مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

 • info@mehrparvar.com
 • 021-44442410
شکستگی لگن در سالمندان | مرکز پارسیان مهرپرور

شکستگی لگن در سالمندان (۷ دلیل) : درمان، عوارض و خطرات شکستن لگن در سالمند

شکستگی لگن در سالمندان و مراقبت از آن ها

مراقبت، پس از شکستگی لگن در سالمندان یکی از مهمترین کارها برای سالمندان می باشد. بیشتر شکستگی های لگن در افراد بزرگتر از ۶۵ سال رخ می دهد. در ضمن خطرات شکستگی لگن در سالمندان بعد از سن ۸۰ سالگی بیشتر نیز می گردد. در این مقاله به توضیح علل شکستگی لگن ، عوارض بعد از شکستگی لگن و پرستاری و مراقبت از سالمند بعد از شکستگی لگن، خدمات پرستاری و خدمات فیزیوتراپی مورد نیاز سالمند می پردازیم. مصرف داروهای مختلف، بینایی ضعیف و عدم حفظ تعادل بدن باعث می شوند افراد مسن بیشتر زمین بخورند و بیشتر دچار شکستگی استخوان لگن گردند.

در این مطلب به موارد زیر می پردازیم:

   • علل شکستگی لگن
   • عوامل خط شکستگی لگن
   • علاتم شکستگی لگن
   • عوارض شکستگی لگن
   • تشخیص شکستگی لگن
   • درمان شکستگی لگن
   • پیشگیری از شکستگی لگن

علل شکستگی لگن

شکستگی لگن در جوانان و در کودکان نیز علاوه بر سالمندان اتفاق می افتد. اما علل های متعددی می توان برای این موضوع نام برد که بخشی از آن ها را در زیر به آن اشاره کرده ایم:

 • شکستگی لگن در تصادف رانندگی
 • افتادن از بلندی
 • ضعیف بودن استخوان

عوارض شکستگی لگن | مرکز پارسیان مهرپرور

در افراد دارای استخوان های ضعیف، شکستگی لگن در اثر ایستادن بر روی یک پا و یا چرخیدن پا رخ می دهد.

عوامل خطر شکستگی لگن در افراد مسن و جوانان

از آنجایی که هیچ کدام از ما دوست نداریم هزینه  جراحی شکستگی لگن را بپردازیم و عوارض بعد از جراحی شکستگی لگن را تحمل کنیم، بهتر است در مورد عوامل خطر شکستگی لگن را بشناسیم.

۱- سن

با بالا رفتن سن، تراکم استخوان و توده عضلانی کاهش می یابد. افراد مسن ممکن است دارای مشکلات بینایی و عدم تعادل بدن نیز باشند. حضور پرستار سالمند در کنار سالمندان و همراهی ایشان در انجام امور روزانه و مراقبت از سالمند از امکان بروز حوادثی همچون شکستگی فمور در سالمندان و شکستگی لگن در سالمندان جلوگیری می کند.

۲- جنس

استخوان ها در زنان نسبت به مردان، زودتر پوک می شوند. کاهش هورمون استروژن که در هنگام یائسگی رخ می دهد، کاهش توده استخوانی و شکستگی لگن را بیشتر می کند. به هر حال، مردان نیز دارای کاهش تراکم استخوانی و شکستگی لگن می شوند.

۳- بیماری های مزمن

پوکی استخوان یکی از مهم ترین عوامل خطر شکستگی لگن می باشد، اما سایر بیماری ها نیز ممکن است باعث شکنندگی استخوان گردند. این بیماری ها عبارتند از: اختلالات غدد درون ریز مثل پرکاری تیروئید و اختلالات روده ای که باعث کاهش جذب ویتامین “دی” و کلسیم می گردد. اگر داروهای کورتونی به مدت طولانی استفاده شوند، می توانند استخوان ها را پوک کنند و به آسانی بشکنند.

