نوزاد

 • مقداری گلاب را با ۴ قاشق غذاخوری عسل و مقداری آب ترکیب کنید.
 • این ترکیب را در قالب یخ بریزید و اجازه بدهید که منجمد شود.
 • قالب‌های گلاب یخی را درون پارچه‌ای نخی بپیچید و روی پوست بگذارید.
 • گلاب تعادل PH پوست را حفظ می کند و چربی پوست را کنترل می کند.

۱۰ – استفاده از ماست

ماست سرد را ۱۵ دقیقه روی قسمت عرق‌ سوز شده قرار داده سپس با آب سرد بشویید.

چگونه از عرق سوز شدن نوزاد پیشگیری کنیم؟

با پوشاندن لباس‌های گشاد و سبک به تن کودک‌ مخصوصا در هوای گرم، کودک را راحت و خنک نگاه دارید. از لباسهای نخی برای کودک استفاده کنید زیرا لباسهای نخی و گشاد باعث میشود کودک راحت تر عرق کند. از پوشاندن لباس‌هایی با الیاف مصنوعی و پلاستیکی به تن کودک‌تان استفاده نکنید. در روز‌های خیلی گرم کودک را در خانه نگه دارید یا به دنبال مکان‌های خنک یا سایه‌دار برای نشستن یا بازی برای کودک باشید. به اندازه کافی به کودک آب و مایعات بدهید تا بدنش کم آب یا دهیدراته نشود. به طور مرتب کودک خود را از این لحاظ که زیاد گرمش است یا نه کنترل کنید. اگر مطمئن نیستید، پوستش را لمس کنید. اگر گرم و نم‌دار بود به این معناست که بیش از اندازه گرمش شده است.

نکات طلایی برای جلوگیری از عرق سوز شدن نوزاد

 • نوزادان را خشک و خنک نگه دارید.
 • در هوای گرم یا مرطوب، لباس نخی خنک و عرق گیر به تن کودک بپوشانید.
 • استفاده از لباس نخی خنک از عرق سوز شدن پوست کودک جلوگیری می کند.
 • کرم، پماد و پودر بچه به پوست کودک نمالید. این مواد فقط روزنه‌های پوستشان را می بندد.
 • نوزادان را در فضایی قرار دهید که تهویه هوای مناسب داشته باشد یا از پنکه با دور آرام استفاده کنید.

چه زمان کودک عرق سوز شده را نزد پزشک ببریم؟

توصیه مرکز مهرپرور : اگر موفق به درمان عرق‌ سوز شدن نوزاد نشدید او را نزد پزشک ببرید. در صورت شدت گرفتن مشکل یا دچار تب ۳۹ درجه شد او را نزد پزشک ببرید.