۴- مشکلات تغذیه ای

اگر در دوران جوانی به مقدار کافی از غذاهای حاوی کلسیم و ویتامین “دی” استفاده نکنید، باعث کاهش توده استخوانی و افزایش خطر شکستگی استخوانی در دوران سالمندی می شوید. افراد دارای اختلالات غذا خوردن از قبیل آنورکسیا و بولیمیا می توانند در اثر کمبود مواد مغذی، دچار پوکی استخوان و شکستگی آن گردند .همراه بودن پرستار سالمند و حضور مداوم در کنار سالمند و مراقبت از سالمند و توجه به تغذیه سالمند می تواند از بروز حوادثی که منجر به شکستگی لگن می شود جلوگیری کند.

۵- داروهای خاص برای شکستگی لگن در سالمندان و بیماران

اگر داروهای کورتونی به مدت طولانی استفاده شوند، امکان پوکی استخوان بالا میرود. در برخی موارد، دارویی خاص و یا ترکیب داروها می تواند باعث سرگیجه و در نتیجه زمین خوردن گردد .

۶- عدم فعالیت بدنی

ورزش هایی مانند پیاده روی، به قوی شدن استخوان و عضلات کمک می کنند و در نتیجه شکستگی ها کمتر رخ می دهد. افراد با فعالیت کم بدنی، بیشتر در معرض خطر شکستگی لگن می باشند. سالمندان می توانند به همراه پرستاران خود به پیاده روی بروند و یا هنگام مراجعه فیزیوتراپ در منزل برای انجام فیزیوتراپی، حرکات مناسب جهت تقویت عضلات به پرستار سالمند آموزش داده شود تا طی یک برنامه منظم سالمند به انجام آن حرکات بپردازد .

علل شکستگی لگن | مرکز پارسیان مهرپرور

۷- استفاده از تنباکو و مشروبات الکلی

سیگار کشیدن و نوشیدن مشروبات الکلی باعث تداخل در مراحل تولید و ساخت استخوان سازی و ترمیم آن می شود و در نتیجه منجر به از دست دادن استخوان ها می گردد. پرستار سالمند می تواند با حضورش در کنار سالمند و پرستاری و مراقبت دائم از او از مصرف بیش از اندازه این مواد توسط سالمند جلوگیری کند.

علائم شکستگی لگن در سالمندان

 • فرد بعد از زمین خوردن، فورا قادر به حرکت نمی باشد .
 • درد شدیدی را در قسمت جلوی ران و یا در کشاله ران احساس می کنند .
 • سالمند  نمی تواند سنگینی خود را بر آن طرف صدمه دیده بیندازد .
 • سفتی، کبودی و ورم در اطراف منطقه شکستگی دیده می شود .
 • پای صدمه دیده، کوتاه می شود .
 • پای صدمه دیده، به خارج از بدن متمایل می شود .
 • بیشتر شکستگی های لگن در یکی از دو منطقه استخوان ران رخ می دهد.
 1. الف-گردن استخوان ران  : این منطقه بالاترین منطقه استخوان ران و درست در زیر سر استخوان (بخش توپی) قرار دارد .
 2. ب -منطقه داخلی توروکانتر  : این منطقه یک کم دورتر از مفصل لگن می باشد .

عوارض شکستگی لگن در سالمندان

اگر شکستگی لگن باعث شود فرد برای مدت زمان طولانی، بی حرکت بماند، ممکن است یک و یا چند مشکل زیر را پیدا کند.

 • ذات الریه
 • زخم بستر
 • عفونت دستگاه ادراری
 • لخته خونی در پاها و یا در ریه ها

تشخیص شکستگی لگن

پزشک با دیدن علائم و مشاهده قرار گرفتن غیر طبیعی مفصل ران و پا می تواند شکستگی لگن را تشخیص دهد .

 • با تصویربرداری اشعه ایکس ، شکستگی و همچنین محل شکستگی معلوم می شود.
 • اگر اشعه ایکس شکستگی را نشان نداد ؛ پزشک سی تی اسکن و ام آر آی را تجویز خواهد کرد .

احساس خستگی و سرگیجه که عوارض جانبی برخی داروها می باشد، باعث افزایش خطر زمین خوردن می شوند.

درمان شکستگی لگن در سالمندان | مرکز پارسیان مهرپروردرمان سریع شکستگی لگن در سالمندان

شکستگی لگن سالمندان و سایر اقشار جامعه به سه روش قابل درمان می باشد.

 1. دارو
 2. جراحی
 3. توانبخشی

۱- جراحی شکستگی لگن در سالمندان

نوع جراحی بستگی به محل شکستگی استخوان، شدت شکستگی و سن افراد، تفاوت دارد. روش های مختلف جراحی در زیر اشاره شده اند که عبارتند از :

الف) ترمیم با فلز سخت

جراح ممکن است پیچ فلزی را وارد استخوان کند تا استخوان های شکسته را به هم پیچ کند و تا وقتی استخوان جوش نخورده ، آن پیچ درون بدن باقی می ماند. برخی موارد، پیچ فلزی به یک صفحه فلزی متصل می شود و در طول استخوان ران حرکت می کند. در روش دیگر از یک میله در قسمت مغز استخوان ران استفاده می شود. در این روش، پیچ از قسمت بالای میله از طریق گردن استخوان ران عبور می کند و وارد بخش توپی مفصل ران می شود .

ب) جایگزینی جزئی مفصل ران

اگر انتهای استخوان شکسته به درستی قرار نگیرد و تخریب شده باشد، پزشک ممکن است سر و گردن استخون ران را بردارد و به جای آنها، پروتز فلزی قرار دهد .

جراحی جزئی مفصل ران | مرکز پارسیان مهرپرور

ج) جایگزینی کلی مفصل ران

جایگزینی قسمت بالای استخوان ران در استخوان لگن خاصره با مواد مصنوعی را پروتز می نامند! اگر آرتریت و یا صدمه قبلی، مفصل ران را تخریب کرده باشد، جایگزینی کامل مفصل ران ممکن است روش خوبی باشد . اگر در طی شکستگی، ذخیره خونی در بخش توپی استخوان مفصل ران تخریب شده باشد، بهبودی استخوان کمتر می شود . این اتفاق معمولا در افراد مسنی که گردن استخوان ران در آنها دچار شکستگی گردیده است، رخ می دهد؛ بنابراین پزشک ممکن است تعویض کلی و یا جزئی مفصل ران را توصیه کند .

۲- توانبخشی

یک روز بعد از جراحی، توانبخشی شروع می شود . فیزیوتراپی بر اساس ورزش های قدرتی انجام می گیرد. همچنین شما باید با یک درمانگر حرفه ای کار کنید تا روش های مستقل بودن را در زندگی یاد بگیرید و دیگر نیازی به کمک افراد در دستشویی رفتن، دوش گرفتن، لباس پوشیدن و غذا درست کردن نداشته نباشید .

نکته : اگر استفاده از واکر و یا ویلچر لازم باشد، درمانگر توصیه به خرید آنها می کند .

بهتر است از فیزیوتراپی در منزل برای سالمندان استفاده شود و مرکز پارسیان مهرپرور با کادری مجرب و متعهد آماده ارائه خدمات بالینی و مراقبتی در منزل می باشد. از طرف دیگر هنگام مراجعه فیزیوتراپ در منزل، فیزیوتراپ با آموزش حرکات فیزیوتراپی به پرستار سالمند و انجام منظم و به موقع حرکات توسط پرستار سالمند، می تواند روند درمان را سرعت ببخشد.

نکات مهم در توانبخشی شکستگی لگن در سالمندان

 1. استفاده از شورت های دارای ساپورت و حمایت طرفی که حالت ضربه گیر دارد در سالمندان
 2. کاهش شانس افتادن با ورزش هایی مانند ورزش های تعادلی یوگا و یا تاچی.
 3. تغییراتی در محیط منزل و به خصوص سرویس بهداشتی و حمام جهت کاهش شانس افتادن.
 4. استفاده از وسایل کمکی مانند عصا یا واکر بر طبق وضعیت بیمار

فیزیوتراپی شکستگی لگن | مرکز پارسیان مهرپرور

بیماری که دچار شکستگی استخوان لگن است باید هرچه زودتر راه برود و در صورت لزوم در بخش طب فیزیکی و توانبخشی بستری شده و با تمهیدات تیم توانبخشی به زندگی عادی برگردد.ابتدا بیمار با عصای زیر بغلی و یا واکر با نظارت فیزیوتراپیست ماهر راه خواهد رفت سپس میزان وزنی که باید توسط بیمار تحمل شود تنظیم شده و به بیمار اجازه حرکت داده می شود. استفاده از تردمیل و دوچرخه در مرحله بعدی خواهد بود . آموزش نحوه بالا و پایین رفتن از پله نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. در پله بالا رفتن ابتدا باید پای سالم قرار گیرد سپس پای مبتلا و در صورت پایین آمدن از پله ها ابتدا پای مبتلا و سپس پای سالم قرار گیرد .

۳- دارو

داروهای افزایش دهنده تراکم استخوان به نام بیس فسفونات ممکن است خطر شکستگی مجدد لگن را کاهش دهند! بیشتر این داروها به صورت خوراکی مصرف می شوند، این داروها دارای عوارضی از قبیل: تهوع، درد شکم و التهاب مری هستند. اگر شما دارای این عوارض شدید، نوع تزریقی این داروها را انتخاب کنید . مصرف طولانی مدت این داروها ممکن است موجب ترک خوردن یا شکستگی بالای استخوان ران گردد، اما این ترک ها به طور کامل باعث شکستگی استخوان نمی شوند. حضور مداوم پرستار سالمند جهت دادن به موقع و به طرز صحیح داروها می تواند در تسریع روند درمان شکستگی لگن سالمند تاثیر بسزایی داشته باشد.

پیشگیری از شکستگی لگن در سالمندان

برای تقویت استخوان ها و حفظ تعادل بدن، ورزش کنید! ۳۰ دقیقه در بیشتر روزهای هفته ورزش کنید. ورزش های قدرتی و تعادلی را انجام دهید. توصیه می شود با توجه به اینکه در دوران سالمندی احتمال بروز حوادث ناگهانی همچون شکستگی استخوان لگن سالمندان بالا میرود، پرستار سالمند با ایشان همراه باشد.

 • عدم مصرف الکل و سیگار: با عدم مصرف کردن الکل و سیگار، از تراکم استخوان محافظت کنید! نوشیدن الکل باعث ایجاد اختلال در تعادل و افزایش زمین خوردن می شود.
 • خانه را بررسی کنید: فرش ها و مبلمان زیادی را از سر راه جمع کنید! سیم های برق را به دیوار بچسبانید و هر چیزی که موجب زمین خوردن سالمند می شود را جمع کنید.
 • چشمان را بررسی کنید: هر سال نزد چشم پزشک بروید.
 • مصرف داروها: احساس خستگی و سرگیجه از عوارض جانبی داروها باعث افزایش خطر زمین خوردن می شود.
 • پرستاری ویژه : در نهایت توصیه می شود حتما از حضور پرستار سالمند در کنار سالمندان خود بهره ببرید.
 • پرستار سالمند با توجه به تجربیاتی که در طی مدت کار کسب کرده است و با توجه به حضور مداوم و شبانه روزی می تواند از بروز حوادث برای سالمندان جلوگیری کند.
 • تغذیه مناسب برای سالمندان : با افزایش سن خطر ضعیف شدن استخوان ها و شکستگی لگن در سالمندان افزایش می یابد. برای رفع این بخش تیم ما پیشنهاد میدهد حتما سوپ پای مرغ و مزایای آن را مطالعه فرمایید.

فیزیوتراپی شکستگی لگن در سالمندان

اگر بدانید شکستگی لگن در سالمندان ، عامل بسیاری از حوادث منجر به فوت در مورد سالمندان می شود، خودتان هم باور می کنید که این لگن استخوانی که در مرکز بدن قرار می گیرد و ستون های بدنتان روی آن نصب شده‌اند، در واقع مثل شیشه عمر شما مهم است و نباید بشکند . شکستگی لگن یکی ازشایع‌ ترین وجدی‌ ترین آسیب های مرتبط با پوکی استخوان برای جمعیت سالمند محسوب می شود . گرچه شکستگی لگن و بهبود شکستگی لگن در سالمندان فرایندی طولانی و دردناک دارد که طی آن مخاطرات زیادی در انتظار سالمند قرار دارد، یافته‌های جدید پزشکی نشان می دهد بهبود شکستگی لگن در سالمندان خوشبین که دیدگاه مثبتی در زندگی دارند، بهتر از سالمندان افسرده است.

در صورتی که از نزدیکان شما دچار شکستگی لگن شده است و به فیزیوتراپی شکستگی لگن احتیاج دارد و اگر قادر به خروج از منزل نمی باشد ، می توانید از خدمات فیزیوتراپی شکستگی لگن در منزل که توسط مرکز پارسیان مهرپرور ارائه می شود استفاده نمایید.جهت دریافت خدمات فیزیوتراپی شکستگی لگن در منزل با ما تماس بگیرید.

 پیشگیری از شکستگی لگن در سالمندان با مصرف برخی میوه ها

محققان دریافته ‌اند که میوه و سبزیجات می توانند از شکستگی استخوان لگن در سالمندان مرد جلوگیری کنند. ویتامین «C» مردان مسن را در برابر کاهش توده استخوانی محافظت می کند. مصرف میوه و سبزیجات میتواند به محافظت مردان مسن در برابر کاهش توده استخوانی که عامل اصلی شکستگی لگن است، کمک نماید.  ویتامین C  بدن را در برابر التهابات محافظت می کند، التهاب مزمن می تواند به جذب استخوان ها و کاهش جرم آنها منجر شود. گفتنی است، نتایج این تحقیقات تاثیر مشابهی را در زنان سالمند تایید نمی کند، این در حالی است که زنان زودتر و بیشتر از مردان دچار کاهش توده استخوانی و پوکی استخوان می شوند. برخلاف انتظار، ویتامین C در مردان سیگاری کارایی کمتری دارد.

ویتامین سی برای پیشگیری از شکستگی لگن | مرکز پارسیان مهرپرور

بانوان و سالمندان خانم بیشتر مراقب باشند

شکستگی استخوان لگن یکی از مشکلاتی است که در دوران پیری به سراغ بسیاری از سالمندان می‌آید، اما زنان سالمند بخصوص درسال‌های پس از یائسگی بیشتر از مردان در معرض خطر شکستگی لگن قرار دارند . واضح است که این مشکل بر اثر کمبود ویتامین D ، کلسیم و پوک شدن استخوانها به وجود می‌آید.

موارد زیر نیز ضریب دچار شدن به شکستگی لگن را در بانوان افزایش می دهند :

 1. تحرک نداشتن
 2. سابقه خانوادگی
 3. استعمال دخانیات

ورزش در خانم های سالمند

انجام ورزش و حرکت های تعادلی که بانوان استقبال کمتری از آن می کنند، سبب رشد آمار شکستگی استخوان لگن در این جنس می شود. ورزش به منظور تناسب اندام و ایجاد تعادل در سالمندان ضروری است. سالمندان باید از کفش های مناسب و عاج‌دار استفاده کنند تا احتمال زمین خوردن آن ها کاهش یابد. در خانه نیز باید کف سرویس بهداشتی را به کفپوش های مخصوص مجهز کرد تا مانع سر خوردن شود. متخصص ها، انجام آزمایش های چشمی در سالمندان را نیز توصیه می کنند؛ زیرا بسیاری از زمین‌خوردگی‌ های منجر به شکستگی لگن در سالمندان بر اثر خوب نبودن قوه بینایی اتفاق می‌افتد.

مصرف مواد غذایی کلسیم‌دار

لبنیات کم‌چربی ( شیر، ماست، پنیر، کشک و غیره ) و در این مورد اضافه کردن چای، پودر نسکافه، پودر کاکائو و قهوه به شیر از مانع جذب شدن کلسیم آن می شود . شربتهای کاهش‌ دهنده اسید معده مانع جذب کلسیم می شوند، بنابراین باید از مصرف خودسرانه آن ها خودداری و با نظر پزشک مصرف نمایید. نوشابه‌های گازدار مانع جذب کلسیم شده پس باید تا حد امکان کم تر مصرف شوند . استعمال دخانیات و مصرف الکل برای همه در هر سنی و در هر شرایطی مضر بوده و از جمله عوارض آن ها تشدید پوکی استخوان است. ویتامین D با افزایش جذب کلسیم از پوکی استخوان جلوگیری کرده و برای تامین آن باید هر روز در مقابل نور مستقیم خورشید قرار گرفت. ( تابش نور خورشید از پشت شیشه اثری ندارد )